Nowości Asics 2015 – zupełnie nowa linia Run Natural

Run Natural to jeden z czterech segmentów butów do biegania marki Asics. W jej skład jeszcze do niedawna wchodziły takie buty jak Gel-Excel, Gel-Electro, Gel-SuperJ i Gel-Lyte. Od wiosny tego roku z tej czwórki znikają trzy modele. Latem, zniknie ostatni – SuperJ.

REKLAMA

Zamiast nich Asics wprowadzi kompletnie nowe i inne modele.

Dotychczas było tak:

NEUTRALNESTABILIZUJĄCE
Gel-Excel 33Gel-Electro 33
Gel-Lyte 33Gel-Super J 33

Natomiast od tego roku będzie tak:

NEUTRALNE
33-M
33-FA
33-DFA

Prosto? Prawda? Zmiana jest znaczna i nie można nazwać jej kosmetyczną. Zresztą linia RunNatural to linia która w Asicsie ewoluuje najmocniej. Jak widać Asics cały czas szuka optymalnego rozwiania. Czy znajdzie?

Ogólne założenia

To co się zmieni w nowej serii 33 to przede wszystkim zastosowana zostanie zupełnie nowa pianka AmpliFoam. Wytrzymała, elastyczna, lepiej zachowuje odpowiedni kształt i szybko do niego wraca. Tyle można dowiedzieć się z katalogu Asicsa. Generalnie  w każdych nowych butach serii 33 podeszwa składa się z dwóch warstw. Wyżej położonej pianki AmpliFoam i niżej położonej pianki Solyte.

Wiele osób zarzucało Asicsowi w poprzednich modelach serii 33, że choć jest to linia do biegania naturalnego to drop, czyli różnica między piętą a palcami jest stosunkowo wysoka i w zależności od modelu wynosił 10-6 mm. To mniej niż w typowych butach treningowych ale jednak nadal sporo. Natomiast we wszystkich nowych Asicsach jest dużo bardziej naturalnie i drop wynosi 4 mm. To już jest mało.

W kierunku naturalności idzie jeszcze jedna rzecz. Otóż stara linia 33 dzieliła się na buty dla stopy neutralnej i nadmiernie pronującej. W nowej linii 33 już tego podziału nie ma. Co prawda w najwyższym i najlepiej amortyzowanym modelu 33-M jest bardziej usztywniony zapiętek i mała wstawka Dynamic Duomax, zapobiegająca nadpronacji ale już podziału na buty neutralne i stabilizujące nie ma. Pozostałem dwa modele mają neutralne ułożenie linii FluidAxis i nie posiadają wsparcia dla pronatorów.

Tyle z głównych różnic…

Teraz kilka słów o nowych butach.

Asics 33-M

Wersja maksimum. Od tego maksimum wzięła się też literka M w nazwie tego buta. But zbudowany zdecydowanie na najwyższej podeszwie i posiadający najwięcej amortyzacji. Posiada też małą wstawkę Dynamic Duomax zapobiegającą nadpronacji i bardziej usztywniony zapiętek.

Drop wynosi oczywiście 4 mm ale wysokość buta pod piętą to 24 mm a pod przodostopiem 20 mm. Jak na but naturalny są to spore wartości. No, ale to wersja maksimum. Czyli sporo amortyzacji ale z niskim dropem.

Waga katalogowa: mężczyźni 310 g, kobiety: 250 g

Asics 33-M

Asics 33-FA

Wersja pośrednia. But który w katalogu przedstawiany jest jako następca modelu Gel-Excel33. Oznaczenie jego nazwy FA wzięło się od specjalnej konstrukcji podeszwy wspierającej rozcięgno podeszwowe. Konstrukcja ta nosi właśnie nazwę FluidAxis.

Pod katem amortyzacji but o klasę niżej od 33-M. Drop jak wszędzie wynosi 4 mm, ale but ma zdecydowanie cieńszą podeszwę od 33-M i jej wysokość pod pieta wynosi 20 mm a pod przodostopiem – 16 mm.

Waga katalogowa: mężczyźni 255 g , kobiety: 210 g

Asics 33-FA

Asics 33-DFA

Ostatni z trojki czyli najlżejszy ze wszystkich. DFA w tym przypadku oznacza DeepFluidAxis („głęboki FluidAxis”) i należy to tłumaczyć jako wyżyłowana wersja 33-FA. Konstrukcja podeszwy oparta jest na tym samym systemie co poprzednik (FluidAxis) ale jego podeszwa jest zdecydowanie niższa. Pod piętą 14 mm, pod przodostopiem 10 mm.

Waga katalogowa: mężczyźni 250 g, kobiety:195 g

Asics 33-DFA

Te modele w najbliższym czasie staną się nowa linią 33 czyli Asics RunNarutal. Natomiast jakie te buty okażą się w praktyce to się dopiero okaże. Na razie ciężko powiedzieć cos więcej, bo są to kompletnie inne buty od poprzedników.

REKLAMA

8 komentarzy do “Nowości Asics 2015 – zupełnie nowa linia Run Natural

 • 04.03.2015 o 14:48
  Permalink

  A już myślałam że zrobią coś z dropem 0 mm, ale 4 to nie tak źle. Ważne że lekkie.

  Odpowiedz
 • 06.03.2015 o 11:03
  Permalink

  Model DFA prezentuje się fantastycznie! Ciekawe jak to wyjdzie cenowo 🙂

  Odpowiedz
 • 09.03.2015 o 18:31
  Permalink

  Zawsze asics wydawał mi się totalnie betonowy jak śmigałem w faasach 500 😀 buty z serii 33 zaciekawiły mnie bardzo 🙂 zejdę kilka kilo jeszcze to może ten z deep fluid axis siądzie 🙂

  Odpowiedz
  • 10.03.2015 o 11:51
   Permalink

   W porównaniu z Faasem 500 to klasyczne Asicsy typu Pulse, Cumulus, Nimbus czy Kayano faktycznie mogą wydawać się betonowe. To zupełnie inny typ buta niż lekkie i elastyczne pięćsetki.

   Ze starej linii 33 to takim odpowiednikiem dla Faas 500 byłyby Gel-Excel.

   Odpowiedz
 • 27.07.2015 o 21:51
  Permalink

  Czy model ASICS 33-FA nadaje się do biegania po asfalcie?

  Odpowiedz
  • 27.07.2015 o 22:10
   Permalink

   Nadaje się.

   Tylko pamiętaj, że nie jest to but o jakiejś wielkiej amortyzacji i nie jest polecany dla cięższych biegaczek.

   Odpowiedz
 • 09.02.2017 o 12:00
  Permalink

  Witam
  Ostatnio nabylem Asics DFA 2 i jestem wrecz zszokowany.Jestem w fazie przechodzenia na srodstopie takze biegam narazie po 7km raczej asfalt.Lydki bola coraz mniej.A co do samych butow to sa poprostu fantastyczne.Fakt ze trzeba sie do nich przyzwyczaic po 4 latach w cumulusach ale juz nigdy nie wroce raczej do gipsu z 12 mm dropem;)No i cena kupilem te buty w promocji wprawdzie za 120zl ale nawet 250 nie przeraza w porownaniu z cenami gipsowych szpilek typu nimbus czy cumulus.
  Polecam goraco te buty.Niedawno kupilem mizuno Wave inspire 12 i teraz leza i nie ma z nimi co zrobic:)))

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *