Nike – przegląd kluczowych butów do biegania na 2017

Można buty dzielić na neutralne i stabilizujące. Można na bardziej i mniej amortyzowane. Można też tak jak Nike wyróżnić grupy odpowiadające na konkretne potrzeby biegaczy. W ten sposób powstało Run Speed, Run Easy i Run Natural.

REKLAMA

Technicznie w Nike cały czas mamy trzy główne sposoby konstrukcji butów. Pierwszy do linia Zoom – z amortyzacją opartą na poduszkach gazowych zoom i piance. Drugi to buty z linii Lunar, jak Lunar Glide czy Lunar Epic. Trzecia to buty zbudowane w koncepcie Free (i na jeszcze innej piance niż dwie pierwsze grupy).

O technologiach możecie poczytać w oddzielnym wpisie. Teraz skupię się na podziale jaki Nike wprowadziło jeszcze w ubiegłym roku. Podział ten nie bierze pod uwagę tego JAKIE technologie znajdują się w bucie (Zoom czy Lunar) a skupia się na tym CO technologie dają. Podział ten widać szczególnie w sklepach Nike w centrach handlowych gdzie oddzielnie stoją buty:

 • Run Speed
 • Run Easy
 • Run Natural

Poza nimi są jeszcze dwa, dobrze znane modele butów terenowych.

Run Speed

Z nazwy jest to grupa butów szybkich i dynamicznych. Takie określenie kojarzy się z butami startowymi lub treningowo-startowymi. Takie też buty przede wszystkim można z tej grupie znaleźć. Można też tu znaleźć buty treningowe, jak Pegasus czy Structure, które są przede wszystkim dobrze amortyzowane i nie da się ich nazwać startowymi. Są to buty treningowe z elementami poprawiającymi ich dynamikę.

Nike Zoom Pegasus 34

Klasyka pod tytułem: jak nie wiesz co kupić – kup Pegasusa! To treningowy but do biegania na twarde nawierzchnie łączący bardzo dobrą, miękką amortyzację (dwie poduszki gazowe) z lekkością i dynamiką. Bardzo wygodny. Najbardziej miękki z Run Speed i jeden z bardziej miękkich butów Nike.

Waga: 285 g męski, 255 g damski
Drop: 10 mm

Nike Zoom Pegasus 34

Nike Zoom Structure 20

Bardzo uniwersalny model z dobrą amortyzacją i dodatkową stabilizacją nadpronacji. Podobnie jak Pegasus miękki i będący butem przeznaczonym przede wszystkim na treningi po twardych nawierzchniach. Poduszka gazowa umieszczona pod śródstopiem sprzyja nieco szybszemu bieganiu. Niemniej jednak jest to najcięższy but z kategorii Run Speed.

Waga: 318 g męski, 315 g damski
Drop: 10 mm

Nike Zoom Structure 20

Nike Zoom Elite 9

Elite na początku roku narodził się właściwie na nowo. Z treningówki stał się butem z pogranicza buta treningowo-startowego i startowego. Jeszcze dosyć miękki (poduszka Zoom pod śródstopiem została) ale już bardzo lekki i dynamiczny. Bardzo dobra alternatywa jako startówka na maraton na czasy 3:30 i szybsze.

Waga: 235 g męski, 196 g damski
Drop: 8 mm

Nike Zoom Elite 9

Nike Zoom Fly

Pierwszy z butów startowych. Specyficzny jak na startówkę z powodu dużej ilości amortyzacji i materiału piankowego w podeszwie. Najlepiej spisuje się przy tempie 4 min/km i szybszym. Do wolniejszego biegania aż szkoda go zakładać. Jeden z bezpośrednich przedstawicieli butów w których Nike atakowało barierę 2 godzin w maratonie.

Waga: 248 g męski, 185 g damski
Drop: 10 mm

Nike Zoom Fly

Nike Zoom Streak 6

Klasyczny but startowy od „piątki” do matatonu – lekki, dynamiczny, z umiarkowaną amortyzacją i poduszką gazową pod piętą.

Waga: 181 g męski
Drop: 8 mm

Nike Zoom Streak 6

Nike Zoom Streak LT 3

Najlżejsza startówka od Nike, na krótsze (lub szybsze) dystanse niż „klasyczny” Streak. But dla bardzo świadomych i doświadczonych biegaczy.

Waga: 150 g męski
Drop: 4 mm

Nike Zoom Streak LT 3

Run Easy

Run Easy w prostym tłumaczeniu oznacza Biegaj Łatwo. Tym też mają się charakteryzować te buty – mają sprawiać że bieg będzie lekki, wygodny i komfortowy. Buty które tu się znalazły (i powinny znajdować) to buty treningowe nastawione przede wszystkim na amortyzację.

Nike Zoom Vomero 12

Vomero 12 można opisać szybko – najbardziej miękki but Nike do biegania. Z dwoma poduszkami gazowymi i grubą miękką podeszwą. But stworzony dla cięższych biegaczy i tych którzy robią bardzo dużo kilometrów.

Waga: 314 g męski, 267 g damski
Drop: 10 mm

Nike Zoom Vomero 12

Nike Zoom Odyssey 2

Drugi najlepiej amortyzowany but Nike obok wspomnianego wyżej Vomero. Także na dwóch poduszkach gazowych i także bardzo miękki. Jest to też dodatkowy but ze stabilizacją nadpronacji. Z tego też względu ma nieco inną konstrukcję podeszwy i zewnętrzny zapiętek.

Waga: 318 g męski, 264 g damski
Drop: 12 mm

Nike Zoom Odyssey 2

Nike LunarGlide 8

But treningowy z lekką stabilizacją nadpronacji. W przeciwieństwie do Vomero i Odysseya bez poduszek gazowych i z mniejszą amortyzacją (ale także o mniejszej masie). Zbudowany na nowej, specyficznie ponacinanej podeszwie daje zupełnie inne odczucia od butów opartych na poduszkach Zoom.

Waga: 275 g męski, 227 g damski
Drop: 9 mm

Nike LunarGlide 8

Nike LunarEpic

LunarEpic to but o bardzo podobnej amortyzacji do LunaarGlide. Zasłynął wysoką skarpetą i zupełnie innym dopasowaniem do stopy niż reszta butów. Do tak wysokiej cholewki trzeba się przyzwyczaić, co nie każdemu odpowiadało. Prawdopodobnie też dlatego występuje też w wersji z klasyczną niską cholewką. Nazywa się wtedy LunarEpic Low

Waga: 250 g męski, 207 g damski
Drop: 10 mm

Nike LunarEpic

Run Natural

Run Natural to właściwie linia Free – butów bardzo elastycznych ale pozbawionych większości systemów trzymania i stabilziacji stopy. W zależności od modelu mają większą (Free Distance) lub mniejszą (Free RN Flyknit) amortyzację.

Nike Free Distance 2

Najlepiej amortyzowany but z linii Free. Przeznaczony na najdłuższe dystanse ale aby biegać w nim naprawdę długo trzeba to robić świadomie. Jako że jest to but z linii Free ma mniejszą amortyzację i przede wszystkim nie trzyma i nie kontroluje stopy tak bardzo jak buty z kategorii Run Easy czy Run Speed.

Waga: 257 g męski, 207 g damski
Drop: 4 mm

Nike Free RN Distance 2

Nike Free RN 2017

To co teraz znajdujemy pod nazwą Free RN to dawny Free 5.0. Zmianie ulega cholewka ale but ewoluuje bardzo powoli.

Waga: 235 g męski, 207 g damski
Drop: 8 mm

Nike Free RN 2017

Nike Free RN Flyknit 2017

Odmiana Nike Free z cholewką typu Flyknit – przędzy poliestrowej mający postać dzianiny. Taka cholewka zachowuje się jak skarpeta i jest to jeszcze bardziej elastyczna wersja Free RN.

Waga: 225 g męski, 178 g damski
Drop: 8 mm

Nike Free RN Flyknit 2017

Run… Trail

Poza trzema głównymi grupami w Nike mamy też cały czas buty trailowe. Można tu znaleźć dobrze znane Wildhorse oraz Terra Kiger.

Nike Zoom Wildhorse 4

Z dwóch terenowych modeli Nike to ten lepiej amortyzowany, bardziej zabudowany i lepiej izolujący stopę od podłoża. Przeznaczony do dłuższych biegów niż Terra Kiger.

Waga: 306 g męski, 268 g damski
Drop: 8 mm

Nike Zoom Wildhorse 4

Nike Zoom Terra Kiger 3

Terra Kiger to but o mniejszej amortyzacji od Wildhorse i o mniejszym dropie. Także mniej izolujący stopę od podłoża przez co przeznaczony jest na krótsze biegi. Sprawdzi się też u fanów minimalizmu i naturalności w trudnym terenie.

Waga: 275 g męski, 249 g damski
Drop: 4 mm

Nike Zoom Terra Kiger 3
REKLAMA

7 komentarzy do “Nike – przegląd kluczowych butów do biegania na 2017

 • 18.08.2017 o 17:29
  Permalink

  Witam.
  Jestem posiadaczką butów Mizuno Rider 19, w których biega mi się świetnie. Czy któreś z Nike są w jakimś stopniu „podobne” do nich?Jakaś alternatywa dla Mizuno Rider?

  Odpowiedz
  • 20.08.2017 o 16:57
   Permalink

   Alternatywą dla Riderów są Pegasusy, jednak są węższe i bardziej, hm, miększe pod piętą, z racji zastosowania poduszki gazowej w miejsce wave’a w Mizuno.

   Odpowiedz
 • 12.09.2017 o 13:46
  Permalink

  Hej,

  Nie znalazłem nigdzie w opisie butów z linii Lunartempo. Czy Nike wycofało się z ich produkcji?

  Odpowiedz
 • 14.01.2018 o 14:57
  Permalink

  Pawle,
  Biegam w Pegasusach 33 i planuję starty na 10k w okolicach 42m. i maraton 3:30. Przy wzroście 170cm ważę 73kg. Zastanawiam się nad wyborem między Zoom Elite 9, Zoom Fly, Flyknit Racer, a Zoom Vaporfly. Co byś mi doradził?
  Pozdrowienia

  Odpowiedz
  • 17.01.2018 o 20:40
   Permalink

   Jeśli Pegasus nadal będzie butem treningowym a szukasz startówki to numerem jeden będzie zdecydowanie Elite. Zoom Fly i Vapor Fly są do siebie podobne i na dychę myślę, że sprawdziłyby się. Na maratonie 3:30 to tempo 5:00/km a to trochę wolno dla obydwu tych butów. A przy wolnych prędkościach mam wrażenie, że bardziej przeszkadzają niż pomagają. Co do Flyknit Racera to wymieniam go na samym końcu bo sam nie mam o nim specjalnie wyrobionego zdania a jeśli już słyszę opinie o linii Flyknit Racer to raczej negatywne.

   Odpowiedz
 • 27.12.2018 o 18:12
  Permalink

  Które buty Nike będą bliźniaczą alternatywą dla Asics gel pulse (7,8,9)? Oczywiście mogą być lżejsze 😉 Głównie chodzi o komfort, stabilizację i jak mają się do zużycia…tj po ilu km tracą właściwości amortyzacji i ewentualne przetarcia itd.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
 • 28.12.2018 o 11:39
  Permalink

  Witam.
  Biegam w asics gel pulse (6-9). Buty pasują mi od kilku lat, jedyna wada to w 8 i 9 przetarcia w okolicach kostki na górze. Szukam alternatywy- które Nike będą odpowiednikiem gel puls asicsa? Dodam że odpowiada mi ich amortyzacja (takiej samej oczekuje), biegam w nich od 10km po maratony.
  Pozdrawiam
  Andrzej

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *