Pomysł na wybieganie: Miedniewice

Miedniewice to nie jest wieś gminna. Miedniewice to nie jest wieś przez którą da się przejechać przejazdem. To wioska z jedynym w okolicy Żyrardowa Sanktuarium Matki Bożej. To cel pielgrzymek i przy okazji cel mojego wielkanocnego długiego wybiegania.

REKLAMA

Z Żyrardowa do Miedniewic można dostać się na wiele sposobów. Najlepszy do biegania jest ten najbardziej spokojny czyli leśny. Najczęściej jak biegałem do Miedniewic to też właśnie leśnymi drogami. Tym razem jednak zrobiłem inaczej.

Przez pola i wioski

Do Miedniewic pobiegłem najkrótszą ale asfaltową drogą. Tak więc z Żyrardowa ulicą Żeromskiego potem cały czas wzdłuż lasu prosto na Działki, tam w lewo aż do obwodnicy i prosto na Sokule. Z Sokula na Starowiskitki i od tego miejsca zaczęły się nudne i płaskie widoki pól i gospodarstw.

Droga - Sokule

Największe wzniesienie w drodze do Miedniewic to wiadukt nad autostradą A2. Poza nim jest płasko jak na stole. A dookoła same pola. Tak jest w Starowiskitkach i tak na drodze ze Starowiskitek na Miedniewice.

Droga - Starowiskitki

Generalnie tą trasą biegnie się niemal jak po stole. To też obszary Równiny Łowicko-Błońskiej – jednego z najbardziej płaskich obszarów w Polsce. Rewelacyjnie jeździ się tutaj rowerem od wioski do wioski. Biegowo jest to dużo bardziej upierdliwy teren, bo często z daleka widać jakiś cel w postaci komina, kościelnej wieży, a zanim do niej dobiegnie to czasami potrafi minąć jeszcze kilka niekończących się kilometrów. Wieżę Sanktuarium w Miedniewicach też tak widać z daleka.

Miedniewice - sanktuarium

W Miedniewicach poza sklepami spożywczymi których przy głównej drodze jest kilka głównym punktem jest Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej. Historia tego miejsca zaczyna się w 1674 i obrazu Świętej Rodziny powieszonym w stodole. Od tego czasu powstała tu murowana kaplica, sanktuarium i klasztor ojców franciszkanów i sióstr klarysek. Do tego miejsca regularnie ciągną okoliczne pielgrzymki.

Miedniewice - sanktuarium

Sam kiedyś na treningu wcześnie rano mijałem się z pielgrzymami idącymi właśnie do Miedniewic.

Przez lasy i knieje

Droga powrotna była zupełnie inna niż ta prowadząca do Miedniewic. Tym razem wracałem swoją klasyczną drogą przez las. Tak więc z Miedniewic na Hipolitów (znowu wiadukt) a potem prosto w las.

Droga - las

I tak jak wcześniej miałem non stop pola, tak w drodze powrotnej mam non stop las tudzież łąki. Raz las jest gęsty, raz w postaci mniejszych zagajników. Poza tym cisza i spokój. Za to lubię tą trasę i to dlatego najczęściej do Miedniewic biegam tą  leśną trasą.

Droga - Tomaszew

Trasa biegnie w zasadzie długimi prostymi od kapliczki do kapliczki. Najpierw do tej na skraju Antoniewa przy której skręcam w lewo. Następnie do tej w Tomaszewie, gdzie skręcam w lewo. Później kolejna przy krórej… nie skręcam tylko biegnę prosto w las. Tym razem już ten prowadzący prosto do Żyrardowa.

Żyrardow - Miedniewice - trasa

Całość takiej trasy to 24,24 kilometra z czego:

  • 12,55 trasą przez Sokule i Starowiskitki
  • 11,69 trasą przez Hipolitów i Tomaszew

Nie ma tutaj drogi lepszej czy gorszej. Ta pierwsza, dłuższa ale w pełni asfaltowa lepiej nadaje się na rower. Tą drugą, leśną i niemal w całości poprowadzoną po ziemnych drogach dużo lepiej się biega.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *