Rozmaitośći

W rozmaitościach może znaleźć się wszystko. Bardzo często piszę tu o butach do biegania, ale tematykę biegową poruszam bardzo szeroko. Czasami bardziej na poważnie a czasami z przymrużeniem oka. Znajdziesz tu biegowe ciekawostki, analizy, kilka słów o zdrowiu, odzieży, elektronice, książkach i jeszcze troszkę.

16 sierpnia 2023 4 min czytania

Waga to jeden z najczęściej podawanych parametrów butów do biegania. Zazwyczaj w materiałach producentów podawana jest waga męskiego obuwia w rozmiarze 9 lub damskiego w rozmiarze 7. Jednakże, jeśli posiadasz stopę choćby nieco większą niż rozmiar 9 US (odpowiadający 42 EU), waga Twoich butów będzie wyższa. O ile?

23 lipca 2023 4 min czytania

Kayano 30 to jeden najlepiej amortyzowanych i stabilizowanych butów w ofercie marki Asics. W tym roku przeszedł gruntowną metamorfozę. GEL przestał być już widoczny w formie warstwy pomiędzy piankami pod piętą. Sama pianka zmieniła się a podeszwa składa się w jej jednego dużego elementu. Wreszcie zmienił się system stabilizacji.

20 lipca 2023 3 min czytania

Jeżeli coś może się nie udać, to się nie uda (ang. If it can’t happen, it will not happen) – głosi najsłynniejsze z praw Murphy’ego. Te żartobliwe prawa są na tyle uniwersalne, że można odnaleźć je wszędzie: od wielkiego biznesu, po codzienne szczotkowanie zębów. Znajdują się także w bieganiu, więc inspirowany własnymi przykładami, postanowiłem sprawdzić, co Murphy ma do naszego ulubionego sportu.

16 czerwca 2023 6 min czytania

Zastanawialiście się kiedyś co znaczą nazwy modeli butów biegowych? Można je tłumaczyć dosłownie i tak z ,,wildhorse” otrzymujemy „dzikiego konia”, co nie dziwi, bo wszak to model butów do biegania w terenie. Można próbować tłumaczyć też inne nazwy? Albo ich nie tłumaczyć, a zastanowić się skąd się wzięły? Co oznaczają? Z czym mają się kojarzyć?

11 kwietnia 2023 6 min czytania

Amortyzacja – chyba najważniejsza rzecz szukana w butach biegowych i to niezależnie od poziomu zaawansowania. Z czego wynika? Z właściwości i ilości materiału amortyzującego w bucie. Jak określić jej poziom? Za pomocą testów laboratoryjnych do których dostęp jest ograniczony. Czy mówienie o amortyzacji „do 80 kilogramów lub do 90 kilogramów” ma sens?

24 marca 2023 3 min czytania

Wzrost cen, także butów, czy nam się to podoba czy nie, ma miejsce. Nie wynika on tylko z inflacji ale także z tego, że wraz z wprowadzeniem do danej linii butów nowej technologii, ich cena wzrasta. Odkąd blog istnieje przewinęło się na mim kilkaset różnych modeli. Ich ceny też przez ten czas także rosły. Czasami mniej, czasami więcej. Jak bardzo?

15 marca 2023 4 min czytania

Nie przejmuj się jak nie masz tych wszystkich „pro” ciuchów, kompresyjnych legginsów, oddychających daszków, plecaków z bukłakiem, karbonowych kijów i super butów z najnowszej kolekcji. Nie jest tak, że każdy biegacz od razu miał wszystko i wyglądał jak „zawodowiec”. Nie każdy też musi mieć to wszystko bo nie to jest w bieganiu najważniejsze. Biegaj, uprawiaj sport, a reszta pojawi się sama.

15 stycznia 2023 5 min czytania

Skarpety to rzecz nad którą niekoniecznie się zastanawiamy na codzień. Najczęściej robimy to dopiero w momencie kiedy obetrzemy sobie stopy lub jest nam zbyt zimno. Poza tymi dwoma przypadkami skarpety mają przede wszystkim nie przeszkadzać stopie.

9 stycznia 2023 5 min czytania

W ubiegłym roku czytając bloga i szukając butów wygenerowaliście prawie pół miliona wyświetleń. Najczęściej wyświetlanym wpisem był ten na temat tego co można wyczytać ze starych butów. Poza tym poszukiwane są buty do biegania i maksymalna amortyzacja Czego jeszcze szukaliście i co czytaliście na blogu w 2022 roku?

17 października 2022 4 min czytania

Oficjalnie, aby but był zgodny ze światowymi regulacjami i dopuszczony do startu w zawodach biegowych, nie może mieć podeszwy wyższej niż 40 milimetrów. Większość butów startowych zbliża się, ociera wręcz o tą granicę. Co jednak z butami, które ze swojego założenia są butami startowymi do szybkiego biegania a przekraczają tą granicę?

10 lipca 2022 3 min czytania

Najszybsze buty biegowe kuszą. Jednak czy najszybsze są najlepsze? Czy wykorzystasz ich potencjał? Ciężko to czasami wytłumaczyć, więc często korzystam z porównań. Jednym z najbardziej trafnych i często przeze mnie używanym jest to, że ,,można jeździć po bułki Ferrari, ale Yariską byłoby wygodniej!”

23 maja 2022 5 min czytania

Włókno węglowe to cały czas najbardziej ,,gorący” materiał stosowany w butach do biegania. Kojarzony jest z najbardziej zaawansowanymi startówkami oraz z najszybszymi butami biegowymi świata. A z każdym rokiem pojawia się go więcej także w miejscach i w butach, w których niekoniecznie ma to sens. Po co? Czy to może się udać?