Nie kombinuj, czyli nie warto zmieniać sprawdzonych modeli butów

Często dostaję pytania o buty do biegania. Nie zawsze mogę na wszystkie odpowiedzieć ale często piszecie, że biegaliście w Nimbusach/Glycerinach/Pegasusach i szukacie kolejnych butów. Pytacie co mogę zaproponować. Co bym polecił?

REKLAMA

Dlaczego chcesz „coś innego”?

Pierwszą moim pytaniem kiedy rozmawiam z kimś o butach w których już biegał jest to „jak Ci się w nich biegało?” Jeżeli w odpowiedzi słyszę, że bardzo dobrze i że nie miałeś lub miałaś żadnych problemów to świetnie! Dlaczego w takim razie chcesz zmieniać to co sprawdzone na „coś innego”? Jaką masz szansę, że ten „inny model” będzie co najmniej tak dobry jak ten w którym biegałeś?

W takich przypadkach najprostsze rozwiązania są najlepsze

Wybierz to co sprawdzone!

Znalezienie sobie idealnych butów nie jest proste. Producentów obuwia na rynku mamy kilkunastu. Jeśli nie szukasz bardzo specjalistycznego obuwia biegowego a klasycznego buta do biegania na co dzień to każda z nich ma coś dla Ciebie. Ideałem byłoby przymierzyć propozycję od każdego z producentów i porównać. Cześć z nich odpadła by już w przedbiegach. Tu za ciasno, tam za luźno, a w ogóle to źle się w tym bucie czuję. Jak masz wątpliwość już podczas pierwszej przymiarki to daruj sobie i szukaj dalej.

Nike Epic React - góra

Często jest też tak, że finalnie wybierasz między dwoma czy trzema modelami. Choćbyś nie wiem ile razy je mierzył i choćbyś w każdym zrobił kilka kilometrów po sklepie to nie jesteś w stanie stwierdzić który będzie najlepszy w dłuższej perspektywie. To będziesz mógł stwierdzić dopiero po kilku treningach a finalnie po kilku czy kilkunastu miesiącach biegania. Więc kiedy wybrany but w dłuższej perspektywie okazał się tym najlepszym to po co zmieniać go na „lepszy model”?

Flagowce ewoluują powoli

Producenci w znacznym stopniu ułatwiają zadanie. Większość butów biegowych co roku ukazuje się w kolejnej edycji. Po Riderze 21 był Rider 22. Po Riderze 22 w tym roku ukazał się Rider 23. Najczęściej bywa tak, że zmiany w obrębie poszczególnego modelu to ewolucja rozwiązań znanych z poprzedniego modelu. Ogólna specyfika pozostaje bez zmian.

Owszem, czasami producenci robią rewolucję i pod tą samą nazwą oferują zupełnie innego buta. Tak było z Zoom Elite 9. Tak było z NB 890 v6 a potem v7. Z ostatnich rewolucji warto też wspomnieć o Vomero 14, który jest zupełnie innym butem niż poprzednik. Takie rewolucyjne zmiany w obrębie jednego modelu (pod tą samą nazwą) to jednak rzadkość. Dotyczą około jednego modelu na dziesięć. Częściej też tych mniej znanych.

Natomiast „flagowce” ewoluują powoli. Modeli które rok do roku zmieniają się w detalach i przechodzą powolną ewolucję jest zdecydowanie więcej. Rozwiązania i technologie wprowadzane przez producentów żyją latami i przez wiele lat buty danego producenta opierają się na tych samych technologiach. Dlatego też jeśli porównujemy do siebie kolejne edycje Nimbusów, Riderów, Bostonów, Ghostów czy 880-tek mamy w ręku tą samą specyfikę różniącą się w detalach. Owszem one czasami bywają decydujące, ale główna idea buta pozostaje taka sama.

Adidas Adizero Boston vs Adios - przodostopie

To właśnie dlatego osoby, które większość życia biegały w jednej marce, mierząc wszystkie po kolei i tak wybiorą buty znanej już sobie marki. Choć w detalach nowy but będzie inny, to w ogólnym zarysie stopa i biegacz poczuje się w nim jak „u siebie”.

Było dobrze? Nie zmieniaj!

Dlatego też kiedy słyszę, że w poprzednich butach biegało Ci się bardzo dobrze to pierwszą i najlepszą propozycją kolejnego modelu buta biegowego jest nowa edycja modelu który właśnie „zabiegałeś”. Zakładasz na stopy but nowy but o dokładnie takiej samej specyfice jak „twoje stare” buty. Może leżeć nieco inaczej i różnić się w detalach ale to specyfika którą Twoja stopa zna i jest do niej przyzwyczajona. Szansa, że przypasuje Ci tak samo dobrze jak poprzednik, jest największa.

Nie byłeś zadowolony? Szukaj dalej!

Natomiast jeśli biegałeś w jakimś modelu czy marce i nie do końca byłeś zadowolony z komfortu, jakości czy wytrzymałości to poszukaj alternatyw. Na rynku można znaleźć alternatywę dla właściwie każdego modelu buta.

Hoka One One Clifton 6 - półka

Dlatego reasumując. Jeśli biegałeś w danym modelu buta i biegało Ci się w nim świetnie to nie kombinuj – szukając nowego modelu wybierz nowszą edycję tego modelu. Jeśli coś było nie tak, nie byłeś zadowolony – poszukaj alternatyw.

REKLAMA

3 komentarze do “Nie kombinuj, czyli nie warto zmieniać sprawdzonych modeli butów

 • 13.11.2019 o 18:36
  Permalink

  Witam
  Mam pytanie: co oznacza w katalogu butów termin stabilizacja? Czy jeśli mam lekką pronację (lewej nogi), w dodatku szeroką stopę, przy niskiej wadze własnej, to mogę brać pod uwagę buty neutralne, ale wtedy mające stabilizacje 5/7 ewentualnie 4/7? Będą one lepsze niż np. 2/7?
  Przy moich stopach mam duży problem z wyborem butów idealnych do szybszych treningów i startów. Muszą mieć rozmiar wide lub 2E, w jakimś stopniu zapobiegać pronacji, ale nie przekraczać wagi 300 gr dla rozmiaru 10 US. Czyli poziom amortyzacji 4/7 ewentualnie 5/7. Drop najlepiej 8 mm. Praktycznie nie ma takich butów dla pronatorów.

  Odpowiedz
  • 17.11.2019 o 12:15
   Permalink

   Stabilizacja oznacza jak dużo ruchu kontroluje za stopę, but. Im większa cyfra tym but bardziej kontroluje ruch stopy. Zazwyczaj buty dla osób z nadmierną pronacją mają 7/7 lub 6/7 (rzadko 5/7). Buty neutralne z dużą ilością usztywnień a co za tym idzie trzymania stopy mają najczęściej 5/7 lub 4/7. Gdybym miał odpowiedzieć cyframi to przy lekkiej nadmiernej pronacji optymalne byłby te oznaczone 5/7 lub 6/7.

   Odpowiedz
 • 02.01.2020 o 17:43
  Permalink

  Cześć Paweł,
  A jakie buty byś polecił dla początkującego biegacza na treningi i na starty do półmaratonu włącznie waga 75 kg stopa neutralna?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *