Trasa Biegu Chełmoń­skiego oznaczona!

Bieg Chełmońskiego tuż tuż…To już za 5 dni biegacze zjadą się do Radziejowic. Odbiorą pakiety, przypną do piersi numery startowe i wybiegną na 10 kilometrową trasę… Zaraz zaraz… Zeby trasa miała 10 kilometrów ktoś ją musiał ostatecznie wymierzyć i oznaczyć.

REKLAMA

Metodę trzeba mieć!

Start i meta Biegu Chełmońskiego będą dokładnie w tym samym miejscu – naprzeciwko Powozowni w Radziejowicach. Dzięki temu logistyka wokół startu/mety będzie prostsza. Dzięki temu też, jeśli chciałem aby trasa była wyznaczona i wyliczona jak najlepiej (a przecież chciałem, nie?!) musiałem zrobić to tak aby 10 kilometrów wypadło dokładnie w miejscu startu. Aby to zrobić musiałem oznaczać trasę na raty.

 • po pierwsze, przebiec pierwsze sześć kilometrów (do agrafki) i oznaczyć tą część,
 • po drugie, przebiec od tyłu ostatnie 3 kilometry (do agrafki) i oznaczyć tą część,
 • po trzecie, wyznaczyć gdzie ta pierońska agrafka ma zakręcać aby razem wyszło 10 kilometrów.

A że wszystko robiłem biegając to z 10 kilometrowej trasy zrobiło mi się ponad 16 kilometrów biegania.

Tak wygląda trasa

Trasa Biegu Chełmońskiego - 0km

Start/meta

Jedna kreska to start. Druga kreska to meta. Złoty spray ma natomiast symbolizować zwycięstwo, a także nawiązywać do barw żyrafy… No dobra… Tak prawdę mówiąc to złoty to jedyny kolor sprayu jaki miałem akurat w domu.

Trasa Biegu Chełmońskiego - 0km

1 kilometr

Pierwszy kilometr to banał. Od startu biegniemy w dół i potem w lewo główną ulicą przez Radziejowice. Myślę, że to będzie niezła rozgrzewka i czas kiedy stawka się ułoży. Bo tuż za pierwszym kilometrem…

Trasa Biegu Chełmońskiego - 2km2 kilometr

Zaczyna się drugi kilometr. Na drugim opuszczamy wygodny asfalcik i zaczniemy biec szutrówką prowadzącą skrajem lasu. Plus tej szutrówki jest taki że wzdłuż lasu nie ma podbiegów i zbiegów.

Trasa Biegu Chełmońskiego - 3km3 kilometr

Zaczyna się zabawa bo wbiegniemy w las. W pierwszej chwili ścieżka jest dosyć zarośnięta ale potem generalnie jest prosto i szeroko. Gdzieniegdzie trafi się jakaś góreczka ale taka malutka.

Trasa Biegu Chełmońskiego - 4km4 kilometr

Między trzecim a czwartym kilometrem wybiegniemy na chwilę na szeroki leśny, nowo wybudowany dukt. Przebiegniemy koło leśniczówki i znowu schowamy się w lesie. Oznaczenia 4 kilometra będzie trudno wypatrzeć bo jest na mało malowniczym drzewie i tuż za zakrętem po jego wewnętrznej stronie – inaczej się nie dało. Poza tym dziś kiedy byłem w tym miejscu padał deszcz. Mam nadzieję że całkiem oznaczenia nie zmyje.

Trasa Biegu Chełmońskiego - 5km5 kilometr

Ostatni kilometr przed półmetkiem to jeden z ciekawszych. Pobiegniemy wąską dróżką. Czasami z niespodziankami w postaci lekkich zakrętów, kamieni, a jak popada to może i błotka. Fajny odcinek. Kiedy dziś tam byłem – padało i to całkiem mocno.

Trasa Biegu Chełmońskiego - 6km6 kilometr

Wybiegniemy z lasu co może niektórych zmartwić i wrócimy na nudny asfalt. Ale żeby nie było za łatwo, to po minięciu malowniczego stawu „Hamernia” dostaniemy może nie stromy, ale całkiem długawy podbieg. Trzeba będzie na niego uważać. Nagrodą będzie znaczek 6 kilometra.

Trasa Biegu Chełmońskiego - 7km7 kilometr

Tak. To ten najbardziej upierdliwy. To pierwsza część agrafki. Z przeciwka będziemy widzieć tych co przed nami, a nawrotu ani widu ani słychu. Do tego lekkie góreczki i niekończąca się pozawijana droga. Nawrót wypada gdzieś tak na 6,9 kilometra a więc 7 kilometr będzie już po nawrocie.

Trasa Biegu Chełmońskiego - 8km8 kilometr

Większa część tego kilometra to powrót z agrafki. Znowu ta sama pozawijana droga i góreczki. Na szczęście powrót szybciej zleci. Potem wbiegniemy na szutrówkę. Jej początek jest dosyć płaski choć trochę bardziej podziurawiony… Jak to szutrówka…

Trasa Biegu Chełmońskiego - 9km9 kilometr

Szutrówka będzie trochę trwać. I wbrew temu że na półtora kilometra przed metą powinno być już prosto do mety to prosto nie będzie. Będą urokliwe zagajniki, będzie meandrująca droga. Będą też a może przede wszystkim – podbiegi i zbiegu. Nikt nie mówił że będzie łatwo! W końcu szutrówka przeistoczy się w jakże podziurawioną i połataną wiejską drogę…

No i meta!!

Ostatni kilometr po połatanym asfalcie. Raczej płasko, bez podbiegów i cały czas prosto. Ostatnie kilkaset metrów delikatnie w dół… Zakręt w lewo… 50 metrów…. Brama…. Meta… Zdjęcia z mety nie ma bo być nie może. Meta stanie na swoim miejscu dopiero w niedzielę i będzie na Was czekała. Natomiast moją metą był Pałac w Radziejowicach, pod którym zaparkowałem, jak zawsze swój rower.
Trasa Biegu Chełmońskiego - pałac
Do zobaczenia w niedzielę!
REKLAMA

2 myśli na temat “Trasa Biegu Chełmoń­skiego oznaczona!

 • 18.06.2014 o 08:28
  Permalink

  Świetna trasa. Świetne przygotowanie.

  Do zobaczenia w niedzielę!

  Odpowiedz
 • 18.06.2014 o 17:19
  Permalink

  Sprayem po drzewach? Na przyszłość może lepiej przypiąć czymś a później zdjąć po zawodach.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *