Saucony – przegląd butów do biegania 2018

Saucony wśród butów do biegania wyróżniają się obniżonym dropem, lekkością i sporą naturalnością. Takie są zarówno modele typowo treningowe nastawione na amortyzację jak i te najlżejsze startowe. Zobaczcie co aktualnie można znaleźć w ofercie tej marki.

REKLAMA

Buty treningowe

Zacznę od butów treningowych, czyli podstawy dla każdego biegacza. Mamy tutaj podział ze względu na ilość zastosowanej stabilizacji. Pierwsza kolumna to buty neutralne, druga ze wsparciem, trzecia z bardzo dużym wsparciem. W kolejnych wierszach mamy natomiast ilość amortyzacji. Im wyżej tym but ma jej więcej i jest bardziej miękki pod stopą.

buty neutralnebuty ze wsparciembuty z bardzo dużym wsparciem
największa
amortyzacja
TriumphHurricane 
bardzo duża
amortyzacja
RideGuideOmni
duża
amortyzacja
Jazz  

Saucony Triumph ISO

Saucony Triumph ISO 4

Najlepiej amortyzowany but dla stopy neutralnej i jeden z najbardziej miękkich i komfortowych na rynku. Z tego powodu przeznaczony dla najcięższych biegaczy. Everun, czyli bardzo miękka i oddająca energię pianka znajduje się tutaj na całej długości podeszwy i daje zarówno dużą miękkość jak i niezłą elastyczność. Mamy też dobrze dopasowującą się żeberkową cholewkę w technologii ISO. Również, to co też mało spotykane przy tak miękkich butach to minimalnie obniżony drop do 8 mm. Triumph to dobra i trochę bardziej naturalna alternatywa dla najbardziej znanego z miękkich butów Asicsa Nimbusa.

Waga: 306 g męski, 266 g damski
Drop: 8 mm

Saucony Ride

Saucony Ride 10

Najbardziej uniwersalny but treningowy dla stopy neutralnej. Z nieco mniejszą niż Triumph amortyzacją ale nadal bardzo miękki. Sprawdzi się w codziennym bieganiu u biegaczy ważących maksymalnie około 80 kilogramów. Z klasyczną cholewką beż żeberkowanego ISO i również z dropem obniżonym do 8 mm. Ride to but, który ja w Saucony nazywam „domyślmym” i mówię, że jak nie wiesz co wybrać z Saucony – wybierz Ride.

Waga: 269 g męski, 238 g damski
Drop: 8 mm

Saucony Jazz

Saucony Jazz 20

Najprostszy z trzech neutralnych butów treningowych. Z dobrą amortyzacją przeznaczoną maksymalnie dla 80 kilogramowych biegaczy i prostą cholewką. Dobra propozycja dla osób które lubią Saucony ale nie potrzebują w bucie wodotrysków i topowych rozwiązań. Prostota ma też swoją korzystną cenę.

Waga: 255 g męski, 223 g damski
Drop: 8 mm

Saucony Hurricane ISO

Saucony Hurricane ISO 4

Hurricane to brat Triumpha przeznaczony dla osób ze stopą nadmiernie pronującą. Pod kątem technicznym jest analogią Triumpha. Podeszwę wykonaną ma z jednolitej na całej długości pianki Everun i przeznaczony jest dla najcięższych biegaczy. Cholewka wykonana została w żeberkowej technologii ISO. Drop także pozostał bez zmian i wynosi 8 mm. Jedyną i zasadniczą różnicą jest właśnie dodatkowa stabilizacja w podeszwie od strony przyśrodkowej. Tak jak o TRiumphah pisałem, że są alternatywą dla Nimbusa tak Hurricane to godna i bardziej naturalna alternatywa dla Kayano.

Waga: 318 g męski, 281 g damski
Drop: 8 mm

Saucony Guide ISO

Saucony Guide ISO

Klasyczny model z bardzo dobrą amortyzacją i stabilizacją dla osób ze stopą nadmiernie pronującą. Pod kątem amortyzacji trochę mniej miękki od topowego Hurricane a porównywalny z Ride. Optimum dla biegaczy ważących maksymalnie około 80 kilogramów. Zapewnia podobny do Hurricane poziom stabilizacji i tak jak Ride był „domyślnym wyborem” w Saucony jeśli chodzi o buty neutralne tak Guide jest

Waga: 292 g męski, 258 g damski
Drop: 8 mm

Saucony Omni

Saucony Omni 16

Trzeci z treningwoych butów ze stabiliacją w Saucony. Pod kątem amortyzacji nie różniący się od Guide. Spośród wszystkich modeli ma największą i najmocniejszą stabilizację. Element stabilizujący jest tu naprawdę solidny i daje solidne podparcie. Z tego też względu powinien być wybierany rozważnie i wtedy kiedy ktoś tak dużej stabilizacji potrzebuje.

Waga: 286 g męski, 249 g damski
Drop: 8 mm

Buty treningowo-startowe i startowe

Poza klasycznymi treningówkami w Saucony można znaleźć też buty do szybszego biegania. Najbardziej znanym ich przedstawicielem jest Kinvara, ale Saucony w tej kategorii oferuje więcej modeli.

 wsparcie
neutralneduże
duża
amortyzacja
FreedomLiberty
umiarkowana
amortyzacja
Breakthru
Kinvara
 
mała
amortyzacja
Fastwitch 
minimalna
amortyzacja
Type A 

Saucony Freedom ISO

Saucony Freedom ISO

Freedom to coś nowego w butach Saucony. Teoretycznie można go nazwać naturalnym butem treningowo-startowym. Z dobrą ale nie przesadną amortyzacją na piance Everun w całej podeszwie. Jest w ten sposób jednym z czterech modeli (Triumph, Hurricane, Freedom, Liberty) w których cała podeszwa wykonana jest z tej pianki. Dodatkowo bardzo naturalny z elastyczną cholewką i elastyczną podeszwą. Polubią go osoby szukające dużo naturalności.

Waga: 255 g męski, 230 g damski
Drop: 4 mm

Saucony Liberty ISO

Saucony Liberty ISO

Liberty to brat Freedoma dla osób ze stopą nadmiernie pronującą. Pod kątem konstrukcyjnym jest to niemal identyczny but. Aby stał się butem z kontrolą pronacji uzupełniony został o dodatkowy element stabilizujący w podeszwie.

Waga: 275 g męski, 245 g damski
Drop: 4 mm

Saucony Breakthru

Saucony Breakthru 4

Pierwszy z butów startowych Saucony. Jak na startówkę dobrze amortyzowany ale jeszcze z dropem na poziomie 8 mm. Jest w ten sposób pośrednikiem między butami treningowymi typu Ride (8mm drop) z Kinvarą (bardzo podobna konstrukcja podeszwy). Dobra propozycja jako pierwsza startówka lub but startowy na długie dystanse typu półmaraton i maraton.

Waga: 247 g męski, 213 g damski
Drop: 8 mm

Saucony Kinvara

Saucony Kinvara 9

Najbardziej znana startówka Saucony. Z dobrą jak na startówkę amortyzacją i dropem obniżonym do 4 milimetrów. Stosunkowo komfortowa i bezpieczna. Dobra propozycja dla osób które szukają buta startowego na dłuższe dystanse jak półmaraton i maraton.

Waga: 224 g męski, 195 g damski
Drop: 4 mm

Saucony Fastwitch

Saucony Fastwitch 8

Startówka na krótsze dystanse 5 i 10 km. Z małą amortyzacją ale bardzo lekka i dynamiczna. Z racji małej amortyzacji i stabilizacji przeznaczona dla doświadczonych i szybkich biegaczy.

Waga: 183 g męski, 159 g damski
Drop: 4 mm

Saucony Type A

Saucony Type A

Najbardziej hardcorowy but z butów startowych. Z minimalną amortyzacją i przeznaczony dla najszybszych biegaczy na najkrótsze dystanse. Nie ma co prawda wkrętów w podeszwie ale może być dobrym zamienników dla kolcy lekkoatletycznych.

Waga: 167 g męski, 127 g damski
Drop: 2 mm

Buty terenowe

Ostatnia kategoria wśród butów Saucony. Tak jak podstawą w przypadku butów treningowych jest ilość amortyzacji tak w Saucony najłatwiej spojrzeć na bieżnik. To on determinuje z jakim butem mamy do czynienia. Dwa podstawowe modele Saucony to Xodus i Peregrine.

Saucony Xodus ISO

Saucony Xodus ISO 2

Xodus to najbardziej uniwersalna terenówka od Saucony. Z racji dodatkowego zewnętrznego zapiętka także najbardziej stabilna. Z dobrą amortyzacją i bieżnikiem przystosowanym przede wszystkim na twarde nawierzchnie terenowe, jak np. kamieniste szlaki. Sprawdzi się także jako uniwersalna terenówka w lasach i lżejszym terenie.

Waga: 300 g męski, 264 g damski
Drop: 4 mm

Saucony Peregrine

Saucony Peregrine 8

Lżejszy i bardziej agresywny od Xodusa. Już bez dodatkowej stabilizacji w rejonie pięty. Bieżnik choć ma identyczną wysokość jak Xodus (6.0 mm) jest drobniejszy i ma więcej ostrych krawędzi i z tego też powodu dobrze spisze się na nawierzchniach ziemnych i piaszczystych.

Waga: 283 g męski, 255 g damski
Drop: 4 mm

REKLAMA

3 komentarze do “Saucony – przegląd butów do biegania 2018

 • 04.10.2018 o 12:51
  Permalink

  Cześć Paweł, proszę napisz mi czy buty Saucony Freedom ISO są przeznaczone dla stopy typowo neutralnej? Pytam ponieważ sprzedawcy klasyfikują ten model jako „Typ stopy: neutralny, supinator”
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 10.10.2018 o 10:17
   Permalink

   Nie ma oddzielnej kategorii butów dla stopy supinującej a supinatorzy powinni biegać właśnie w butach neutralnych. Stąd więc niektórzy klasyfikują Freedoma jako neutralne (co jest jak najbardziej zgodne z prawdą) a niektórzy jako neutralne/supinujące.

   Odpowiedz
 • 11.07.2019 o 19:38
  Permalink

  Cześć
  Przymierzyłem dzisiaj buty SAUCONY RIDE ISO SHOES M i okazało się, że są „za płytkie” w pięcie, jaki model polecasz buty Saucony, ale „głębsze” w zapiętce?
  Dzięki za info.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.