Mizuno Wave Mujin 2 – pierwsze wrażenie

Z terenówkami Mizuno jeszcze nie miałem do czynienia. Jest ich kilka – Mujin, Kazan, Kien, Hayate. Wave Mujin to ta najbardziej topowa i pancerna z nich. Teoretycznie najlepsza bo też sporo w niej rozwiązań znanych z butów asfaltowych Mizuno. Ale od początku…

REKLAMA

Buty do biegania Mizuno dzielą się na kilka grup. Trzy główne to Neutral, Support i Trail. Dwie pierwsze to buty treningowe na asfalt i na twarde nawierzchnie. Trzecia to buty terenowe i to właśnie tu znajdziemy Wave Mujin.

NEUTRALSUPPORTTRAIL
Wave Prophecy
Wave Creation
Wave Enigma
Wave Ultima
Wave Paradox
Wave Connect
Wave Mujin
Wave Rider
Wave Legend
Wave InspireWave Kazan
Wave Kien
Wave SayonaraWave Hayate
Wave Hitogami

Mizuno Wave Mujin wśród czterech modeli butów terenowych jest tym najlepszym i przy okazji najlepiej amortyzowanym. W katalogu występuje w dwóch wersjach kolorystycznych dla mężczyzn i jednej dla kobiet. Flagowa i najczęściej spotykana kolorystyka wygląda tak:

Mizuno Wave Mujin 2

Technikalia, czyli co w środku?

Jak na but do biegania w terenie Wave Mujin ma dużo rozwiązań znanych z butów asfaltowych jak Rider czy Sayonara.

  • Mizuno Wave – a dokładniej Concave Wave – to znak rozpoznawczy butów Mizuno. To płytka w podeszwie mająca amortyzować oraz przy okazji zapewniać dobre przetaczanie stopy i stabilizację. W Mujin znajduje się pod piętą i widać ją z daleka.
  • ap+ – z tej pianki wykonano podeszwę buta. To ona otacza płytkę Wave. W poprzedniku podeszwa wykonana była z bardzo miękkiej U4iC. W Mujin 2 mamy mniej miękką ale bardziej wytrzymałą ap+.
  • X10 – twarda, odporna na ścieranie guma węglowa. Wykonano z niej bieżnik buta. Ta sama guma występuje w modelach asfaltowych.
  • XtremeRide – tak się nazywa specyficzna budowa bieżnika, na który składa się kilkanaście „koniczynek” pod śródstopiem i generalnie podeszwa zbudowana z elementów w kształcie litery „X”. Cel? Przyczepność przy ruchu w każdym kierunku.
  • Water resistant mesh – czyli wodoodporna siatka. But nie powinien przepuścić wody do wnętrza buta. Nie jest to żadna znana mi membrana, więc warto będzie ją sprawdzić.
  • Waga – 325 gramów w rozmiarze 9 US czyli 42 EU. Tym samym to trzecie najcięższe (po Wave Prophecy i Wave Creation) buty do biegania od Mizuno.

Na pierwszy rzut oka Mujin to taka bardzo pancerna i uniwersalna terenówka. Ma sporo amortyzacji, więc tak naprawdę będzie użyteczna dla każdego. Ma dosyć agresywny, ale bez przesady, bieżnik więc nie powinna mieć problemów kiedy pod nogami nie będzie terenu, a będzie szuter czy okazjonalnie asfalt. Pod kątem wytrzymałości też powinien dać radę, bo mamy tą samą gumę co w butach asfaltowych. Na koniec ma wodoodporną cholewkę, której jestem ciekaw…

Generalnie zapowiada się niezła propozycja do biegania zimą w terenie. A także na jesień i wiosnę na bieganie w leśnym błocie. Czy na lato? Cholewka może okazać się za pancerna.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.