Rzeźnik i Bieg Łosia – biegi jedyne w swoim rodzaju

Cracovia Maraton można porównać z Maratonem Wrocławskim. Półmaraton Warszawski z Półmaratonem Poznańskim. Tak samo można porównywać ze sobą biegi uliczne na dystansie 5 czy 10 kilometrów. Ale, z czym porównać Bieg Rzeźnika? Albo zbliżający się Bieg Łosia? No chyba tylko z samym sobą!

REKLAMA

Biegi uliczne – podobne

Maratony uliczne są w gruncie rzeczy podobne. Zawsze maja 42 kilometry i 195 metrów.  Zawsze są poprowadzone ulicami miast. Trasy w większości są asfaltowe i tylko w przypadku chęci pokazania starówki przebiegają po, mniej lub bardziej denerwującej, kostce brukowej. Nie licząc takiego przypadku trasa maratonu ma zawsze ta sama długość i tą samą, asfaltową, nawierzchnię.

Oczywiście, podobnie jest we wszystkich innych biegach ulicznych. Z góry znamy dystans, który wynosi 5, 10, 21 lub 42 kilometry. Z góry znamy też uliczną asfaltową nawierzchnię. Wiemy też, że będzie to trasa płaska lub prawie płaska. Jeśli już będą jakieś podbiegi, to jeden czy dwa na cala drogę. Na tak płaskiej trasie, takie pojedyncze podbiegi mają tendencję do stawania się momentami kluczowymi, a biegacze maja tendencje do ich demonizowania. A potem zawsze okazuje się, że nie było, czym się przejmować.

To wszystko (dystans, asfalt i ewentualne pojedyncze podbiegi) znamy. Dzięki temu, że trasy te są tak podobne, mamy możliwość porównywania wyników. Mamy też możliwość porównania swoich wyników z różnych miast. Maraton Warszawski można bez problemu porównać z Wrocławskim, Wrocławski z Krakowskim, a ten z Łódzkim. Dzięki temu, życiówkę ustanowioną w Poznaniu, mamy szanse pobić w Warszawie i na odwrót.

Dzięki temu, że uliczne maratony są tak do siebie podobne, mamy szanse bić rekordy regularnie i nawet kilka razu w roku.

Ale to wszystko ulica. A jak wiemy biegi uliczne to nie wszystko. W biegowym kalendarzu znajdziemy też całą masę biegów terenowych, zarówno tych krótszych, dłuższych, jak i ultramaratońskich.

Bieg Rzeźnika – jedyny w swoim rodzaju

Biegi te maja jedną wspólną cechę. Nie są poprowadzone po ulicach. Ba! Większość z nich nawet nie jest poprowadzona po drogach. Bardzo często prowadzone są po szlakach turystycznych. Zamiast zgrabnych flag, oznaczających kolejne kilometry, mamy wymalowane kolorowe oznaczenia na drzewach lub też organizator zawiesił, co i rusz na gałęzi, kawałek kolorowej taśmy.

W ten sposób biegi te bardzo często nie mają określonego dystansu, a prowadzą stąd do tamtąd. Jak choćby Bieg Rzeźnika. Dystans w górach zmierzyć jest ciężko. Organizator podaje go jako 77,7 kilometra. Czasami zaokrągla go do 80 kilometrów. Ale i tak wszyscy wiedzą, że biegnie się czerwonym szlakiem z Komańczy do Ustrzyk Górnych i jedyny wyjątek od tej zasady, to słynna droga Mirka. O tym też, każdy kto biegał w Bieszczadach, wie.

IX Bieg Rzeźnika - w drodze do Smerka

To jest właśnie w tym bieganiu piękne. Biegu Rzeźnika nie da się porównać z niczym innym, jak tylko z Biegiem Rzeźnika. Osiągnięty wynik na tej trasie, tylko z innym wynikiem z tej trasy. Żadne inne 77,7 kilometra, w żadnych innych górach, to nie będzie to samo. Nie da się pobić życiówki na Rzeźniku nie biegnąc w Bieszczadach. Rzeźnik jest jedyny w swoim rodzaju. I pod względem dystansu, i pod względem trasy i pod każdym innym względem.

W tą konwencję wpisuje się nie tylko Rzeźnik, a cała gama ultramaratonów górskich. Długość dużej ich części zdeterminowana jest właśnie długościami szlaków turystycznych. A jeśli nawet, dwa ultramaratony mają ten sam, okrągły dystans, to skala trudności tras jest zawsze tak rożna, że jednej górskiej setki z drugą, nie sposób porównywać. Bo jak porównać Bieg 7 Dolin z Sudecką Setką? No nie da się! Każdy z tych biegów jest unikalny. Jest jedyny w swoim rodzaju.

Bieg Łosia – jedyny w swoim rodzaju

Ale bieg, wcale nie musi mieć dziesiątek i setek kilometrów, aby być niepowtarzalny. Krótsze biegi też czasami prowadzone są szlakami turystycznymi i dystans, choć zmierzony, określić można tylko jako „stąd, tamtędy i do tamtąd”.

Taki właśnie jest Bieg Łosia w Kampinoskim Parku Narodowym. Start i meta to parking w Dziekanowie Leśnym na skraju Puszczy Kampinoskiej. A trasa? Trasa prowadzi szlakami pieszymi i okrąża wielkie mokradła (Rezerwat Sieraków), siedlisko łosia. Stad właśnie się wzięła nazwa – Bieg Łosia.

I Maraton Kampinoski - finisz

Bieg ten też jest jedyny w swoim rodzaju. Dystans około 17 kilometrów jest niepowtarzalny i nawet gdyby potraktować go jak równe 17, to nie jest on powszechny na zawodach. Chwała organizatorom, że nie próbowali przy nim kombinować. Leśna trasa, z jednym sporym podbiegiem, znajomym z Maratonu Kampinoskiego też jest unikalna. To sprawia, że cały Bieg Łosia jest unikalny. Nie da się tego biegu porównać z żadnym innym. Nie da się życiówki z Biegu Łosia poprawić w innym miejscu niż Puszcza Kampinoska. No, nie da się! Chyba… że za rok w kolejnej edycji

Dlatego właśnie lubię takie biegi. Dlatego tez tym bardziej jest mi milo, że w Biegu Łosia wystartuję.

Do zobaczenia na starcie!

REKLAMA

4 komentarze do “Rzeźnik i Bieg Łosia – biegi jedyne w swoim rodzaju

 • 29.03.2013 o 10:52
  Permalink

  Do zobaczenia na mecie Biegu Łosia 🙂
  Także startuje i jest to dla mnie mały trening sprzętu (zwłaszcza trialowych Brooks’ów)przed sierpniowym egzaminem jakim jest właśnie bieg ultra – Chudy Wawrzyniec 🙂

  Odpowiedz
  • 29.03.2013 o 11:09
   Permalink

   Ja w Kanadiach (które biorę na Rzeźnika) raczej w Biegu Łosia nie pobiegnę. To jednak nie są góry. Wystarczy mi coś lżejszego.

   Natomiast sam teren nie należy do najłatwiejszych, więc na test butów trailowych się nadaje 🙂

   Odpowiedz
 • 29.03.2013 o 10:52
  Permalink

  Bieszczady <3 Moje ukochane miejsce na ziemi 🙂 Ale może niekoniecznie do biegania 😛

  Odpowiedz
 • 29.03.2013 o 11:05
  Permalink

  Dobry tekst!!! Bieszczady to moje magiczne miejse, a Biegu Rzeźnika nie da sie porównać z żadnym innym. Jak także wybieram się na Bieg Łosia by przetestować sprzet przed Lavaredo Ultra Trail.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.