Osobista analiza wellness – jak wygląda?

Czy takie chucherko jak ja, posiada w ogóle jakąkolwiek tkankę tłuszczową? A jeśli tak, to ile? 5, 10 czy może 15 procent masy ciała? Zawsze mnie to ciekawiło. Osobiście obstawiałbym najniższe możliwe wartości, ale żeby się przekonać musiałbym iść do specjalisty. Tak się złożyło, że ostatnio miałem okazję to sprawdzić. Miałem okazję udać się na osobistą analizę wellness.

REKLAMA

Krótka analiza

Tak na prawdę, to nie wiedziałem gdzie się udaję. Tak na prawdę, to na I Targach Gospodarczych w Żyrardowie, skorzystałem z możliwości bezpłatnego pomiaru tkanki tłuszczowej. Wyglądałem i czułem się nieco dziwnie, bo oferta skierowana była, przede wszystkim, do osób z nadwagą.

Najpierw kilka danych osobowych. Wzrost – 190 cm. Wiek – 28 lat. Waga – gdy na niej stanąłem wskazała 73,3 kg. Szybkie przeliczenie BMI – 20,3. Nad własną wagą panuję, więc o ten wynik byłem spokojny.

Następnie w ręce wziąłem przyrząd. Miałem stanąć w lekkim rozkroku, chwycić mocno przyrząd oburącz i trzymać go w wyciągniętych rękach, przed sobą. Wyświetlacz pokazał kilka cyfr, wśród których zobaczyłem znowu BMI, potem zapiszczał i koniec. Tkanka tłuszczowa – 18,4 %. Raz, zdziwiłem się, bo wydawało mi się, że powinienem mieć mniej. Dwa, zdziwiłem się, kiedy pani uświadomiła mi, że wynik 18,4 % co prawda mieści się w widełkach NORMA, ale dla mojego wieku i budowy ciała, to za dużo. Mam za dużo tłuszczu! Byłem w szoku!

Analiza wellness - ogólne dane

Ale to nie był koniec, bo to urządzenie mierzy tylko tkankę tłuszczową od pasa w górę. Pani zaproponowała bezpłatną konsultację i zrobienie skanu całego ciała. Brzmiało interesująco, więc nie mogłem odmówić.

Pełna analiza wellness

Konsultacja odbyła się dwa dni później. Tym razem pani skorzystała z innego urządzenia. Stanąłem bosymi stopami na platformie z wyświetlaczem, a w dłoniach miałem trzymać uchwyty połączone z platformą. Idea działania była podobna, lecz urządzenie było bardziej rozbudowane. Tym razem nie piszczało, pewnie coś pokazało, lecz wyświetlacz znajdował się pomiędzy moimi stopami, więc nic nie widziałem.

Po „badaniu” przyszedł czas na analizę. Urządzenie jak się okazało wypluło całą stertę danych. Nawet takich, których bym się nie spodziewał.

Analiza wellness - szczegółowe dane

Waga spadła w porównaniu do poprzedniego dnia i wynosiła 72,4 kg. Było mnie kilogram mniej.

Procent tkanki tłuszczowej wyniósł 11,8 procenta w całym ciele. Natomiast, ciekawie wygląda analiza szczegółowa. Mój tułów jest zdecydowanie najbardziej zatłuszczony i składa się w 15,9% z tkanki tłuszczowej. Ręce wypadają w tym przypadku lepiej. Prawa – 10,0 %, a lewa 10,6 % tkanki tłuszczowej. Skąd ta różnica? Nie wiem. Może prawa ręka jako dominująca i silniejsza posiada więcej tkanki mięśniowej niż ręka lewa. Nogi, jak się można było spodziewać wypadają zdecydowanie najlepiej. Prawa noga – 5,8 %, lewa – 5,6% tkanki tłuszczowej. Malutko, ale wszystko tłumaczy się jednym słowem – bieganie.

Analiza wellness - wskaźnik tłuszczu

Poziom nawodnienia

Zmierzone nawodnienie, jak się dowiedziałem, nie ma nic wspólnego z tym ile wypiłem tego dnia płynów. Nawodnienie to procent mojego ciała, który stanowi woda. Dla mężczyzn powinien ten wskaźnik mieścić się w wyższych granicach niż dla kobiet. Nawodnienie na poziomie 61,6 % mieści się w normie. Jest dobrze.

Analiza wellness - poziom nawodnienia

Masa mięśni

Nazwa nieco myląca, bo nie oznacza faktycznej masy mięśniowej, ale wszystkie tkanki oprócz tkanki tłuszczowej. Masa mięśni wyniosła w moim przypadku 60,6 kg, z czego na tułów przypada 32,4 kg, na ręce po 3,3 kg, a na nogi po 10,8 kg. Typowy biegacz. W nogach ma trzy razy więcej „masy mięśniowej” i jednocześnie, procentowo, dwa razy mniej tkanki tłuszczowej.

Wypadkową tych danych jest ocena fizyczna, która wskazała 4, a więc osobę niewytrenowaną. Wskaźnik ten, opisuje też typ sylwetki, więc moją chudą postać spokojnie można ocenić jako „niewytrenowaną”.

Analiza wellness - indeks mięśniowy

Metabolizm i masa kości

Przechodzimy do metabolizmu spoczynkowego, czyli ile kilokalorii zużywam, nic nie robiąc. Ot tak, jakbym cały dzień leżał i tylko oddychał, zużyłbym 1850 kcal.

Inną wartością opisującą moją przemianę materii jest wiek metaboliczny, który dla mnie wynosi 13 lat! To nie jest tak znowu niespotykane zjawisko, ale należy się cieszyć, że pod względem metabolicznym jestem jeszcze nastolatkiem.

Moja masa kostna wynosi 3,2 kg. Dla mojego przedziału wiekowego powinno być 3,29 kg. Jestem praktycznie idealnie w normie.

Analiza wellness - masa kości

Wskaźnik tłuszczu brzusznego

Ostatnią daną jest tłuszcz brzuszny. Jest to tłuszcz, który otacza narządy wewnętrzne i znajduje się pomiędzy nimi. W moim ciele jest go 2%. Patrząc na to, że norma wynosi 1-9%, jestem wręcz ideałem.

Analiza wellness - wskaźnik tłuszczu brzusznego

Bilans formy

Integralną częścią analizy jest wypełnienie ankiety. Nazywa się ona „bilans formy” i dotyczy, przede wszystkim, nawyków żywieniowych oraz innych czynników, mających wpływ na ogólną kondycję. W teście zdobyłem 17 punktów na 21 możliwych, co jest dobrym rezultatem. Zero punktów otrzymałem za

 • siedzący tryb życia,
 • stres, dym i inne zanieczyszczenia,
 • podjadanie z nudów,
 • oraz, przede wszystkim, nie zjadanie codziennie 7 różnych porcji warzyw i owoców.

To właśnie na polu witamin, minerałów i antyoksydantów mam największe pole manewru, jeśli chodzi o poprawę mojego wellness.

A więc… jeść na jakość, a nie tak jakoś.

 

REKLAMA

One thought on “Osobista analiza wellness – jak wygląda?

 • 06.07.2012 o 13:05
  Permalink

  Bardzo ciekawe badanie, wynika z niego że moja waga łazienkowa co niby mierzy poziom tłuszczu (też pokazuje ponad 18%) to tak nie do końca prawdziwe dane pokazuje 🙂 Tak się przynajmniej pocieszam bo u mnie to brzuszek jest porządny. BMI i tak zeszło prawie do 24 co mnie bardzo cieszy. Chętnie bym sobie kiedyś taką dokładną analizę zrobił bo niby ta moja waga pokazuje te same dane (masę wody, mięśni, procent tłuszczu) ale nie do końca jej dowierzam…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *