Nike – przegląd butów do biegania 2023

22 czerwca 2023 10 min czytania
Przegląd butów do biegania Nike

Co nowego w Nike? Przede wszystkim niewielkie aktualizacje najszybszych modeli Vaporfly oraz Alphafly. Potwornie miękki i wielki Invincible urósł jeszcze bardziej i dzierży palmę pierwszeństwa w kategorii ultramiękkich butów. Pegasus pozostał Pegasusem. W trailu natomiast oferta poszerzyła się o czwarty model – bardzo miękką Zegamę!

Jak w prawie każdej marce, ofertę butów biegowych Nike można podzielić w zależności od tego do czego lub do jakiego biegania ma Ci posłużyć dany model. Wyróżniamy trzy główne segmenty butów:

Buty treningowe

Buty określane mianem treningowych to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Biegacze trenujący w warunkach miejskich w tego typu butach biegają/powinni biegać podczas około 80% swoich treningów. Przeznaczone w pierwszej kolejności do spokojnego i wolnego biegania. Niemniej jednak wszystko zależy od Ciebie i jeśli będziesz chciał się w nich rozpędzić to to zrobisz. Jeśli szukasz jednej pary butów biegowych to także powinieneś szukać w tej grupie butów.

 TRENINGOWE
NEUTRALNE
TRENINGOWE
STABILNE
największa amortyzacjaInvincible Run 3
bardzo duża amortyzacjaVomero 16Infinity React 3
duża amortyzacjaPegasus 40Structure 24

Nike Invincible 3

Nike ZoomX Invincible Run 3

Jeden z największych poduszkowców wśród butów do biegania. Zbudowany na ogromnej ilości pianki ZoomX oferujący nie tylko ,,pontonową” wręcz amortyzację, ale i sprężynującą miękkość. W porównaniu z poprzednikiem jest nieco bardziej stabilny, ale i tak na tej ogromnej miękkiej platformie stopa miewa tendencję do pływania na boki i jeśli komuś zależy na dużej stabilności to tu raczej jej nie znajdzie. Cholewka z dosyć sztywnego flyknitu zapewnia sporo miejsca w części przedniej i dobre trzymanie w rejonie śródstopia i pięty.

Waga: 310 g męski, 258 g damski
Drop: 9 mm
Cena: 879 PLN

Nike Zoom Vomero 16

Nike Vomero 16

Drugi najbardziej miękki model butów do biegania Nike. Od ubiegłego zestawienia w niezmienionej formie. Technicznie w podeszwie ma wszystko: piankę React, piankę ZoomX i poduszkę gazową Zoom. Oferuje dużo miękkości (dla biegaczy około 90 kg), ale porównując go do Invincible, to dzieli je przepaść. Vomero ma natomiast coś czego w Invincible nie ma – stabilność. Wynika to z nieco niższej podeszwy, która nie ma tendencji do ,,pływania” pod stopą. Swoje dokłada też sztywny zapiętek i dodatkowy zewnętrzny klips stabilizujący piętę. But dla osób chcących bardzo dużo amortyzacji bez rezygnowania ze stabilności.

Waga: 309 g męski, 257 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 749 PLN

Nike Infinity React 3

Nike React Infinity 3

Reacty to coś dla osób szukających nieprzesadnej amortyzacji (dla biegaczy do około 85 kg), a jednocześnie szukających bardziej dynamicznej trenigówki. To zapewniają ,,reacty” – amortyzacja jest tu zbalansowana z dynamiką, dynamikę zapewnia lekkie wyprofilowanie buta, za dopasowanie natomiast odpowiada flyknitowa cholewka. Jest wykonana w formie skarpety i oferuje ścisłe dopasowanie do stopy. Z tego powodu czasami należy wybrać rozmiar większy niż zazwyczaj. Jest to też but który wśród butów treningowych oferuje nieco większą stabilność. Nie jest to typowy but dla pronatorów, ale stabilna konstrukcja z klipsem pod częścią piętową zapewnia stabilne trzymanie stopy.

Waga: 293 g męski, 230 g damski
Drop: 9 mm
Cena: 799 PLN

Nike Zoom Pegasus 40

Nike Pegasus 40

Jeśli nie wiesz co wybrać, wybierz Pegasusa – to określenie cały czas działa. Pegasus to dobrze amortyzowany but (dwie poduszki gazowe Zoom) do codziennego biegania. Sprawdzi się u lżejszych biegaczy (o masie ciała do około 85 kilogramów) i posiadaczy raczej wąskich stóp, bo jest to jeden z węższych butów w ofercie Nike. Cały czas można powiedzieć, że to but bardzo wszechstronny, a przy tym atrakcyjny cenowo. Jeśli nie wymagasz od buta biegowego wybitnych parametrów (amortyzacja, stabilizacja, dynamika, waga) to Pegasus prawdopodobnie u Ciebie także się sprawdzi.

Waga: 280 g męski, 250 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 599 PLN

Nike Zoom Structure 24

Nike Structure 24

Structure to but, który przez długie lata był podstawowym butem do codziennego biegania dla osób szukających stabilizacji nadpronacji. Od kliku lat nie posiada już w swojej konstrukcji typowych rozwiązań znanych z butów stabilizujących. Posiada za to nieźle amortyzowaną podeszwę z poduszką gazową pod piętą. Będzie odpowiedni dla biegaczy o masie ciała do około 80 kilogramów szukających codziennej treningówki. Dodatkowo, podeszwa jest relatywnie szeroka, co ma niebagatelny wpływ na stabilność buta, która jest znacznie większa niż w Pegasusie 40 i nazywanie go ,,stabilnym Pegasusem” jest jak najbardziej na miejscu.

Waga: 272 g męski, 256 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 549 PLN

Buty szybkie

Buty z tej grupy stawiają na szybkość. Przeznaczone są w pierwszej kolejności do szybkiego i bardzo szybkiego biegania. Wynika to także z ich konstrukcji, która ma często lepiej amortyzować przednią część stopy, wspomagać wybicie z palców i aby w pełni skorzystać z ich dobrodziejstw, wypada biegać co najmniej około 4’00/km.

TRENINGOWO-STARTOWESTARTOWE POŁMARATON/ MARATONSTARTOWE 5/10 km
bardzo duża amortyzacjaPegasus Turbo NextAlphafly Next% 2
Vaporfly Next% 3
duża amortyzacjaTempo Next%
Zoom Fly 5
umiarkowana amortyzacjaRival Fly 3
Streakfly

Nike Zoom Rival Fly 3

Nike Rival Fly 3

Pierwszy i zarazem najprostszy z szybkich butów. Pomysł na niego to w zasadzie pomysł odchudzenia Pegasusa. Zmniejszmy ilość pianki w podeszwie, aby był lżejszy (i mniej miękki), poduszkę gazową Zoom umieśćmy tylko z przodu, aby dać mu trochę dynamiki. Cholewkę zostawmy klasyczną, nie wykorzystujmy zaawansowanych cienkich materiałów, aby cena buta była atrakcyjna. Taki jest Rival – prosty i niskobudżetowy but startowy. Jeśli jesteś lekkim biegaczem może być Twoim pierwszym butem startowym…

Waga: 240 g męski, 210 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 529 PLN

Nike Streakfly

Nike Streakfly

Bardzo lekki, szybki i zaawansowany but nie wykorzystujący płytki z włókna węglowego. Jednocześnie nadal but o dosyć niskim profilu, niewielkiej amortyzacji i przeznaczony dla bardziej zaawansowanych biegaczy. W podeszwie mamy piankę ZoomX (tą samą co w najszybszych modelach) – miękką i sprężystą, ale w dosyć małej ilości. Cholewka wykonana jest z ultracienkiego i bardzo przewiewnego materiału. But do startów na krótszych dystansach – 5 i 10 kilometrów.

Waga: 170 g
Drop: 6 mm
Cena: 699 PLN

Nike Pegasus Turbo Next Nature

Nike Pegasus- Turbo Next Nature

Szybka odmiana Pegasusa powraca. W zupełnie nowej formie. W podeszwie wykorzystuje lekką i sprężystą piankę Zoom X. Cholewka to natomiast elastyczny, bardzo dobrze opinający stopę Flyknit. Komfortu jest w nim dużo! Szybkości trochę mniej bo brak mu dodatkowego ,,napędu” w formie płytki z włókna węglowego lub innego podobnego materiału. Przy bliższym poznaniu Pegasus Turbo okazuje się idealną treningówką dla lekkich biegaczy, którzy odnajdą w nim więcej niż satysfakcjonujący poziom amortyzacji z pewną dozą dynamiki. Ciężsi i wolniejsi biegacze odnajdą w nim natomiast bardzo bezpieczną startówkę na dystans nawet do maratonu.

REKLAMA

Waga: 272 g męski, 220 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 749 PLN

Nike Tempo Next%

Nike Tempo Next

Od trzech lat (wprowadzony jesienią 2020) w niezmienionej formie. Pierwszy (i jeden z wolniejszych) szybkich butów wykorzystujących technologię znaną z najszybszych butów startowych. Głównym elementem podeszwy jest kompozytowa (niekarbonowa) płytka, która działa trochę jak trampolina – w momencie lądowania ugina się by w momencie odbicia oddać energię. Efekt odbicia potęgują dwie duże poduszki gazowe umieszczone pod przednią częścią stopy. Całość opakowana jest, znaną z ,,wolnych” butów, pianką React. Jest to konstrukcja na swój sposób bliźniacza do najszybszego modelu Nike – Alphafly Next – jednak cięższa, wolniejsza i mniej responsywna. But dla biegaczy osiągających około 40 minut na ,,dychę” czy 3-3:15 w maratonie.

Waga: 279 g męski, 225 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 879 PLN

Nike Zoom Fly 5

Nike Zoom Fly 5

But o bardzo podobnym przeznaczeniu – treningowo-startowym, do Tempo Next% niemniej o zupełnie innej konstrukcji. W podeszwie mamy zarówno płytkę z włókna węglowego, jak i rdzeń z pianki ZoomX. Obydwa te elementy mają napędzać buta i nadawać mu szybkości. W przeciwieństwie do Tempo Next% brak tu poduszek gazowych pod przednią częścią stopy, więc zapewnia zupełnie inne odczucia niż Tempo Next%. Warto przymierzyć i porównać obydwa. To także but dla biegaczy osiągających około 40 minut na ,,dychę” czy 3-3:15 w maratonie.

Waga: 286 g męski, 242 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 799 PLN

Nike Vaporfly Next% 3

Nike ZoomX Vaporfly Next 3

Najszybszy, najlżejszy i cały czas najczęściej wybierany model buta startowego. Od lat zbudowany w bardzo prosty sposób: płytka z włókna węglowego działa na zasadzie ,,trampoliny” oddającej energię. Ultra lekka pianka wokół daje miękkość i dodatkową sprężystość. Żeby z tych dobrodziejstw skorzystać należy biegać po co najmniej 4’00/km. Cholewka? Również ultracienka i w porównaniu z poprzednim modelem o nieco większej szerokości i zapewniająca więcej przestrzeni wewnątrz. But, którego żywotność określa się w granicach 400-500 kilometrów i powinno się go oszczędzać na kluczowe, szybkie treningi i starty w zawodach.

Waga: 190 g męski, 150 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 1229 PLN

Nike Alphafly Next% 2

Nike Air Zoom Alphafly Next 2

Najbardziej zaawansowany spośród butów startowych. Można powiedzieć, że to rozwinięcie konceptu Vaporfly’a, do którego dodano poduszki gazowe pod przednią częścią stopy. Wygląda kosmicznie, ale płytka z włókna węglowego, pianka ZoomX i poduszki gazowe ,,robią robotę” i zapewniają nieprzeciętną dynamikę i sprężystość. Podobnie jak Vaporfly jest to but skierowany do najszybszych biegaczy potrafiących biec tempem około 4’00/km lub szybciej. Podobnie jest to też but o żywotności około 400-500 kilometrów i idealnie jakby służył tylko do kluczowych, szybkich treningów i startów w zawodach.

Waga: 198 g
Drop: 8 mm
Cena: 1499 PLN

Buty terenowe

Buty terenowe, przeznaczone są dla osób biegających w terenie rozumianym jako leśne i górskie szlaki. To buty, które w trudnym terenie mają zapewnić przyczepność, ochronę przed warunkami zewnętrznymi i komfort na nierównych nawierzchniach.

PRZEZNACZENIEMODEL
biegi ultraZegama
las, drogi szutrowePegasus Trail 4
długie dystanse w górachWildhorse 8
krótkie dystanse w górachTerra Kiger 9

Nike Zegama

Nike Zegama

Pierwszy tak miękki i tak wysoko amortyzowany model butów terenowych Nike. Na podeszwie zbudowanej z pianki ZoomX, znanej przede z najszybszych modeli: Vaporfly, Alphafly. W teorii skierowany nawet na najdłuższe dystanse (biegi ultra) szczególnie w kamienistym terenie. Na takie szlaki kieruje go też nazwa która nawiązuje do biegu ultra w (kamienistej) północnej Hiszpanii. Jednocześnie bardzo miękki ZoomX sprawia, że jest to but bardzo miękki jak na but trailowy i jeśli szukasz takiej właśnie miękkości i komfortu to Zegama potrafi tą miękkością urzec. Dodatkowo sama cholewka też jest i bardzo przyjemna na stopie i dopieszczona technicznymi niuansami jak stuptut wokół kostki.

Waga: 317 g męski, 265 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 749 PLN

Nike Pegasus Trail 4

Nike Pegasus Trail 4

Model, który konstrukcyjnie z asfaltowym Pegasusem 40 nie ma wiele wspólnego. Łączy je nazwa Pegasus i wszechstronność. Pegasus trail można opisać zdaniem – jeśli nie wiesz czy będziesz biegał po mieście czy po lesie, wybierz Pegasusa Traila. To jeden z niewielu butów, o którym można powiedzieć, że może być hybrydą buta asfaltowego i terenowego. Na ulicach i chodnikach zapewnia wystarczająco dużo komfortu i amortyzacji, a jednocześnie w terenie daje także fajną (ale nie rewelacyjną) przyczepność. But dla osób biegających po podmiejskich lasach.

Waga: 286 g męski, 232 g damski
Drop: 9 mm
Cena: 649 PLN

Nike Wildhorse 8

Nike Wildhorse 8

Dla osób, które zapuszczają sie dalej i głębiej niż wygodne szlaki w podmiejskim lesie jest Wildhorse. But dobrze amortyzowany, ale na pewno nie bardzo miękki. Tym bardziej, że mamy ultramiękką Zegamę. Jednocześnie Wildhorse to but, który poradzi sobie z naprawdę trudnym terenem – bieżnik wgryzie się w błoto. Cholewka zabezpieczy stopę. To but do zadań specjalnych, a bardziej zaawansowani biegacze wykorzystają go też na biegach ultra.

Waga: 300 g
Drop: 8 mm
Cena: 599 PLN

Nike Terra Kiger 9

Nike Terra Kiger 9

Najszybszy koń w stajni. Dosłownie, bo Kiger to rasa mustangów, od których buty te wzięły swoją nazwę. Terra Kiger to but o niskim profilu skierowany dla osób, które stawiają na większe czucie podłoża, a jednocześnie nie szukają dużej amortyzacji (to raczej mało amortyzowany but). But na szybkie biegi do około 20 kilometrów nie bojący się gwałtownych zmian kierunków.

Waga: 286 g
Drop: 4 mm
Cena: 699 PLN

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
2 miesięcy temu

Cześć.
Po przeczytaniu tego artykułu zdecydowałem się na kupno kolejnej pary butów. Tym razem padło na vomero 16 bo przy półmaratonie w pegasusach jednak brakowało mi amortyzacji (ważę 95 kilo). I po kilku treningach wygląda na strzał w 10. Myślałem, że będą dużo wolniejsze od pegasus (38,39) ale przy moich zawrotnych prędkościach do 4:30/km to nie widzę różnicy. Także dzięki za to zestawienie i ogólnie za bloga i yt.
Pozdrawiam.