Asics GT-2000 5 – już w sprzedaży

Asics GT-2000 to but, którego pojawienie się na półce nie jest wielkim wydarzeniem. To but będący w cieniu takich modeli jak Kayano czy Nimbus. A szkoda, bo jeśli ktoś szuka bardzo miękkiego buta z bardzo dobrą stabilizacją to GT-2000 będzie jedną z lepszych propozycji.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – bardzo duża
5/6
 
 
▪ drop – klasyczny
10 mm
 
 
▪ waga – półciężka
366 g
 
 
▪ cena katalogowa – 559 zł
559 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Przeznaczenie

Asics GT-2000 to but treningowy z bardzo dobrą amortyzacją przeznaczony do biegania przede wszystkim po twardych nawierzchniach typu asfalt, chodniki czy ubite ziemne drogi. Jest to też but z kategorii butów stabilizujących i przeznaczony jest dla osób i stopach z nadmierną pronacją.

Asics GT-2000 5

Kolejne edycje GT-2000 nie zmieniają się znacznie i jest to raczej spokojna ewolucja a nie rewolucja. W ostatnich kilku latach GT-2000 przede wszystkim systematycznie pozbywał się szwów a cholewka stawała się coraz bardziej gładka i wygodna. Często też chcąc dowiedzieć się co pojawi się w kolejnym GT-2000 wystarczy spojrzeć na model Kayano, który jest flagowym modelem Asicsa.

Odniesienie do Kayano jest też o tyle zasadne, że GT-2000 to model o takim samym przeznaczeniu ale o nieco mniejszej od Kayano amortyzacji. W drabince modeli Asicsa znajduje się pomiędzy właśnie Kayano a GT-1000.

 neutralstabilizacja
największa amortyzacjaAsics Gel-NimbusAsics Gel-Kayano
bardzo duża amortyzacjaAsics Gel-CumulusAsics GT-2000
duża amortyzacjaAsics Gel-PulseAsics GT-1000

Porównując go z modelami innych marek jest alternatywą dla takich modeli jak:

Cholewka coraz bardziej bezszwowa

Od kilku lat cholewka powoli się zmienia i z edycji na edycję jest wykończona coraz mniejszą ilością szwów. GT-2000 w wersji piątej jest już butem wykończonym niemal bezszwowo. Niemal oznacza, że jedyny istotny szew znajduje się na przodzie buta i łączy element wzmocnienia czubka buta z resztą cholewki.

Asics GT-2000 5 - cholewka

Reszta cholewki zarówno po wewnętrznej jak i zewnętrznej stronie wykończona jest bezszwowo i muszę przyznać, że GT-2000 to jeden z tych butów, które najzwyczajniej w świecie mi się podobają.

Takie wykończenie ma też aspekt praktyczny. Bezszwowość sprawia, że wnętrze jest równie bezszwowe jak zewnętrzna strona cholewki. Przekłada się to na komfort i wygodę. W środku szew jest także tylko w rejonie czubka buta. To ten sam szew, który widać na zewnątrz.

Asics GT-2000 5 - wnętrze

Podeszwa – stąd się bierze amortyzacja

Podeszwa wykonana jest w technologi FluidRide. Ta dziwnie brzmiąca nazwa oznacza warstwową strukturę różnych materiałów amortyzujących, na której opiera się budowa wielu modeli Asicsa.

Asics GT-2000 5 - FluidRide

I tak najwyżej, a zarazem najbliżej stopy znajduje się (czarna) pianka SpEVA – najmniej amortyzująca ale dzięki temu najbardziej stabilna. Jej ułożenie bezpośrednio pod stopą daje właśnie tą stabilność bo każdy materiał niżej jest dużo bardziej miękki. A im bardziej miękki tym może być mniej stabilnie, bo stopa będzie „pływać” na boki.

Pod spEVA mamy wstawki GEL. Żel to tworzywo o najlepszej amortyzacji jakie znaleźć można w Asicsie. W GT-2000 znajduje się w dwóch miejscach. Tam gdzie je najbardziej widać czyli pod piętą po zewnętrznej stronie i pod śródstopiem. Jeśli ktoś chciałby zapytać dlaczego pod piętą GEL znajduje się po stronie zewnętrznej a nie wewnętrznej – odpowiadam. Niemal każdy człowiek podczas ruchu czy to chodzenia czy biegania stawia piętę delikatnie od strony zewnętrznej. Nie wierzysz, to sprawdź jak masz starte jedne ze swoich zużytych butów.

Asics GT-2000 5 - GEL

Najniżej, a najbliżej asfaltu znajduje się trzecie tworzywo – (biała) pianka Solyte. Podobna do czarnej SpEVA, ale bardziej miękka i dająca więcej amortyzacji. To głównie ona odpowiada za amortyzację w GT-2000.

Cała ta konstrukcja daje bardzo dobrą, niemal największą amortyzację. Po przymierzeniu czuć miękkość i charakterystyczną pracę podeszwy pod piętą. To zdecydowanie jest but do „robienia kilometrów”.

A stąd się bierze stabilizacja

Asics GT-2000 jest butem ze stabilizacją, która sprawdzi się przede wszystkim u osób z nadmierną pronacją stopy. Nadmierna pronacja oznacza, że stopa podczas ruchu nadmiernie ucieka, „przekoślawia” się do wewnątrz. Aby choć trochę ten ruch ograniczyć buty ze stabilizacją mają specjalną konstrukcję podeszwy. Jest zbudowana tak, że po wewnętrznej stronie jest nieco sztywniejsza niż po zewnętrznej i w ten sposób ogranicza ruch stopy do środka.

Ruch stopy kontrolują również dwa inne elementy buta. Po pierwsze w podeszwie znaleźć można dodatkowy mostek stabilizujący. Występuje on zarówno w butach neutralnych jak i stabilizujących Asicsa. W butach stabilizujących mostek jest dodatkowo wzmocniony tak, aby jak najbardziej ograniczał ruchy skrętne podeszwy.

Asics GT-2000 5 - zapiętek

Wzmocniony jest też zapiętek. Ma postać zewnętrznego szkieletu, który jest stosunkowo sztywny i bardzo dobrze trzyma piętę i całą stopę. To też cechy całej konstrukcji buta, która nastawiona jest na kontrolę i stabilizację a nie na elastyczność. Dla tych którzy lubią elastyczność i powiew naturalności w butach biegowych nie będzie to dobra propozycja.

Asfaltowy bieżnik

Bieżnik klasyczny jak w większości treningowych butów Asicsa nastawionych na amortyzację. Jego cechą charakterystyczną jest poprowadzona przez środek falowana linia Guidance Line mająca ułatwiać przetaczanie stopy podczas biegu. Sam bieżnik jest umiarkowanie agresywny i przygotowany przede wszystkim do biegania po asfalcie.

Asics GT-2000 5 - bieżnik

Waga bez zmian

W rozmiarze 12 US buty ważą 366 gramów. To o 3 gramy więcej niż poprzednia edycja jaką miałem okazję ważyć. Asics GT-2000 w wersji trzeciej ważył 363 gramy i można uznać, że na przestrzeni lat waga się nie zmieniła. Jest też porównywalna do innych butów tej klasy jak adidas Supernova Sequence czy New Balance 860.

Plusy

 • bardzo dobra amortyzacja,
 • bardzo dobra stabilizacja i duża kontrola ruchu stopy,
 • bezszwowo wykończona wygodna i miękka cholewka.

Minusy

 • mała elastyczność wynikająca z dużej stabilizacji, nie każdemu będzie odpowiadać.
REKLAMA

6 komentarzy do “Asics GT-2000 5 – już w sprzedaży

 • 15.02.2017 o 23:43
  Permalink

  Czyli w asicsie po staremu. Dużo, sztywno i ciężko. Masakra. Nie wiem jak można w takich butach biegać.

  Odpowiedz
  • 16.02.2017 o 09:35
   Permalink

   Dla jednych sztywno i ciężko a dla innych idealnie. Sam nie jestem zwolennikiem przesadnego usztywniania buta i trzymania stopy, ale jest wiele osób, którym to pomaga i którzy dobrze się czują w takich butach. Każdemu odpowiada coś innego.

   Odpowiedz
 • 25.03.2017 o 16:55
  Permalink

  Witam. Nie znalazłem w zestawieniu buta Asics Gel-Pursue 3, który wydaje mi się dość zbliżony do przedstawionego GT-2000. Jeśli to możliwe, to proszę o opinie o tym bucie i ewentualne porównanie z Sequence 9.
  I jeszcze jedno pytanie, czy jest jakieś ryzyko związane z zakupem na Allegro starszych (ale nieużywanych) modeli (np. Sequence 7). Zdaję sobie, że jest to starsza, więc mniej zaawansowana wersja, ale czy należy się obawiać gorszej pracy buta czy zużytych materiałów w związku z tym, że leżał w magazynie te 2-3 lata?
  pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 26.03.2017 o 20:18
   Permalink

   Tak. Pursue jest bardzo zbliżony do GT-2000. Są zbudowane na tej samej platformie (podeszwie) a różnią się minimalnie cholewką. Nie ma go w zestawieniu bo to obejmuje „sensacyjną szóstkę” czyli sześć głównych modeli Asicsa. To taki trzon marki. Pursue w nim nie ma.

   Pursue i GT-2000 są jak najbardziej porównywalne z Sequence 9. Amortyzacji zapewniają podobny poziom. Stabilizacja też jest na podobnym poziomie. Sequence ma bieżnik Continentala, a więc będzie miał lepszą przyczepność na mokrym. Sequence jest też szerszym butem i zapewnia więcej miejsca w przedniej części buta. Asics będzie trochę węższy przez co może stopę trzymać lepiej.

   A co do ostatniego pytanie to jeśli buty są przechowywane właściwie to nic się z nimi po 2-3 latach nie dzieje.

   Odpowiedz
 • 17.12.2017 o 13:46
  Permalink

  Witam serdecznie,
  W opisie buta napisal Pan, że jest to but dla osób o stopach z nadmierną pronacją, czy w związku z tym model ten jest wykluczony do stóp neutralnych? W decathlonie na plakietce było napisane że nadaje się do obu typów stóp.
  Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
 • 28.05.2018 o 22:47
  Permalink

  Witam
  Każdemu co innego pasuje. Są to kolejne GT, z których korzystam. Zarówno 1000 i 2000. Generalnie bardzo fajnie pracują z pronacją itp. Mają jednak spory mankament. Materiał użyty wew. to jakaś porażka. W butach nie zrobiłem nawet 150 km a materiał wew. się przetarł na wysokości pięty. Na chwile obecną jest to na tyle niekomfortowe, że buty dyskwalifikuje z dalszego użycia. Zaznaczam, że po każdym biegu buty rozsznurowane. Bez żadnego szarpania i siłowego zdejmowania. Trasa to asfalt/chodnik bez większych podbiegów. Tempo bardzo spokojne ze względu na świeżo wyleczoną kontuzję. Żadnego luźnego wiązania żeby noga luźno pracowała. Generalnie poprzednią generację dobrze wspominam. Tu niemiła niespodzianka…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *