Nike Zoom Odyssey – zapowiada się Vomero z kontrolą pronacji

Takiego buta w kolekcji Zoom jeszcze Nike nie miał. Był mega amortyzowany Zoom Vomero, jest super uniwersalny Zoom Pegasus, jest szybszy Zoom Elite, jest stabilizujący Zoom Structure. Natomiast brakowało w stajni Nike’a czegoś co było jednocześnie z mega amortyzacją i stabilizacją jednocześnie. Taki but zadebiutuje w ofercie Nike za niecały miesiąc – będzie to Nike Zoom Odyssey.

REKLAMA

Co o nim wiemy?

Wiemy o nim na razie niewiele. Obecnie da się znaleźć przede wszystkim kilka szczegółów konstrukcyjnych na podstawie, których można określić klasę i przeznaczenie buta. Pisze się też dużo szybkości, ale w przypadku tak mocno amortyzowanego buta, nie jest to wartość kluczowa.

Wizualnie widać, że nowy Odyssey wpisze się w całą dotychczasową linię Zoom. Cholewka wykonana z Flymeshu bardzo przypomina tą znaną z innych modeli jak Vomero, Pegasus czy Elite. Wspólnym mianownikiem cholewek linii Zoom jest także flywire – cienkie nylonowe żyłki mające poprawiać trzymanie śródstopia.

Nike Zoom Odyssey

W Odyssey mamy coś czego w poprzednich modelach z linii Zoom nie było widać – dodatkowy zewnętrzny zapiętek. To ten widoczny plastykowy klips obejmujący piętę na zewnątrz. Przypomina on rozwiązania znane z modeli Lunar czyli LunarGlide i LunarEclipse – obydwa są butami z dodatkową stabilizacją i przeznaczone są dla stopy nadmiernie pronującej. Zoom Odyssey to pierwszy model z linii Zoom wyposażony w taki dodatkowy zewnętrzny zapiętek. To też znak, że będziemy mieli do czynienia z butem o bardzo dobrej stabilizacji.

A co mamy w podeszwie?

Podeszwa, to przede wszystkim amortyzacja oparta na poduszkach gazowych Zoom. W Odyssey zastosowano takie dwie. Jedna pod piętą, jedna pod śródstopiem. Rozwiązanie z dwoma poduszkami jak dotychczas występowało tylko w jednym modelu – najbardziej miękkim i najlepiej amortyzowanym Vomero. Z tego też powodu w Odyssey również należy spodziewać się bardzo dobrej, wręcz wyśmienitej amortyzacji.

Reszta podeszwy wykonana z pianek o trzech różnych gęstościach. Pod piętą znajdzie się najbardziej miękki Cushlon. Pod śródstopiem i częściowo pod piętą, nieco bardziej twardy ale bardziej sprężysty – Lunarlon. Po zewnętrznej stronie natomiast znajdzie się element z najtwardszej pianki, który będzie miał za zadanie kontrolę nadmiernej pronacji. Warto zauważyć, że w przypadku Odyssey element Dynamic Support jest dłuższy niż w Zoom Structure. W tym przypadku jest pociągnięty po całej długości buta tak więc spodziewam się, że będzie to but dla mocnych nadpronatorów.

Nike Zoom Odyssey - konstrukcja

A co do szybkości?

Odyssey na pewno nie będzie butem do szybkiego biegania, ale w segmencie butów bardzo dobrze amortyzowanych ze stabilizacją będzie jednym z tych bardziej dynamicznych. Vomero w edycji 9 było butem nie tylko o bardzo dobrej amortyzacji ale też o bardzo dużej miękkości. W tym roku przez zastosowanie w Vomero 10 pianki Lunarlon, but choć nadal bardzo dobrze amortyzuje stał się nieco mniej miękki. To trochę poprawia jego dynamikę. W Odyssey mamy rozwiązanie bardzo podobne do Vomero – poduszki gazowe, mięciutki Cushlon i miękki ale bardziej dynamiczny Lunarlon.

Dodając do tego stabilizację zapowiada się Vomero z kontrolą pronacji. Mocną kontrolą pronacji.

Można się też spodziewać, że Odyssey będzie butem lekkim. Oczywiście lekkim jak na but o tak dużej amortyzacji. Według informacji producenta będzie to 318 gramów w męskim rozmiarze 10US, czyli 44EU. Jaka będzie waga mojego rozmiaru 12US? Przekonamy się pod koniec sierpnia.

REKLAMA

5 myśli na temat “Nike Zoom Odyssey – zapowiada się Vomero z kontrolą pronacji

 • 01.09.2015 o 15:06
  Permalink

  Cześć Paweł 🙂

  Poszukuję dobrych butów startowych. Zastanawiam się między Nike Zoom Streak 5, a Nike Lunarspider LT +3.Ważę 60 kilogramów (przy 183 cm wzrostu) i jestem minimalistą (długie wybiegania do 30 km biegam w Nike Free 5.0), więc amortyzacja może być jak najmniejsza. Zoom Streak ważą 16 gram mniej, ale chyba nie jest to odczuwalna różnica. Lunarspider za to mają lepszą stabilizację i dynamikę, a przy tym mniejszą amortyzację- nie mogę się jednak w końcu zdecydować i bardzo zależy mi na tym, by poznać Twoją opinię 🙂 W najbliższym czasie będę biegł 10 km i maraton, myślałem też, czy by 10 km nie pobiec w sprawdzonych Nike Free (bo biegnę już 12 września), a maraton już w lepiej amortyzowanych butach.

  Odpowiedz
  • 01.09.2015 o 20:50
   Permalink

   Cześć 🙂

   Na prawdę ciężko mi powiedzieć. Technicznie są bardzo podobne. LunarSpider może być faktycznie bardziej dynamiczny bo pianka Lunarlon jest bardziej sprężysta od rozwiązań ze Streakaów. Natomiast ani w jednym ani w drugim nie biegałem. Mogę się tylko posiłkować opiniami innych, a te są takie, że więcej osób wybiera Streaka i jest z tej decyzji mocno zadowolona. Także jakbym ja miał wybierać też wziąłbym Streaka.

   Odpowiedz
 • 31.07.2016 o 14:34
  Permalink

  Witam panie Pawle jaki but wybrać structure 33 nike zoom vomero 11 czy nike zoom odysseya chodzi mi o but treningowy aby nadał sie na 10km 21km oraz maratony i różne wybiegania w ciągu tygodnia pokonuje ok 50-80km moja waga 67-70kg wzrost 173 biegam po utwardzonych ścieżkach leśnych oraz asfalt stopa neutralna czasami bywa problem że wygina mi się w prawej nodze kostka na zewnątrz czyli w prawą stronę szczególnie na nierównym terenie obecnie na treningi i starty na dluższe dystanse posiadam adidas response boost a startówki przeważnie na10km new balance minimus mr10ry2 dziękuje z góry za odpwiedż chyba że proponuje pan coś innego niż wymieniłem

  Odpowiedz
  • 01.08.2016 o 11:05
   Permalink

   Z tej trójki zdecydowanie Vomero – to jedyny z nich, który jest butem neutralnym. Stabilizacja (czyli Structure i Odyssey) ma za zadanie ograniczać uciekanie stopy do wewnątrz a więc może dodatkowo przekoślawiać ci stopę prawą stopę jeszcze bardziej na zewnątrz. Vomero będzie dla Ciebie najbezpieczniejszy.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *