Nike – przegląd butów do biegania 2022

Najbardziej widoczne i najbardziej pożądane buty biegowe od Nike to ultraszybkie Vaporfly’e, hiperpoduszkowe Invincible oraz… klasyczny do bólu Pegasus. To jednak nie wszystko, gdyż nawet pomijając podstawowe modele, w zestawieniu znalazło się czternaście par.

REKLAMA

W pierwszej połowie roku w ofercie Nike nie zaszły kluczowe zmiany i w zastawieniu znalazły się dokładnie te same modele co w roku ubiegłym. Większość nowych edycji to delikatny lifting a nie rewolucje.

Tradycyjnie buty można podzielić na trzy grupy:

 • treningowe, to podstawa dla każdego biegacza. Są to buty nastawione na amortyzację i bezpieczeństwo podczas codziennych treningów na twardych nawierzchniach. Buty te najlepiej spiszą się zarówno na asfalcie i chodniku jak i poza miastem na szutrowych drogach. Jeśli szukasz jednej i jedynej pary butów biegowych do wszystkiego to szukaj właśnie w treningowych.
 • szybkie, czyli buty startowe i treningowo-startowe. Nike tą grupę butów opisuje jako Nike Fast, co dobrze oddaje jej istotę. To buty do szybkiego biegania i pomagające w biciu rekordów. Polecane jako druga para i uzupełnienie dla butów treningowych.
 • terenowe, czyli buty do bieganie w trudnym terenie – lesie, przełajach i górach.

W każdej z tych grup jest kilka modeli, które różnią się czasami znacznie między sobą:

Buty treningowe

 ZoomXZoomReact
największa amortyzacjaInvincible 
bardzo duża amortyzacja
Zoom Vomero
Zoom Pegasus
Miler React
Infinity React
duża amortyzacjaZoom Structure

Nike Invincible 2

Nike ZoomX Invincible Run 2

Poduszkowiec jakich mało. But, który w ubiegłym roku trochę przemodelował ofertę butów Nike i sprawił, że dotychczasowy lider amortyzacji, czyli Vomero, przestał być bardzo miękkim butem. Invincible galeretowatością powala i to dosłownie. To prawdopodobnie najbardziej miękki but na rynku. Cała podeszwa wykonana została z pianki ZoomX – tej najbardziej miękkiej, lekkiej i responsywnej, stosowanej także w najbardziej zaawansowanych startówkach. Daje ogrom miękkości i przy okazji całkiem nieźle sprężynuje dając troszkę dynamiki. Dodatkowo flyknitowa cholewka daje dużo przestronności wewnątrz i stopa wewnątrz buta czuje się bardzo swobodnie.

Dla kogo? Dla szukających maksimum amortyzacji i miękkości

Waga: 314 g męski, 253 g damski
Drop: 9 mm
Cena: 829 PLN

Nike Zoom Vomero 16

Nike Air Zoom Vomero 16

Drugi najbardziej miękki model w ofercie Nike. Ilość amortyzacji plasuje go gdzieś pomiędzy najbardziej miękkim Invincible a uniwersalnym Pegasusem. W odczuciu bardziej jednak przypomina Pegasusa. W jego podeszwie mamy zarówno sprężystą piankę ZoomX, stabilną SR-02 jak i poduszkę gazową pod przednią częścią stopy. Godny zauważenia jest też element stabilizacji wokół pięty i sporo miękkości wewnątrz buta. Vomero to bardzo dobrze amortyzowany i stabilny but dla tych, którzy nie chcą wyłącznie klepać kilometrów i pławić się w amortyzacji, ale potrzebują też czasami pobiec nieco szybciej.

Dla kogo? Dla szukających bardzo dużo amortyzacji, stabilności i trochę dynamiki

Waga: 309 g męski, 257 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 699 PLN

Nike Miler React 3

Nike React Miler 3

Najlepiej amortyzowany z Reactów, czyli butów które w swojej podeszwie nie wykorzystują poduszek gazowych Zoom tylko piankę React. W najnowszej edycji Miler trochę wizualnie się odchudził, ale nadal oferuje zarówno bardzo dużo miękkiej amortyzacji jak i sporo miejsca na stopę wewnątrz buta. To drugi obok Invincible tak szeroki but w ofercie Nike. Stabilność też stoi tutaj na dobrym poziomie co jest zasługą usztywnień w tylnej części buta. Generalnie jeśli szukasz bardzo dobrze amortyzowanego a jednocześnie choć trochę dynamicznego buta treningowego to możesz rozważyć zarówno Vomero jak i Milera.

Dla kogo? Dla szukających bardzo dużo amortyzacji, stabilności i większej przestrzeni na palce.

Drop: 9,5 mm
Cena: 599 PLN

Nike Zoom Pegasus 39

Nike Air Zoom Pegasus 39

Klasyk wśród klasyków i najbardziej uniwersalny but w ofercie Nike. Pegasus w tym roku doczekał się (znów) poduszki gazowej pod częścią piętową, dzięki czemu amortyzacja buta w tej części delikatnie wzrosła. Poza tym zwraca na siebie smukłością (nie dla osób o szerokich stopach), lekkością i mnogością wersji kolorystycznych. Od lat jest to najbardziej wszechstronny but w ofercie Nike i nic nie zapowiada, aby miało się to zmienić. Jeśli nie masz wyszukanych preferencji co do obuwia biegowego (amortyzacja, stabilizacja, dynamika, waga) to Pegasus jest takim ,,złotym środkiem”.

Dla kogo? Dla szukających kompromisu między amortyzacją, stabilnością, dynamiką i niską wagą.

Waga: 261 g męski, 239 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 549 PLN

Nike Infinity React 3

Nike React Infinity Run 3

Szybszy i lżejszy z Reactów. W podeszwie pianka React jednak Infinity oferuje bardziej zbalansowaną amortyzację i nie jest tak miękki jak Miler. To but dla tych, którzy nie lubią przesadnej amortyzacji. To też but dla tych którzy lubią bardzo dopasowaną i przewiewną cholewkę. O obydwa te parametry zadbała jednowarstwowa, tkana cholewka Flyknit. Jest to tym samym najbardziej przewiewny but treningowy od Nike.

Dla kogo? Dla szukających dużej ale nieprzesadnej amortyzacji, dynamiki oraz przewiewnej cholewki.

Waga: 293 g
Drop: 9 mm
Cena: 749 PLN

Nike Zoom Structure 24

Nike Air Zoom Structure 24

Structure to pozostałość po linii butów ze stabilizacją (dla nadpronatorów). W obecnej 24 edycji można nazwać go bardziej stabilnym Pegasusem i jeśli w Pegazach nie czułeś się wystarczająco pewnie to w Structure’ach powinno być znacznie lepiej. W podeszwie mamy tutaj mniej miękką, ale bardziej stabilną piankę o tajemniczym oznaczeniu CMP-010. Tworzy też pod piętą odpowiednio szeroką i stabilną platformę a po wewnętrznej stronie jest jej niego więcej niż po zewnętrznej co też może w minimalnym stopniu zwiększać stabilizację. To też zdecydowanie najmniej amortyzowany spośród butów treningowych Nike.

Dla kogo? Dla szukających dużej ale nieprzesadnej amortyzacji oraz stabilizacji.

Waga: 272 g męski, 256 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 549 PLN

Treningowo-startowe

treningowo-
startowe
startowe półmaraton/ maratonstartowe 5/10 km
duża amortyzacjaNike Tempo Next%
Nike Zoom Fly 4

Nike AlphaFly Next%,
Nike Vaporfly Next%
umiarkowana amortyzacjaNike Rival Fly
Nike Streakfly

Nike Zoom Rival Fly

Nike Air Zoom Rival Fly 3

Podstawowy but treningowo-startowy. Stanowi wycieniowaną, a co za tym idzie – lżejszą odmianę takich modeli jak Pegasus czy Structure. Zbudowany na zdecydowanie mniejszej ilości podstawowej pianki Cushlon oferuje umiarkowaną amortyzację. Poduszka gazowa pod przednią częścią buta ma dodawać dynamiki w momencie odbicia przy szybszym biegu.

Dla kogo? Dla szukających niskoprofilowego buta treningowo-startowego.

Waga: 210 g męski, 240 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 529 PLN

Nike Streakfly

Nike ZoomX Streakfly

Bardziej zaawansowany but treningowo-startowy. Przeznaczony na dystanse 5 i 10 kilometrów. Również niskoprofilowy jak RivalFly, jednak jego przewagą jest zastosowanie pianki ZoomX na całej długości podeszwy. Poprawia to miękkość i sprężystość podeszwy, która stoi na nieco wyższym poziomie niż w Rival Fly’u. Uzupełnieniem jest ultracienka, półprzezroczysta cholewka. Mocny kandydat, jeśli szukasz szybkiego buta, którego ,,nie będziesz czuć na stopie”.

Dla kogo? Dla szukających lekkiego buta startowego na dystanse do 10 kilometrów.

Waga: 170 g
Drop: 6 mm
Cena: 699 PLN

Nike Tempo Next%

Nike Air Zoom Tempo Next

Pierwszy z szybkich butów wykorzystujących technologię znaną z najszybszych butów startowych. Podstawą i najważniejszym elementem cholewki jest kompozytowa płytka, która działa trochę jak trampolina – w momencie lądowania ugina się by w momencie odbicia oddać energię. Efekt odbicia potęgują dwie duże poduszki gazowe umieszczone pod przednią częścią stopy. Jest to bardzo podobne rozwiązanie do tego znanego z najbardziej zaawansowanych startówek, czyli Alphafly Next, jednak w wykonaniu zdecydowanie bardziej treningowym. Płytka kompozytowa jest bardziej elastyczna od włókna węglowego. Opakowana jest pianką React, znaną z butów treningowych.

Dla kogo? Dla szukających dynamicznego i wytrzymałego buta na szybkie treningi i zawody. Dla osób startujących w Alphafly’ach.

Waga: 279 g męski, 225 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 879 PLN

Nike Zoom Fly 4

Nike Zoom Fly 4

Bardzo podobnym modelem do Tempo Next jest ZoomFly. To pierwszy z butów tego zestawienia z płytką z włókna węglowego. Zasada działania jest taka sama jak w przypadku Tempo Nexta, niemniej jednak carbon jest bardziej sprężysty od kompozytu, przez co oddanie energii jest większe. W porównaniu do Tempo Next’a nie ma tutaj natomiast poduszek gazowych pod przednią częścią stopy przez co ciężko wśród tych modeli wskazać ten ,,szybszy”. Warto spróbować zarówno jeden jak i drugi.

Dla kogo? Dla szukających dynamicznego i wytrzymałego buta na szybkei treningi i zawody. Dla osób startujących w Vaporfly’ach.

Waga: 272 g
Drop: 8 mm
Cena: 749 PLN

Nike Vaporfly Next% 2

Nike ZoomX Vaporfly Next 2

Najszybszy, najlżejszy i aktualnie najczęściej wybierany model buta startowego. Konstukcja jest banalnie prosta. Opiera się na płytce z włókna węglowego. Opakowana jest ultralekką i responsywną pianką ZoomX, która jest w tym przypadku nie mniej ważna od samego włókna węglowego. Do tego ultralekka i przewiewna cholewka, aby nic nie przeszkadzało stopie podczas szybkiego biegu. But, który wyciąga się tylko na najważniejsze startu. Aby wykorzystać jego potencjał wypadałoby biegać co najmniej około 4’00/km.

Dla kogo? Dla najszybszych do poprawiania życiówek.

Waga: 200 g męski, 160 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 1169 PLN

Nike Alphafly Next%

Nike Air Zoom Alphafly Next

Najbardziej zaawansowany spośród butów startowych. Również oparty na płytce z włókna węglowego (nieco grubszej niż w Vaporfly) i dużej ilości pianki ZoomX. Dodatkowo, podobnie jak w treningowo-startowym Tempo Next, zastosowano tutaj dwie duże poduszki gazowe pod przednią częścią stopy, które odpowiadają za jeszcze mocniejsze niż w Vaporfly’u wybicie stopy do przodu. Aby skorzystać z dobrodziejstw i dynamiki tego buta należy biegać podobnie szybko jak w przypadku Vaporfly (około 4’00/km lub szybciej). Alphafly to też but z najbardziej ażurową cholewką ze wszystkich butów Nike. AtomKnit przypomina firanę, ale spełnia swoje zadanie. Przy okazji cholewki… Alphafly oferuje więcej miejsca w środku od Vaporfly’a.

Dla kogo? Dla najszybszych do poprawiania życiówek.

Waga: 227 g męski, 210 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 1399 PLN

Terenowe

las, drogi szutrowePegasus Trail
długie dystanse w górachWildhorse
krótkie dystanse w górachTerra Kiger

Nike Pegasus Trail 4

Nike React Pegasus Trail 4

Jedna z niewielu hybryd buta terenowego z treningowym. W tym roku przeszła dosyć dużą metamorfozę, ale cały czas śmiało można powiedzieć, że to but dla osób które biegają nie tylko w terenie. Trailowy Pegasus posiada nie mniejszą amortyzację niż swój klasyczny odpowiednik – będzie to więc doskonały but dla tych którzy lubią komfort i amortyzację. Uniwersalny, nie za wysoki bieżnik sprawi się doskonale zarówno w lekkim terenie czy lesie jak i w sytuacji kiedy do lasu trzeba kilka kilometrów dobiec asfaltową drogą. pod tym kątem spokojnie można by mu dać dopisek All Terrain.

Dla kogo? Dla osób szukających komfortowej terenówki i biegających zarówno po asfalcie jak i po lasach.

Waga: 291 g
Drop: 9 mm
Cena: 599 PLN

Nike Wildhorse 7

Nike Wildhorse 7

Wildhorse to terenówka pełną gębą. Nie aż tak miękka jak Pegasus Trail, ale poziom amortyzacji jest wysoki i odpowiedni nawet na długie dystanse w terenie. Dzięki rozbudowanej pięcie i charakterystycznej ,,bule” bardziej stabilna. Posiada też zdecydowanie bardziej agresywny bieżnik z głębszymi kołkami co zapewnia odpowiednią przyczepność w terenie. Ma również płytkę RockPlate, która izoluję stopę od twardego skalnego podłoża i sprawia, że nastąpienie na przypadkowy kamień nie jest tak bardzo niekomfortowe. Bardzo komfortowa jest też przestronność przedniej części buta.

Dla kogo? Dla osób szukających buta do długiego biegania po górach.

Waga: 328 g męski, 250 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 549 PLN

Nike Terra Kiger 8

Nike Air Zoom Terra Kiger 8

Trzeci z butów terenowych Nike. Najmniej amortyzowany i przeznaczony na krótsze, ale za to szybsze, bardziej dynamiczne odcinki. W przedniej części podeszwy mamy poduszkę gazową dla lepszej amortyzacji i dynamiki, w części tylnej płytkę RockPlate izolującą od kamieni na szlaku. Wreszcie mamy niski 4 mm drop, co tylko dopełnia obrazu dynamicznego terenowego buta treningowo-startowego.

Dla kogo? Dla osób szukających buta do szybkiego biegania w terenie i górach.

Waga: 297 g
Drop: 4 mm
Cena: 649 PLN

REKLAMA

3 komentarze do “Nike – przegląd butów do biegania 2022

 • 04.07.2022 o 22:43
  Permalink

  Pokusisz się o przegląd podstawowych/budżetowych treningówek o trailowego Junipera czy w skrócie – nie warto? Był też kiedyś taki but Gravity – gdzie on się plasuje?

  Odpowiedz
 • 10.07.2022 o 22:13
  Permalink

  Czy aby na pewno opis Infinity Run nie pomixował się z React Milerem? Wszystkie „zachodnie” recenzje wyraźnie wskazują, że to Infinity w ofercie Nike jest bardziej miękkim i amortyzowanym butem od React Miler, a generalnie RM nie nadaje się w ogóle do szybkich biegów i dynamika leży. Często pada porównanie, że RM jest budżetową wersją Infinity Run na piance react.

  Odpowiedz
  • 13.07.2022 o 17:03
   Permalink

   Nie, nie pomiksował się. Generalnie te dwa modele są do siebie bardzo zbliżone. Zarówno pod kątem samej budowy podeszwy jak i amortyzacji. Nie ma między aż takiej dużej różnicy i dlatego może się wydawać, że się pomiksowało. Zgodzę się, że Miler się gorzej sprawdza na szybszych treningach a Infinity sprawdzi się zdecydowanie lepiej. Plus flyknitowa cholewka w Infinity może sprawiać, że jest to but bardziej „premium” w stosunku do Milerów.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.