New Balance More v2 – więcej niż 1080

Są takie modele, że w pierwszej chwili ciężko je ugryźć. Najlepiej amortyzowanym, najbardziej miękkim butem New Balance jest 1080. Zapewniającym najlepszą stabilizację jest aktualnie model 860. Tutaj natomiast dostajemy „More”, czyli „więcej”. Czego więcej znajdziemy w tym bucie? Czy może zaoferować jeszcze więcej amortyzacji od modelu 1080?

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – największa
6/6
 
 
▪ drop – obniżony
4 mm
 
 
▪ waga – średnia
323 g
 
 
▪ cena katalogowa – 549 zł
549 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Przeznaczenie 

More to but przede wszystkim treningowy o bardzo dużej amortyzacji. Przeznaczony jest dla osób, które ważą więcej lub które szukają miękkich komfortowych kapci. Jest to też but przede wszystkim asfaltowy ale na leśne szutrowe drogi też da rade. Wreszcie jest to but neutralny choć z tych nieco bardziej stabilnych. 

New Balance More v2

New Balance – co jest co?

Od pierwszego kontaktu z New Balance More mam wrażenie, że mam w ręku pewną odmianę znanego NB 1080. Amortyzacja, pianki, stabilność wszystko jest na bardzo podobnym poziomie. Dlatego tez można ich używać czy wybierać zamiennie. Albo NB1080 albo NB More.

treningowe
neutralne
treningowe
stabilizacja
startowe
neutralne
startowe
stabilizacja
największa amortyzacja1080
More
   
bardzo duża amortyzacja880860  
duża amortyzacja680   
umiarkowana amortyzacja  890 
mała amortyzacja  Zante 
bardzo mała amortyzacja  14001500

Alternatywy te same co 1080

Skoro NB More można używać zamiennie do 1080, to wśród alternatyw dla NB More są niemal te same model co w alternatywach dla NB 1080.

modelwaga 9 USdropcena
Asics Gel-Nimbus 22310 g10 mm749 zł
Brooks Glycerin 17300 g10 mm639 zł
Hoka Clifton 6255 g5 mm599 zł
New Balance More v2271 g4 mm549 zł
New Balance 1080 v10281 g8 mm599 zł
Nike Zoom Vomero 14285 g10 mm589 zł
Saucony Triumph 17305 g8 mm699 zł

NB More, czyli więcej pianki!

Jedyna subtelna różnica pomiędzy 1080 a More to ta, że More ma wszystkiego jeszcze trochę więcej. Przede wszystkim More ma więcej pianki od 1080. Z tyłu jest to raptem milimetr więcej, ale z przodu jest to już pięć milimetrów więcej. Zamieniając ten opis na cyfry wygląda to następująco – w NB1080 mamy 29 milimetrów pianki pod piętą i 21 milimetry pod przodostopiem. W większym More mamy 30 mm pianki pod piętą i 26 mm pianki pod palcami. Jakby nie patrzeć w More jest jej więcej.

New Balance More v2 - amortyzacja

Jest to ta sama pianka FreshFoam więc obydwa buty oferują podobną i bardzo wysoką amortyzację. Milimetr różnicy pod piętą pomiędzy tymi modelami będzie nieistotny z punktu widzenia amortyzacji pod piętą. Pięć milimetrów z przodu może być istotne i da więcej amortyzacji i komfortu pod przednią częścią stopy.

New Balance More v2 - pianka

Niezależnie od tego zarówno 1080 jak i More to „poduszkowce” oferujące amortyzację nawet dla ciężkich biegaczy ważących około 100 kilogramów i tych biegających po twardych asfaltowych nawierzchniach. Gdyby patrzeć tylko i wyłącznie na milimetry pod stopą to More byłby najlepiej amortyzowanym butem do biegania od New Balance.

New Balance More v2 - bieżnik

NB Less, czyli mniejszy drop!

Patrząc na cyfry widać jeszcze jedną różnicę – drop czyli różnicę pomiędzy piętą a palcami. Im niższa tym bardziej angażujemy ścięgno Achillesa a praca całej stopy jest bardziej zbliżona do naturalnej. Drop w klasyku NB1080 wynosi 8 mm. Drop w NB More wynosi 4 mm

W ten sposób More jest teoretycznie bardziej naturalny, ale też bardziej wymagający. Niemniej jednak w butach o tak dużej ilości pianki pod stopą tej różnicy nie czuć w praktyce. Jeśli nie miałeś problemów ze ścięgnem Achillesa czy rozcięgnem podeszwowym to na niższy drop nie zwrócisz uwagi. 

New Balance More v2 - tyłem

NB Different, czyli inna cholewka!

Cholewka w More jest także zasadniczo inna niż w 1080. Podobna jest tylko pod kątem filozofii zapiętka. Zatem obydwa buty mają podniesiony koniuszek zapiętka (nie ma to żadnej ukrytej funkcji) oraz obydwa mają ograniczone gąbkowe wykończenia wewnątrz. W rejonie zapiętka zarówno w jednym jak i drugim bucie mamy dopasowanie oparte bardziej na kształcie materiału a nie umieszczeniu w nim kilograma gąbki.

New Balance More v2 - zapiętek

Reszta cholewki też jest inna. Ta w NB More jest bardziej klasyczna bo wykonana z klasycznej meshowej siatki. W 1080 jest to materiał Hypoknit 2.0, który od klasycznego meshu jest dużo bardziej elastyczny. W dopasowaniu także jest pewna różnica. More jest bardziej przestronny, 1080 nieco bardziej zwarty, ale który będzie Tobie leżał lepiej powiedzieć ciężko. Musisz przymierzyć.

New Balance More v2 - toebox

Wreszcie elementem który rzuca się w oczy swoją obecnością są dwa skrzydełka na cholewce gdzieś w miejscu pomiędzy ostatnimi dziurkami sznurowadeł a podstawą cholewki. Jak mogę się domyślać są to elementy usztywniające cholewkę a poprzez sztywność cholewki nieco poprawiające trzymanie przez nią stopy. W 1080 takich elementów nie ma więc można się też pokusić o stwierdzenie, ze More zapewnia także (nieznacznie) większe trzymanie stopy od 1080.

NB More or less, czyli waga na tym samym poziomie!

Konkurenci już jakiś czas temu pokazali że but z trzycentymetrową podeszwą nie musi być ciężki. Podobnie jest z NB More. Powiedziałbym nawet, że porównując go do 1080 jest to but tej samej kategorii wagowej. NB More w rozmiarze 12 US waży 323 gramy przy 318 gramach w przypadku 1080v10. Różnica 5 gramów jest na korzyść modelu 1080, ale w przypadku butów biegowych 5 gramów to różnica kompletnie nieistotna.

New Balance More v2 - detal

Czy więc wybrać 1080 czy More? Nie wiem i nie jestem Ci w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Za 1080 przemawia bardziej dopasowana cholewka i bardziej klasyczny 8 milimetrowy drop. NB More to natomiast jeszcze więcej amortyzacji i obniżony do 4 mm drop. Przez różne cholewki leżą na stopie inaczej i bez mierzenia się nie obejdzie.

Plusy

  • bardzo dobra amortyzacja,
  • bezszwowo wykończona, przestronna cholewka,
  • minimalistyczny, elastyczny i komfortowy zapiętek,
  • lekki jak na but o tak dużej ilości pianki i amortyzacji,
  • niska cena (549 zł) jak na buty o tak dobrej amortyzacji.

Minusy

  • biegaczom przyzwyczajonym do klasycznego 10-12 mm dropu w butach treningowych może nie odpowiadać obniżenie go do 4 mm.
REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *