Nike Running – przegląd butów do biegania

Nike ma w swojej ofercie całą masę różnych modeli. Od tych dobrze amortyzowanych opartych na poduszkach gazowych Zoom, poprzez miękkie ale bardziej dynamiczne z serii Lunar aż po terenówki i buty startowe. Znalazło się tu nawet miejsce dla AirMaxów.

REKLAMA

Nike jest trochę bardziej pogmatwane niż większość innych biegowych marek. Bo z jednej strony mamy tradycyjny podział na treningowe neutralne, stabilizujące, terenowe… etc. Z drugiej Nike korzysta przede wszystkim z dwóch wiodących rozwiązań jeśli chodzi o podeszwy butów – Nike Zoom i Lunarlon. Dobrze oddaje to tabela, którą znalazłem w materiałach produktowych Nike:

FREEZOOMLUNARAIR MAX
FREEFree 3.0,
Free 4.0,
Free 5.0
NEUTRALNEVomero 9,
Pegasus 31,
Elite 8
Flyknit Lunar 3,
Lunar Trainer
AirMax Flyknit,
AirMax 2015
STABILIZACJAStructure 18,
Fly 2
Eclipse 5,
Lunarglide 6
TERENOWEWildhorse 2,
Terra Kiger 2
STARTOWEStreak 5,
Flyknit Racer,
Streak LT2
Lunaracer 3

Jak widać z jednej strony mamy główne linie Nike czyli Free, Zoom, Luna i AirMax. Z drugiej bardziej klasyczny podział na buty naturalne, neutralne, stabilizujące, terenowe i startowe. Najpierw przyjrzyjmy się temu co u góry:

 • Free – linia do biegania naturalnego czy też minimalistycznego. Buty mocno odchudzone z amortyzacji i stabilizacji. Im niższa liczba tym większy poziom minimalizmu i niższy drop, czyli różnica między piętą a palcami.
 • Zoom – linia butów opartych na technologii poduszek gazowych nazwanych właśnie Nike Zoom. Poduszki to takie elementy wielkości pudełka zapałek (ale bardziej od nich płaskie) wypełnione gazem i wbudowane w piankę. Znajdują się w zależności od modelu, czy to pod piętą, czy pod śródstopiem, czy w obydwu tych miejscach.
 • Lunar – linia butów opartych na piance Lunarlon. Pianka ta występuje w kilku gęstościach i w zależności od tego jak te pianki w podeszwie zostaną ułożone mamy podeszwę o rożnej specyfice – czy to neutralną czy stabilizującą.
 • AirMax – tak, linia AirMax też znajduje się w segmencie Nike Running. Aczkolwiek dla mnie to taka ciekawostka, bo nie uznaję AirMaxów za buty stricte biegowe.

Natomiast z boku mamy:

 • Free – te same Free o których pisałem wyżej czyli buty minimalistyczne. Z małą i bardzo małą amortyzacją, bez dodatkowych usztywnień i stabilizacji stopy. Buty w których powinno się świadomie biegać ze śródstopia.
 • Neutralne – buty treningowe dla osób o stopie neutralnej – takich jest większość. Generalnie jeśli nie miałeś nigdy badanej stopy pod kątem jej typu (supinacja, neutralna, nadmiernie pronująca) to wybieraj buty neutralne.
 • Stabilizacja – buty treningowe dla osób ze stopą, która w kostce nadmiernie ucieka do środka. Wtedy mówimy o nadmiernej probacji i wtedy potrzebujesz butów, które tą nadmierną pronację będą ograniczać. Tak właśnie działają buty stabilizujące.
 • Terenowe – buty do biegania w terenie, po lesie, bezdrożach, błocie, kamieniach, terenowych szlakach. Buty terenowe mają też mniejszą amortyzację niż buty treningowe (neutralne i stabilizujące).
 • Startowe – buty do szybkiego biegania. Bardzo lekkie i dynamiczne, ale mniej amortyzowane od treningowych. Tak naprawdę ich walory odczują tylko ci najszybsi, biegający 10 km poniżej 40 minut. Jeśli jesteś wolniejszy możesz spokojnie startować w butach treningowych.

A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat typów butów to zapraszam do mojego wcześniejszego tekstu.

Minimalistyczne, czyli Nike Free

Nike Free 5.0

Nike Free 5.0+
Nike Free 5.0+

Chyba najczęściej spotykane Nike Free. But dla mnie nieco dziwny i nie mogłem się do niego przekonać. Niemniej jednak na pewno bardzo wygodny. Dla kogoś kto chciałby świadomie zacząć zabawę z bieganiem na śródstopiu – OK.

Pięta: 21 mm, Palce: 13 mm, Drop 8 mm,
Waga: 235 g mężczyźni, 192 g kobiety;

Nike Free 4.0 Flyknit

Krok dalej w kierunku minimalizmu. W stosunku do 5.0 mniej pianki pod podeszwą. Mniejszy drop. Dodatkowo w najnowszych Free występuje cholewka typu Flyknit zachowująca się jak skarpeta.

Pięta: 19 mm, Palce: 13 mm, Drop 6 mm,
Waga: 218 g mężczyźni, 178 g kobiety;

Nike Free 3.0 Flyknit

Trzeci najniższy stopień w linii Free. W stosunku do 4.0 mniej pianki pod podeszwą i mniejszy drop. Również z cholewka typu Flyknit i w tym przypadku but jest w zasadzie skarpetą, bo pozbawiony jest języka a kończy się delikatnym ściągaczem. Sznurówki służa bardziej jako dekoracja.

Pięta: 17 mm, Palce: 13 mm, Drop 4 mm,
Waga: 198 g mężczyźni, 164 g kobiety;

Treningowe, czyli Nike Zoom

Nike Zoom Vomero

Nike Vomero 9 - odbicie
Nike Zoom Vomero 9

But z największą amortyzacją dla stopy neutralnej. Stosunkowo szeroki. Poduszki gazowe, odpowiadające za amortyzację znajdują się i z tyłu i z przodu podeszwy buta. Z racji bardzo dużej amortyzacji też jeden z najcięższych modeli Nike.

Pięta: 24 mm, Palce: 13 mm, Drop 11 mm,
Waga: 337 g mężczyźni, 260 g kobiety;

Nike Zoom Pegasus

Nike Zoom Pegasus 31
Nike Zoom Pegasus 31

Klasyka Nike. But o dużej amortyzacji dla stopy neutralnej. Amortyzacja oparta o poduszkę gazową znajdującą się pod piętą. But który aktualnie jest produkowany już w 31 edycji i nic nie wskazuje by było widać koniec. But bardzo często kupowany i bardzo uniwersalny. Jeśli nie wiesz od jakiego modelu zacząć bieganie w Nike polecam Pegasusa. Dla mnie to taki defaultowy but.

Pięta: 22 mm, Palce: 12 mm, Drop 10 mm,
Waga: 311 g mężczyźni, 252 g kobiety;

Nike Zoom Elite

Szybsza wersja Pegasusa. But od Pegasusa lżejszy i z inaczej rozwiązaną amortyzacją. W Pegasusue poduszka gazowa znajdowała się z tyłu pod piętą. W Elite znajduje się z przodu pod śródstopiem. Do tego drop, czyli różnica między pięta a palcami w Elite też został nieco obniżony i wynosi 8 mm.

Pięta: 20 mm, Palce: 12 mm, Drop 8 mm,
Waga: 283 g mężczyźni, 232 g kobiety;

Nike Zoom Structure

Nike Zoom Structure+ 16 Shield - widok ogólny
Nike Zoom Structure+ 16 Shield

Jeden z dwóch butów dla stopu nadmiernie pronującej opartych na Nike Zoom. Dobrze amortyzowany. Pod kątem amortyzacji porównywalny z Pegasusem, aczkolwiek jest między nimi kilka różnic. W Structure poduszka gazowa znajduje się z przodu pod śródstopiem. Z tyłu od wewnętrznej strony jest natomiast element stabilizujący dla nadpronatorów.

Pięta: 20 mm, Palce: 10 mm, Drop 10 mm,
Waga: 314 g mężczyźni, 256 g kobiety;

Nike Zoom Fly

Drugi but dla stopy nadmiernie pronującej na Nike Zoom. Z umiarkowaną amortyzacją i umiarkowaną stabilizacją. Bardzo lekki jak na but treningowy przez co Zoom Fly’owi dużo bliżej do buta treningowo-startowego niż do treningowego.

Pięta: 20 mm, Palce: 12 mm, Drop 8 mm,
Waga: 252 g mężczyźni, 212 g kobiety;

Treningowe, czyli Nike Lunar

Nike Lunareclipse

Najlepiej amortyzowany but dla stopy nadmiernie pronującej. Relatywnie ciężki ale jest też to but dla najcięższych biegaczy. Podeszwa złożona jest z dwóch rodzajów pianki Lunarlon. Ta gęstsza znajduje się od wewnątrz i dzięki temu stabilizuję nadpronację.

Pięta: 24 mm, Palce: 12 mm, Drop 12 mm,
Waga: 323 g mężczyźni, 269 g kobiety;

Nike Lunarglide

Nike LunarGlide+ 5 - widok_ogólny
Nike LunarGlide 5

Drugi but na piance Lunarlon. Z dobrą (ale mniejszą niż Lunareclipse) amortyzacją i podobnie rozwiązaną stabilizacją. Na infografice ustawiony jest na tym samym poziomie co Zoom Structure, ale w praktyce stabilizacja w Zoom Structure 18 jest mocniej wyczuwalna. Lunarglide to natomiast jeden z tych butów który ma na tyle słabą i dynamiczną stabilizację, że może być używany zarówno przez osoby ze stopą neutralną jak i lekko nadpronującą.

Pięta: 22 mm, Palce: 12 mm, Drop 10 mm,
Waga: 272 g mężczyźni, 223 g kobiety;

Nike Flyknit Lunar

Nike Flyknit Lunar 1+ w tle pałac Ditrricha #3
Nike Flyknit Lunar 1

But treningowo-startowy dla stopy neutralnej. Tutaj pianki Lunarlon ułożone są jedna na drugiej. Do tego dołożona jest flyknitowa cholewka. To but z którym ciężko mi ocenić i się jednoznacznie z nim zidentywfikować. Bo pierwszą jego generację uwielbiam i do tej pory w niej biegam podczas maratonów. Natomiast drugą uważam, że Nike zepsuł i teraz używam jej tylko do chodzenia.

Pięta: 22 mm, Palce: 12 mm, Drop 10 mm,
Waga: 249 g mężczyźni, 198 g kobiety;

Nike Lunar Trainer

Lżejsza odmiana Flyknit Lunar. Z mniejszą amortyzacją i niższym dropem. Bez Flyknitowej cholewki. Jeden z dwóch butów Nike z tego zestawienia którego nigdy w ręku nie miałem.

Pięta: 18 mm, Palce: 14 mm, Drop 4 mm,
Waga: 252 g mężczyźni, 206 g kobiety;

Terenowe, czyli Wildhorse i Terra Kiger

Nike Zoom Wildhorse

Jeden z dwóch bliźniaczych butów do biegania w terenie Nike. Amortyzacja oparta o poduszkę gazową pod piętą aczkolwiek w odczuciu tej poduszki pod piętą kompletnie nie czuć. Wildhorse to ten lepiej zabudowany z dwójki butów terenowych. W praktyce bardzo podobny do Terra Kiger. Występuje także w wersji z GoteTexem.

Pięta: 14 mm, Palce: 10 mm, Drop 4 mm,
Waga: 272 g mężczyźni, 221 g kobiety;

Nike Zoom Terra Kiger

Nike Zoom Terra Kiger 2 - bokiem
Nike Zoom Terra Kiger 2

Bliźniak Wildhorse. Lżejszy i mniej zabudowany od Wildhorse. Również z poduszką gazową pod pietą i niskim 4 mm dropem. Biegając w nich mam wrażenie jakbym w domowych kapciach wyszedł do lasu… Takie naturalne…

Pięta: 14 mm, Palce: 10 mm, Drop 4 mm,
Waga: 243 g mężczyźni, 209 g kobiety;

Startowe, czyli wszystko po trochu

Nike Zoom Streak

Jedna z najczęściej widywanych startówek Nike. Z poduszką gazową z tyłu. O (jak na startówkę) sporej amortyzacji. Przeznaczona na długie starty typu półmaraton czy maraton. Zoom Streaki to jedne z niewielu butów gdzie nie ma rozgraniczenia na buty męskie i damskie.

Pięta: 20 mm, Palce: 10 mm, Drop 10 mm,
Waga: 195 g;

Nike Lunar Tempo

Nike Lunar Tempo

But którego w infografice nie ma, bo dopiero co pojawił się w ofercie Nike. Alternatywa dla Zoom Streaka jako startówka na długie dystanse typu maraton i półmaraton. O podobnej wadze aczkolwiek o podeszwie z zupełnie innej pianki – Lunarlonu.

Pięta: 26 mm, Palce: 18 mm, Drop 8 mm,
Waga: 192 g;

Nike Lunaracer

Model który chyba wypadnie z obiegu i (ubiegłoroczny) Lunaracer 3 będzie ostatnią jego edycją. Podobny do Lunar Tempo, też na podeszwie z pianki Lunarlon, ale z mniejszą amortyzacją. Raczej też na krótsze dystanse – 5 i 10 km.

Pięta: 17 mm, Palce: 10 mm, Drop 7 mm,
Waga: 201 g mężczyźni, 164 g kobiety;

Nike Flyknit Racer

Kolejna wariacja na temat Flyknita. Tym razem w wydaniu startowym. Na podeszwie Nike Zoom z poduszką gazową z przodu pod śródstopiem. Drugi z butów tego zestawienia którego nie widziałem na żywo.

Pięta: 24 mm, Palce: 14 mm, Drop 10 mm,
Waga: 221 g mężczyźni, 182 g kobiety;

Nike Zoom Streak LT

Nike Zoom Streak LT 2
Nike Zoom Streak LT 2

Rasowa startówka na krótkie i bardzo krótkie dystanse, której nie czuć w ogóle na stopie. Bardzo mała amortyzacja, ale dobra dynamika i bardzo niska waga. W Streakach LT pod piętą znaleźć można poduszkę gazową, ale but jest przede wszystkim dynamiczny a nie miękki.

Pięta: 19 mm, Palce: 13 mm, Drop 9 mm,
Waga: 218 g mężczyźni, 178 g kobiety;

I na tym koniec. O AirMaxach nie będę pisał, bo tej linii dużo bliżej do lifestyle niż do butów do biegania. I niech tak zostanie.

REKLAMA

6 komentarzy do “Nike Running – przegląd butów do biegania

 • 09.07.2015 o 09:44
  Permalink

  Czy Pegasus nadaje się do biegania po lesie? U mnie większość treningów stanowi właśnie las. Po asfalcie biegam niedużo. A nie chciałabym kupować dwóch par butów.

  Odpowiedz
 • 29.09.2015 o 22:54
  Permalink

  Elite jako szybsza wersja Pegasusa mnie nie przekonuje. Może i ma lepszą konstrukcję pod kątem szybkiego biegania, ale jest w nim coś dziwnego. Pegasusa lubię i latam w nim nawet szybkie treningi ale chciałem spróbować Elite. Poprzednia wersja Elite 7 w sklepie mnie nie przekonała. Tą nową mierzyłem i jest podobnie. Oba kompletnie inaczej układają się na stopie i nie porównałbym ich do Pegasusa.

  Odpowiedz
 • 09.04.2016 o 09:49
  Permalink

  Witam. Długo szukam butów biegowych, jednak nie mogę się zdecydować. Jestem po operacji kolana i wracam do biegów. Czy pegasus 32 to dobra opcja(martwi mnie stopień amortyzacji)? A może polecilby mi Pan buty z umierkowaną amortyzacja, które umozliwilyby ćwiczenia głębokich mięśni?
  Z góry dziękuję za pomoc!:)

  Odpowiedz
 • 11.04.2016 o 18:52
  Permalink

  Twój artykuł wiele mi rozjaśnił. Naprawdę bardzo przydatny przy wyborze butów biegowych, dzięki!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.