Salomon Sense Ride 5 – wszechstronność ma sens

29 maja 2023 6 min czytania
Salomon Sense Ride 5

Sense Ride 5 to jeden z najbardziej wszechstronnych modeli butów do biegania w terenie i jednocześnie model, którego zastosowanie w zależności od upodobań: może być po trochę asfaltowe, lekko trailowe i trailowe. Brzmi to trochę jak ideał buta, jednakże tak nie jest. Szczególnie jeśli mówimy o bardziej wymagających szlakach górskich. Tam zabierać go nie ma sensu. Do lasu? Sens jest!

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Salomon
  • rok premiery: 2023
  • nawierzchnia: teren
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: codzienny trail
  • cena detaliczna: 619 zł

Dane techniczne

amortyzacja: duża
4/6
wysokość podeszwy: średnia
29/21 mm
drop: klasyczny
8 mm
wysokość bieżnika: umiarkowana
3,6 mm
szerokość cholewki: średnia
106,4 mm
waga: średnia
331 g

Przeznaczenie

Salomon Sense Ride 5 to but do biegania w trudnym terenie. Przeznaczony jest dla umiarkowanie trudne trailowe trasy – sprawdzi się w parkach, podmiejskich lasach i mniej wymagających szlakach w pagórkowatym i górskim terenie. Nie zrobi krzywdy kiedy do terenowych szlaków masz kilometr czy dwa dobiegu po asfaltowych drogach. Może posłużyć jako doskonała trailowa treningówka na co dzień.

Salomon Sense Ride 5

Plusy

  • dobra amortyzacja,
  • wszechstronny bieżnik,
  • dobre trzymanie stopy w cholewce,
  • system szybkiego sznurowania Quick Lace,
  • bardzo szerokie zastosowanie.

Minusy

  • nie na trudne górskie szlaki,
  • nie dla osób o szerokich stopach.

Salomon – co jest co?

W dość dużym skrócie jest to but o dość podobnej charakterystyce co Ultra Glide, ale o nieco mniejszej amortyzacji. Salomon określa poziom amortyzacji tego buta jako umiarkowany i trudno się nie zgodzić. Choć moim zdaniem jest to poziom ,,umiarkowany plus”. Jednocześnie wraz z Ultra Glide i Pulsar Trailem są to uniwersalne buty na mniej wymagające, raczej kamieniste i szutrowe trasy.

TERENOWE
NA BŁOTO
TERENOWE
NA SZLAKI
TERENOWE
S/LAB
UTWARDZONE
DROGI/ULICE
maksymalna
amortyzacja
S/Lab Genesis
bardzo duża
amortyzacja
Pulsar Trail Pro
Ultra Glide
S/Lab Phantasm
duża
amortyzacja
Pulsar Trail
Sense Ride
S/Lab Ultra
umiarkowana
amortyzacja
Speedcross
Supercross
S/Lab Pulsar
mała
amortzyacja
WildcrossS/Lab Cross
S/Lab Sense

Alternatywy

Poszukiwanie buta do codziennego trailu nie zawsze jest oczywiste. Niemniej jednak sprawdzą się tutaj modele nie tylko te, które mają w swoim założeniu ,,daily trail”, ale także buty na nieco trudniejsze warunki i dłuższe dystanse. Wybór jest dość szeroki.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
Altra Lone Peak 725/258298269649
Brooks Divide 330/228286255499
Hoka Challenger 731/265252218699
Mizuno Wave Daichi 733/258308255649
Nike Wildhorse 835/278300b.d.599
Salomon Sense Ride 529/218293247619
Saucony Peregrine 1328/244260235659
REKLAMA

Amortyzacja umiarkowana plus

Zacznijmy od amortyzacji. W Sense Ride 5 odpowiada za nią pianka Energy Foam. Mamy jej dokładnie (tak podaje producent) 29,6 milimetra w części tylnej (pod piętą) i 21,3 milimetra pod częścią przednią (pod przodostopiem). To nieco mniej niż średnia dla wszystkich butów trailowych na blogu. Średnia ta wynosi aktualnie 29,9 milimetra pod częścią tylną i 24,4 milimetra pod częścią przednią. Sense Ride jest więc niższy niż statystyczna terenówka.

Salomon Sense Ride 5 - amortyzacja

Jednocześnie jest też nieco twardszy niż statystyczna terenówka, ale w dobie maksymalizmu i coraz bardziej przerośniętych butów, także trailowych, nie jest to trudne. Sense Ride sprawdzi się u osób goniących nie tylko za jak największą amortyzacją, ale szukających więcej wszechstronności. W amortyzacji Sense Ride 5 ciężko się utopić, ale sama podeszwa daje wystarczająco dużo miękkości i izolacji od podłoża, aby mógł posłużyć lżejszym (do 80 kilogramów) biegaczom i biegaczkom.

Mniejsza amortzyacja i poniekąd idąca za tym większa sztywność buta to też coś co sprawia, że but oferuje trochę więcej czucia podłoża, a jednocześnie dynamiki związanej z bardziej pewnym stawianiem kroków. Można wręcz powiedzieć, że choć Sense Ride nie grzeszy w tej dziedzinie jak chociażby Wildcrossy, to jest to całkiem zwinny but i przy szybszym bieganiu może pokazać swoje dobre oblicze.

Salomon Sense Ride 5 - przód buta

Wspomniałem o izolacji od podłoża. W przypadku Sense Ride zapewniona jest w dwojaki sposób. Po pierwsze, poprzez samą podeszwę i jej grubość. Po drugie, przez folię Profeel Film, umieszczoną w podeszwie, której zadaniem jest rozpraszanie punktowego nacisku na kamienie tak, aby nie było on bardzo wyczuwalny podczas biegu. Taki, detal…

Bieżnik raczej niski

Bieżnik w Sense Ride 5 to uniwersalna odmiana bieżnika ContaGrip o umiarkowanej agresywności. Bieżnik składa się z dużej ilości, małych, najczęściej czworokątnych kołków. Ich wysokość to 3,5 milimetra, czyli raczej niewiele. Na pewno zdecydowanie za mało, aby myśleć o bardziej błotnych szlakach. Natomiast na dobieg asfaltową ulicą do lasu, a potem bieganie w tym lesie zarówno po szutrowych drogach jak i małych kluczących między drzewami ścieżkach, będzie wystarczający. Pod tym kątem jest to całkiem niezły kompromis pomiędzy uniwersalnością, a jednak przyczepnością.

Salomon Sense Ride 5 - bieżnik

Cholewka wąska i trzymająca

Cholewka tego buta to miks terenowej ochrony i asfaltowej przewiewności. Tak więc spora część cholewki to wytrzymała i dość przewiewna techniczna siatka. Nieodbiegająca znacznie od tego co oferują czasami buty o wyłącznie asfaltowym przeznaczeniu. Jednocześnie, jak przystało na buty o trailowym charakterze, w newralgicznych miejscach siateczka została wzmocniona od zewnątrz. Wzmocnień nie jest bardzo dużo i jak na buty trailowe jest to but dosyć przewiewny.

Trzymanie niezłe, szczególnie w rejonie śródstopia. W tym miejscu producent chwali się systemem trzymania SensiFit, a należy jeszcze dodać, że wewnątrz znajdziemy także język zintegrowany poprzez cienki, elastyczny materiał z brzegami cholewki. Taka dodatkowa cholewka trzymająca stopę i niepozwalająca się przesuwać językowi. Wreszcie, mamy niemal niezawodny system szybkiego sznurowania Quick Lace. To ta cienka żyłka, którą ,,sznurujemy” poprzez zaciągnięcie jej. Nadmiar chowamy do specjalnej kieszonki w języku. Od lat bardzo lubię to rozwiązanie.

Salomon Sense Ride 5 - Quick Lace

Generalnie trzymania w części środkowej jest dużo i raczej nie będzie to but, który będzie w tym miejscu zbyt przestronny. Zawsze możemy go kapkę mocniej ,,zasznurować” Quick Lacem. Z przodu miejsca też nie jest przesadnie dużo. Szersze stopy lub te, w których najdłuższym palcem nie jest duży paluch, mogą mieć tutaj problem. Sprawy nie ułatwia też to, że mamy w ręku but terenowy, który z założenia ma sztywny i pancerny dziób. Tego typu wykończenie zabezpiecza stopę na szlaku, ale nie wybacza braku miejsca wewnątrz.

Z tyłu jest dość elastycznie, ale pewnie. Zapiętek wewnątrz usztywniony jest w stopniu dobrym, ale nie jest to sztywny i nieruchomy zapiętek o trzymaniu na poziomie imadła. W praktyce daje wystarczająco dużo stabilności i raczej nie występuje tutaj problem ze stabilnością kostek podczas biegu.

Salomon Sense Ride 5 - sensiFit

Waga przeciętna

Na koniec jeszcze cyferki. Salomon Sense Ride 5 męski według materiałów producenta waży 293 gramów, a damski 247 gramów. But w moim rozmiarze waży natomiast 331 gramów, co jest dość przeciętną wartością będącą raptem o 10 gramów niższą niż wynosi średnia masa buta terenowego na blogu wynosząca aktualnie 341 gramów.

W praktyce but wypada podobnie przeciętnie. Na stopnie nie wydaje się na pewno ciężki, bo w porównaniu z wieloma innymi trailówkami jest go na stopach ,,mało”. Nie wydaje się też przesadnie lekki, choć dość lekka konstrukcja sprawia, że jeśli już miałbym je, na podstawie odczucia, postawić jednoznacznie wśród ciężkich lub lekkich, to byłaby to ta druga grupa.

Salomon Sense Ride 5 - zapiętek

Podsumowanie

Salomon Sense Ride 5 to dość standardowa trailówka, która raczej nie zyska uznania wśród biegaczy biegających choćby okazjonalnie w hardcorowych warunkach. Zyska natomiast wśród osób, które szukają wszechstronnego buta do codziennego biegania przede wszystkim po lasach i mniej wymagającym trailu. To co jest w Sense Ride dobre to właśnie ta wszechstronność. Da sobie radę kiedy będziesz musiał kawałek dobiec do lasu ulicą. Da sobie radę kiedy będziesz biegał po głównych terenowych szutrowych trasach. Wreszcie da sobie radę kiedy zboczysz z wygodnej szutrowej drogi głębiej w las. Dla osób mieszkających ,,pod lasem” i biegających tamże, będzie to dobra propozycja.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments