Stopa w cyfrach – czego o niej nie wiedziałeś?

Bez nich nie moglibyśmy stać, chodzić i biegać. Choć są relatywnie małym elementem naszego ciała to utrzymują ciężar całego ciała. Kiedy im się przyjrzeć bliżej są bardzo skomplikowaną konstrukcją. Dziś trochę z nudów wygrzebałem, zarówno z własnej głosy jak i z Internetu, kilka ciekawostek o naszych stopach.

REKLAMA

Na początek podstawy…

3 punkty podparcia – choć wydaje się nam, że stopa jako całość stoi na ziemi to w rzeczywistości w zdrowej stopie mamy trzy punkty podparcia – kość piętowa, głowa pierwszej kości śródstopia, głowa piątej kości śródstopia.

3 łuki stopy – analogicznie jeśli mamy trzy punkty podparcia mamy pomiędzy nimi również trzy łuki, która pełnią funkcję nośną dla całej stopy – łuk poprzeczny, łuk podłużny przyśrodkowy oraz łuk podłużny boczny. Jeśli mamy do czynienia z obniżeniem łuku poprzecznego mamy do czynienia z płaskostopiem poprzecznym, a jeśli obniżony jest łuk podłużny przyśrodkowy mamy do czynienia z płaskostopiem podłużnym.

26 kości – czyli 26 cegiełek tworzy konstrukcję opartą na trzech punktach i rozpiętą na trzech łukach stopy. To jest chyba najprostszy parametr opisujący nasze stopy. Tyle właśnie mamy kości w każdej ze stóp. Ot tych najmniejszych w paliczkach do ten największej – kości piętowej.

33 stawy – aby kości mogły się wobec siebie poruszać potrzebne są też stawy a jest ich właśnie 33. Tak więc to nie tylko kostka i stawy umożliwiające zginanie palców…

21 mięśni – ich główną funkcją jest utrzymanie sklepienia stopy i poruszanie palcami. Większość z nich to mięśnie podeszwowe. Na grzbiecie stopy znajdują się tylko dwa z nich – prostownik palucha i prostownik palców.

107 ścięgien – tyle mniej więcej (bo można znaleźć też określenie „ponad sto”) ścięgien spina to wszystko „do kupy”.

Model kostny stopy

Nie tylko kości i stawy!

8 000 – tyle końcówek nerwowych znajduje się w naszych stopach. To właśnie dlatego są tak czułe. Także na łaskotki.

1 600 – metrów, czyli trochę ponad półtora kilometra to natomiast łączna długość wszystkich nerwów.

250 000 – tyle gruczołów potowych posiadają twoje stopy. Biorąc pod uwagę, że w skórze przeciętnego człowieka znajdziemy ich od 1,5 do 5 milionów to wcale nie tak dużo.

500 – tyle mililitrów potu dziennie są w stanie wydzielić Twoje gruczoły potowe w ciągu dnia. To mniej więcej tyle ile puszka Coli. Idź biegać to będzie to jeszcze większa wartość.

Ale się nachodzimy!

4 000 – 6 000 – tyle kroków dziennie wykonuje dziennie przeciętna dorosła osoba. Biegacze to grupa która tą i następne statystyki podnosi powyżej średniej.

60 – 80 – tyle w centymetrach wynosi średnia długość ludzkiego jednego kroku podczas chodu. Podczas biegania stawiamy oczywiście znacznie większe kroki.

123 000 – tyle kilometrów w ciągu swojego życia pokonuje przeciętny człowiek. „Przeciętny” oznacza 6000 kroków dziennie o długości 70 cm przez 80 lat. Tym samym „przeciętniak” w swoim całym życiu trzykrotnie obszedł kulę ziemną po równiku.

Pronacja i „inne stopy”

15% – to kąt który oddziela stopę neutralną od nadmiernie pronującej. Nie jest to wartość „sztywna”, ale mniej więcej w tym miejscu przebiega granica. Jeśli kąt tworzony pomiędzy twoją piętą a pionem jest większy niż piętnaście procent, mówimy o nadmiernej pronacji. Jeśli jest mniejszy mówimy o stopie neutralnej.

20-30% – około taki procent osób ma nadmierną pronację. Przy czym kluczowe jest tu określenie „nadmierna”, bo sama pronacja to zjawisko jak najbardziej naturalne i występujące niemal u wszystkich ludzi, także biegaczy.

70% – tyle procent populacji ma stopę „egipską” co oznacza że ich duży paluch jest najdłuższy a pozostałe palce stopy są sukcesywnie krótsze.

20% – tyle procent populacji ma stopę „grecką” co oznacza że ich drugi palec jest najdłuższy (dłuższy od palucha) a pozostałe palce sukcesywnie krótsze.

10% – tyle procent populacji ma stopę grecką czyli trzy pierwsze palce stopy są niemal jednakowej długości. Dopiero czwarty i piąty są ewidentnie krótsze. To najrzadziej spotykany typ stopy.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.