Rotacja butów biegowych – co to jest? Jak może wyglądać?

23 maja 2023 7 min czytania
Buty do biegania w terenie 2022

Rotacja butów – to określenie pojawia się najczęściej na angielskojęzycznych stronach, ale i u nas zaczyna pojawiać się coraz częściej. Chodzi o posiadanie kilku par butów o różnym przeznaczeniu i używaniu ich zamiennie w zależności od potrzeb. Oczywiście rotacja zakłada, że posiadasz kilka par butów i możesz nimi rotować pomiędzy treningami. W przypadku kiedy możesz sobie pozwolić na jedną parę butów nie masz czym rotować i każdy trening niezależnie od intensywności czy jego rodzaju będziesz wykonywał w tej samej parze butów.

Co daje posiadanie kilku par obuwia?

Przede wszystkim jest to komfort wykonania poszczególnych treningów. Owszem, w jednej parze też je wszystkie zrobisz, ale zazwyczaj szybsze treningi robi się bardziej efektywnie w butach zaprojektowanych do szybszego biegania, a wolne treningi w butach do tego przeznaczonych. Analogicznie w terenie będzie Ci się lepiej biegało w butach terenowych, a w mieście tych dedykowanych na asfalt.

Rotowanie butami zapewnia im trochę więcej długowieczności. Jeśli dany model butów, załóżmy do szybkich treningów będziesz używał tylko na szybkie treningi, to zanim wybiegasz w nich regulaminowe 1000 kilometrów, minie więcej czasu niż gdybyś biegał tylko i wyłącznie w tej jednej parze. Buty też są tak zaprojektowane, że zużywają się wolniej kiedy są używane zgodnie z przeznaczeniem. Najbardziej jasny przykład to buty terenowe – kiedy będziesz biegał w nich zawsze i wszędzie, także po asfalcie, zużyjesz je dużo szybciej niż gdybyś używał ich tylko do biegania terenowego.

Ten kij oczywiście ma dwa końce, gdyż żywotność butów suma summarum i tak będzie taka sama, więc czy masz jedną parę, czy powiedzmy trzy, to nowe buty będziesz kupował z podobną regularnością.

Pewnym argumentem jest też fakt, że każdy model z racji nieco odmiennej konstrukcji, inaczej oddziałuje na twoje stopy. Mówiąc inaczej, w każdym z nich twoja stopa przetacza się i pracuje nieco inaczej. Są to bardzo subtelne różnice, gdyby je wyrażać w cyferkach byłyby to milimetry czy pojedyncze stopnie wychylenia poszczególnych stawów. Jeden krok różnicy nie zrobi, ale podczas biegania robimy ich tysiące. Mając raz jeden model buta na stopie, a raz drugi, twoja stopa dostaje trochę inne bodźce, co w jakimś stopniu wpływa na jej wzmacnianie.

To jakimi modelami i jakimi typami butów będziesz rotował, zależy tyko od ciebie i od tego jak i w jakich warunkach biegasz. Niżej przedstawiam propozycje rotacji złożone z trzech modeli, ale równie dobrze możesz mieć też dwa modele albo cztery, pięć… W zależności od potrzeb. Najczęstsze zestawienia to:

Treningowe – startowe – terenowe

To najbardziej naturalny zestaw butów do biegania. Jeśli chcesz mieć kilka par butów dedykowanych do różnych zastosowań to jest to trójca jaką powinieneś się zainteresować. But treningowy (dobrze amortyzowany) wykorzystasz na wolnych i spokojnych treningach. Takich zawsze jest najwięcej. But startowy (szybki i dynamiczny) wykorzystasz na treningach szybkich, interwałach i jak sama nazwa mówi, podczas startów w zawodach. But terenowy natomiast posłuży ci kiedy będziesz chciał pobiegać po lasach i górach.

Taką rotację można budować w zależności od preferencji zarówno w jednej marce obuwia i wtedy przykładem mogą być takie zestawienia butów jak:

Przykładowa rotacja Nike

MODELPRZEZNACZENIE
Nike Pegasus 40trening, wolne wybiegania
Nike Vaporfly Next% 3szybkie treningi, starty w zawodach
Nike Wildhorse 8bieganie w terenie
Rotacja - Nike 2023

Przykładowa rotacja Brooks

MODELPRZEZNACZENIE
Brooks Ghost 15trening, wolne wybiegania
Brooks Hyperion Eliteszybkie treningi, starty w zawodach
Brooks Cascadia 16bieganie w terenie
Rotacja - Brooks 2023

Przykładowa rotacja Asics

MODELPRZEZNACZENIE
Asics Gel-Cumulus 25trening, wolne wybiegania
Asics Metaspeed Sky+szybkie treningi, starty w zawodach
Asics Trabuco 11bieganie w terenie
Rotacja - Asics 2023

Przykładowa rotacja multibrandowa

Można też wybrać co w danych markach jest najlepsze (jedne marki mogą mieć lepsze startówki, a inne lepsze terenówki). Wtedy rotacja wygląda na przykład tak:

MODELPRZEZNACZENIE
Asics Gel-Cumulus 25trening, wolne wybiegania
Nike Vaporfly Next% 3szybkie treningi, starty w zawodach
Brooks Cascadia 16bieganie w terenie
Rotacja butów biegowych 2023

Treningowe na co dzień – treningowo-startowe – startowe

Jeśli biegasz tylko w warunkach miejskich i okołomiejskich to niepotrzebne Ci buty terenowe i twoja rotacja będzie wyglądała inaczej. Wtedy obok klasycznego buta treningowego (wolnego) i startowego (szybkiego) warto mieć jeszcze but, który jeśli chodzi o parametry znajduje się pomiędzy nimi. Buty takie nazywane są treningowo-startowymi i są kompromisem pomiędzy amortyzacją i dynamiką.

Przykłady takich rotacji to:

REKLAMA

Przykładowa rotacja adidas

MODELPRZEZNACZENIE
adidas Ultraboost Lighttrening, wolne wybiegania
adidas Adizero Boston 11szybkie treningi
adidas Adizero Adios Pro 3starty w zawodach
Rotacja - adidas 2023

Przykładowa rotacja Nike

MODELPRZEZNACZENIE
Nike Pegasus 40trening, wolne wybiegania
Nike Zoom Fly 5szybkie treningi
Nike Vaporfly Next% 3starty w zawodach
Rotacja - Nike asfaltowe 2023

Przykładowa rotacja Saucony

MODELPRZEZNACZENIE
Saucony Triumph 20trening, wolne wybiegania
Saucony Endorphin Speed 3szybkie treningi
Saucony Endorphin Pro 3starty w zawodach
Rotacja - Saucony 2023

Przykładowa rotacja multibrandowa

Można oczywiście mieszać buty z różnych marek. Na przykład w ten sposób:

MODELPRZEZNACZENIE
Saucony Triumph 20trening, wolne wybiegania
Nike Zoom Fly 5szybkie treningi
adidas Adizero Adios Pro 3starty w zawodach
Rotacja - buty do biegania 2023

Buty na ultra – codzienny trail – na błotniste warunki

Analogicznie jest w terenie, aczkolwiek tu praktycznie nie występuje coś takiego jak but startowy, który można odnieść do asfaltowych startówek. W terenie buty rozróżnia się pod kątem pokonywanego dystansu (od biegów ultra do krótkich rozbiegań) i nawierzchni (od szutru do błota). Z tego też powodu rotacja na zasadzie treningowe – startowe znana z asfaltu traci tu sens. Dużo lepiej mieć jedne bardzo dobrze amortyzowane buty na najdłuższe dystanse (nawet jeśli nie biegasz ultra), jedne na codzienny trail, które wykorzystasz na krótszych biegach i biegach po mniej wymagających szutrowych drogach. Warto też mieć jedne na warunki błotne, a szerzej mówiąc do biegania w terenie miękkim. Z doświadczenia wiem, że tego typu buty świetnie sprawdzają się nie tylko w błocie, ale również w piasku czy… śniegu.

Pewnym minusem jest fakt, że nie wszystkie marki mają w swojej ofercie but, który sprawdza się w błotnistym terenie. Przykłady takich rotacji (w jednej marce) to na przykład:

Przykładowa rotacja Salomon

MODELPRZEZNACZENIE
Salomon Ultra Glide 2biegu ultra, długie dystanse
Salomon Sense Ride 5codzienny trail
Salomon Speedcross 6biegi w błocie, poza szlakiem
Rotacja - Salomon 2023

Przykładowa rotacja Dynafit

MODELPRZEZNACZENIE
Dynafit Ultra 100biegu ultra, długie dystanse
Dynafit Alpinecodzienny trail
Dynafit Feline SLbiegi w błocie, poza szlakiem
Rotacja - Dynafit 2023

Przykładowa rotacja inov-8

MODELPRZEZNACZENIE
inov-8 Trail Fly Ultra 300biegu ultra, długie dystanse
inov-8 Trail Talon 290codzienny trail
inov-8 Mudclaw 300biegi w błocie, poza szlakiem
Rotacja - inov-8 2023

Rotacja multibrandowa

Bez podziału na marki rotację butów terenowych zbudować jest (z powodów, o których pisałem wyżej) dużo łatwiej:

MODELPRZEZNACZENIE
Dynafit Ultra 100biegu ultra, długie dystanse
Salomon Sense Ride 5codzienny trail
inov-8 Mudclaw 300biegi w błocie, poza szlakiem
Rotacja - trailowe 2023

Oczywiście to tylko przykłady bo wszystko zależy od tego jak i gdzie biegasz. Warto w tym wszystkim pamiętać, że idealnie jest mieć buty różniące się parametrami i przeznaczeniem, gdyż wtedy możesz rotować nimi w zależności od warunków jakich danego dnia się spodziewasz i treningu jaki masz do wykonania.

Niektórzy będą mieli w szafie kilka par butów asfaltowych w zależności od tego jakim tempem będą biegać na danym treningu, a butów terenowych albo nie będą mieć wcale, albo będą w nich biegać kilka razy w roku. Inni będą mieli kilka par terenówek w zależności od dystansu (ultra lub codzienne bieganie) i nawierzchni (skały czy błoto) i mogą nie mieć typowych butów na asfalt. Rotację butów biegowych robisz pod siebie i dla siebie.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments