Supernova Glide vs Supernova Sequence – czym się różnią

Supernova to Supernova. Boost to boost. Część osób nie zaprząta sobie głowy tym co jest pomiędzy tymi dwoma słowami. A jest albo Glide albo Sequence – nazwy nic nie mówiące i będące nazwami modeli. Dwóch różnych choć z zewnątrz są do siebie bardzo podobne.

REKLAMA

Pierwszy z nich adidas Supernova Glide Boost. To najlepszy but do biegania ostatnich lat. Od trzech lat wygląda niemal tak samo i od trzech lat nie zmienia się jego konstrukcja bazująca na piankach boost oraz EVA.

Adidas Supernova Glide 8 - strona zewnętrzna

Drugi to adidas Supernova Sequence Boost. Z zewnątrz bardzo podobny do Glide. Od trzech lat jest cieniem dla Glide’a i podonie jak on niewiele się zmienia. Podeszwę ma również bardzo podobną i opartą na niemal takiej samej jak Glide proporcji boosta oraz pianki EVA.

Adidas Supernova Sequence 8 - strona zewnętrzna

Prawda że podobne?

Czym się różnią?

Przede wszystkim profilem stopy do jakiej są przeznaczone. Glide to but dla osoby ze stopą neutralną. Bez wsparcia dla nadpronatorów. Natomiast Sequence to but dla osoby ze stopą nadmiernie pronującą. Osoby z dużą nadpronacją mają tendencję żeby ich kostki przekoślawiały się do wewnątrz. Buty dla takich osób mają trochę inaczej zbudowaną podeszwę. Jest ona twardsza/sztywniejsza właśnie po stronie wewnętrznej a bardziej miękka po zewnętrznej. Tym samym but ma korygować nadpronację i przekoślawianie kostek.

Z tego też powodu buty dzielą się na neutralne i te z dodatkowym wsparciem. Tak to wygląda w adidasie:

 treningowetreningowe
stabilizujące
największa amortyzacjaUltra Boost,
Adistar Boost,
Energy Boost
 
bardzo duża amortyzacjaSupernova GlideSupernova Sequence
duża amortyzacjaResponseRevenge
umiarkowana amortyzacjaQuestar 

Natomiast jeśli chcesz zobaczyć jak to wygląda „na żywo” to obejrzyj buty od strony wewnętrznej. Glide od wewnątrz ma taką samą (dwuwarstwową) konstrukcję podeszwy jak od zewnątrz. Niżej jest miękki boost. Wyżej sztywniejsza pianka EVA.

Adidas Supernova Glide 8 - strona wewnętrzna

Sequence natomiast od wewnątrz ma w podeszwie dodatkowy element (a nawet dwa). Najważniejszy to ten mniej więcej pod łukiem stopy. Nazywa się StableFrame. Dzięki niemu podeszwa Sequenca po wewnętrznej stronie trochę mniej się ugina, a co za tym idzie ma ograniczać nadmierną pronację i przekoślawianie kostek do wewnątrz.

Adidas Supernova Sequence 8 - strona wewnętrzna

Zmienia to też ilość boosta w obydwu butach i proporcję pianki boost do EVA. W Glide boostach 55% podeszwy to pianka boost. W Sequence z racji elementów trzymających stopę od wewnętrznej strony, pianki boost jest mniej – 50%. Różnica jest minimalna i jeśli chodzi o amortyzację obydwa modele zapewniają jej podobny, bardzo wysoki, poziom.

Różnią się tylko stabilizacją.

Kiedy który?

Jestem zdania, że jeśli nie masz jakichś specjalnych podstaw do używania butów ze stabilizacją to nie powinieneś ich używać. Dlatego też dużo częściej polecam Glide. Jako but neutralny bez dodatkowego wsparcia powinien się sprawić u niemal wszystkich na niemal każdym dystansie.

Sequence natomiast trzeba wybierać bardziej świadomie. Sequence wybierz wtedy kiedy masz stopę mocno pronującą. Wtedy kiedy „od zawsze” biegasz w butach ze stabilizacją i czujesz się w nich dobrze. Albo wtedy kiedy po prostu biegasz już w Sequence i jest to TEN model w którym czujesz się najlepiej.

REKLAMA

9 komentarzy do “Supernova Glide vs Supernova Sequence – czym się różnią

 • 28.06.2016 o 13:47
  Permalink

  Proste pytanie.

  Mam 100 kg wagi i nadpronacje, biegam 100 km tygodniowo. Obecnie w zużytych już butach NB 860v5. Szukam następcy. Przeczytałem o wielu systemach amortyzujących i stabilizujących, ale nie potrafię określić czy Supernova Sequence będzie dla mnie odpowiednie. Czy skoro NB 860v5 ma odpowiedni stopień amortyzacji (żadnych dolegliwości) to opisywany tutaj but też da radę. (według tego co można przyczytać to jestem skazany na Gel Kayano, ewentualnie GT 2000 od Asicsa… a te buty są już przesadnie drogie)

  Odpowiedz
  • 28.06.2016 o 14:05
   Permalink

   Pod katem amortyzacji Sequence to ten sam poziom amotyzacji co NB860, więc da radę. Możesz też sprawdzić Brooks Adrenaline – to też but o bardzo dobrej amortyzacji i stabilizacji, porównywalnej jak najbardziej z Sequence i NB860.

   Odpowiedz
  • 28.06.2016 o 14:05
   Permalink

   Wkradł się błąd… 100 km miesięcznie 🙂

   Odpowiedz
 • 28.06.2016 o 14:13
  Permalink

  Dziękuje za odpowiedź. Trochę mnie przeraziła myśl o tym, że muszę koniecznie celować w GT 2000 lub wyżej. Jeśli można to chciałbym się jeszcze dowiedzieć jak wypada na tle NB 860 amortyzacja w GT 1000 i Gel Phoenix?
  Brooks Adrenaline bardzo mi odpowiadają wizualnie (Wersja 16), ale nie odnalazłem ich jeszcze fizycznie, żeby móc przymierzyć. (Chociaż w Poznaniu jest sporo sklepów dla biegaczy)

  Odpowiedz
  • 29.06.2016 o 18:55
   Permalink

   NB860 i GT1000 to mniej więcej podobny poziom amortyzacji. Phoenix to natomiast klasa niżej i jeśli masz wybierać to raczej pomiędzy tymi dwoma pierwszymi.

   Odpowiedz
   • 30.06.2016 o 09:55
    Permalink

    Jak to dobrze spytać się kogoś dobrze obeznanego w temacie. PawelBiega.pl to zdecydowanie najlepsza strona o bieganiu w Polsce. Znalazłem tutaj najwięcej konkretnych i przydatnych informacji. Mam teraz ciężki orzech do zgryzienia jaki but kupić, ale wypróbuje raczej właśnie rozwiązanie od Adidasa. Zobaczymy jak szybko ciężki biegacz zajedzie ten model. 1000 km byłoby zadowalającym wynikiem.

 • 10.08.2016 o 08:12
  Permalink

  Adi respondentów miałem 2 miesiące. Przebiegiem może 30 km. Podarta siatka na obu butach. Nigdy więcej!

  Odpowiedz
 • 19.12.2016 o 13:21
  Permalink

  Dobrze napisany artykuł.
  Aktualnie po 3 latach przerwy od biegania związanych z kontuzja Achillesa, ponownie próbuje zacząć biegać. Buty, których używam to SEQUENCE 7, są już dosyć zniszczone. Zastanawiam się nad kupnem nowych. Teraz mam dylemat co wybrać SEQUENCE 8, czy REVENGE. Podczas biegu cały czas kontroluję każdy krok, aby unikać bólu. W zasadzie jestem z nich zadowolony w przeciwieństwie do innych, jednak jedyne co mnie denerwuje to ich waga, chciałbym coś lżejszego. Ja ważę 78kg.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.