Teren a bieżnik, czyli nie zawsze najgrubszy znaczy najlepszy

28 września 2023 4 min czytania
Bieżnik w butach biegowych

Nie zawsze bieżnik, który ma największe ząbki, okaże się najlepszym i najbardziej przyczepnym wyborem. Co więcej, buty terenowe mogą posiadać różne wzory bieżnika, dostosowane do konkretnych rodzajów nawierzchni, na które są przeznaczone. Istnieją modele stworzone specjalnie do trudnych warunków, takich jak błotniste i miękkie szlaki, oraz takie, które są idealne do poruszania się po skalistych i twardych podłożach.

Podobna różnorodność występuje także w przypadku butów przeznaczonych do biegania po asfalcie. Większość z nich posiada bieżnik, który poradzi sobie również na lekko pofałdowanym leśnym terenie.

Jak je rozróżnić? Wystarczy odwrócić buta do góry nogami.

Buty do biegania w błocie i miękkim terenie

Błotnisty teren jest wymagający i najlepiej radzą sobie na nim buty wyposażone w najbardziej agresywny bieżnik. To jest jedyne miejsce gdzie można rzec, że im większe kołki bieżnika tym lepiej i tym lepsza przyczepność. W języku angielskim często określa się takie buty jako ,,soft ground”, czyli ,,miękki teren”. Charakteryzują się one zazwyczaj wysokimi kołkami których wysokość wynosi zazwyczaj co najmniej 4 milimetry. Im większe te kołki, tym głębiej i pewniej buty będą się wbijać w błoto i luźną nawierzchnię. Zazwyczaj są to też buty o nie największej amortyzacji czy wręcz twarde – w miękkim terenie nie ma potrzeby amortyzowania uderzeń stóp o twarde podłoże.

Zazwyczaj też guma z jakich wykonane są tego typu bieżniki jest dosyć miękka i choć kusi, aby używać ją na twardych nawierzchniach, to bardzo szybko się wtedy ściera.

Salomon Speedcross 6 - bieżnik

Buty do biegania po twardym gruncie i skałach

Buty do biegania po twardym trailu, czyli po szutrach, kamieniach, skałach są zdecydowanie inne. Charakteryzują się one mniej agresywnym bieżnikiem i niższymi kołkami. W tym przypadku kołki o wysokości od 3 do 4 milimetrów są wystarczające. Materiał używany do produkcji tego typu bieżników jest zazwyczaj twardszy w porównaniu do butów przeznaczonych na błotniste tereny. Dzięki temu są one bardziej wytrzymałe na trudne warunki i nie sprawiają problemów na górskich ścieżkach z kamieniami.

W tego typu butach znajdziemy też często dodatkową płytkę z tworzywa zatopioną w podeszwie, która chroni stopę przed ostrymi krawędziami. W przypadku nagłego nacisku na ostrą krawędź, siła rozkłada się na większą powierzchnię, co pomaga zminimalizować dyskomfort. Bieganie po kamieniach jest tym samym znacznie mniej uciążliwe niż w przypadku innych rodzajów butów.

REKLAMA

Buty tego rodzaju cechują się raczej wyższym niż niższym poziomem amortyzacji. Na twardych nawierzchniach, w tym terenowych, amortyzacja jest kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo dla stawów i komfort.

Nike Terra Kiger 8 - bieżnik przód

Buty do biegania po asfalcie

Podobnie jak istnieją buty przeznaczone wyłącznie do błotnistych i miękkich terenów, istnieją także buty stworzone specjalnie dla twardych, asfaltowych nawierzchni. Ich bieżnik jest najniższy, posiada najmniejsze kołeczki lub najniższe żłobienia. Faktura bieżnika ma tu zazwyczaj głębokość do 2,5 milimetra co w zupełności wystarcza na twarde nawierzchnie.

Jednocześnie zazwyczaj są to bieżniki wykonane z najtwardszej gumy tak aby wytrzymały setki kilometrów po drogach i chodnikach. Jeśli twój biegowy teren to głównie miasto, to taki wybór butów może być dla ciebie odpowiedni.

Mizuno Wave Rider 27 - bieżnik przód

Bieżnik tego typu sprawdzi się też w przypadku kiedy nie biegasz wyłącznie po mieście a czasami zapuszczasz się w podmiejski las. Często zdarza się, że osoby mieszkające w okolicy z dostępem zarówno do miejskich asfaltowych ulic, jak i leśnych ścieżek, zastanawiają się, czy warto inwestować w dwie pary butów. Z jednej strony warto mieć jedne buty do biegania po asfalcie, a drugiej do terenów leśnych. Z drugiej strony jeśli drogi leśne po których biegasz to w większości szerokie, ubite szutrówki to buty z miejskim bieżnikiem także doskonale dadzą sobie radę.

Przy okazji tego rodzaju obuwie zapewni odpowiednią amortyzację, która jest niezwykle istotna, a może okazać się nawet ważniejsza niż minimalnie głębszy bieżnik.

Podsumowując

Najgrubszy bieżnik nie znaczy najlepszy, bo nie o samą grubość czy wysokość kołków tutaj chodzi. Do biegania w miękkim błotnistym terenie najlepszy będzie bieżnik z najwyższymi kołkami. Do biegów po szutrach i kamieniach odpowiedni będzie ten z umiarkowanie wysokimi kołkami. Natomiast jeśli biegasz po mieście i w jego okolicach wybierz ten najniższy, przeznaczony na uliczne nawierzchnie.

PS To jest aktualizacja wpisu oryginalnie opublikowanego w maju 2015 roku.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
6 lat temu

Witam zaczynam dopiero swoją przygodę z bieganiem i mam pytanie czy buty Ghost 8 nadają się na tą porę roku jaką mamy teraz?? czy jest jakiś lepszy model do biegania las/pole i jezień/zimę