Solarboost i co dalej? Przegląd butów do biegania adidas 2018
Na początku tego roku właściwie wszystkie buty biegowe adidas zostały wywrócone do góry nogami. Zniknął kultowy Energy, Supernova, która powstała ze starego Glide również zniknęła. Co zostało? Co pojawiło się na ich miejsce?
Zostały ultramiękkie Ultraboosty we wszystkich swoich odmianach. Została cała linia butów startowych Adizero czyli Adiosy, Bostony czy Takumi. Zmienił się „środek” czyli buty treningowe do codziennego biegania.
buty neutralne | stabilizacja | |
---|---|---|
ULTRA | Ultraboost | Ultraboost ST |
SOLAR | Solarboost, Solarglide, Solardrive | Solarglide ST, Solardrive ST |
ADIZERO | Adizero Boston, Adizero Adios, Adizero Takumi | – |
adidas Ultraboost
W przypadku Ultraboosta niewiele się zmienia. Nadal jest to jeden z najbardziej miękkich butów na rynku. Nadaj jego cholewka wykonana jest z primeknitowej skarpety, dopasowującej się do stopy. Pod kątem miękkości i wygody nadal bardzo mocny konkurent dla właściwie każdego innego modelu buta do biegania. Minusy? Dwa. Po pierwsze sztywna „klatka” może przeszkadzać i uwierać osoby o szerszych stopach. Po drugie Ultraboost nie jest butem który zapewni bardzo duże trzymanie stopy i jej stabilizację. Jeśli szukasz buta, który będzie Twoja stopę trzymał dobrze to raczej nie ultraboost.
Ultraboost ma też swoją odmianę dla osób ze stopą nadmiernie pronującą – to Ultraboost ST. Ma inną, sztywniejszą cholewkę a stabilizacja opiera się na większej gęstość boosta w części przyśrodkowej podeszwy.
Waga: 310 g męski, 266 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 749 PLN

adidas Solarboost
Nowy flagowiec wśród butów do biegania adidas. Typowy bardzo miękki but treningowy do codziennego biegania dodatkowo z bardzo elastyczną (ale węższą od Solarglide) cholewką. Następca Energy Boosta, od którego różni się wieloma rzeczami. Przede wszystkim zrezygnowano tu z plastikowej „klatki” wokół śródstopia, która w Energy powodowała czasami dyskomfort. Zmieniono też ułożenie pianki EVA, która uzupełnia boosta. W Solarglide leży bardziej na bokach tworząc „szynę stabilizującą” przez co but jest bardziej stabilny. Zmienił się też materiał cholewki ale nie zmieniło się jej dobre dopasowanie.
Waga: 305 g męski, 270 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 679 PLN

adidas Solarglide
Numer dwa za Solarboostem. Następca takich modeli jak Supernova Glide czy Supernova. Pod kątem przeznaczenia but bardzo podobny do Solarboosta. To but do codziennego biegania o bardzo dużej amortyzacji. Podobnie jak Solarboost również posiada inne ułożenie pianki EVA dające lepszą stabilność. Co go wiec różni? Cholewka! Technicznie jej konstrukcja inspirowana jest rękawicą kosmonauty a praktycznie jest o wiele obszerniejsza od tej w Solarbooście. Mamy tutaj dużo więcej miejsca i przestrzeni dla stopy.
Dla osób o stopie nadmiernie pronującą jest natomiast Solarglide ST, będący następcą Supernovy ST.
Waga: 306 g męski, 256 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 599 PLN

adidas Solardrive
Najmniej znany z butów w linii Solar to Solardrive. Jest to następca dawnego Response i choć jest najmniej znany i najmniej zaawansowany to jest to również miękki but treningowy. Niewiele ustępujący Solarboostowi i Solarglideowi jeśli chodzi o amortyzację. Wykończony bez „fajerwerków” jest najtańszą opcją na posiadanie boostów.
Solardrive ma także swoją odmianę dla osób o stopie nadmiernie pronującej. Jest to Solardrive ST.
Waga: 318 g męski, 264 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 499 PLN

adidas Adizero Boston
W linii Adizero adidas nie kombinował. Flagowym i moim zdaniem najlepszym butem treningowo-startowym pozostał Adizero Boston. Jest to cały czas bardzo komfortowa startówka. Jak to ładnie o niej mówią – startówka która wybacza braki w technice i która wybacza lądowanie na pięcie. Bardzo dobry but na bieganie 40-45 minut na dychę, 1:25-1:40 w półmaratonie czy 3:00-3:30 w maratonie.
Waga: 244 g męski, 202 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 599 PLN

adidas Adizero Adios
Adiosy to rasowy but startowy, który również nie przeszedł większych zmian. W końcu dobrego się nie zmienia. W przeciwieństwie do Bostona Adiosy są już butem dla zaawansowanych, wymagających i szybkich biegaczy. Nie wybaczają biegania z pięty co widać nawet w konstrukcji buta – mniej boosta pod piętą a więcej pod śródstopiem. Aby wykorzystać jego potencjał trzeba biegać dychę poniżej 40 minut, półmaraton poniżej 1:25 a w maratonie biegać na wynik z „2” z przodu.
Waga: 226 g męski, 186 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 649 PLN

adidas Adizero Takumi
Tak naprawdę są tutaj dwa modele Takumi Sei i Takumi Ren. Obydwa bardzo lekkie i bardzo mało amortyzowane, że właściwie nadają się tylko na najszybsze treningi i biegi na bieżni lekkoatletycznej. Jeśli już widziałbym je na ulicy to tylko u czołówki i maksymalnie na dystansie 5 kilometrów. Na dłuższe dystanse szkoda stóp bo te kilkanaście gramów mniej na stopie nie jest warte tak twardego buta.
Waga: 210 g męski, 172 g damski
Drop: 9 mm REN / 6 mm SEN
Cena: 679 PLN

Przegląd linii Solar
Mało? O nowościach linii Solar możecie też posłuchać w moim video-poradniku:
Do zobaczenia w Sklepie Biegacza!
Fajne buty ale czy znajdzie się coś na szerszą stopę?
Znajdzie się. Dwie szersze linie to SolarGlide oraz SolarDrive. Dodatkowo jeśli weźmiesz pod uwagę SolarGlide oraz SolarGlide ST to ten drugi (ze stabilizacją) jest jeszcze szerszy niż wersja bez stabilizacji.
Miałem dwie pary adidasów i żadne nie zachwyciły.
Cześć. Paweł mógłbyś coś napisać o butach pureboost, pureboost DPR?
Trochę nie sezon na nie, ale zobaczę co da się zrobić 😉
Dziękuje 🙂 Głównie chodzi mi o amortyzację w tych butach.
Miałem Supernova Glide, potem Supernova. Teraz szukam kolejnych bo potrzebuje nowych. Czy moge brac w ciemno Solarglide?
Jak wygląda w praktyce przewiewność solar glide st? Sprawdzą się w okresie wiosna-lato?
Witam Chciałabym uzyskać fachową pomoc. Co wybrać żeby dobrze wybrać 🙂 Mam dylemat pomiędzy Ultra Boost shoes Ultra Boost 19 shoes a Bostonami. Chciałabym mieć buty które będą sprawdzały się na zawodach na 5, 10 czy półmaraton ale będę mogła w nich biegac zwykłe treningi. Teraz biega w Asicsach Nibusach ale na starty one się nie nadają a przede mną półmaraton. Na zawody zabieram stare NB ale szkoda mi nóg i kręgosłupa w nich już bo ugniotły się. Mam 54 kg i stopę neutralną oraz odbicie z pięty tyle wiem.
Pozdrawiam