Saucony Guide 14 – amortyzacja i stabilność w starym stylu

1 listopada 2021 6 min czytania
Saucony Guide 14

W dobie odchodzenia producentów od stabilizacji coraz mniej jest na rynku butów biegowych tego typu. Guide jest jednym z tych, który łączy dużą amortyzację i solidną stabilizację w klasycznej formie. Jednocześnie cały czas to typowy uniwersalny but do biegania i nabijania kilometrów. Demonem szybkości nie był i nie będzie.

Podstawowe informacje

 • marka: Saucony
 • rok premiery: 2021
 • nawierzchnia: asfalt
 • typ buta: treningowy
 • typ stopy: neutralna
 • najlepszy do: codzienne treningi

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
wysokość podeszwy: średnia
32/24 mm
drop: klasyczny
8 mm
waga: średnia
353 g
cena: niska
599 zł

Przeznaczenie

Saucony Guide 14 to but treningowy do biegania po twardych nawierzchniach o bardzo dobrej amortyzacji. Idealny do codziennego biegania po ulicach, chodnikach i gruntowych drogach, także tych leśnych. To też but dla osób szukających buta bardzo, ale to bardzo stabilnego, wręcz kontrolującego nadpronację. W przypadku osób o neutralnym typie stopy, nie koślawiących kostek, odradzałbym jego użycie.

Saucony Guide 14

Plusy

 • dobra, zbalansowana amortyzacja,
 • bardzo dobra stabilność i stabilizacja nadpronacji
 • obniżony do 8 mm drop,
 • wytrzymały bieżnik.

Minusy

 • mała dynamika.

Saucony – co dla kogo?

Guide to jeden z klasyków butów do biegania Saucony. To model, który już od lat zadomowił się w ofercie uniwersalnych butów do biegania ze stabilizacją. To stabilizowany odpowiednik najpopularniejszego modelu buta biegowego Saucony, czyli neutralnego modelu Ride. Saucony to też cały czas marka, w której (nie w Polsce) można znaleźć buty o jeszcze większej stabilizacji niż Guide – mowa o modelu Omni.

Natomiast jeśli nie ważysz dużo, mniej niż 90 kilogramów i szukasz uniwersalnego buta biegowego ze stabilizacją to Guide będzie tym optymalnym. Jeśli ważysz więcej lub szukasz czegoś jeszcze bardziej miękkiego są takie modele jak Triumph czy Hurricane.

 TRENINGOWETRENINGOWE
STABILIZUJĄCE
TRENINGOWE
Z DUŻĄ STABILIZACJĄ
największa
amortyzacja
TriumphHurricane
bardzo duża
amortyzacja
RideGuideOmni
duża
amortyzacja
Jazz 

Alternatywy

MODELWAGA 9 USDROPCENA
adidas Solarglide ST318 g10 mm599 zł
Asics GT-2000 9281 g10 mm599 zł
Brooks Adrenaline GTS 21295 g12 mm599 zł
Mizuno Wave Inspire 14285 g12 mm599 zł
Saucony Guide 14298 g8 mm599 zł

Amortyzacja

Amortyzacja w Guide jest bardzo dobra, odpowiednia dla biegaczy ważących do 90 kilogramów. Odpowiada za nią pianka PWRRUN – dokładnie ta sama co w modelu Guide czy Kinvara. Jeśli szukamy analogii z modelem Ride to tu jest ukryta pierwsza. W obu tych modelach mamy podeszwę wykonaną z tej samej pianki i o tej samej wysokości – 32 mm pod piętą i 24 mm pod śródstopiem.

Saucony Guide 14 - PWRRUN

Pod kątem praktycznym nie jest to na pewno but, który można nazwać ,,poduszkowcem”. Nie jest to też but, który można nazwać ,,poduszką”. Amortyzacja jest stonowana, uniwersalna. Chciałoby się powiedzieć że bardziej dynamiczna, ale nie do końca tak jest…

Składa się na to kilka czynników. W pewnym stopniu drop, czyli różnica między piętą a palcami, który w przypadku Guide został obniżony do 8 mm. Nie jest to zmiana duża w stosunku do standardowych 10-12 mm, ale mimo wszystko stopa w bucie leży bardziej płasko i naturalnie. Swoje dokłada też fakt, że podeszwa w Guide’ach jest dosyć płaska. Brak w niej sztywniejszego wyprofilowania, brak choćby grama dynamicznej zadziorności. Na rozbiegania i wolniejsze treningi taka specyfika będzie jak znalazł. Do nieco szybszego biegania jest cała masa innych butów…

Saucony Guide 14 - drop

No i wreszcie stabilizacja…

Stabilizacja w modelu Guide to trochę powrót do przeszłości. W dobie odchodzenia od stabilizacji i kierowania się coraz bardziej w stronę stabilności buta a nie stabilizacji, Guide kroczy starą drogą. Biorąc go w rękę i patrząc na niego od wewnętrznej, przyśrodkowej strony widzimy Medial TPU – całkiem spory, sięgający prawie cholewki element plastikowy, usztywniający tę stronę buta.

REKLAMA

Saucony Guide 14 - Medial TPU

Element ten ma za zadanie ograniczać przekoślawianie się buta do środka w momencie kiedy stopa próbuje to zrobić. To swoisty ogranicznik nadmiernej pronacji. Coraz rzadziej jest w butach stosowany bo, także moim zdaniem, jego wpływ na nadmierną pronację jest ograniczony, ale Guide to posiada. Jeśli ktoś przez lata biegał w butach z tym rozwiązaniem to Guide cały czas się jego trzyma.

Bieżnik

Bieżnik w Guide’ach jest klasyczny dla marki Saucony. Klasyczny, czyli mamy tutaj sporo gumy ułożonej w jodełkowy kształt. Duża ilość gumy daje dużą wytrzymałość i nawet kiedy podeszwa buta już siądzie i but przestanie amortyzować, bieżnik powinien być cały czas w dobrym stanie. Jodełka daje natomiast trochę elastyczności przez swoje nacięcia. Nacięcia te przy okazji tworzą rowki które mogą się przydać pod kątem przyczepności. Wszystko to stare, dobre i sprawdzone i uniwersalne rozwiązania – asfalt, chodnik, ubite ziemne drogi nawet te w lesie – wszędzie da sobie radę!

Saucony Guide 14 - bieżnik

Cholewka

Cholewka zaprojektowana w technologii 3D Print, co oznacza cienką techniczną siatkę z naniesionymi/nadrukowanymi elementami dla większej wytrzymałości. Elementy te znajdują się głównie w środkowej części buta i odpowiadają za trzymanie stopy. Pozostała część cholewki jest miękka, bezszwowa i dobrze oddychająca.

Saucony Guide 14 - toebox

Wewnątrz mamy sporo gąbek i miękkiego wykończenia. Ma to swoją technologiczną nazwę FORMFIT, ale nie powiedziałbym żeby ilość gąbki i miękkości wewnątrz była na jakimś obłędnym poziomie. Miękko i komfortowo jest tam gdzie być powinno czyli wokół pięty (wykończenie zapiętka) i na grzbiecie stopy (miękki gąbkowy język).

Pod tym miękkim, gąbkowym wykończeniem zapiętka kryje się też solidne i sztywne usztywnienie. To kolejny, mniej doceniany, element stabilizacji w bucie. Trzyma piętę w miejscu i nie pozwala jej uciekać przesadnie na boki. Stabilność zapewnia też odpowiednia szerokość podeszwy pod piętą. Nie jest za wąsko (ani za szeroko), a podeszwa tworzy solidną i stabilną platformę dla stopy.

Saucony Guide 14 - cholewka

Dopasowanie optymalne, choć patrząc na suche cyfry, to Guide nie jest szerokim butem. Szerokość cholewki w najszerszym miejscu wynosi raptem 102 mm, co powinno dać raczej wąskiego i ciasnego buta. Guide nadrabia jednak kształtem, który jest bardziej jak ,,płetwa” niż jak ,,szpic” oraz ogólną przestronnością przedniej części buta.

Waga, raczej mało istotna

Waga w przypadku butów treningowych jest parametrem mniej istotnym, żeby nie powiedzieć, że nieistotnym. Generalnie nawet kilkadziesiąt gramów różnicy nie jest ważne, kiedy w bucie liczy się wyłącznie komfort. W Guide liczy się też stabilizacja, więc zdziwiłbym się, gdyby był bardzo lekkim butem. Materiały producenta mówią że but męski waży 298 gramów, a damski 266 gramów. To standardowe wartości. W moim rozmiarze 12 US Guide waży 353 gramy co także jest wartością standardową.

Saucony Guide 14 - tyłem

Podsumowując

Saucony Guide to but treningowy ze stabilizacją w starym dobrym stylu. Jeśli komuś takiej klasycznej stabilizacji brakowało nie powinien być zawiedziony. Poza tym Guide to uniwersalny but treningowy z wyważoną amortyzacją i nastawiony mocno na stabilność i bezpieczeństwo. But to tylko ostatni element biegowej układanki, więc na szybszych odcinkach też da sobie radę, ale demonem szybkości i dynamiki nie będzie. To typowy ,,ubijacz” kilometrów.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments