RunCzech to dosyć prosta nazwa, pod którą kryje się bardzo dużo. To coś więcej niż tylko cykl biegów w Republice Czeskiej. To jeden z największych organizatorów biegów w Europie, wykraczający daleko poza granice własnego kraju. To też kilkanaście imprez i kilkadziesiąt biegów w ciągu jednego roku. Wreszcie, co bardzo ważne, to też rewelacyjny poziom organizacji, którego inni mogą pozazdrościć albo się go uczyć.
Krótka historia RunCzech
Zaczęło się w 1995 od jednego biegu. Tego największego w stolicy kraju czyli w Pradze. Jak można przeczytać pomysł ten, jak wiele innych rzeczy w Czechach, zrodził się po kuflu piwa. Założycielami byli włosi: Carlo Capalbo oraz Gelindo Bordin, zwycięzca maratonu na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku. Po narysowaniu trasy wyścigu na serwetce postanowili zadzwonić do Emila Zátopka i poprosić go o wsparcie…
W pierwszej edycji Praskiego Maratonu wzięło udział 985 biegaczy, ale to nie wszystko. Można było pokonywać jeszcze dwa dystanse – 9,2 km i 4,8 km. Pojemność tych tras była kilkakrotnie zwiększana i łącznie wzięło w nich udział 15 000 osób (dzieci i dorosłych). Zwyciężył Etiopczyk Turbo Tummo z czasem 2:12:44, a najszybszą kobietą była Ukrainka Svetlana Tkach.
Kolejne lata to rozwój najpierw samego praskiego maratonu a potem, po kilkunastu latach ekspansja na cały kraj. Do Pragi dołączały imprezy biegowe w kolejnych czeskich miastach:
- 2010 Ołomuniec
- 2011 Ústí nad Labem
- 2012 České Budějovice
- 2013 Karlove Vary
- 2018 Liberec
W tak zwanym międzyczasie, a dokładniej w roku 2012 pojawiła się marka RunCzech, a potwierdzeniem wysokiego poziomu organizacji były kolejne odznaki IAAF Road Race Gold Label. Rozpoczęły się też prace nad organizacją imprezy we Włoszech. To nic nadzwyczajnego patrząc na to, że inicjatorami biegania w Czechach byli włosi. Do tej pory Carlo Capalbo jest szefem RunCzech i to w dużej części dzięki niemu RunCzech jest jednym z największych organizatorów biegów w Europie.
Neapol, czyli wątek włoski
Wątku włoskim w RunCzech pojawia się nie tylko w osobie założyciela i szefa Carlo Capalbo, ale także imprez biegowych w południowych Włoszech, które RunCzech organizuje wraz z Napoli Running. To Napoli City Half Marathon, który obejmuje także sztafetę Twingo Relay, oraz bieg Sorrento Positano, którego ultramaraton ma długość 54 km, a bieg Panoramica – 27 km.
Neapol słynie także z naprawdę szybkiego biegania. Potwierdzają to wyniki oraz fakt, że Neapol dzierży obecnie rekordy Włoch w półmaratonie zarówno w kategorii mężczyzn, jak i kobiet. Rekord mężczyzn został ustanowiony w 2022 roku przez Yemana Crippę z czasem 59:26. W tym roku wyrównano rekord wśród kobiet – Sofia Jaremczuk osiągnęła czas 1:08:27, zajmując jednocześnie drugie miejsce w tegorocznym półmaratonie w Neapolu. Jeśli chcesz biegać szybki półmaraton we Włoszech, to Neapol jest miejscem do tego idealnym.
RunCzech – od biegów dla dzieci po ultramaraton
Dziś RunCzech to nie tylko praski maraton i pięć półmaratonów. Te oczywiście będą zawsze przyciągać największą uwagę biegaczy, także z Polski, ale w kalendarzu RunCzech na 2024 roku znajduje się aż 14 imprez – 13 w Czechach i 1 we Włoszech. Warto też wspomnieć, że część imprez obejmuje znacznie więcej niż jeden dystans i jeden bieg. Tym samym wybór jest ogromny:
- Luty
- Valentines’s Run
- Napoli City Half Marathon – maraton, 27km, 54km
- Kwiecień
- Prague Half Marathon
- Maj
- Prague International Marathon
- Mattoni Karlovy Vary Running Festival – półmaraton, 10km, sztafety, biegi dla dzieci
- Czerwiec
- Mattoni České Budějovice Running Festival – półmaraton, 5km, sztafety, biegi dla dzieci
- Mattoni Olomouc Running Festival – półmaraton, 10km, sztafety, biegi dla dzieci
- UniCredit Prague Relay – sztafety
- Wrzesień
- adidas Women’s Race 5K
- Birell 10K Race
- Mattoni Ústí nad Labem Running Festival – półmaraton, sztafety, biegi dla dzieci
- Październik
- Mattoni Liberec Nature Run – 22km, 12km, biegi dla dzieci
EuroHeroes dla lokalnych lekkoatletów
Godną uwagi jest też inicjatywa EuroHeros, mająca na celu promowanie lokalnych bohaterów sportowych oraz motywowanie społeczeństwa do aktywności fizycznej. Projekt rozpoczął się w 2018 roku, a w pełni wystartował w 2019 roku, kiedy to cztery z wyścigów World Athletics Gold Label – Mattoni Half Marathons (Karlowe Vary, Czeskie Budziejowice, Ołomuniec i Usti nad Labem) zostały poświęcone promocji europejskiej lekkoatletyki. W elitarnej grupie tych wyścigów mogli startować wyłącznie europejscy sportowcy.
W pierwszej pełnej edycji projektu w 2019 roku udział wzięło 117 zawodników, a zwycięzcami klasyfikacji generalnej zostali Ukrainka Daria Mykhailova i Włoch Yassine Rachik. EuroHeroes został też nagrodzony przez European Athletics jako najlepszy projekt biegowy 2019 roku.
W 2024 roku biegi EuroHeroes odbędą się ponownie w tych samych czterech miastach, goszcząc czołowych europejskich biegaczy. Wśród nich są też polscy biegacze i biegaczki. Drugą zawodniczą w klasyfikacji generalnej EuroHeroes 2023 była Polka Aleksandra Lisowska, a na piątym miejscu uplasowała się Monika Jackiewicz, którą w tym roku także zobaczymy na starcie.
SuperHalfs dla ambitnych podróżników
Wreszcie jakby komuś było mało jest jeszcze SuperHalfs. To cykl dla tych, którzy ponad rywalizację stawiają na przyjemność biegania i podróżowania a przy okazji chcą startować w biegach na najwyższym poziomie. Wszystkie wydarzenia SuperHalfs to wyścigi o Złotej Odznace World Athletics lub organizowane na trasach Mistrzostw Świata World Athletics. Posiadają certyfikat AIMS lub otrzymały standard 5 Star Road Race od European Athletics. Kilka wyścigów w grupie SuperHalfs było gospodarzami rekordów świata. Do tego cyklu od 2024 należą:
- EDP Lisbon Half Marathon – 17 marca 2024 r
- Prague Half Marathon – 6 kwietnia 2024 r
- Generali Berlín Half Marathon – 7 kwietnia 2024 r
- Copenhagen Half Marathon – 15 września 2024 r
- Cardiff Half Marathon – 6 października 2024 r
- Valencia Trinidad Alfonso Zurich Half Marathon – 27 października 2024 r
Celem jest ukończenie wszystkich sześciu wyścigów w czasie pięciu lat. Po ukończeniu wszystkich wyścigów poza satysfakcją z osiągnięcia celu otrzymasz okolicznościowy medal i zostaniesz członkiem SuperHalfs Hall of Fame.
Na pytanie czy warto odwiedzić Czechy i pobiec w jednym z biegów cyklu odpowiadam, że warto. Biegi RunCzech mogę być bardzo miłą odmianą od imprez organizowanych w Polsce. Wybór biegów i dystansów jest ogromny. Rozmach organizatorów także, bo nawet lokomotywy lokalnego przewoźnika kolejowego są przemalowane w barwy RunCzech. Co więcej do Czech można dostać się łatwo i szybko czy to samochodem, samolotem czy nawet pociągiem. Jestem też przekonany, że niezależnie od tego, który bieg wybierzecie nie będziecie zawiedzeni jego organizacją.
Więcej informacji na stronie: runczech.com
Biegłem półmaraton w Ołomuńcu i złego słowa nie powiem 🙂 dobra organizacja, fajna trasa i zajefajny doping …
Zgadzam się!