Nike Infinity Run 3 – co nowego?

11 września 2022 6  min czytania
Nike Infinity React 3

Cały czas lekko, cały czas dynamicznie, cały czas stabilnie. To trzy główne cechy Infinity Reacta, które odróżniają go od podobnych mu Pegasusów, Vomero i Milerów. To jedyny z nich, który łączy te trzy cechy. Nada się równie dobrze do codziennej spokojnej treningowej roboty jak i do czegoś szybszego. Ale jest też w nim coś, na co trzeba uważać.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Nike
  • rok premiery: 2022
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: codzienne treningi
  • cena regularna: 749 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
drop: klasyczny
8 mm
waga: średnia
334 g

Przeznaczenie

Nike Infinity React 3 to bardzo dobrze amortyzowany but do biegania po twardych nawierzchniach. Sprawdzi się w codziennym bieganiu po mieście, ale nie tylko. Nieco więcej dynamiki i lekka cholewka co docenią Ci, którzy szukają buta do biegania na bieżni mechanicznej wewnątrz. Jest to też jeden z bardziej stabilnych butów do biegania w ofercie Nike.

Nike Infinity React 3

Nike – co jest co?

W Nike nie jest łatwo się połapać. Mamy jednego poduszkowca, który wybija się ponad wszystko i jest nim model Invincible. Za nim mamy natomiast grupę butów do biegania o dosyć zbliżonych parametrach i zastosowaniu. Z grubsza można podzielić je na te stosujące amortyzację za pomocą pianki i poduszek gazowych Zoom oraz buty na piance React.

 TRENINGOWETRENINGOWE
(REACT)
TRENINGOWE
STABILIZUJĄCE
największa amortyzacjaInvincible 
bardzo duża amortyzacjaZoom Vomero
Zoom Pegasus
Infinity React
Miler React
duża amortyzacjaZoom WinfloZoom Structure

Buty na piance React, czyli zarówno Infinity jak i Miler, to buty bardziej stabilne buty od tych z poduszkami gazowymi Zoom. Wynika to z ich konstrukcji, a dokładniej z powodu szerszych podeszw i klipsów u podstawy części piętowej.

Alternatywy

W samym Nike można znaleźć 3 alternatywy dla tego buta ale w pozostałych markach nie jest gorzej.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
adidas Solarglide 5335 g10 mm599 zł
Asics Gel-Cumulus 24286 g8 mm679 zł
Brooks Ghost 14281 g12 mm599 zł
New Balance 880 v11298 g10 mm529 zł
Nike Infinity React 3293 g8 mm749 zł
Saucony Ride 15249 g8 mm599 zł

W bucie? Amortyzacja i dynamika React!

Generalnie Infinity jest bardzo prostą i niewiele zmienioną w stosunku do poprzednika konstrukcją. Podeszwa wykonana jest z jednego elementu pianki React. Pianki mamy tu całkiem sporo – 34 milimetry pod piętą i 26 milimetry w części przedniej, co sprawia, że amortyzacji jest w nim także dużo. To but do biegania także długich dystansów i właściwie żaden, włączenie z maratońskim, mu nie straszny.

Nike Infinity React 3 - amortyzacja

Pianka React jest jednak tą nieco bardziej sztywną i responsywną (w porównaniu do konstrukcji pianka + poduszka gazowa) i jest to też dosyć dynamiczna amortyzacja. Dynamikę poprawia też lekkie ale wyczuwalne zaokrąglenia i wyprofilowanie buta. Zapewnia ono, wraz ze sztywniejszą pianką, odpowiednią płynność przetaczania z piety na palce. Tego nie ma w Miler Reactach. Milery w porównaniu do Infinity są zdecydowanie bardziej ,,kwadratowe” i wolniejsze.

Jeśli szukasz buta na co dzień, ale takiego, który przyjemnie pozwala pracować stopie na szybszych treningach, to będzie to bardzo dobra opcja.

Drop, czyli różnica między piętą a palcami, w Infinity został nieco obniżony i wynosi 8 milimetrów. To dolna granica tego co można nazwać klasycznym dropem. Ten klasyczny i bezpieczny dla wszystkich to widełki pomiędzy 8 a 12 milimetrów. Taki drop jest zarówno bezpieczny jak i bezproblemowy. Tak bezproblemowy, że wybierając Infinity możesz sobie zupełnie tym nie zaprzątać głowy.

Stabilizacja!

Rzeczą zauważalną jest szerokość podeszwy. Zarówno w części tylnej pod piętą jak i w części przedniej pod palcami. Z góry może to nieco przerażać bo wygląda jak ,,kaczka”, ale ma oczywiście swój cel, czyli poprawę stabilności buta. W końcu im szersza podstawa tym bardziej stabilna konstrukcja powyżej.

Nike Infinity React 3 - stabilność

Cechą charakterystyczną kluczową w kontekście stabilności jest plastikowy klips pod piętą. Zaczyna się mniej więcej w połowie buta i prowadzi dookoła wzdłuż łączenia cholewki w podeszwą. Tworzy coś w rodzaju szyny czy korytka, w którym leży tylna część stopy i zapewnia jej (wraz ze wspomnianą szerokością podeszwy) stabilność.

Nie ma jednak róży bez kolców. Sztywny element stabilizacji wraz z mocnym wcięciem podeszwy w miejscu pod łukiem stopy to nie jest idealne połączenie. Wystarczy, że ktoś ma nieco niższy łuk stopy i w tym miejscu but zaczyna się robić niekomfortowy. Sztywny element stabilizacji wywołuje wrażenie nadmiernego podparcia i czasami wręcz ,,wbijania” się w stopę. Zdecydowanie nie jest to but dla osób z płaskostopiem i nisko wysklepioną stopą.

Nike Infinity React 3 - stabilizacja
REKLAMA

Elastyczny flyknit!

Na uwagę zasługuję cholewka, gdyż jest to Flyknit w starym dobrym stylu. Jest to więc jednowarstwowa, elastyczna dzianina, która ma duże możliwości dopasowywania się do kształtu stopy. Dodatkowo jest to jedna z cieńszych cholewek stosowanych w butach do codziennego biegania, a but z powodzeniem może być stosowany także do biegania na bieżni mechanicznej we wnętrzach budynków. Prawdę mówiąc jest to numer jeden jeśli ktoś mówi, że szuka butów do biegania na siłowni.

Miejsca w środku nie ma jakoś przesadnie dużo, nie jest to but dla osób mających szeroką stopę, ale Flyknit nadrabia i dużo wybacza. Dzięki jego elastyczności but wydaje się szerszy niż jest w rzeczywistości. Po prostu tam gdzie brakuje trochę miejsca na stopę to się do niej dopasuje.

Nike Infinity React 3 - flyknit

Dopasuje się też w rejonie śródstopia i to zasługa nie tylko samego materiału, ale też tego że język do połowy swojej długości jest połączony z cholewką w jedność. To taka ,,pół-skarpeta”, która oplata stopę. Można też nie zauważyć, że skarpetę tę wzmacniają żyłki systemu Flywire – biegną od oczek sznurówek do podstawy cholewki. Razem tworzą bardzo dobre i szczelne dopasowanie buta do stopy.

Tył usztywniony klasycznie i mocno co znaczy że wewnątrz zapiętka znajdziemy klasyczne klinowe usztywnienie. To też element, który wraz ze ,,stabilizującą podkową” zapewnia trzymanie stopy w bucie. I nie da się ukryć, że robi to dobrze. Stabilność w tym modelu jest dużo.

Bieżnik i lekkość

No cóż, bieżnik w Infinity nie należy, delikatnie mówiąc, do tych agresywnych. Nawet w gronie butów przeznaczonych na asfalt nie wyróżnia się agresywnością. Jest płaski, gładki i przeznaczony na płaskie i gładkie drogi, choć niekoniecznie te asfaltowe. Na szutrach też sobie całkiem nieźle poradzi.

Nie powinien też specjalnie ciążyć na stopach. But męski waży 293 gramy, damski zaś 230 gramów. W moim rozmiarze 12 US waży natomiast 334 gramy, co stanowi wartość dość bliską średniej masie butów do biegania na blogu (321 gramów). Natomiast biorąc pod uwagę buty treningowe o podobnym poziomie amortyzacji, Infinity jest praktycznie idealnie po środku (332 gramy). Dodając do tego lekkie wyprofilowanie i ogólnie dosyć przewiewną w odczuciu cholewkę, mamy naprawdę lekkiego buta.

Nike Infinity React 3 - bieżnik

Podsumowując

Gdyby nie to plastikowe usztywnienie pod łukiem stopy, można by Infinity polecać w zasadzie w ciemno. Lekki, dynamiczny but do biegowych zastosowań, zarówno tych wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dzięki przewiewnej cholewce – mój numer jeden do zastosowań ,,fitnessowych”. Tylko trzeba niestety przymierzyć i sprawdzić czy stopa jest kompatybilna z obecnym w nim systemem stabilizacji.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments