Treningowe buty do biegania na szeroką stopę – które wybrać?

Najprościej byłoby gdybyśmy mieli możliwość wyboru butów w chociażby dwóch szerokościach – standardowej oraz szerokiej. Tak jednak nie jest więc w chwili obecnej musimy szukać butów, które same w sobie oferują sporo miejsca z przodu buta? Czyli jakich?

REKLAMA

Gwoli wyjaśnienia o co chodzi z tą szerokością? Tak samo jak buty mają rozmiarówkę kótra oznacza długość, mamy też rozmiarówkę butów jeśli chodzi o szerokość. W przypadku mężczyzn standardową szerokością jest szerokość D. W przypadku kobiet standardową szerokością jest szerokość B. W tych szerokościach produkowane są buty. Oprócz nich istnieją buty szerokie. Dla mężczyzn jest to szerokość 2E, dla kobiet D. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście o szerokich butach.

Tylko, że na chwilę obecną znalezienie butów szerokich graniczy z cudem. Dlatego też jeśli masz szeroką stopę musimy szukać wśród butów o standardowej szerokości. Tylko oferujących dużo miejsca w środku. Przedstawiam wam kilka takich propozycji.

New Balance 1080 v8

New Balance 1080 v8

Pierwszy z tych które przychodzą mi (i nie tylko mi) na myśl kiedy mam zaproponować buty dla osoby o szerokiej stopie. Jest szeroki w środku. Ma szeroką stabilną podeszwę. Żaden inny but treningowy nie jest tak szeroki jak właśnie 1080. Poza tym to typowy, bardzo dobrze amortyzowany but treningowy, który sprawdzi się przede wszystkim w treningach na twardych nawierzchniach w miastach czy podmiejskich parkach.

Waga: 314 g męski, 276 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 599 PLN

Nike Zoom Vomero 13

Nike Zoom Vomero 13

W Nike mamy w chwili obecnej dwa bardzo miękkie buty o bardzo dobrej amortyzacji – Pegasus i Vomero. Pegasus staje sie coraz bardziej szybki i… wąski. Vomero natomiast idzie w przeciwną stronę i poza miękkością oferuje dużo miejsca na stopę. Wygląda tak jakby był projektowany dla osób o pełnych stopach. Sam przód buta w rejonie palców daje dużo miejsca zarówno na szerokość jak i na wysokość.

Waga: 306 g męski, 251 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 589 PLN

Hoka Bondi 6

Hoka Bondi 6

Kolejny but dla szerokich i wielkich stóp. Sam but też jest wielki ponieważ ideą Hoki jest tworzenie butów maksymalistycznych a więc takich gdzie podeszwa jest nawet dwukrotnie większa niż w butach pozostałych marek. Bondi jest też najlepiej amortyzowanym spośród butów Hoka i najdnym z najlepiej amortyzowanych na rynku. Dodatkowo także najszerszym.

Waga: 309 g męski, 244 g damski
Drop: 4 mm
Cena: 599 PLN

Mizuno Wave Rider 22

Mizuno Wave Rider 22

Kompromis pomiędzy dobrą amortyzacją, dynamiką i szerokością z przodu buta. Dodatkowo jest to najlżejszy but w tym zestawieniu. Dobra propozycja dla osób, które nie chcą mieć bardzo topornego buta w postaci 1080, Vomero czy Bondi.

Waga: 295 g męski, 250 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 599 PLN

adidas Solarglide

Adidas SolarGlide

Jego poprzednik czyli Supernova był jeszcze bardziej obszerny w środku, ale Solarglide nic nie brakuje. Z dwóch bardzo dobrze amortyzowanych butów adidasa czyli Solarboost oraz Solarglide to właśnie Glide jest tym oferującym dużo miejsca na stopę. Jest w nim zdecydowanie bardziej przestronnie niż w Solarboostach. Jeśli to jednak nadal mało możecie sięgnąć też po Solarboost ST – jest jeszcze szerszy.

Waga: 306 g męski, 256 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 599 PLN

Brooks Ghost 11

Brooks Ghost 11

Ostatni z tego zestawienia. Przyznaję, że w jego przypadku miałem trochę wątpliwości ponieważ najnowsza jedenasta edycja nie jest aż tak obszerna jak chociażby te z numerami osiem czy dziewięć. Niemniej jednak warto spróbować ponieważ Ghost to od wielu lat bardzo dobry i bardzo uniwersalny but. Jak wszystkie z tego zestawienia bardzo miękki i może posłużyć niemal wszędzie od asfaltu po podmiejskie lasy.

Waga: 309 g męski, 269 g damski
Drop: 12 mm
Cena: 539 PLN

Przedstawiłem wam tutaj sześć propozycji butów, które choć produkowane są w standardowej szerokości to oferują sporo miejsca w środku. Niemniej jednak nic nie zastąpi przymiarki i oceny dopasowania buta do właśnie Twojej stopy.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.