Poradnik

Nie wiesz jak biegać, jakie buty dobrać lub w co się ubrać? Podpowiem o czym pamiętać, co jest ważne i na co zwrócić uwagę! Znajdziesz tu odpowiedzi na wiele biegowych pytań. To też tutaj znajdziesz, nie zawsze oczywiste, ciekawostki na temat sprzętu biegowego oraz porady z pierwszej ręki dotyczące doboru butów do biegania.

15 stycznia 2023 5 min czytania

Skarpety to rzecz nad którą niekoniecznie się zastanawiamy na codzień. Najczęściej robimy to dopiero w momencie kiedy obetrzemy sobie stopy lub jest nam zbyt zimno. Poza tymi dwoma przypadkami skarpety mają przede wszystkim nie przeszkadzać stopie.

28 grudnia 2022 3 min czytania

Większość butów ma swoje odpowiedniki zarówno w kolekcji męskiej jak i damskiej. Idealnie by było aby każdy biegał w ,,swoich”, ale nie zawsze jest to możliwe. Zdarza się to kiedy mężczyzna szuka butów w rozmiarze mniejszym niż 42 EU albo kobieta szuka butów większych niż 42 EU. Wtedy naturalnie padają pytania o różnicę między butami […]

28 listopada 2022 4 min czytania

Czasami można przeczytać, że ze starych butów można wyczytać wszystko. Typ stopy, sposób biegania itp, itd. Prawda jest trochę mniej entuzjastyczna, bo najczęściej ciężko na ich podstawie aż tak dużo wywnioskować. Na pewno nie da się w ten sposób określić jednoznacznie typu stopy. Aczkolwiek stare i zużyte buty czasami dostarczają informacji przy zakupie nowych.

24 listopada 2022 5 min czytania

Zacznijmy od tego, że pronację tak na prawdę ma każdy z nas. Ja, ty i każdy dowolny inny człowiek na ziemi. Pronacja to coś co stanowi element naturalnej amortyzacji stopy i pomaga nam na co czy tego chcemy czy nie. Sprawa dopiero zaczyna się komplikować kiedy pronacja jest nadmierna. Mówimy wtedy o nadmiernej pronacji lub nadpronacji.

20 listopada 2022 3 min czytania

Większosć osób nie zaprząta sobie tym parametrem głowy. Większość osób nawet nie wie, że taki parametr w ogóle istnieje. Jeśli dany model buta okazuje się za wąski, to po prostu wybiera się inny. Ale czasem to nie wystarczy. Czasem trzeba się dowiedzieć, że literka D oznacza szerokość butów.

1 listopada 2022 5 min czytania

Nie ma jednego uniwersalnego typu butów do biegania. W zależności od tego jak chcemy je wykorzystywać, powinnyśmy wybierać odpowiednie buty. Są buty wskazane do codziennego spokojnego biegania, są do startów w zawodach a jeszcze innych potrzebujemy kiedy chcemy pobiegać po górskich szlakach. Dlatego właśnie buty do biegania dzielimy na kilka typów.

11 października 2022 4 min czytania

Amortyzacja to najważniejsza rzecz w butach biegowych. To ona odróżnia but biegowy od tego do innych sportów. W końcu przy każdym biegowym kroku nasza stopa uderza o podłoże z wielokrotnością masy naszego ciała. Ile jej więc potrzeba? Od czego zależy czy potrzebujesz buty z mniejszą czy większą amortyzacją.

29 września 2022 4 min czytania

Przeglądając ofertę butów biegowych Asics tej jesieni można natknąć się na buty z dopiskiem TR. Dopisek ten można interpretować albo jako TRail, albo jako Trail Running. Są to buty z kolekcji Nature Bathing, czyli buty do biegania po asfalcie, przeprojektowane także z myślą o trailowych przygodach w terenie.

14 września 2022 3 min czytania

Nowe buty, które kupujesz i zaczynasz w nich biegać to wiadomo. Najczęściej wystarczą na 1000-1500 kilometrów. Później przestaną amortyzować i w zależności od intensywności biegania po roku, czy dwóch należy kupić nowe. A co jeśli buty leżą nieużywane rok czy dwa?

5 września 2022 3 min czytania

Start w nowych, ,,nierozbieganych” butach kupionych w przededniu zawodów, to zazwyczaj zły pomysł. Każdy but do biegania musi się nieco do stopy ułożyć. Musisz go sprawdzić! W każdym należałoby zrobić też swoistą ,,próbę generalną”, aby na dystansie nic Cię nie zaskoczyło i żeby można było skupić się tylko na wyniku. Jak jest w rzeczywistości?

27 sierpnia 2022 4 min czytania

Nie ma czegoś takiego jak buty do biegania w zimę. Są buty asfaltowe, są buty do biegania w terenie. Są z oddychającą cholewką całoroczną i są te z wodoodporną membraną. Grunt to spośród nich wybrać takie, które będą nadawały się do biegania w zimę. Nie ma jednej odpowiedzi!

6 sierpnia 2022 2 min czytania

Pisałem już jak wybrać dobry rozmiar butów do biegania, czas zastanowić się jakie symptomy oznaczają, że but lub buty w których biegasz są zbyt małe. Wbrew pozorom jest kilka dosyć łatwo zauważalnych znaków. Jakich?