Singlet – dlaczego warto w nich biegać?

28 maja 2019 3 min czytania
Kazimierz Dolny - finisz

Singlet to w najprostszych słowach koszulka na ramiączkach. Łatwo go pomylić z bezrękawnikiem, który jest t-shirtem z „obciętymi” ramionami. Singlet to jeszcze lżejsza i bardziej skąpa koszulka. Dla faceta to najlżejsze coś co może założyć na swoją klatę. Szczególnie w lato.

REKLAMA

Dlaczego?

Dlatego że jest to najbardziej przewiewny typ koszulki. Raz, że singlety do biegania wykonane są najczęściej z cienkiego i przepuszczającego wilgoć materiału. Często podobnie jak inne koszulki mają jakieś dodatkowe jeszcze bardziej przewiewne siatkowe panele pod pachami po bokach czy na plecach. Dwa, że sama forma singletu w której brak rękawów a wokół barków znajdują się obszerne wycięcia sprawia, że powietrze chłodzi twoją skórę.

Kazimierz Dolny - finisz

Po pierwsze lekkość

Na co zwrócić uwagę? Ważne jest kilka rzeczy. Pierwsza to lekkość i grubość materiału. Nie każda koszulka na ramiączkach to koszulka z ultracienkiego materiału. Materiały są różne. Czasami o podobnej grubości co standardowy biegowy t-shirt. Czasami jeszcze cieńsze. To który wybierzesz zależy od tego kiedy będziesz takiej koszulki używał. Skoro ma być to koszulka używana w lato i ciepłe dni powinna być wykonana z maksymalnie cienkiego materiału.

Po drugie szwy

Warto też zwrócić uwagę na wykończenie szwów. Im bardziej płaskie szwy tym lepiej. Gruby szew na ramionach czy pod pachą kiedy nabierze wilgoci może spowodować obtarcia. Generalnie im szwów jest mniej i są mniejsze tym lepiej.

Po trzecie dopasowanie

Ostatnia nie wiem czy nie najważniejsza rzecz to krój czyli fason. Jak w każdej odzieży kluczowy. Jak w każdej odzieży nie da się go ocenić bez mierzenia. Singlet ma być raczej dobrze dopasowany ale nie opinający ciało. Jeśli opina się w którymś miejscu to jest za mały.

Nie może być to też worek latający na wszystkie strony i sprawiający że czujesz się jak maszt na którym ktoś rozpostarł żagiel. Jeśli miałbym zwracać uwagę na konkretne rzeczy to powiedziałbym że singlet:

  • nie może odstawać pod szyją a ramiączka mają leżeć gładko,
  • nie może być za szeroki a fałdujący się materiał pod pachami jest nie do przyjęcia,
  • nie może być za krótki i nawet podczas wymachów ramionami powinien zakrywać brzuch.

W praktyce wiem, że to nie takie łatwe bo sam wybierając sobie singlet przymierzyłem ich z 20 sztuk aż wybrałem ten który mi odpowiada najlepiej – adidas Sub2 Singlet. Nie znaczy to, że każdemu będzie leżał tak samo dobrze. Warto mierzyć i porównywać.

Adidas Sub2 Singlet

Ale żeby nie było za pięknie…

Żeby nie było tak pięknie to nie za każdym razem w ciepły letni dzień biegam w singletach. Czasami ich użycie jest zupełnie bez sensu.

Pierwszy przypadek to bieganie z plecakiem/kamizelką. Nie jest tak że na cienkie ramiączka singletu nie założymy plecaka bo założymy, ale… Nie ma chyba takiego singletu który miałby szersze ramiączka niż plecak. Jeśli takie ma to już właściwie bezrękawnik, czyli t-shirt bez rękawów a nie singlet czyli koszulka na ramiączkach. Jeśli chcesz biegać z plecakiem to bezpieczniejsza będzie koszulka z szerokimi ramionami. Szerszymi niż ramiączka plecaka.

Także nie zawsze singet będzie najlepszy na długie biegi w pełnym słońcu. T-shirt mimo wszystko dzięki temu że zakrywa barki i ramiona, chroni przed ostrym słońcem. A takie wielogodzinne „jaranie” się na słońcu (nawet po wysmarowaniu się kremem 50+) nie jest dobre dla skóry.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments