Nike – przegląd butów do biegania na 2019

Nike jest jedną z tych marek w których połapać się najtrudniej. Te wszystkie Zoomy, Reacty, właściwie dwie równorzędne linie butów startowych powodują mętlik. Dziś postaram się go choć trochę rozprostować.

REKLAMA

Zrobię to po swojemu i podzielę buty na trzy najbardziej logiczne kategorie butów biegowych:

 • treningowe, czyli wszystkie buty stawiające przede wszystkim na amortyzację, tacy towarzysze codziennych treningów niezależnie ile mają do pokonania kilometrów,
 • startowe oraz treningowo-startowe, czyli wszystkie stawiające przede wszytkim na dynamikę i szybkość. Buty służące do ścigania się i „robienia wyników”.
 • terenowe, czyli jak sama nazwa wskazuje takie służące do biegania w trudnym terenie, po przełajach czy górach.

Treningowe, czyli przede wszystkim amortyzacja

 neutralneutral/
stabilizacja
stabilizacja
największa amortyzacjaZoom Vomero  
bardzo duża amortyzacjaZoom Pegasus
Epic React
Odyssey ReactZoom Structure
duża amortyzacjaZoom Winflo  

Zoom Vomero 14

Największy poduszkowiec w ofercie Nike. Z największą ilością pianki pod stopą. Z poduszką gazową zatopioną w piance na całej długości podeszwy. Dosyć przestronny w przedniej części. Od edycji 14 ma nieco bardziej dynamiczny charakter ale nadal to but dla najcięższych biegaczy i szukających maksymalnej amortyzacji.

Waga: 285 g męski, 225 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 589 PLN

Nike Zoom Vomero 14

Zoom Pegasus 35

Klasyk i jeden z najbardziej uniwersalnych butów na rynku. Sprawdzający się zarówno na długich wybieganiach, szybszych jednostkach treningowych a nawet i zawodach. Raptem tylko trochę mniej amortyzowany od Vomero. Także z poduszką gazową na całej długości podeszwy. Węższy od Vomero. Często wygrywający z konkurencją wygodą i designem.

Waga: 280 g męski, 255 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 499 PLN

Nike Zoom Pegasus 35

Zoom Structure 22

W ofercie butów treningowych jest też but ze stabilizacją dla osób z nadmierną pronacją. To but trochę mniej amortyzowany i trochę twardszy od Pegasusa. Przede wszystkim z racji dodatkowej stabilizacji zamieszczonej w bucie w części środkowej. Miękka poduszka gazowa zoom umieszczona została tylko w części przedniej buta co dodaje mu dynamiki a także jest pewnym paradoksem… Jest to mimo wszystko but treningowy i największa amortyzacja powinna być w rejonie pięty a nie przodostopia.

Waga: 326 g męski, 252 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 499 PLN

Nike Zoom Structure 22

Epic React 2

React to zupełnie coś innego niż klasyczna konstrukcja Pegasusa. Choć także mamy tu bardzo dobrą amortyzację to nie mamy tutaj poduszek gazowych a jednolity kawał miękkiej i sprężystej pianki React. Dzieki temu daje ciekawe połączenie dobrej i miękkiej amortyzacji z lekkością. Dodatkowo Epic React charakteryzuje się cienką i elastyczną cholewką typu „skarpeta”. Dobry but dla osób szukających uniwersalnych butów do biegania w terenie miejskim.

Waga: 220 g męski, 180 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 639 PLN

Nike Epic React Flyknit 2

Odyssey React 2

Dla osób którym nie odpowiada cienka cholewka Epica jest też jego bardziej „klasyczna” wersja. Pod kątem amortyzacji jest to dokładnie ten sam poziom co Epic. Ma zresztą niemal identyczną podeszwę. Cholewka jest za to klasyczna – meshowa, z gąbkowym wykończeniem wewnątrz. Obydwa modele Epic React i Odyssey React można stosować zamiennie.

Waga: 220 g męski, 180 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 549 PLN

Nike Odyssey React Flyknit 2

Zoom Winflo 5

Ostatni. Najmniej znany, najmniej zaawansowany i najmniej amortyzowany, choć nadal dosyć miękki but. Amortyzacja podobnie jak w przypadku Pegasusa oparta na piance z jedna poduszką gazową znajdującą się pod pietą. Choć najmniej znany może być fajną propozycją dla osób szukających prostego ale dobrego buta na początek przygody z bieganiem.

Waga: 283 g męski, 227 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 419 PLN

Nike Zoom Winflo 5

Szybkie czyli lekkość i dynamika

 linia #WeFlyklasyczne startówki
duża amortyzacjaZoom Pegasus Turbo 
umiarkowana amortyzacjaZoom FlyZoom Elite
mała amortyzacjaVaporfly 4%Zoom Streak
bardzo mała amortyzacja Zoom Streak LT

Zoom Pegasus Turbo

Lżejsza i szybsza wersja Pegasusa. Choć z zewnątrz but ma podobny kształt jest od niego dużo lżejszy i dużo bardziej dynamiczny. Cholewka jest w nim cieńsza niż w klasycznym Pegasusie. W podeszwie natomiast zamiast poduszki gazowej mamy dwie pianki: leciutki ZoomX z Vaporfly 4% i React. Dobra propozycja dla osób które na treningach nie muszą mieć „poduszkowca” a „wygodną wyścigówkę”.

Waga: 200 g męski, 195 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 759 PLN

Nike Zoom Pegasus Turbo

Zoom Elite 10

Klasyczny but treningowo-startowy. Dla szybszych i lżejszych biegaczy może posłużyć jako treningówka. Dla wolniejszych i cięższych jako startówka. Sporo lżejszy od wszystkich powyżej. Z cienką cholewką i typowo wyścigowym charakterem. Amortyzacja oparta na piance z poduszką gazową pod śródstopiem. Dzięki niej but jest komfortowy podczas szybkiego biegu z lądowaniem stopy na śródstopiu.

Waga: 233 g męski, 192 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 419 PLN

Nike Zoom Elite 10

Zoom Fly

O rekordowym VaporFly 4% będzie za chwilę. ZoomFly to natomiast jego cywilna wersja. Z innowacyjną konstrukcją której podstawą jest carbonowa płytka zatopiona pomiędzy dwie warstwy pianki. W przypadku ZoomFly jest to pianka React, czyli ta sama co w butach EpicReact. Kluczem jest natomiast carbonowa płytka, która daje sprężystość. Stanowi coś w rodzaju elastycznej sprężyny pchającej buta do przodu. Ma tylko jeden minus. Tą specyfikę i pomoc podczas biegu czuć dopiero przy szybkim biegu, tak ok 4:00 min/km.

Waga: 244 g męski, 204 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 679 PLN

Nike Zoom Fly Flyknit

Vaporfly 4%

But który pobił rekord świata w maratonie i zbliżył się do granicy 2 godzin. Pierwszy i najlepszy but z carbonową płytką zatopioną w podeszwie. O ile carbonowa płyta jest taka sama jak w ZoomFly i daje taką samą dynamikę tak dookoła niej mamy bardzo lekką i miękką piankę ZoomX. Jest dużo lżejsza i bardziej sprężysta od Reacta stosowanego w ZoomFly więc cały but też jest lżejszy i bardziej sprężysty od Zoom Fly. Ma też ten sam minus. Szybka i dynamiczna specyfika buta zaczyna działać przy prędkościach ok. 4:00 min/km i szybszych.

Waga: 184 g
Drop: 10 mm
Cena: 999 PLN

Nike Vaporfly 4% Flyknit

Zoom Streak 7

Rasowa startówka o klasycznej konstrukcji. W przeciwieństwie do ZommFly i Vapor Fly jest to but o dosyć niskiej podeszwie i małej amortyzacji. W przypadku zaawansowanych biegaczy może posłużyć nawet jako startówka w maratonie. Zapewnia też całkiem sporo miejsca na palce w przedniej części buta. But stawia przede wszystkim na lekkość i dynamikę.

Waga: 170 g
Drop: 10 mm
Cena: 469 PLN

Nike Zoom Streak 7

Zoom Streak LT 4

Najlżejsza a co za tym idzie najmniej amortyzowana i najtwardsza startówka. Przeznaczona przede wszystkim na najkrótsze dystanse dla najszybszych. Nawet w przypadku bardzo szybkich biegaczy jest to but na maksymalnie 10 km zawody.

Waga: 156 g
Drop: 4 mm
Cena: 379 PLN

Nike Zoom Streak LT 4

Terenowe czyli bezpieczeństwo w trudnym terenie

 terenowe
duża amortyzacjaZoom Wildhorse
mała amortyzacjaZoom Terra Kiger

Zoom Wildhorse 4

Jeden z dwóch butów terenowych marki Nike. Ten z wyższym i bezpieczniejszym dropem (8mm) i lepiej amortyzowany. Z poduszką gazową pod piętą dającą dodatkową amortyzację. Komfortowy i bardzo uniwersalny but który da sobie radę zarówno w dreptaniu dookoła parku, lasu, a także w biegach górskich.

Waga: 306 g męski, 268 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 499 PLN

Nike Zoom Wildhorse 4

Zoom Terra Kiger 4

Bardziej wymagający but terenowy od Nike. Mniej amortyzowany. Z poduszką gazową nie pod piętą a pod śródstopiem. Dodatkowo z niższym dropem niż Wildhorse na poziomie 4 mm. Z tych dwóch powodów jest to dobra propozycja dla osób biegających ze śródstopia. Może się też całkiem nieźle sprawdzić jako lekka startówka w teren.

Waga: 275 g męski, 248 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 549 PLN

Nike Zoom Terra Kiger 4
REKLAMA

5 komentarzy do “Nike – przegląd butów do biegania na 2019

 • 06.04.2019 o 19:35
  Permalink

  Dzień dobry,
  Jaki but startowy dla amatora
  78 kg wagi
  Szeroka stopa i wysokie podbicie
  Wali z pięty
  Zbliża się do 3 h w maratonie?
  Będę bardzo wdzięczny za poradę
  Dziękuję i pozdrawiam Piotr.

  Odpowiedz
  • 29.02.2020 o 18:10
   Permalink

   Amator zbliża się do 3 godz w maratonie? Mo to szacun :))) Ostatnio biegam w Pegasus 36 – polecam!

   Odpowiedz
 • 31.05.2019 o 11:51
  Permalink

  Hej Paweł, czytam i czytam o tych wszystkich butach, ale zastanawiam się, które będą najlepsze dla osoby, która naprawdę biega ze śródstopia? ze wszystkich butów jakie miałam, jedynie NB 880v8 zapewniały mi komfort biegania (tj. bez plastrów na śródstopiu, mogłam biegać po 30 km i nic mnie nie bolało i nie obcierało), nie jestem jednak zadowolona z relacji ceny do jakości (499 zł, a używałam je 2 miesiące i nadają się do kosza), więc szukam innych. Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 09.10.2019 o 22:20
  Permalink

  A czym różni się Legend React od Odyssey Reakt.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *