New Balance More Trail v3 – terenówka na maksa

2 lutego 2024 6 min czytania
New Balance More Trail v3 - cholewka

Więcej trailu, jeszcze więcej trailu. To zdają się mówić buty New Balance More Trail v3. Pierwszy rzut oka wystarczy aby stwierdzić, że są ogromne. Co oferują? Maksymalną amortyzację, jak można się spodziewać. Dodatkowo, co jest miłym zaskoczeniem mamy tu dosyć wysoki, vibramowy bieżnik. To buty zarówno na suchy trail jak i w pewnym stopniu na mokry.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: New Balance
  • rok premiery: 2023
  • nawierzchnia: teren
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: biegi ultra
  • cena regularna: 849 zł

Dane techniczne

amortyzacja: maksymalna
6/6
wysokość podeszwy: wysoka
39,4/35,4 mm
drop: obniżony
4 mm
wysokość bieżnika: wysoka
4,7 mm
szerokość cholewki: wąska
103,8 mm
waga: średnia
351 g

Przeznaczenie

New Balance More Trail v3 to idealne obuwie dla osób poszukujących maksymalnej amortyzacji i komfortu podczas poruszania się w terenie leśnym czy skalistym. Ze względu na wyjątkowo wysoką jakość amortyzacji, jest to but przeznaczony do pokonywania najdłuższych dystansów terenowych. Jednakże, nawet na krótszych trasach zapewnia użytkownikowi znaczny komfort. Wreszcie są to buty przeznaczone dla „dużych gości” biegającym w lasach i trudniejszym terenie.

  • maksymalna amortyzacja
  • bardzo duży komfort, niezależnie od dystansu
  • bardzo duża izolacja od podłoża
  • bardzo dobra przyczepność
  • dużo przestrzeni w środku
  • cholewka zabezpieczona w newralgicznych miejscach
  • brak

Alternatywy

Z tym poziomem amortyzacji jest to but który śmiało może konkurować z najbardziej miękkimi butami na rynki. Hoka Spedgoat, Brooks Caldera, Altra Olympus… Każdy z nich oferuje „maksa” pod kątem amortyzacji niejako gwarantując bardzo długodystansowy komfort. Czym w tym gronie może się wyróżnić More Trail v3? Szerokością, która jest większa, oraz bieżnikiem, który nawet jak na buty trailowe jest wysoki.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
Altra Olympus 533/330318289759
Brooks Caldera 631/254312278549
Hoka Speedgoat 533/294291232679
Hoka Mafate Speed 433/284295241849
New Balance More Trail v339,4/35,44322260849
Nike ZoomX Zegama37/334309265699
Salomon Ultra Glide 232/266260239709

Amortyzacja na maksa

Amortyzacja w More Trail oparta jest na znanej z innych topowych modeli piance Fresh Foam X. To obecnie najlepiej amortyzująca (ale nie najbardziej sprężysta) pianka stosowana w butach biegowych New Balance. To jedyny element składowy podeszwy.

Pianki jest jak nazwa buta wskazuje – dużo. Według New Balance buty te mają wysokość podeszwy wynoszącą 39,4 milimetra w części tylnej i 35,4 milimetra w części przedniej, co oznacza spadek od pięty do palców o 4 mm. Jednocześnie z grubością podeszwy wynoszącą niemal 4 centymetry są to obecnie najgrubsze, czy jak kto woli – najwyższe trailówki na blogu.

New Balance More Trail v3 - FreshFoam X

Ma to oczywiście przełożenie na amortyzację i komfort, którego jest bardzo dużo. Podeszwa pracuje bardzo mocno co przekłada się także na odczucie miękkości. Dosyć niski drop przekłada się natomiast na fakt, że podeszwa bardzo podobnie ugina się zarówno w części tylnej jak i przedniej. Daje to całkiem przyjemny efekt „płynięcia” ale może wprowadzać trochę niestabilności. Podobny efekt występuje w 1080 v13.

W przypadku butów terenowych ciężko odnosić ilość amortyzacji do wagi potencjalnego biegacza ale jeśli już to More Trail v3 oferuje na tyle  dużo, że nawet biegacze o wadze około 100 kilogramów powinni być usatysfakcjonowani.

New Balance More Trail v3 - tyłem
REKLAMA

Bieżnik na maksa

Bieżnik i przyczepność są atutem tego buta, bo nieczęsto zdarzają się tak dobrze amortyzowane buty posiadające jednocześnie tak wysoki bieżnik. Przede wszystkim wykonany jest z gumy Vibram co niejako gwarantuje wysoką przyczepność i wytrzymałość. Drugą nie mniej istotną rzeczą jest wysokość kołków bieżnika. Ta zmierzona to 4,7 milimetra. Jest to wartość w zasadzie taka jak w butach o przeznaczeniu stricte „błotnym”. Rozstaw kołków także wydaje się odpowiedni do takich zastosowań. Jeśli będzie potrzeba złapać się luźnego gruntu to More Trail v3 powinien dać sobie radę.

Ciężko przy tak grubej i wysokiej podeszwie mówić o elastyczności ale ułożenie bieżnika z bloków gumy pozwala na to aby w pewnym minimalnym stopniu but tą elastyczność zachował.

Generalnie bieżnik wydaje się szalenie uniwersalny. Da sobie radę na twardym i suchym trailu. Tu zadziała wytrzymałość gumy Vibram a i poziom amortyzacji nie będzie bez znaczenia. Da sobie też radę w lekkim błocie, gdzie zadziała lepkość mieszanki Vibramowej oraz wysokość kołków. Jednakże na dłuższą metę, spodziewam się, że w terenie błotnistym zacznie doskwierać wielkość buta i niewykorzystana amortyzacja, która przy okazji mocno ogranicza czucie terenu. Tak więc okazjonalnie w błoto – tak, ale na dłuższą metę – niekoniecznie.

New Balance More Trail v3 - Vibram

Cholewka łączy przewiewność z ochroną

Cholewka w More Trail v3 to połączenie przewiewności z ochroną. W głównej części mamy przewiewność w postaci dosyć klasycznej technicznej siatki. W miejscach newralgicznych mamy ochronę. Przede wszystkim na palcach mamy dość solidny „zderzak” zwanym tutaj ToeProtect. To wzmocnienie na czubku ma za zadanie chronić palce przed potencjalnymi uderzeniami w przypadku kamieni czy korzeni na szlaku. Dzięki niemu but pozostanie nienaruszony, a nasze palce będą bezpieczne.

Przednia część buta, zwana po angielsku „toebox”, jest umiarkowanie szeroka. Mierząc ją w najszerszym miejscu otrzymujemy 103,8 milimetra czyli dosyć standardową wartość. Na stopie też jest to dosyć standardowe dopasowanie. Ani za luźne, ani za szerokie. Nie ma też wątpliwości co do rozmiaru. Rozmiarówka się zgadza. Nie ma potrzeby wybierania butów o rozmiar mniejszych lub większych. Choć, w przypadku długich dystansów liczonych w dziesiątkach kilometrów warto się zastanowić czy nie wybrać rozmiaru nieco większego. Przedni zderzak jest dosyć solidny i po kilkudziesięciu kilometrach może wadzić.

New Balance More Trail v3 - toebox

Miło, że w rejonie śródstopia mamy język zintegrowany z cholewką. W butach terenowych to się zawsze przydaje bo ogranicza wpadanie choćby ziarenek piasku do wnętrza buta. Dodatkowo dzięki takiemu rozwiązaniu język pozostaje zawsze na miejscu.

Tylna część buta zawiera także klasycznie usztywniony zapiętek. Dodatkowo zastosowany tu został zabieg z podniesieniem krawędzi podeszwy, dzięki czemu pięta niejako wpada też w piankę. Tworzy to ramę wokół stopy, która dodatkowo trzyma ją w miejscu. Tak mówi teoria. Praktyka jest natomiast taka, że o ile sama pięta siedzi w bucie bez zarzutu i but trzyma ją dobrze to i tak może występować wrażenie niestabilności. Wszystko to przez miękką podeszwę pod stopą. Wspominałem wcześniej o pewnym „pływaniu”. To „pływanie” zapewnia zarówno przyjemne przetoczenie jak i pewien brak stabilności. Warto przymierzyć i samemu ocenić. W każdym razie gdybym miał w marce New Balance polecać ultra miękką terenówkę poleciłbym More Trail, gdybym miał polecić stabilną trailówkę poleciłbym jednak Hierro.

New Balance More Trail v3 - cholewka

Waga standardowa

Męski New Balance More Trail v3 zgodnie z informacjami od producenta, waży 322 gramów, a damski 260 gramów. Na pierwszy rzut oka nie są to przerażające liczby, ale też nie najniższe. Warto oczywiście pamiętać o jak potężnej konstrukcji buta mówimy.

W moim rozmiarze 12US, but waży 351 gramy, co jest średnią wartością jeśli spojrzymy na jego bezpośrednią konkurencję. Średnia masa buta trailowego o takim poziomie amortyzacji na blogu to 354,8 grama.

Podsumowanie

Dla osób szukających ultra miękkiej trailówki but ten wydaje się w zasadzie pozbawiony wad. Poziom amortyzacji jest na wysokim, wręcz maksymalnym poziomie co przekłada się na ten sam, najwyższy poziom komfortu. Bieżnik jak na terenówkę jest wystarczająco agresywny aby być zarówno butem do codziennego biegania po lesie jak i okazjonalnie po znacznie trudniejszych szlakach. Cholewka? Klasyczna ale wyglądająca na solidną. Waga? Wysoka, ale przy tych gabarytach standardowa. Naprawdę ciężko się czegoś uczepić.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michal Tymowski
1 miesiąc temu

Te buty sa FENOMENALNE!!! do biegania po gorach. Kupuje je od 2022 rok. Podrozowalem i biegalem w nich po pustyniach, wyspach i tropikach. 3 razy bylem w Tatrach. Zapewniaiaja swietna ochrone i super amortyzacje. Dzieki mega wysokiej podeszwie i w moecie deszczu daja dodatkowe zabezpieczenie przez kaluzami. Minusow nie jest jednak brak. To sa buty na rok. Mialem juz 3 pary bo uzywam podobnego modelu do biegania na plaskim i bierznii i po roku kazda z par po roku zaczynala sie rozwalac. NIe polecam tez prac ich w syokoich temeraturach bo odkleja sie latki z bierznikiem Vibram. Jezeli komus nie przeszkadza ze musi kupic co roku nowe buty to smialo polecam sa NAPRWDE NAJLEPSZE buty sportowe jakie mialem.

Best Text
3 dni temu

Właśnie widziałem, jak mnie w tych butach rywal na ostatnim zbiegu w biegu górskim Gorce Ultra Trail zlał na potęgę, wykorzystując świetną przyczepność tych butów na mokrych głazach i błocie oraz niezrównaną amortyzację. Chcę takie same i właśnie je wybrałem. Myślę, że będzie podobny efekt pływania jak w nowych Hoka One One Speedgoat 3. W 4 wersji tamtych butów już tego pływania nie było i stałem się rozczarowany. Teraz jestem znów pełen pozytywnych wrażeń – ciesząc się jak królik na marchewkę na ten model sportowych butów NB w kolorze dojrzałej pomarańczy.

Last edited 3 dni temu by Best Text