Saucony – przegląd butów do biegania 2023

25 sierpnia 2023 9 min czytania
Saucony - przegląd butów do biegania 2023

Saucony to marka butów biegowych, która cieszy się uznaniem wśród biegaczy na całym świecie. Jedna ze starszych, założona w 1898 roku, i jedna z tych określanych mianem specjalistycznych. Najbardziej znane modele tej marki to Ride, Guide, Kinvara czy Peregrine, ale marka ma do zaoferowania o wiele więcej.

Buty biegowe Saucony, tak jak i buty innych marek, podzielimy na trzy główne kategorie:

  • butów treningowych, odpowiednich w pierwszej kolejności do spokojnego, wolnego codziennego biegania
  • butów szybkich, odpowiednich na starty oraz do szybkich trenignów
  • butów terenowych, odpowiednich do biegania w szeroko rozumianym trailu: od podmiejskiego lasu po biegi górskie ultra.

Buty treningowe

Buty treningowe stanowią fundament w wyposażeniu każdego biegacza. Ci, którzy uprawiają bieganie w warunkach miejskich, powinni wykorzystywać tego rodzaju obuwie podczas około 80% swoich treningów. Przeznaczone i zbudowane są pod kątem spokojnego i swobodnego biegania. Jeśli jesteś w poszukiwaniu jednej pary butów do biegania, warto również rozważyć wybór z tej kategorii.

 TRENINGOWE
NEUTRALNE
TRENINGOWE
ZE STABILIZACJĄ
TRENINGOWE Z
DUŻĄ STABILIZACJĄ
największa
amortyzacja
Triumph 21Tempus
bardzo duża
amortyzacja
Ride 16Guide 16Omni 21
duża
amortyzacja

Saucony Triumph 21

Saucony Triumph 21

Saucony Triumph 21 to maksymalnie amortyzowany but treningowy marki Saucony. Odpowiada za to bardzo duża ilością pianki PWRRUN+, która poza amortyzacją, zapewnia też całkiem niezłe przetoczenie stopy jak na takiego ,,poduszkowca”. Niemniej jednak but ten jest dedykowany przede wszystkim do spokojnego biegania po twardych nawierzchniach, takich jak drogi, chodniki czy utwardzone ścieżki. Będzie też doskonały dla biegaczy o większej wadze, nawet do 100 kilogramów oraz tych, którzy biegają długie dystanse.

Wysokość podeszwy: 37/27 mm
Waga: 279 g męski, 250 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 849 PLN

Saucony Tempus

Saucony Tempus

Tempus to nowy model w ofercie marki. Na swój sposób jest następcą modelu Hurricane, ale jak na codzienną treningówkę ma także sporo szybkiego charakteru. Podeszwa, choć ma tą samą wysokość co Triumph, składa się z zupełnie innych pianek. W tym przypadku jest to PWRRUN oraz PWRRUN PB znany z szybkich linii Endorphin. Dodatkowo dzięki umiarkowanemu poziomowi wsparcia, ten but może być stosowany zarówno przez biegaczy o lekkiej nadpronacji jak i stopach neutralnych. Tempus to but do codziennego biegania, próbujący łączyć zarówno wolne bieganie z szybkim i jak i ze stabilizacją.

Wysokość podeszwy: 36,5/28,5 mm
Waga: 224 g męski, 224 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 879 PLN

Saucony Ride 16

Saucony Ride 16

To najbardziej wszechstronny but treningowy dla biegaczy o stopie neutralnej. Posiada nieco mniejszą amortyzację niż Triumph, ale nadal jest bardzo komfortowy. Jest idealny do codziennego biegania, szczególnie dla biegaczy o wadze nie przekraczającej około 80-85 kilogramów. Do tego sporo miejsca z palcach, nieco niższy 8 milimetrowy drop co w Saucony jest w standardzie oraz bardzo klasyczne dopasowanie. Jeśli nie wiesz, który model Saucony wybrać jako jeden uniwersalny but do biegania, to Ride jest najlepszym wyborem.

Wysokość podeszwy: 35/27 mm
Waga: 250 g męski, 221 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 689 PLN

Saucony Guide 16

Saucony Guide 16

Guide to klasyczny model obuwia o doskonałej amortyzacji i stabilizacji, przeznaczony dla osób z nadmiernie pronującą stopą. Jeśli chodzi o poziom amortyzacji, jest porównywalny z Ride. Różni go tylko poziom stabilizacji. Ride to model neutralny. Guide to model ze stabilizają. Jest to idealny wybór dla biegaczy o wadze nie przekraczającej około 80-85 kilogramów. Podobnie jak Ride, jest często uważany za pewny wybór wśród butów Saucony, jeśli chodzi o modele stabilizujące.

Wysokość podeszwy: 35/27 mm
Waga: 249 g męski, 221 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 689 PLN

Saucony Omni 21

Saucony Omni 21

Trzeci z modeli butów treningowych z systemem stabilizacji w ofercie Saucony. Pod względem amortyzacji nie odbiega od modelu Guide i także jest to but dla biegaczy o masie ciała do 80-95 kilogramów. Jednak spośród wszystkich dostępnych modeli charakteryzuje się największą stabilizacją. Jest rekomendowany osobom, które potrzebują największego wsparcia ze strony buta.

Wysokość podeszwy: 34/26 mm
Waga: 317 g męski, 277 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 699 PLN

Buty szybkie

Buty z tej kategorii są zaprojektowane z myślą o osiąganiu wysokich prędkości. Przeznaczone są głównie do biegania na szybko i bardzo szybko. Charakteryzują się konstrukcją, która zwykle wspomaga wybicie z palców i rozwijanie większych prędkości. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, warto biegać co najmniej w tempie około 4’30/km a w przypadku najszybszych modeli co najmniej 4’00/km.

TRENINGOWO-
STARTOWE
STARTOWE
najszybszeEndorphin Elite
Endorphin Pro 3
szybszeKinvara ProEndorphin Speed 3
szybkieKinvara 14Endorphin Shift 3

Saucony Endorphin Elite

Saucony Endorphin Elite

Najszybszy i najbardziej zaawansowany technicznie but marki Saucony. Oparty na pełnowymiarowej płytce z włókna węglowego, ultraresponsywnej piance PWRRUN HG oraz z futurystyczną i cienką cholewką. But stawiający wyłącznie na szybkość, szybkość i jeszcze raz szybkość. Wymagający na stopie i przeznaczony wyłącznie na starty dla średnio- i zaawansowanych biegaczy osiągających bez problemu wyniki poniżej 40 minut na dychę.

Wysokość podeszwy: 39,5/31,5 mm
Waga: 204 g męski, 185 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 1399 PLN

Saucony Endorphin Pro 3

Saucony Endorphin Pro 3

Saucony Endorphin Pro 3 to zaawansowany but startowy idealny do rywalizacji na trasach półmaratonów i maratonów na ulicach. Pełnowymiarowa płytka z włókna węglowego pozwala na rozwijanie dużych prędkości. Duża ilość pianki PWRRUN PB zapewnia natomiast bufor bezpieczeństwa. To obuwie przeznaczone dla tych, którzy nie boją się biegać w tempie 4’00/km i szybciej. Jednak dla osób biegających wolniej, but ten może okazać się mniej pomocny. W spokojniejszym tempie może wręcz przeszkadzać bardziej niż pomagać.

Wysokość podeszwy: 39,5/31,5 mm
Waga: 204 g męski, 176 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 1099 PLN

Saucony Endorphin Speed 3

Saucony Endorphin Speed 3

Saucony Endorphin Speed 3 to lekki but treningowo-startowy, stworzony zarówno do szybkich treningów, jak i udziału w zawodach na dystansach od 5 kilometrów do maratonu. To doskonała i wytrzymała alternatywa dla najbardziej wymagających biegaczy, którzy używają karbonowych butów startowych. W jego przypadku płytka karbonowa została zastąpiona płytką z nylonu. Dzięki temu jest bardziej elastyczny choć nieco ,,wolniejszy” od Endorphin Elite i Endorphin Pro. Może to być także doskonały wybór dla osób, które rozważają zakup swojej pierwszej pary butów startowych!

REKLAMA

Wysokość podeszwy: 36/28 mm
Waga: 229 g męski, 204 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 899 PLN

Saucony Endorphin Shift 3

Saucony Endorphin Shift 3

Endorphin Shift to podobnie jak model Speed but treningowo-startowy. Najwolniejszy z grona modeli z linii Endorphin i jedyny bez płytki z tworzywa w podeszwie. Także z najmniej responsywną pianką PWRRUN. Dobra opcja jako pierwsza startówka (choć osobiście wolałbym dołożyć do Endorphin Speed) lub jako lekki but treningowy.

Wysokość podeszwy: 39/35 mm
Waga: 266 g męski, 229 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 729 PLN

Saucony Kinvara Pro

Saucony Kinvara Pro

Nowość w ofercie marki Saucony. Kiedy na nią patrzę widzę skrzyżowanie Endorphin Pro 3 z Kinvarą 14. To model z jednej strony niezwykle dynamiczny, w którego konstrukcji zastosowano włókno węglowe znajdujące się na 3/4 długości buta. Z drugiej strony to but komfortowy, którego amortyzacja opiera się na połączeniu dwóch pianek: responsywnej PWRRUN PB oraz podstawowej PWRRUN. Odpowiedni dla biegaczy nawet o nieco większej masie szukających szybkiego buta treningowego lub też pierwszej bezpiecznej startówki.

Wysokość podeszwy: 42/34 mm
Waga: 269 g męski, 240 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 1049 PLN

Saucony Kinvara 14

Saucony Kinvara 14

Kinvara to klasyczny i najbardziej rozpoznawalny but startowego od Saucony. Bez obecności włókna węglowego z relatywnie niską podeszwą jest butem dla osób szukających czegoś ,,bliżej ziemi” oraz większej elastyczności. Amortyzacja jest tu duża, ale daleko jej do maksymalnej. Dodatkowo posiada obniżony do 4 milimetrów drop. Kinvara może posłużyć jako lekki but treningowy na co dzień dla lżejszych (do 80 kg) biegaczy, a i na linii startu też da radę.

Wysokość podeszwy: 31/27 mm
Waga: 200 g męski, 117 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 629 PLN

Buty terenowe

Buty terenowe są stworzone dla biegaczy, którzy eksplorują różnorodne tereny, takie jak leśne ścieżki czy górskie trasy. To obuwie, które w wymagającym terenie ma na celu zapewnić pewność kroku, przyczepność i ochronę przed surowymi warunkami.

BIEGI
ULTRA
SZYBKOŚĆ I
ZWINNOŚĆ
CODZIENNY
TRAIL
maksymalna amortyzacjaXodus Ultra 2Endorphin Trail
bardzo duża amortyzacjaEndorphin Edge
duża amortyzacjaPeregrine 13
Peregrine 13 ST

Saucony Xodus Ultra 2

Saucony Xodus Ultra 2

Xodus to najbardziej pancerna terenówka w ofercie Saucony. But stawiający na bezpieczeństwo, wytrzymałość, solidność, stabilność. To but, który możesz zabrać na spokojny bieg w górach na właściwie dowolnym dystansie. But z bardzo dobrą amortyzacją, uniwersalnym bieżnikiem z 4,5 milimetrowymi kołkami i przystosowany głównie do twardych nawierzchni terenowych, takich jak kamieniste szlaki. Sprawdzi się również jako uniwersalna terenówka w lasach i na bardziej łagodnym terenie.

Wysokość podeszwy: 32,5/26,5 mm
Waga: 272 g męski, 241 g damski
Drop: 6 mm
Cena: 799 PLN

Saucony Endorphin Trail

Saucony Endorphin Trial

Endorphin Trail został stworzony z myślą o szybszym bieganiu w wymagającym terenie, takim jak górskie szlaki, leśne ścieżki i szutrowe drogi. Jego znaczna ilość amortyzacji oparta na responsywnej piance PWRRUN PB czyni go odpowiednim do ultra biegów, gwarantując wyjątkowy komfort i ochronę, niezależnie od długości dystansu. Jednocześnie jest to but bardzo dynamiczny z mocno wyczuwalnym ,,rockerem”, który ułatwia przetaczanie stopy i bardziej dynamiczny bieg. Ciekawa opcja dla osób chcących połączyć wysoką amortyzację w trailu z szybkością.

Wysokość podeszwy: 36,5/32,5 mm
Waga: 312 g męski, 255 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 799 PLN

Saucony Endorphin Edge

Saucony Endorphin Edge

Można powiedzieć, że bliźniak modelu Endorphin Edge. O podobnym przeznaczeniu bo również przeznaczony na długie biegi ultra. Również z bardzo dużą amortyzacją opartą na piance PWRUN PB. Jednakże Edge jest modelem wykorzystującym dodatkowo płytkę z włókna węglowego nadającą mu jeszcze więcej dynamiki. Można powiedzieć że jest to szybszy but od modelu Trail. Który z nich wybrać szukając dobrze amortyzowanej i szybkiej trailówki na ultra? Ciężko powiedzieć.

Wysokość podeszwy: 35/29 mm
Waga: 255 g męski, 221 g damski
Drop: 6 mm
Cena: 1049 PLN

Saucony Peregrine 13

Saucony Peregrine 13

Lekka terenówka o dobrym poziome amortyzacji. Jednocześnie o niezłym czuciu podłoża i przyjemnej zwrotności. To także but bardzo przyczepny, za co odpowiada agresywny bieżnik z 6 milimetrowymi kołkami. Choć wydawać by się mogło, że to but na bardziej błotniste szlaki to jest to uniwersalny but na raczej twardy i kamienisty trail. Ma też swój odpowiednik w teren bardziej miękki – Peregrine ST

Wysokość podeszwy: 28/24 mm
Waga: 261 g męski, 230 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 659 PLN

Saucony Peregrine 13 ST

Saucony Peregrine 13 ST

Dla osób, które szukają buta do biegania w miękkim błotnistym terenie jest Peregrine ST, co znaczy ,,soft terrain” To bliźniak modelu Peregrine z kilkoma modyfikacjami. Przede wszystkim cholewka jest bardziej wzmocniona, aby wytrzymać starcie z większą ilością błota. Bieżnik wydaje się jeszcze niego bardziej wyższy niż w klasycznym modelu Peregrine. Mamy także podniesioną cholewką z wbudowanym stuptutem, aby ograniczyć wpadanie błota i innych ,,niespodzianek” do środka.

Wysokość podeszwy: 30/26 mm
Waga: 275 g męski, 241 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 659 PLN

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments