Mizuno – przegląd butów biegowych 2019

Na hasło Mizuno większość widzi Ridera i długo, długo nic. Natomiast w katalogu na wiosnę 2019 tych modeli jest ponad 20. Dziś przedstawię Wam zdecydowaną większość z nich. Od poduszkowego Sky’a do surowego Hayate,

REKLAMA

Buty treningowe

Zdecydowaną większość w ofercie każdego producenta butów biegowych zajmują buty treningowe. Dobrze amortyzowane, przeznaczone przede wszystkim na twarde nawierzchnie ale dające sobie też radę w lekkim terenie. Różnią się pomiędzy sobą wsparciem (neutralne oraz stabilizowane) oraz poziomem amortyzacji a co za tym idzie miękkości.

 neutralstabilizacja
największa amortyzacjaWave Sky
Wave Prophecy
Wave Horizon
Wave Paradox
bardzo duża amortyzacjaWave Ultima
Wave Rider
Wave Inspire
duża amortyzacjaWave StreamWave Equate

Mizuno Wave Sky 2

Największy poduszkowiec w gronie butów biegowych Mizuno. Także jeden z cięższych ale waga w tym przypadku schodzi na trzeci plan. Na pierwszym planie jest jego bardzo duża, największa w Mizuno, amortyzacja. Odpowiada za nią zarówno pofalowana płytka systemu Wave pod piętą jak i bardzo duża ilość pianki wokół niej. Do tego jest to but bardzo bezpieczny i stabilny. Dla najcięższych biegaczy. Dla tych biegających na treningach najwięcej.

Waga: 335 g męski, 285 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 629 PLN

Mizuno Wave Sky 2

Mizuno Wave Prophecy 8

Prophecy to natomiast ukoronowanie Wave. Właściwie mamy tu dwie płytki Wave ułożone jedna na drugiej. Tworzy to coś na zasadzie resorów i działa na zasadzie resorów. Nad owymi resorami znajduje się cienka warstwa pianki. Wbrew temu, że sam Wave jest sporo sztywniejszy niż pianka jest to but bardzo dobrze amortyzowany. Można się zaskoczyć po założeniu go na stopę jak dużo amortyzacji oferuje. Niemniej jednak aby wybrać Prophecy zamiast klasycznego Sky’a czy Ridera trzeba posiadać w sobie gen gażdzeciarstwa.

Waga: 380 g męski, 330 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 949 PLN

Mizuno Wave Prophecy 8

Mizuno Wave Ultima 11

Drugi po Sky’u solidnie amortyzowany but treningowy. Poduszkowiec o nieco mniejszej poduszce od Sky’a. To nadal zdecydowanie kawał buta treningowego – o bardzo dobrej amortyzacji i o bardzo dobrym trzymaniu stopy. Jeśli przede wszystkim zależy Ci na miękkości i bezpieczeństwie podczas biegania to wybieraj między lepiej amortyzowanym Sky’em a Ultimą właśnie.

Waga: 320 g męski, 265 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 539 PLN

Mizuno Wave Ultima 11

Mizuno Wave Rider 22

Złoty środek butów treningowych Mizuno. Z jednej strony wystarczająco dobrze (nawet bardzo dobrze) amortyzowany jak na but treningowy. Z drugiej strony ma w sobie na tyle lekkości i dynamiki, że całkiem nieźle posłuży także podczas szybszych treningów. Można rzec – jeśli nie wiesz co wybrać z dobrze amortyzowanych butów Mizuno – bierz Ridera.

Waga: 295 g męski, 250 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 599 PLN

Mizuno Wave Rider 22

Mizuno Wave Stream 2

Ostatni z treningowych butów dla stopy neutralnej. Z mniejszą amortyzacją od Ridera, Ultimy, Prophecy czy Sky’a. Za to w bardziej przystępnej cenie. Bez wielu technicznych fajerwerków. Sprawdzi się u osób szukających swoich pierwszych butów biegowych oraz tych nie ważących dużo. Stream to but który sprawdzi sie u biegaczy ważących do 80 kg.

Waga: 335 g męski, 270 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 489 PLN

Mizuno Wave Stream 2

Mizuno Wave Horizon 3

Drugi obok Sky’a najlepiej amortyzowany but do biegania Mizuno. Nieco cięższy i bardziej zabudowany jednak oferujący przede wszystkim bardzo dużą amortyzację (nawet dla biegaczy 100kg) oraz stabilizację nadmiernej pronacji. Sprawdzi się u osób biegających dużo, biegających długie dystanse oraz jak już wspomniałem, u osób o dużej masie ciała.

Waga: 340 g męski, 285 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 599 PLN

Mizuno Wave Horizon 3

Mizuno Wave Paradox 5

O Paradoxie kiedyś przeczytałem takie zdanie, że ten but to niezły paradoks. Ponieważ z jednej strony oferuje bardzo dużą amortyzację, która dodatkowo bardzo mocno pracuje pod stopą. Z drugiej strony jak na tak miękkiego buta zapewnia bardzo silne wsparcie w przypadku nadpronacji. I tak też jest. Choć może Horizon robi to minimalnie lepiej to w przypadku Paradoxa dostajemy i tak skrzyżowanie bardzo dużej miękkości i kawał solidnego trzymania stopy. Także tej nadmiernie pronującej.

Waga: 315 g męski, 265 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 579 PLN

Mizuno Wave Paradox 5

Mizuno Wave Inspire 15

Inspire to miks wszystkiego. Nie jest tak miękki jak Horizon czy Paradox. Jest natomiast wyważeniem dobrej amortyzacji ze stabilizacją nadpronacji oraz dynamiką. To but dla osób szukających buta zarówno do dłuższych spokojnych biegów jak i biegów nieco szybszych gdzie but ma dawać nieco większą dynamikę. Śmiało można nazwać go „Riderem ze stabilizacją”.

Waga: 290 g męski, 245 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 569 PLN

Mizuno Wave Inspire 14

Mizuno Wave Equate 3

Analogicznie do Streama w butach ze stabilizacją mamy też model budżetowy i prostszy, bez fajerwerków, jak to można powiedzieć. Także oparty na systemie Wave, z trochę mniejszą ilością pianek i trochę mniej miękki od wspomnionych wyżej. Dobra propozycja dla osób szukających niedrogiego buta ze stabilizacją oraz ważących do 80 kg.

Waga: 305 g męski, 260 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 459 PLN

Mizuno Wave Equate 3

Buty startowe

Poza typowymi butami treningowymi Mizuno ma w swojej ofercie też startówki. Aktualnie są to trzy modele. Najbezpieczniejszy a zarazem najlepiej amortyzowany z nich to Shadow. Kolejne to coraz mniej amortyzacji ale też coraz mniej wagi i coraz więcej dynamiki.

umiarkowana amortyzacja Wave Shadow umiarkowana dynamika
mała amortyzacja Wave Sonic duża dynamika
bardzo mała amortyzacja Wave Emperor bardzo duża dynamika

Mizuno Wave Shadow 2

Najbezpieczniejszy z butów startowych. Jest oczywiście o wiele twardszy od każdego z wyżej wymienionych butów treningowych. Natomiast jest jeszcze na tyle dobrze amortyzowany, że może posłużyć jako but startowy nawet na dłuższe dystanse do maratonu włącznie. Szybcy, zaawansowani biegacze wykorzystają go jako but treningowy na co dzień. Aby oddał swoją dynamikę trzeba dychę biegać w 45 minut lub szybciej.

Waga: 265 g męski, 215 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 499 PLN

Mizuno Wave Shadow 2

Mizuno Wave Sonic 2

Najmniej znany z butów startowych. Pod kątem amortyzacji gdzieś pomiędzy Shadowem a Emperorem. Aby poczuć jego dynamikę warto by biegać dychę w około 40 minut lub szybciej.

Waga: 220 g męski, 180 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 429 PLN

Mizuno Wave Sonic 2

Mizuno Wave Emperor 3

Rasowa startówka dla szybkich biegaczy. Bardzo lekki, dobrze opinający stopę i z bieżnikiem wykonanym z poliuretanowych kolców pod przednią częścią stopy mający dawać pewność i przyczepność podczas szybkiego biegania. To już but w którym można pokusić się o bieganie dychy w 37 minut i szybciej.

Waga: 200 g męski, 165 g damski
Drop: 9 mm
Cena: 499 PLN

Mizuno Wave Emperor 3

Buty terenowe

Na sam koniec zostawiłem buty terenowe. Tutaj podobnie jak w startówkach Mizuno oferuje trzy modele. Dwa solidne, zabudowane i bezpieczne „czołgi” oraz jeden lekki i surowy przeznaczony do ścigania się w trudnym terenie.

duża amortyzacja Wave Mujin
Wave Daichi
mała dynamika
mała amortyzacja Wave Hayate duża dynamika

Mizuno Wave Mujin 5

Mujin to terenowy wszystkomający czołg. Ma na pewno bardzo dużą jak na terenówkę (i pomijając Hokę) amortyzację. Zapewnia bardzo dobre trzymanie stopy poprzez system Wave. Ma jeż jako jeden z niewielu butów na rynku namiastkę stabilizacji dla nadpronacji – system Wave stosowany w Mujinach jest asymetryczny – analogiczny do tych stosowanych w butach ze stabilizacją. Mujin ma też powłokę DWR co daje mu podstawową ochronę przed wodą. W końcu jego bieżnik wykończony jest guma Michelin dającym mu całkiem sporo przyczepności.

Waga: 360 g męski, 310 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 549 PLN

Mizuno Wave Mujin 5

Mizuno Wave Daichi 4

Daichi to bardzo podobny but do Mujina. Niektórzy mówią, że bardziej podstawowy ale to trochę błędne myślenie. To podobnie solidny but w trudny teren. Z bieżnikiem Michelina dającym dobrą przyczepność. Z nieco bardziej przewiewną cholewką, już bez powłoki DWR. W porównaniu z Mujinem ma też klasyczną płytkę Wave o takim samym wyprofilowaniu po obu stronach pięty. Może być stosowany zamiennie z Mujinem.

Waga: 315 g męski, 270 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 529 PLN

Mizuno Wave Daichi 4

Mizuno Wave Hayate 5

Jedyny but z oferty butów Mizuno, które można nazwać „terenową startówką”. But bardzo lekki, dosyć elastyczny i przyczepny. Dobry w przełaje lub gdy trzeba się w terenie właśnie pościgać. Ma to też swoją cenę a mianowicie jest to but dużo bardziej surowy w wykończeniu niż Mujin i Daichi. Ma też znacznie mniej amortyzacji niż pozostałe dwa buty terenowe Mizuno.

Waga: 295 g męski, 235 g damski
Drop: 9 mm
Cena: 519 PLN

Mizuno Wave Hayate 5
REKLAMA

5 myśli na temat “Mizuno – przegląd butów biegowych 2019

 • 21.04.2019 o 09:01
  Permalink

  Ridery do jakiej wagi polecasz? Moja waga oscyluje w granicach 90 kg. Będą dobre?

  Odpowiedz
  • 21.04.2019 o 14:48
   Permalink

   Gdybym miał powiedzieć do jakiej wagi polecam Ridera to byłoby to właśnie około 90 kg. Tak wiec spokojnie możesz biegać w Riderach

   Odpowiedz
  • 17.11.2019 o 18:41
   Permalink

   Który but poleciłbyś jako terenowy dla stopy lekko pronującej. Waga 77. Do tej pory biegałem w wave inspire 13, ale potrzebuje butów na biegi typu perły Małopolski. Lubię dobrą amortyzację ale potrzebuję lepszej przyczepności w terenie. Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • 18.11.2019 o 18:08
    Permalink

    Wśród butów terenowych praktycznie nie ma butów ze stabilizacją nadpronacji. Z lekką nadpronacją w terenie stopa sama sobie doskonale radzi bo właściwie co krok ląduje na trochę innej nawierzchni i pod innym kątem. Przy dużej nadpronacji w terenie mogą pomóc specjalne wkładki (ale to nie Twój przypadek).

    Jeśli chcesz zostać w Mizuno to np: Wave Mujin. W innych markach jest Brooks Cascadia czy Nike Wildhorse.

 • 04.06.2019 o 13:36
  Permalink

  Te 12mm w butach trailowych, to chyba trochę zaniżone. Mam wrażenie, że w Mujin 4 było sporo więcej (może nawet z 15mm).

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *