Rozmaitości

W rozmaitościach może znaleźć się wszystko. Bardzo często piszę tu o butach do biegania, ale tematykę biegową poruszam bardzo szeroko. Czasami bardziej na poważnie a czasami z przymrużeniem oka. Znajdziesz tu biegowe ciekawostki, analizy, kilka słów o zdrowiu, odzieży, elektronice, książkach i jeszcze troszkę.

8 kwietnia 2024 4 min czytania

Salomon przygotował na tę wiosnę istną ewolucję technologiczną! Najnowsza kolekcja marki Salomon do biegania w terenie zaskoczy zarówno początkujących biegaczy, trenujących w podmiejskich lasach, jak i doświadczonych trailowców, pokonujących wielokilometrowe trasy w górach.

4 kwietnia 2024 4 min czytania

Salomon nie ustaje w doskonaleniu swojej kolekcji do biegania po asfalcie. W tym sezonie priorytetem projektantów marki Salomon stały się stabilność, wygoda i amortyzacja. Tego potrzebuje każdy biegacz, trenujący w mieście! Jakościowa rewolucja zapowiada się w odzieży Salomona. Innowacyjna technologia Knit_Flow™ przenosi ubrania biegowe tej marki na nowy poziom oddychalności i komfortu!

1 kwietnia 2024 4 min czytania

„Gdzie porażka, tam i wymówka” – biegacze bardzo często z tego korzystają, szczególnie jeśli wynik na mecie zawodów nie odzwierciedla tego co sobie wymarzyli. Istnieje cała masa takich powodów, które wszyscy wymyślaliśmy. Oto lista najbardziej typowych wymówek, których prawdopodobnie używałeś po swoim nieudanym starcie. A jeśli nie używałeś… Wszystko przed tobą!

14 marca 2024 5 min czytania

Asics, Nike, Altra, Saucony… każda z tych nazw i związanych z nimi logo ma swoją większą lub mniejszą historię. Niektóre są szerzej rozpoznawalne, inne mniej znane. Za niektórymi nazwami kryją się historie czy akronimy inne wzięły swoje nazwy od nazwisk producentów, czy… rzek. Podobnie jest z logotypami, w których można znaleźć liczne nawiązania do cech z którymi dana marka chciałaby być kojarzona.

12 marca 2024 3 min czytania

Kiedy powstały pierwsze buty do biegania? Ciężko określić ale historia marek, które je produkują liczy już sobie grubo ponad 100 lat. Która była pierwsza? Które powstały razem? Która jako pierwsza „wymyśliła” buty na piance EVA i jakie były inne kluczowe momenty w historii butów do biegania jakie dziś znamy?

8 marca 2024 3 min czytania

Wzrost cen, także butów, czy nam się to podoba czy nie, ma miejsce. Nie wynika on tylko z inflacji, ale także z tego, że wraz z wprowadzeniem do danej linii butów nowej technologii, ich cena wzrasta. Odkąd blog istnieje przewinęło się na nim kilkaset różnych modeli. Ich ceny też przez ten czas także rosły. Czasami mniej, czasami więcej. Jak bardzo?

REKLAMA
1 lutego 2024 2 min czytania

Marka Asics wzywa do działania wszystkich entuzjastów biegania w terenie. Na rynku debiutują kultowe trailówki Gel-Trabuco 12 wraz z nową kolekcją odzieży Fujitrail. Premierze towarzyszy hasło – „Porusz swój umysł na biegowym szlaku”.

28 stycznia 2024 3 min czytania

Skarpetki idealne do biegania to te, o których nawet się nie myśli. Takie, które zakłada się na stopy i o nich zapomina. W rzeczywistości niewielu ludzi zastanawia się nad wyborem skarpet, chociaż na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Czym się powinny charakteryzować? Jakie są między nimi różnice?

2 stycznia 2024 5 min czytania

Czy wiecie czego szukaliście i jakie tematy na blogu najbardziej Was zainteresowały w 2023 roku? Co przyciągnęło Waszą uwagę? Które wpisy odwiedzaliście najczęściej? Bez wątpienia największym zainteresowaniem cieszył się artykuł poświęcony najlepszym butom do biegania 2023 wybranym przez Sklep Biegacza. Poza tym, tradycyjnie w czołówce znajdziemy sporo zestawień i ponadczasowych tekstów.

10 listopada 2023 7 min czytania

Obecnie w dziedzinie butów do biegania dominuje trend maksymalizmu i użycia włókna węglowego. Niemniej jednak, historia tego rodzaju obuwia jest pełna ewolucji, rozwijając się równolegle z samym bieganiem. Zaczęło się dawno temu od butów lekkoatletycznych, potem szukano amortyzacji, stabilizacji, aż w końcu sięgnięto po zaawansowane materiały, takie jak włókno węglowe.

28 października 2023 3 min czytania

Kupując buty można czasami spotkać się z przeliczaniem ile to kilogramów a w zasadzie ton przenoszą twoje stopy. Mówi się „niech pan sobie to przeliczy” a potem pada bardzo ogólny wzór – masa biegacza razy ilość kroków razy dystans. No właśnie… Ile to jest? Ile kilogramów, a raczej ton muszą przenieść stopy?

10 października 2023 6 min czytania

Amortyzacja w butach do biegania to zdolności buta do absorbowania wstrząsów i redukowania sił działających na stopy podczas biegu. Jest to kluczowa cecha obuwia biegowego, ponieważ pomaga zmniejszyć ryzyko kontuzji i zapewnia wygodę podczas treningów. To jak dokładnie jest rozwiązana zależy od poszczególnych producentów. Każdy z nich ma swoje własne rozwiązania? Jakie?

REKLAMA
16 sierpnia 2023 4 min czytania

Waga to jeden z najczęściej podawanych parametrów butów do biegania. Zazwyczaj w materiałach producentów podawana jest waga męskiego obuwia w rozmiarze 9 lub damskiego w rozmiarze 7. Jednakże, jeśli posiadasz stopę choćby nieco większą niż rozmiar 9 US (odpowiadający 42 EU), waga Twoich butów będzie wyższa. O ile?

23 lipca 2023 4 min czytania

Kayano 30 to jeden najlepiej amortyzowanych i stabilizowanych butów w ofercie marki Asics. W tym roku przeszedł gruntowną metamorfozę. GEL przestał być już widoczny w formie warstwy pomiędzy piankami pod piętą. Sama pianka zmieniła się a podeszwa składa się w jej jednego dużego elementu. Wreszcie zmienił się system stabilizacji.

20 lipca 2023 3 min czytania

Jeżeli coś może się nie udać, to się nie uda (ang. If it can’t happen, it will not happen) – głosi najsłynniejsze z praw Murphy’ego. Te żartobliwe prawa są na tyle uniwersalne, że można odnaleźć je wszędzie: od wielkiego biznesu, po codzienne szczotkowanie zębów. Znajdują się także w bieganiu, więc inspirowany własnymi przykładami, postanowiłem sprawdzić, co Murphy ma do naszego ulubionego sportu.

16 czerwca 2023 6 min czytania

Zastanawialiście się kiedyś co znaczą nazwy modeli butów biegowych? Można je tłumaczyć dosłownie i tak z ,,wildhorse” otrzymujemy „dzikiego konia”, co nie dziwi, bo wszak to model butów do biegania w terenie. Można próbować tłumaczyć też inne nazwy? Albo ich nie tłumaczyć, a zastanowić się skąd się wzięły? Co oznaczają? Z czym mają się kojarzyć?

11 kwietnia 2023 6 min czytania

Amortyzacja – chyba najważniejsza rzecz szukana w butach biegowych i to niezależnie od poziomu zaawansowania. Z czego wynika? Z właściwości i ilości materiału amortyzującego w bucie. Jak określić jej poziom? Za pomocą testów laboratoryjnych do których dostęp jest ograniczony. Czy mówienie o amortyzacji „do 80 kilogramów lub do 90 kilogramów” ma sens?

15 marca 2023 4 min czytania

Nie przejmuj się jak nie masz tych wszystkich „pro” ciuchów, kompresyjnych legginsów, oddychających daszków, plecaków z bukłakiem, karbonowych kijów i super butów z najnowszej kolekcji. Nie jest tak, że każdy biegacz od razu miał wszystko i wyglądał jak „zawodowiec”. Nie każdy też musi mieć to wszystko bo nie to jest w bieganiu najważniejsze. Biegaj, uprawiaj sport, a reszta pojawi się sama.