Najlepiej amortyzowane buty do biegania w terenie 2018

Najczęściej but do biegania w terenie ma mniejszą amortyzację. Ma to swoje uzasadnienie bo w terenie najczęściej tak dużej amortyzacji nie potrzebujemy. Bardzo duża amortyzacja zabija też czucie terenu i tym samym sprawia, że kolejne kroki stawiamy mniej pewnie. Co jednak jak z racji dużej masy ciała lub bardzo długich dystansów potrzebujemy tej amortyzacji?!

REKLAMA

Wtedy szukamy butów o bardzo dużej amortyzacji. Prym wśród nich wiedzie marka Hoka, która maksymalizm i bardzo dużą amortyzację ma wpisaną w swoją filozofię. Dlatego też to właśnie Hoka zdominowała poniższe zestawienie. Ale inne marki też mają w ofercie buty terenowe o tak dużej amortyzacji.

Hoka Mafate Speed

Hoka Mafate Speed 2

Zacznijmy od najbardziej miękkiego z tego grona. Mafate Speed choć ma w nazwie Speed czyli prędkość jest najlepiej amortyzowanym butem Hoki do biegania w terenie. Mamy w nim wszystko co w Hoce najlepsze czyli wysoką podeszwę, niski 5 mm drop a także głęboki bieżnik Vibram MegaGrip, który przez swoją grubość dodaje mu amortyzacji. To but nie dość że maksymalnie amortyzowany to jeszcze i maksymalnie przyczepny.

Waga: 328 g męski, 272 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 599 PLN

Hoka Speedgoat

Hoka Speedgoat 2

Druga propozycja z Hoki to klasyk w postaci Speedgoata. Z trochę niższym (ale także Vibramowym) bieżnikiem przeznaczonym bardziej na skaliste szlaki i mniej błotny trail. Jest to jeden z najczęściej wybieranych modeli na długie biegi ulta w górach. Tylko nieznacznie mniej amortyzowany i mniej miękki od Mafate.

Waga: 277 g męski, 232 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 599 PLN

Hoka Challenger

Hoka Challenger ATR 4

Challenger to natomiast but dla tych, którzy nie mogą się zdecydować czy chcą but terenowy czy nie. To propozycja dla osób, które niekoniecznie chcą w nim biegać w błocie czy górskich ultra ale potrzebują buta na lekki trail z maksymalną amortyzacją. Nie mamy tutaj aż tak grubego bieżnika jak w poprzednikach ale jest to model najbardziej uniwersalny. Sprawdzi się w lasach, lekkim trailu a także w przypadkach kiedy od czasu do czasu trafiają nam się asfaltowe dobiegi do terenu.

Waga: 255 g męski, 210 g damski
Drop: 5 mm
Cena: 569 PLN

Altra Olympus

Altra Olympus 2

Altra wśród butów wyróżnia się zerowym dropem i kształtem który zapewnia bardzo dużo miejsca na palce. To cecha wspólna wszystkich butów tej marki. Wśród nich jest Olympus. Wizualnie przypominający Hokę, z bardzo dużą ilością „mięsa” pod stopą i tak samo jak ona bardzo dobrze amortyzowany. Wykończeniem podeszwy jest dosyć agresywny bieżnik z wytrzymałej gumy Vibram.

Waga: 283 g męski, 252 g damski
Drop: 0 mm
Cena: 659 PLN

Brooks Caldera

Brooks Caldera

W ofercie dużych marek także można znaleźć coś co będzie alternatywą dla Hoki i butem terenowym z maksymalną amortyzacją. To np. Caldera, czyli odpowiedź Brooksa na trend maksymalizmu. W przypadku Brooksa jest to nieco ugłaskany maksymalizm, ponieważ mimo dużej ilości pianki pod stopą nie jest to but aż tak wysoki jak wspomniane Hoki. To co je łączy to też stosunkowo niski 4 mm drop. Minusy? Spośród tego zestawienia najmniej agresywny bieżnik przez co w mokrych, błotnych warunkach raczej nie dadzą sobie rady.

Waga: 281 g męski, 255 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 499 PLN

Under Armour FatTire

Moje pierwsze spotkanie z FatTire było specyficzne z racji podeszwy na której czułem się nieco niestabilnie. W praktyce to wrażanie znika a czuć głównie komfort i grubą miękką podeszwę. But podobnie jak Caldera nie ma został wykończony bardzo grubym bieżnikiem ale daje radę. Guma Michelin bardzo dobrze trzyma się na mokrych kamieniach i w urozmaiconym trailu. Na błoto Fat Tire jest jednak zbyt gładki i nie będzie miał się czym złapać nawierzchni.

Waga: 324 g męski, 271 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 669 PLN

REKLAMA

5 komentarzy do “Najlepiej amortyzowane buty do biegania w terenie 2018

 • 20.10.2018 o 20:00
  Permalink

  Z Hokami nic nie może się równać. Mam dwie pary z tego zestawienia, Speedgoaty i Challengery i uważam że to najlepsze w czym mogę biegać w terenie. Nic innego nie ma takiego komfortu niezależnie czy biegam po swoich leśnych pagórkach czy robię trening w górach.

  Odpowiedz
 • 22.10.2018 o 10:04
  Permalink

  Hej, nie znam ani jednego modelu z tego zestawienia ale z własnego doświadczenia mogę polecić buty Asics Gel. Posiadam model Nimbus i przy moich 110 kg dają radę. Nawet 2 razy w górach w nich biegałem i dobrze amortyzują 🙂

  Odpowiedz
 • 13.05.2019 o 21:17
  Permalink

  Podana waga jest dla jednego buta, czy pary?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.