Poradnik

Nie wiesz jak biegać, jakie buty dobrać lub w co się ubrać? Podpowiem o czym pamiętać, co jest ważne i na co zwrócić uwagę! Znajdziesz tu odpowiedzi na wiele biegowych pytań. To też tutaj znajdziesz, nie zawsze oczywiste, ciekawostki na temat sprzętu biegowego oraz porady z pierwszej ręki dotyczące doboru butów do biegania.

23 maja 2023 7 min czytania

Rotacja butów – to określenie pojawia się najczęściej na angielskojęzycznych stronach, ale i u nas zaczyna pojawiać się coraz częściej. Chodzi o posiadanie kilku par butów o różnym przeznaczeniu i używaniu ich zamiennie w zależności od potrzeb. Oczywiście rotacja zakłada, że par butów posiadasz kilka i możesz nimi rotować pomiędzy treningami.

25 lutego 2023 4 min czytania

Kolce lekkoatletyczne to także buty do biegania. Bardzo specyficzne i przeznaczone w zasadzie wyłącznie do biegania po tartanowych bieżniach lekkoatletycznych. To właśnie je mają na nogach lekkoatleci oglądani w telewizji przy okazji Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw w Lekkoatletyce.

16 lutego 2023 4 min czytania

Gdyby wśród butów do biegania istniał Święty Grall miałby dwie cechy. Po pierwsze eliminowałby ryzyko jakiejkolwiek kontuzji. Po drugie sprawiałby, że będziesz biegał szybciej, niż gdybyś ich na stopach nie miał. Dziś zajmiemy się dynamicznymi butami. Dlaczego są określanie mianem dynamicznych? Szybkich? Czym się różnią od niedynamicznych i „wolnych”? I dlaczego… same nie biegają?!

30 stycznia 2023 6 min czytania

Podziałów w butach do bieganie jest dużo. Neutralne i ze stabilizcją. Treningowe i startowe. Z klasycznym i niskim dropem. Karbonowe i niekarbonowe. Granica czasami jest niewyraźna ale jest też jeden podział gdzie granica jest bardzo wyraźna. To podział butów do biegania na te przeznaczone do biegania w terenie i te przeznaczone do biegania po asfalcie.

15 stycznia 2023 5 min czytania

Skarpety to rzecz nad którą niekoniecznie się zastanawiamy na codzień. Najczęściej robimy to dopiero w momencie kiedy obetrzemy sobie stopy lub jest nam zbyt zimno. Poza tymi dwoma przypadkami skarpety mają przede wszystkim nie przeszkadzać stopie.

28 grudnia 2022 3 min czytania

Większość butów ma swoje odpowiedniki zarówno w kolekcji męskiej jak i damskiej. Idealnie by było aby każdy biegał w ,,swoich”, ale nie zawsze jest to możliwe. Zdarza się to kiedy mężczyzna szuka butów w rozmiarze mniejszym niż 42 EU albo kobieta szuka butów większych niż 42 EU. Wtedy naturalnie padają pytania o różnicę między butami […]

28 listopada 2022 4 min czytania

Czasami można przeczytać, że ze starych butów można wyczytać wszystko. Typ stopy, sposób biegania itp, itd. Prawda jest trochę mniej entuzjastyczna, bo najczęściej ciężko na ich podstawie aż tak dużo wywnioskować. Na pewno nie da się w ten sposób określić jednoznacznie typu stopy. Aczkolwiek stare i zużyte buty czasami dostarczają informacji przy zakupie nowych.

24 listopada 2022 5 min czytania

Zacznijmy od tego, że pronację tak na prawdę ma każdy z nas. Ja, ty i każdy dowolny inny człowiek na ziemi. Pronacja to coś co stanowi element naturalnej amortyzacji stopy i pomaga nam na co czy tego chcemy czy nie. Sprawa dopiero zaczyna się komplikować kiedy pronacja jest nadmierna. Mówimy wtedy o nadmiernej pronacji lub nadpronacji.

20 listopada 2022 3 min czytania

Większosć osób nie zaprząta sobie tym parametrem głowy. Większość osób nawet nie wie, że taki parametr w ogóle istnieje. Jeśli dany model buta okazuje się za wąski, to po prostu wybiera się inny. Ale czasem to nie wystarczy. Czasem trzeba się dowiedzieć, że literka D oznacza szerokość butów.

1 listopada 2022 6 min czytania

Nie ma jednego uniwersalnego typu butów do biegania. W zależności od tego jak chcemy je wykorzystywać, powinnyśmy wybierać odpowiednie buty. Są buty wskazane do codziennego spokojnego biegania, są do startów w zawodach a jeszcze innych potrzebujemy kiedy chcemy pobiegać po górskich szlakach. Dlatego właśnie buty do biegania dzielimy na kilka typów.

11 października 2022 4 min czytania

Amortyzacja to najważniejsza rzecz w butach biegowych. To ona odróżnia but biegowy od tego do innych sportów. W końcu przy każdym biegowym kroku nasza stopa uderza o podłoże z wielokrotnością masy naszego ciała. Ile jej więc potrzeba? Od czego zależy czy potrzebujesz buty z mniejszą czy większą amortyzacją.

29 września 2022 4 min czytania

Przeglądając ofertę butów biegowych Asics tej jesieni można natknąć się na buty z dopiskiem TR. Dopisek ten można interpretować albo jako TRail, albo jako Trail Running. Są to buty z kolekcji Nature Bathing, czyli buty do biegania po asfalcie, przeprojektowane także z myślą o trailowych przygodach w terenie.