Teren a bieżnik, czyli nie zawsze najgrubszy znaczy najlepszy

Nie zawsze najgłębszy i najbardziej agresywny bieżnik okaże się najlepszy i najbardziej przyczepny. Ba! Buty terenowe mogą mieć różny bieżnik w zależności od nawierzchni na jaką są przeznaczone. Są takie na błoto i miękki teren, a są też takie na skały i twardy teren. Podobnie jest w butach na asfalt. Większość ma taki bieżnik, który da sobie radę także w lekkim leśnym terenie. Zdarzają się też takie wyłącznie asfaltowe.

REKLAMA

Jak je rozróżnić? Wystarczy odwrócić buta do góry nogami.

Błoto, czyli soft ground

Błoto to teren wymagający najbardziej agresywnego bieżnika. Czasami buty te z angielskiego określa się mianem „soft ground”. Ich bieżnik najczęściej ma formę większych lub trochę mniejszych kołków. Im większe tym głębiej i mocniej but będzie się wgryzał w błoto i luźną nawierzchnię. Najbardziej hardcorowym butem pod względem bieżnika jaki miałem w ręku to Mudclaw 300. inov-8 produkuje z zasady bardzo przyczepne buty. Ten jest agresywny nawet jak na inov-8.

Inov 8 Mudclaw 300 - bieżnik

Momentami aż by się chciało w takich butach pobiec też w inny teren, niekoniecznie błotnisty. Nie będzie to najlepsze rozwiązanie. Guma użyta do produkcji takiego bieżnika jest stosunkowo miękka (w błocie taka ma być) i im twardsza nawierzchnia tym szybciej można ją zetrzeć. Kompletną głupotą byłoby zakładanie tych butów na asfalt. Szybko się zedrą i po miesiącu czy dwóch zostaniesz z świetnym butem, ale bez bieżnika. Kilka stówek pójdzie w błoto. Dosłownie.

Twardy grunt i skały

Drugą kategorią butów są buty na twardy teren. Nie mają już tak agresywnego bieżnika a guma zastosowana do produkcji bieżnika jest najczęściej twardsza niż w butach na błoto. Wytrzyma więc więcej twardego podłoża i nie straszne jej będą górskie skały. Często też w takich butach można znaleźć dodatkową płytkę izolującą stopę przed ostrymi krawędziami. Po nastąpieniu w nich na ostrą krawędź nacisk rozkłada się na większą powierzchnię i nie powoduje (dużego) dyskomfortu. Ale krawędź skały i tak czuć. Na to nie ma siły.

Asics Fuji-Trabuco - bieżnik

Przykładami takich butów jest Asics Fuji Trabucco (na zdjęciu powyżej), Brooks Cascadia czy Mizuno Wave Mujin. Takie buty są też najbardziej uniwersalne. Będą dobrym wyborem na góry w których spodziewasz się grani, skał i twardego gruntu. Będą też dobre na lżejszy trail w miejskich lasach czy parkach.

Niemniej jednak jeśli biegasz tylko i wyłącznie po miejskich lasach i parkach to lepszym rozwiązaniem będzie coś z kolejnej grupy.

Asfalt, szuter, las – wszystko po trochu

Nie wiem jak nazwać tą kategorię, ale często bywa tak, że mając w swojej okolicy las miejski biegasz raz po asfalcie, raz po duktach leśnych. Kupowanie w takim przypadku dwóch par butów może mijać się z celem. Nie każdego stać też na dwie pary butów – jedne na asfalt, drugie w teren.

Wtedy najbezpieczniej wybrać but treningowy, asfaltowy ale z nieco grubszym, bardziej agresywnym bieżnikiem. Amortyzacja z buta asfaltowego da komfort i dobrą amortyzację, która przyda się bardziej niż o milimetr głębszy bieżnik z buta terenowego. Ma to o tyle istotne znaczenie, że las w postaci ubitych ziemnych duktów to też stosunkowo twarda nawierzchnia. Sztandarowym przykładem buta, który jest dobrze amortyzowanym butem asfaltowym (nie terenowym) z agresywnym bieżnikiem jest Brooks Ghost.

Brooks Ghost 8 - bieżnik

Na zdjęciu powyżej jest Ghost 8, ale jego następca ma nieco inaczej ponacinany ale również agresywny bieżnik. Jeśli zamierzasz biegać i na asfalcie i w terenie warto przed zakupem zerknąć na jego bieżnik.

Asfalt przez duże A

Tak jak są buty wyłącznie na błoto i bardzo miękki teren tak też są buty, wyłącznie na twardą asfaltową nawierzchnię. Ich bieżnik przypomina mi „slicki” z formuły 1. Są tak gładkie, że najlepiej spisują się na asfalcie i chodniku. Jeśli biegasz w mieście, to nie ma to dla ciebie najmniejszego znaczenia. Jeśli natomiast jesteś w grupie która biega wszędzie (patrz punkt wyżej) to nie będzie to najlepsze rozwiązanie. W nawet lekkim terenie może takim butom brakować przyczepności.

Nike Lunarglide 8 bieżnik0

Takich gładkich butów na szczęście jest stosunkowo mało.

REKLAMA

One thought on “Teren a bieżnik, czyli nie zawsze najgrubszy znaczy najlepszy

  • 20.11.2017 o 19:16
    Permalink

    Witam zaczynam dopiero swoją przygodę z bieganiem i mam pytanie czy buty Ghost 8 nadają się na tą porę roku jaką mamy teraz?? czy jest jakiś lepszy model do biegania las/pole i jezień/zimę

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *