Salomon – przegląd butów do biegania w terenie 2023

30 września 2023 9 min czytania
Buty do biegania w terenie Salomon

Salomon, choć w swojej ofercie ma buty zarówno terenowe jak i asfaltowe, jest kojarzony przede wszystkim z perspektywy trailu. To jest cały czas sedno ich oferty i niezależnie w jakim terenie chcesz biegać i na jak długie dystanse to marka ta ma coś z zanadrzu. Znajdziesz tu buty zarówno na parkowe alejki jak i biegi w najtrudniejszym terenie.

Podział kolekcji butów biegowych Salomon

Trail running w Salomonie dzieli się na kilka sposobów. Jednym z nich jest podział na segmenty względem tego do czego, albo do jakiego biegania, dana grupa butów jest przeznaczona. W ten sposób producent wyróżnia następujące segmenty:

  • GO TO, czyli buty do wszystkiego, z założenia terenowe, ale takie, którymi całkiem komfortowo dobiegniesz do terenu
  • SPEED/PULSAR, czyli dynamiczne buty terenowe, raczej na twardy trail
  • SPEED/CROSS, buty terenowe w raczej miękki trail, w porównaniu do serii PULSAR, dużo mocniej stawiające na przyczepność
  • TECHNICAL, bezpieczne i stabilne buty przeznaczone na trudny surowy teren.
  • ULTRA, buty do długich biegów ultra, najlepiej amortyzowane i izolujące od trudnego podłoża

To jednak nie jedyny podział bo modele butów biegowych producent dzieli także według stopnia ich zaawansowania. W ten sposób wyróżniamy:

  • S/LAB – co oznacza Salomon Labolatory to linia najbardziej zaawansowana przeznaczona dla tych którzy szukają bezkompromisowych rozwiązań i funkcjonalności. To linia premium w ofercie marki Salomon
  • PERFORMANCE AND RACING – to profesionalne produnkty, w tym przypadku buty, odpowiednie dla biegaczy dla każdym poziomie zaawansowania. Odpowiednia zarówno do treningu jak i na starty.
  • OCASSIONAL – czyli modele dla biegaczy okazjonalnych i nie zapuszczających się w bardzo trudny teren
  • RECREATIONAL – wreszcie coś dla tych, którzy biegają najrzadziej i wymagają od buta biegowego najmniej

Natomiast to, które modele przynależą do poszczególnych grup, oddaje tabela poniżej:

GO TOSPEED/
PULSAR
SPEED/
CROSS
TECHNICALULTRA
S/LABS/Lab PulsarS/Lab Pulsar SGS/Lab GenesisS/Lab Ultra
S/Lab Ultra 3 v2
PERFORMANCE
AND RACING
Sense Ride 5Pulsar Trail Pro 2
Pulsar Triail
Thundercross
Speedcross 6
XA Pro 3DGlide Max TR
Ultra Glide 2
OCASSIONALSupercross 4
RECREACTIONALAlphacross 5

GO TO

Salomon Sense Ride 5

Salomon Sense Ride 5

Sense Ride to but, który jest najbliżej tego, aby powiedzieć, że jest to but do biegania po lekkim trailu czy po parku. Dobrze amortyzowany, ale pozwalający także na czucie podłoża, sprawdzi się zarówno na krótkich, szybkich biegach, jak i na dystansach dłuższych. Na biegi ultramaratońskie decydują się tylko najbardziej oddani fani tego modelu. Wyposażony w wszechstronny bieżnik o głębokości 3,5 milimetra, doskonale sprawdza się jako but do codziennego biegania po terenach o umiarkowanym stopniu trudności.

Wysokość podeszwy: 29,6/21,3 mm
Drop: 8 mm
Waga: 293 g męski, 253 g damski
Wysokość bieżnika: 3,5 mm
Cena: 639 PLN

SPEED/PULSAR

Salomon S/Lab Pulsar

Salomon S/Lab Pulsar 2

Najbardziej zaawansowany i najszybszy z Pulsarów przeznczonych na twardy, kamienisty trail. Bardzo lekki, precyzyjnie trzymający stopę żeby nie powiedzieć – wąski. Także odpowiednio dynamiczny dzięki swojemu profilowi. Dzięki siateczce Matryx dopasowany niemal jak skarpeta. Raczej niewysoki bieżnik o wysokości 2,5 mm sprawdzi się zarówno w mieszanym terenie jak i okazjonalnie na asfaltowych drogach.

Wysokość podeszwy: 24,5/18,5 mm
Drop: 6 mm
Waga: 178 g
Wysokość bieżnika: 2,5 mm
Cena: 859 PLN

Salomon Pulsar Trail Pro 2

Salomon Pulsar Trail Pro 2

Salomon Pulsar Trail Pro 2 to but czerpiący z wersji S/Lab doskonale wyważający amortyzację z szybkim bieganiem w terenie. Przeznaczony przede wszystkim do pokonywania łatwiejszych tras w terenie oraz szutrowych dróg. Na pewno pomoże w tym bieżnik o bardzo uniwersalnej wysokości – 3,5 milimetra. Jest to doskonały wybór dla każdego, kto poszukuje lekkiego i szybkiego buta trailowego do codziennego użytku. Szybsi i nieco bardziej zaawansowani biegacze mogą także rozważyć jego użycie podczas długodystansowych biegów ultra.

Wysokość podeszwy: 33/27 mm
Drop: 3,5 mm
Waga: 260 g męski, 226 g damski
Wysokość bieżnika: 3,5 mm
Cena: 829 PLN

Salomon Pulsar Trail

Salomon Pulsar Trail

Salomon Pulsar Trail to but o umiarkowanej amortyzacji, co pozwala zachować pewną dynamikę podczas biegania w terenie. Najlepiej sprawdza się na łatwiejszych trasach terenowych i szutrowych ścieżkach. Jest to doskonała opcja dla osób, które poszukują nieco szybszego, ale wciąż bezpiecznego i wszechstronnego obuwia do biegania poza asfaltem. Jednak warto zaznaczyć, że jest to but bardziej odpowiedni do suchych i płaskich tras niż do błotnistych terenów.

Wysokość podeszwy: 32,6/26,6 mm
Drop: 6 mm
Waga: 280 g męski, 244 g damski
Wysokość bieżnika: 3,5 mm
Cena: 719 PLN

SPEED/CROSS

Salomon S/Lab Pulsar SG

Salomon S/Lab Pulsar 2 SG

Najbardziej zaawansowany i najszybszy z Pulsarów przeznczonych na miękki trail i bieganie po błotnistych szlakach. Podobnie lekki, podobnie dobrze trzymający śródstopie i dynamiczny co swój brat S/Lab Pulsar. Także z cholewką Matryx w formie skarpety. Posiada też wysokie 5 milimetrowe kołki dla jak najlepszej przyczepności w miękkim i błotnistym terenie. But dla zaawansowanych do ścigania się w błocie i miękkim terenie.

Wysokość podeszwy: 27,5/21,5 mm
Drop: 6 mm
Waga: 203 g
Wysokość bieżnika: 5 mm
Cena: 879 PLN

Salomon Thundercross

Salomon Thundercross

Thundercross to but do biegania w terenie, zapewniający bezpieczeństwo, niezłą amortyzację, przyczepność i precyzyjne trzymanie stopy. Wyposażony w agresywne kołki o głębokości 5 mm. Poradzi sobie z każdym terenem, niezależnie od jego stopnia trudności. Opracowany we francuskich Alpach, przetestowany na różnych rodzajach terenu, od pagórkowatych terenów przez skaliste zbocza i trudne, leśne ścieżki. W porównaniu z kultowym Speedcrossem – minimalnie lżejszy, lepiej amortyzowany i bardziej responsywny.

Wysokość podeszwy: 31/27 mm
Drop: 4 mm
Waga: 290 g męski, 256 g damski
Wysokość bieżnika: 5 mm
Cena: 679 PLN

Salomon Speedcross 6

Salomon Speedcross 6

Speedcross 6 to klasyka i najbardziej kultowy model marki Salomon. Nie potrzebuje większego przedstawienia. To szybki i umiarkowanie amortyzowany but do biegania w miękkim terenie. Idealny na błoto, gdzie sprawdzą się jego 5 milimetrowe kołki. Najnowsza wersja jest lżejsza, zapewnia jeszcze mocniejszy i pewniejszy kontakt z podłożem oraz szybsze usuwanie błota. Posiada także odświeżoną cholewkę, która jest zarówno funkcjonalna jak i zapewnia klasyczny dla Speedcrossa, komfort.

REKLAMA

Wysokość podeszwy: 33/23 mm
Drop: 10 mm
Waga: 298 g męski, 262 g damski
Wysokość bieżnika: 5 mm
Cena: 719 PLN

Salomon Supercross 4

Salomon Supercross 4

Supercross to młodszy krewniak Speedcrossa. Podobnie umiarkowanie amortyzowany i przeznaczony do biegania po trasach, na których kluczowa jest doskonała przyczepność. Za tę przyczepność odpowiada bieżnik z wysokimi wypustkami o głębokości 5 milimetra. Jest to również jeden z najszerszych modeli butów trailowych Salomona, zaprojektowany z myślą o osobach o szerszych stopach. Większa szerokość może powodować też nieco gorsze dopasowanie i obuwie to lepiej sprawdza się w przypadku biegaczy, którzy biegają mniej intensywnie, ale od butów oczekują dużej przyczepności.

Wysokość podeszwy: 32/21 mm
Drop: 11 mm
Waga: 303 g męski, 259 g damski
Wysokość bieżnika: 5 mm
Cena: 629 PLN

Salomon Alphacross 5

Salomon Alphacross 4

Najbardziej ,,lajtowy” z modeli serii cross. Młodszy brak Supercrossa. Przeznaczony dla najbardziej okazjonalnych biegaczy. Wewnątrz szeroki i jako jeden z niewielu modeli butów trailowych Salomona wyposażony w tradycyjne sznurówki. Jego największym atutem jest jednak bieżnik, który, podobnie jak w pozostałych modelach tej serii, posiada 5 milimetrowe kołki.

Wysokość podeszwy: 32/21 mm
Drop: 11 mm
Waga: 294 g męski, 265 g damski
Wysokość bieżnika: 5 mm
Cena: 539 PLN

TECHNICAL

Salomon S/Lab Genesis

Salomon S/Lab Genesis

Salomon S/Lab Genesis to jeden z najlepiej amortyzowanych modeli butów Salomona przeznaczony do biegania w trudnym terenie. Jego zastosowanie może być bardzo szerokie – od terenowych ścieżek, górskich szlaków po tereny off-road. Choć jest to obuwie głównie adresowane do biegaczy uczestniczących w ultramaratonach, to również osoby biegające wolniej mogą korzystać z jego komfortu i zapewnionego bezpieczeństwa. Jest to też jeden z bardziej stabilnych modeli, korzystający z systemu stabilizacji ActiveChassis, co może mieć szczególne znaczenie na bardzo technicznych szlakach. Oferuje wysoką wydajność, doskonałą przyczepność, wyjątkową ochronę i komfort, niezależnie od tego jaki teren pokonujesz.

Wysokość podeszwy: 30/22 mm
Drop: 8 mm
Waga: 269 g męski, 242 g damski
Wysokość bieżnika: 4,5 mm
Cena: 949 PLN

Salomon XA Pro 3D

Salomon XA Pro 3D v9

Seria XA to buty z pogranicza butów biegowych i hikingowych, a model Pro 3D to jej najbardziej znany przedstawiciel. Buty bardzo wszechstronne, z 3,5 milimetrowym bieżnikiem, oferujące unikalne połączenie wytrzymałości, stabilności i ochrony na najbardziej wymagających trasach na świecie. Umiarkowanie amortyzowane, nie najlżejsze, przeznaczone są raczej do szybkiego pokonywania trudnego, także górskiego, terenu niż do biegania.

Wysokość podeszwy: 28,7/17,3 mm
Drop: 11 mm
Waga: 323 g męski, 300 g damski
Wysokość bieżnika: 3,5 mm
Cena: 719 PLN

ULTRA

Salomon S/Lab Ultra

Salomon S/Lab Ultra

S/Lab Ultra, choć ta nazwa brzmi bardzo znajomo, to zupełnie nowy model w ofercie marki Salomon. W tej wersji to owoc współpracy z renomowanym biegaczem ultramaratońskim Françoisem d’Haene. Ze swojego założenia jest to but zaprojektowany, aby zachowywał swoje właściwości po 10-15 godzinach wyścigu. Wysoki jeśli chodzi o wysokość podeszwy. Pod piętą mamy prawie 4 centymetry pianki. Szybki, z płytką łączącą właściwości zapewnienia dynamiki jak i izolacji od podłoża. Do tego Matryxowa cholewka o ponadprzeciętnej wytrzymałości. Można powiedzieć, że to but bez kompromisów.

Wysokość podeszwy: 37/29 mm
Drop: 8 mm
Waga: 280 g
Wysokość bieżnika: 3,8 mm
Cena: 1149 PLN

Salomon S/Lab Ultra 3 v2

Salomon S/Lab Ultra 3 v2

W ofercie znajduje się także S/Lab oznaczony… numerem 3 w wersji drugiej. ,,Trójki” to model znany i ceniony od lat, którego nie można mylić z nowym S/Labem Ultra. Niegdyś był to jeden z najlepiej amortyzowanych butów terenowych Salomona, dziś jego amortyzację można określić jako dobrą, nie najwyższą, ale dla szybkich górskich biegaczy wystarczającą. Bieżnik? Wysoki na 4 milimetry co zapewnia mu dużo i wszechstronnej przyczepności. But dla szybkich fanów trailu, tych, którzy chcą się pościgać i tych, którzy szukają kompromisu między miękkością a czuciem podłoża.

Wysokość podeszwy: 29/21 mm
Drop: 8 mm
Waga: 260 g
Wysokość bieżnika: 4 mm
Cena: 969 PLN

Salomon Glide Max TR

Salomon Glide Max TR

Glide Max TR to jeden z naszych najbardziej wygodnych i dobrze amortyzowanych butów do biegania w terenie. Ten model oferuje wysoką, prawie 4-centymetrową podeszwę wyposażoną w piankę EnergyFoam, co gwarantuje miękki komfort biegu. Bieżnik buta składa się z 3,5-milimetrowych kopek, co zapewnia dobrą przyczepność na różnorodnym, choć niezbyt wymagającym terenie. To również but, który radzi sobie dobrze na odcinkach asfaltowych. Jest bardzo podobny w swojej konstrukcji do asfaltowego modelu Aero Glide i stanowi jego terenowy odpowiednik.

Wysokość podeszwy: 38/32 mm
Drop: 6 mm
Waga: 286 g męski, 251 g damski
Wysokość bieżnika: 3,5 mm
Cena: 949 PLN

Salomon Ultra Glide 2

Salomon Ultra Glide 2

Ultra Glide 2 to bardzo dobrze amortyzowany but do biegania w terenie. Pod kątem amortyzacji to nieco mniej miękki but od Glide Max TR. Zaprojektowany pod kątem różnorodnego terenu, ale z przewagą tego twardego w postaci kamienistych szlaków i szutrowych dróg. Z wszechstronnym 3,5 milimetrowym bieżnikiem. Wyjątkowo wygodny na długie dystanse co powoduje, że odnajdzie się zarówno jako codzienny i wygodny but terenowy jak i but na górskie starty na dystansach kilkudziesięciu kilometrów.

Wysokość podeszwy: 32,6/26,6 mm
Drop: 6 mm
Waga: 278 g męski, 239 g damski
Wysokość bieżnika: 3,5 mm
Cena: 719 PLN

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
2 miesięcy temu

Świetne! Chętnie zobaczyłabym asfaltowy odpowiednik tego zestawienia Salomona, bo pojawia się ich coraz więcej. Jestem ciekawa jak wypadają na tle asfaltówek, do których jesteśmy przyzwyczajeni