Buty do biegania

Buty do biegania to podstawa wyposażenia biegacza. Często mówi się, że można zaoszczędzić na odzieży i innych akcesoriach, ale nie na butach. Warto wiedzieć jakie buty do biegania wybrać. Treningowe na spokojne codzienne bieganie, terenowe do biegów w terenie czy startowe na szybkie treningi i zawody.

30 listopada 2023 6 min czytania

Większości biegaczy nie trzeba przekonywać do zalet startówek z karbonem. Responsywna pianka oraz płytka z włókna węglowego robią robotę, choć nie zawsze uzyskana dynamika jest na pieruńsko wysokim poziomie. Salomon, choć większość was kojarzy go z trailu, zrobił to dobrze. Jest bardzo responsywnie i szybko.

26 listopada 2023 6 min czytania

Model 1080 w trzynastej odsłonie to kolejny krok naprzód najlepiej amortyzowanej treningówki marki New Balance. Z roku na rok jest coraz bardziej miękko, komfortowo i wygodnie. Jeśli but biegowy ma być dla ciebie przede wszystkim komfortowym długodystansowcem to ten model taki właśnie będzie. Dodatkowo najnowsza edycja tego buta okazuje się… najlżejszym „poduszkowcem” w historii bloga.

20 listopada 2023 5 min czytania

Niegdyś był to „Pegasus na sterydach” i najlepiej amortyzowany but biegowy marki Nike. Kiedy pojawił się Invincible Run utracił palmę najbardziej miękkiego. Po, raczej chłodno przyjętych edycjach piętnaście i szesnaście, mamy model która wraca do tego do czego przyzwyczaiło nas Vomero – jest bardzo miękko, komfortowo, nieco pluszowo. Teraz to znacznie lepszy but niż Pegasus! To but „treningowy premium”.

16 listopada 2023 6 min czytania

Hoka Gaviota 5 to model, których można powiedzieć, że ma wszystko – maksymalną amortyzację, maksymalną stabilizację. Na papierze to najbezpieczniejsze buty do biegania. Skierowane do najcięższych i tych posiadających „największe” stopy. Jednakże buty te potrafią także zaskoczyć. Na przykład tym, że nie są tak miękkie jakby mogło się wydawać. Zaskakują też podejściem do stabilizacji.

12 listopada 2023 6 min czytania

Thundercross to but próbujący łączący kilka rzeczy, które niekoniecznie są oczywiste. Znajdziemy tutaj przede wszystkim doskonałą przyczepność i pewny „chwyt” miękkiego gruntu. Znajdziemy nieco większą i bardziej długodystansową amortyzację. Wreszcie znajdziemy dużo szerokości i przestrzeni wewnątrz buta.

8 listopada 2023 6 min czytania

Nike Structure to jedyny model z klasycznej linii butów Nike ze stabilizacją. W ostatnich latach przechodził wiele zmian. Przez chwilę nawet był butem neutralnym. Najnowsza edycja wraca do korzeni, znów jest to but ze stabilizacją nadpronacji. Znów jest to but dobrze amortyzowany i dosyć standardowy jak na buty do biegania. Przeznaczenie Nike Structure 25 to […]

4 listopada 2023 6 min czytania

Najpierw Nimbus i Cumulus. Potem Kayano. Teraz czas na GT-2000. Asics w tym roku przeprowadza mocną przebudowę swoich kluczowych modeli. Zmiany te nie ominęły GT-2000, czyli uniwersalnego buta treningowego ze stabilizacją. W najnowszej edycji tej przyjemności i miękkości jest nieco więcej. Zupełnie przy okazji mamy też więcej wszechstronności.

2 listopada 2023 6 min czytania

Pierwszy rzut oka na Sestriere daje nam obraz wszechstronnego buta o szerokim zastosowaniu. Trawa, błoto, szuter czy mokre skały nie powinny być dla niego problemem. Także, jeśli szukasz buta „door to trail” czyli takiego w którym możesz komfortowo dobiec do swoich trailowych szlaków to będzie to but odpowiedni. Choć nie wygląda, kryje się w nim dużo zalet.

30 października 2023 5 min czytania

Coraz mniej osób pamięta, że przed erą karbonową model Adios to było spełnienie marzeń dla wielu w kategoriach butów startowych. Bardzo lekki, przyjemnie dopasowany do stopy, przyczepny, lekko sztywny a zarazem sprężysty but startowy. Ta specyfika pozostała z Adiosem do dziś. Butów o takiej specyfice jest coraz mniej.

24 października 2023 6 min czytania

To stwierdzenie pojawiało się na blogu wielokrotnie – marka Salomon kojarzona jest przede wszystkim z butami do biegania w terenie. Ale to nie znaczy, że w ich ofercie nie można znaleźć uniwersalnych butów treningowych. Od niedawana także tych z kategorii stabilizujących. Takim modelem jest właśnie nowość w ofercie marki czyli Salomon DRX Bliss.

16 października 2023 7 min czytania

Nowy Solarcontrol 2 to w zasadzie delikatnie zmodyfikowany model Soalrcontrol. Tak samo dobrze amortyzowany, tak samo stabilny. Tylko jego „heavy userzy” zauważą w nim jakieś zmiany. To but będący cały czas bliźniakiem znanego i lubianego Solarglide, aczkolwiek oferujący od nieco większą kontrolę ruchu stopy i stabilizację. W ofercie marki adidas to obecnie jeden z dwóch, obok modelu Adistar CS but z kategorii stabilizacji.

14 października 2023 7 min czytania

Saucony Kinvara to model ceniony od lat za swoją lekkość, elastyczność i przyjemną pracę na szybszych odcinkach. W tym roku debiutuje jego turbodoładowana wersja – Kinvara Pro. But o zupełnie innej charakterystyce. Już nie taki lekki, nie taki elastyczny, ale korzystający z dobrodziejstwa karbonu i będący doskonałym butem do szybkich treningów. A jednocześnie przekraczający o 2 milimetry przepisy dopuszczające go do oficjalnych zawodów.

8 października 2023 7 min czytania

Najkrótszy opis Magic Speed jest taki, że to wolniejszy i tańszy odpowiednik Metaspeed Sky’a. W praktyce jest to o tyle mylne, że on sam może być doskonałą startówką. Jest to but bardzo lekki, szybki i dynamiczny. Może być Twoim butem startowym na praktycznie każdym możliwym dystansie. Może być szybką i lekką treningówką którą będziesz zabierał na najszybsze treningi.

4 października 2023 6 min czytania

Saucony Peregrine to ciekawy but. W przeciągu ostatnich lat uległa licznym przeobrażeniom, które czasami diametralnie go zmieniały. Tegoroczna 13 edycja to raczej dopieszczenie konstrukcji z zeszłego roku. To kilka milimetrów pianki więcej, dosyć uniwersalne terenowe przeznaczenie i tak samo agresywny charakter jak poprzednik. Na technicznych i trudniejszych szlakach poradzi sobie bardzo dobrze.

26 września 2023 6 min czytania

Nowy Wave Rider to kontynuacja ubiegłorocznej konstrukcji. Delikatnie zmieniona, co dla nie których może być zmianą na plus dla innych na minus. Pozostaje najbardziej uniwersalnym butem treningowym i stanowi esencję butów biegowych marki Mizuno. Ten but jest wystarczająco wszechstronny, aby sprostać każdemu wyzwaniu w warunkach miejskich. Da sonie radę ze spokojnym bieganiem, da sobie radę na szybszych odcinkach. Czego można potrzebować więcej.

24 września 2023 8 min czytania

Prime X Strung 2 to jeden z najbardziej zaawansowanych modeli butów od marki adidas. Jest kontynuacją modelu z roku ubiegłego. Stanowi połączenie dynamiki, która jest charakterystyczna dla karbonowej technologii używanej w butach startowych Adios Pro, z innowacyjną cholewką Strung, przypominającą kokon. Nieco z premedytacją jest to też model który ma podeszwę wyższą niż dopuszcza federacja World Athletics. Ale po kolei…

20 września 2023 7 min czytania

Model Mach cieszył się uznaniem na rynku ze względu na jego lekkość, przyjemną dynamikę i płynne odczucia pod stopą. Niemniej jednak, nie był to but, który wyróżniał się wyjątkową amortyzacją lub dynamiką. Teraz czas na jego kolejne wcielenie- Mach X, który korzysta z dobrodziejstw płytki z tworzywa Pebax.

14 września 2023 6 min czytania

Salomon Pulsar Trail to jeden z bardziej lajtowych modeli marki Salomon – marki z iście trailowym DNA. Jednakże jest tam miejsce zarówno na buty stricte górskie w teren hardcorowy jak i buty, które najlepiej spiszą się… w miarę szybkim bieganiu po ziemnych i szutrowych drogach. Właśnie w takich warunkach najchętniej widziałbym model Pulsar Trail.