Nike – przegląd butów do biegania na 2020

7 lipca 2020 9 min czytania
Buty do biegania - Nike 2020

Od ubiegłorocznego przeglądu Nike zmieniło się sporo. Przede wszystkim pojawiły się w nim dwa modele z linii React – Infinity React oraz Miler React. Do tego flagowy Pegasus zyskał podeszwę wykonaną z pianki… React. Coraz mocniejsza staje się też linia butów karbonowych i z roku na rok widzimy w niej coraz szybsze i coraz bardziej futurystyczne konstrukcje.

REKLAMA
To jest wpis archiwalny. Kliknij i zobacz aktualne zestawienie

Treningowe na co dzień

Zacznę od tych najpopularniejszych, najbardziej komfortowych, uniwersalnych i najczęściej wybieranych – czyli od butów treningowych. To tutaj znajdziemy wszystkie buty do biegania po asfalcie i innych utwardzonych nawierzchniach. Tutaj są wszystkie buty o których można powiedzieć, że są to buty do biegania „na co dzień”. To też w butach z tego segmentu pojawiło się najwięcej zmian w porównaniu z ubiegłym rokiem.

 TRENINGOWE
NEUTRALNE
TRENINGOWE
STABILIZUJĄCE
największa amortyzacjaZoom Vomero
Ininity React
 
bardzo duża amortyzacjaZoom Pegasus
Miler React
Zoom Structure
duża amortyzacjaZoom Winflo 

Zoom Vomero 14

Nike Zoom Vomero 14

Największy poduszkowiec w ofercie Nike. Z największą ilością pianki pod stopą. Z poduszką gazową zatopioną w piance na całej długości podeszwy. Dosyć przestronny w przedniej części. Od edycji 14 ma nieco bardziej dynamiczny charakter ale nadal to but dla najcięższych biegaczy i szukających maksymalnej amortyzacji.But uznawany za jeden z najlepiej amortyzowanych i najwygodniejszych na rynku. Klasyczny „poduszkowiec”. Dodatkowo spośród tych najlepiej amortyzowanych ma też najwięcej dynamiki. Odpowiada za to przede wszystkim wyprofilowanie podeszwy – dość mocne jeśli porównamy go do „poduszkowców” innych marek. Zresztą określenie poduszkowiec nie jest tu przesadzone bo w podeszwie Vomero mamy pełnowymiarową (czyli od pięty do śródstopia) poduszkę gazową Zoom i piankę react w całkiem dużej ilości. Komfort dla najcięższych (nawet do 100 kg) i biegających najwięcej.

Waga: 285 g męski, 225 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 589 PLN

Infinity React

Nike React Infinity Run

Drugim poduszkowcem dla najcięższych (nawet do 100kg) i biegających najwięcej (choć w mojej opinii Vomero daje jej odczuwalnie więcej miękkości) jest Infinity React. Najlepiej amortyzowany z „reactów”. A skoro „react” to całość podeszwy tego buta wykonana z pianki React. Jest jej sporo zarówno na wysokość jak i na szerokość. Patrząc z góry pianka aż się „wylewa” na boki spod śródstopia co daje mu sporo stabilności. Z tyłu mamy też dodatkowy element stabilizacji, który trzyma piętę u podstawy.

Cholewka to nieco sztywniejszy i mniej elastyczny (ale cienki) flyknit. Ma postać skarpety przez co zakłada się go kapkę trudniej. Ale potem zapewnia dużo swobody i miejsca na paluchy.

Waga: 291 g męski, 229 g damski
Drop: 9 mm
Cena: 679 PLN

Zoom Pegasus 37

Nike Zoom Pegasus 37

Klasyk i jeden z najbardziej uniwersalnych butów na rynku. Sprawdzający się zarówno na długich wybieganiach, szybszych jednostkach treningowych a nawet i zawodach. But który od lat jest „pierwszym Nike” do biegania. Dodatkowo bardzo uniwersalnym, łączącym zarówno bardzo dobrą amortyzację jak i przyzwoitą dynamikę. Ta bardzo dobra amortyzacja to podeszwa z pianki React z poduszką gazową pod przednią częścią stopy. Ta przyzwoita dynamika to wyprofilowanie buta, przeniesienie poduszki gazowej właśnie pod przednią część stopy (o zmianach więcej w tym tekście), oraz niska waga jak na buta o takiej amortyzacji. Uniwersalny but do codziennego biegania dla biegaczy do około 90 kilogramów.

Waga: 284 g męski, 235 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 499 PLN

Zoom Structure 22

Nike Zoom Structure 22

W najprostszych słowach jest to Pegasus dla osób z nadmierną pronacją. Podeszwa oparta na piance Cushlon z poduszką gazową pod przednią częścią stopy. Jest to dosyć podobna konstrukcja do Pegasusa skierowana do podobnych biegaczy ważących do około 85 kilogramów (mniejsza ilość pianki niż w Pegasus dlatego jest dla nieco lżejszych biegaczy) i szukających butów ze stabilizacją nadmiernej pronacji.

Waga: 326 g męski, 252 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 499 PLN

REKLAMA

React Miler

Nike React Miler

Jedna z tegorocznych nowości. Podeszwa wykonana z pianki React, ale w bardzo solidnym i stabilnym opakowaniu. Samej pianki jest w nim już dużo – 31 mm pod piętą i 21 mm pod śródstopiem sprawia, że spośród wszystkich „reactów” jest to but o największej ilości mięsa. Ma też bardzo dużo elementów wzmacniających i usztywniających. Najbardziej charakterystyczny z nich jest element stabilizacji pod piętą, ale poza nim zarówno zapiętek jak i reszta cholewki zapewnia bardzo dużo trzymania. Patrząc na wszystkie buty biegowe Nike to w tej chwili Miler jest tym dającym najwięcej trzymania i stabilności.

Co go jednak odróżnia od Pegasusa? Przede wszystkim to jak leży na stopie. Pegaz jest lepiej dopasowany do stopy i czuć wraz z nim lekkość na stopie. Właściwie jakby go nie było. Miler jest solidniejszy i ciężko o nim powiedzieć „jakbym nie miał buta na stopie”.

Waga: 261 g
Drop: 10 mm
Cena: 549 PLN

Zoom Winflo 6

Nike Zoom Winflo 7

Ostatni z treningowych butów do biegania. Powyższym butom ustępujący właściwie o włos. Przeznaczony dla biegaczy o wadze do 80 kilogramów. Bardzo podobny do Pegasusa sprzed… kilku sezonów. Oparty na podeszwie z pianki Cushlon i dwóch poduszkach gazowych. Jedna umieszczona jest pod piętą, druga pod śródstopiem. Dużym plusem jest jego cena, na poziomie 419,99 złotych.

Waga: 283 g męski, 227 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 419 PLN

Szybkie na zawody

 DUŻA
DYNAMIKA
BARDZO DUŻA
DYNAMIKA
NAJWIĘKSZA
DYNAMIKA
duża amortyzacjaZoom Pegasus TurboVaporfly Next%Alphafly Next%
umiarkowana amortyzacjaZoom Rival FlyZoom Fly
mała amortyzacjaZoom Streak 

Zoom Pegasus Turbo 2

Nike Pegasus Turbo 2

But, którego nie tak łatwo jednocześnie zaklasyfikować. Lżejsi (do 80kg), bardziej wytrenowani odnajdą w nim bardzo lekką ale jednak treningówkę, w której będą mogli biegać właściwie wszystkie treningi od tych wolnych do tych na których będzie można wydobyć z nich Turbo. Dla osób ważących więcej może być butem startowym na zawody, czy drugą parą, którą będą zakładali kiedy będą startować w zawodach lub biegać szybkie treningi.

Pod kątem technicznym mamy tutaj dwie warstwy pianek (React i ZoomX). Ta pierwsza to bardzo dobra amortyzacja. Ta druga również bardzo dobra amortyzacja plus niska waga, ale należy pamiętać, że ZoomX szybciej „siądzie” niż React, przez co spadek amortyzacji wraz z kilometrażem będzie w Turbo szybszy niż w klasycznym Pegasusie.

Waga: 205 g męski, 180 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 759 PLN

Zoom Rival Fly

Nike Zoom Rival Fly 2

Klasyczny but treningowo-startowy. Bez karbonu w podeszwie. Z pianką Cushlon i pojedynczą poduszką gazową pod przednią częścią stopy. Umiarkowanie amortyzowany i zdecydowanie mniej miękki od wszystkich butów treningowych. Niezależnie czy będzie używany jako but treningowy czy startowy optymalnym biegaczem dla niego jest ten ważący do 80 kilogramów.

Waga: 230 g męski, 170 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 449 PLN

Zoom Fly 3

Nike Zoom Fly 3

„Najwolniejszy” z karbonowych butów Nike. Karbonowa płytka przez swoją sprężystość daje dodatkowego „kopa” i dynamikę. Tym większą im szybciej biegniemy. Opakowana jest pianką react przez co jak na tak szybkiego buta jest butem dobrze amortyzowanym. Nawet jak ważysz nieco ponad 80 kilogramów to but da sobie radę. W przeciwieństwie do Vaporfly jego amortyzacja wytrzyma znacznie dłużej. Nawet do 800-1000 kilometrów. Minusy? Stabilność! Ale jeśli biegasz szybko i kręcisz się w okolicach 4’00/km to masz prawdopodobnie taką technikę, że sobie poradzisz. Generalnie jedna z najlepszych propozycji szybkiego buta treningowo-startowego.

Waga: 260 g męski, 210 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 679 PLN

REKLAMA

Vaporfly Next%

Nike ZoomX Vaporfly Next%

Prawie najszybszy. Podobnie jak ZoomFly wykorzystujący karbonową płytkę zatopioną w podeszwie. I to tyle wspólnego z ZoomFly’em. Cała reszta została wykonana z innych materiałów i maksymalnie odchudzona. Cholewka to ultra cienki VaporWeave. Pianka to ZoomX – dużo lżejszy od Reacta, na pierwsze wrażenie bardziej miękki i responsywny, ale też… mniej wytrzymały. Nikt nie mówi tego głośno żywotność tego buta oceniana jest na około 200 km, choć znam takich harpaganów, którzy przebiegli w nim więcej. W Vaporfly ma być jak najszybciej i jak najlżej kosztem wytrzymałości. To but który trzyma się na specjalne okazje i bicie rekordów. Z technicznego punktu widzenia nie ma sensu bieganie w nim wolniej niż około 4’00/km. Wolniejsze bieganie to jak jazda Ferrari na pierwszym biegu po osiedlowym parkingu. Sąsiedzi może i zrobią „zazdro”, ale wygodniej byłoby Corsą.

Waga: 174 g
Drop: 8 mm
Cena: 1179 PLN

Alphafly Next%

Nike Alphafly Next%

Aktualne ukoronowanie szybkości. But łudząco podobny do tego w którym Eliud Kipchoge przebiegł dystans maratonu w czasie poniżej 2 godzin. Prototyp posiadał trzy płytki karbonowe w różnych płaszczyznach. Rozwiązanie to nie zostało dopuszczone do oficjalnych startów. Alphafly Next%, który pojawił się w sprzedaży posiada podobnie jak Vaporfly Next% jedną płytkę z włókna węglowego, lekką, resposnywaną piankę ZoomX, a to wszystko zostało jeszcze dopełnione poduszkami gazowymi Zoom pod śródstopiem dającymi jeszcze więcej wybicia pod przednią częścią stopy.

Dla kogo? Wystarczy powiedzieć, że konstrukcja została stworzona z myślą o tempie maratońskim 2’50/km…

Waga: 232 g
Drop: 8 mm
Cena: 1299 PLN

Zoom Streak 7

Nike Zoom Streak 7

Startówka dla najszybszych i najbardziej zaawansowanych w starym dobrym stylu. Czyli odchudzona z amortyzacji – aczkolwiek małą poduszkę gazową pod piętą posiada. Odchodzony z elementów stabilizujących – zarówno w cholewce jak i w podeszwie trudno doszukać się czegoś co usztywniałoby go dodatkowo. Odchudzony z grubej cholewki – dzięki czemu jest to bardzo przewiewny but. Główny konkurent adidasa Adizero Adiosa, ale o nieco bardziej przestronnej cholewce. Waży symboliczne 170 gramów.

Waga: 170 g
Drop: 10 mm
Cena: 469 PLN

Terenowe w góry i krzaki

W butach terenowych od kilku lat mamy te same linie butów. Hybrydowego (miks asfaltu z terenem) Pegasusa Traila, dobrze amortyzowanego i komfortowego terenowego Wildhorse’a oraz lekkiego i surowego Terra Kigera.

TERENOWE
bardzo duża amortyzacjaPegasus Trail
duża amortyzacjaWildhorse
mała amortyzacjaTerra Kiger

Pegasus Trail 2

Nike Pegasus Trail 2

Hybryda pomiędzy butem na asfalt a butem w teren. Bezpieczeństwo i amortyzację ma bardzo podobną do klasycznego Pegasusa. Również opiera się na piance React ale bez poduszek gazowych. Bardzo miękki i dobrze amortyzowany. Również na podobnym poziomie co asfaltowy Pegasus (dla biegacza do 90kg). To co go różni to głębszy, bardziej agresywny bieżnik, co sprawi że poza asfaltem będzie się trzymał nawierzchni lepiej. Ma też zdecydowanie więcej wzmocnień jak przystało na terenówkę. Nie licząc butów maksymalistycznych w stylu Hoki to jeden z bardziej komfortowych butów do biegania.

Waga: 333 g męski, 270 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 549 PLN

Wildhorse 6

Nike Wildhorse 6

Jeden z dwóch butów terenowych marki Nike. Ten z wyższym i bezpieczniejszym dropem (8mm) i lepiej amortyzowany. Z poduszką gazową pod piętą dającą dodatkową amortyzację. Komfortowy i bardzo uniwersalny but który da sobie radę zarówno w dreptaniu dookoła parku, lasu, a także w biegach górskich.

Flagowy but terenowy od Nike. Również na piance React ale nieco mniej amortyzowany (miękki) od Pegasusa Traila. Bardziej stabilny przez charakterystyczną „bułę” w rejonie pięty. Bardziej komfortowy na kamieniach przez umieszczoną w podeszwie płytkę Rock Plate. Bardziej zabudowany przez cholewkę z elastycznym kołnierzem, która działa jak stuptut ograniczający trochę wpadanie do środka piachu i błota.

But dla tych, którzy szukają komfortowego buta do biegania po twardym trailu (skały, kamienie, ziemia). I dla tych którzy szukają sporej ilości miejsca na palce.

Waga: 328 g męski, 258 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 499 PLN

Terra Kiger 6

Nike Zoom Terra Kiger 6

Ostatnia z terenówek. Najmniej amortyzowana, najmniej bezpieczna, najbardziej „surowa”. Przeznaczona dla bardziej zaawansowanych i szybszych biegaczy. To też but dla osób które szukają czegoś bardziej naturalnego. W Kigerach z jednej strony mamy sporo klasycznych usztywnień, ale mamy też niski 4 mm drop i na tyle niską podeszwę, że jest się w nim naprawdę blisko ziemi. I wszystkich szyszek…

Z racji małej amortyzacji raczej nie na długie dystanse i raczej dla tych, którzy preferują szybsze przebieranie nogami po wszelkich kamieniach i skałach.

Waga: 263 g męski, 241 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 549 PLN

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
3 lat temu

gdzie w tym zestawieniu ląduje but NIKE ZOOM GRAVITY?
https://www.nike.com/pl/t/meskie-buty-do-biegania-zoom-gravity-PsqSXv/BQ3202-400
nigdzie nie mogę znaleźć jego specyfikacji ani odniesienia do „znanych” pozycji z firmy Nike.
czy można go porównać do jakiegoś z Twojego zestawienia, czy jest to but typowo „budżetowy” do marketów?
pzdr,
M

Coco
Coco
3 lat temu
Reply to  Marcin

Podbijam.

Coco
Coco
3 lat temu

Witam! Panie Pawle, ponawiam pytanie.