Buty do biegania to podstawa wyposażenia biegacza. Często mówi się, że można zaoszczędzić na odzieży i innych akcesoriach, ale nie na butach. Warto wiedzieć jakie buty do biegania wybrać. Treningowe na spokojne codzienne bieganie, terenowe do biegów w terenie czy startowe na szybkie treningi i zawody.
Większości biegaczy nie trzeba przekonywać do zalet startówek z karbonem. Responsywna pianka oraz płytka z włókna węglowego robią robotę, choć nie zawsze uzyskana dynamika jest na pieruńsko wysokim poziomie. Salomon, choć większość was kojarzy go z trailu, zrobił to dobrze. Jest bardzo responsywnie i szybko.
Model 1080 w trzynastej odsłonie to kolejny krok naprzód najlepiej amortyzowanej treningówki marki New Balance. Z roku na rok jest coraz bardziej miękko, komfortowo i wygodnie. Jeśli but biegowy ma być dla ciebie przede wszystkim komfortowym długodystansowcem to ten model taki właśnie będzie. Dodatkowo najnowsza edycja tego buta okazuje się… najlżejszym „poduszkowcem” w historii bloga.
Niegdyś był to „Pegasus na sterydach” i najlepiej amortyzowany but biegowy marki Nike. Kiedy pojawił się Invincible Run utracił palmę najbardziej miękkiego. Po, raczej chłodno przyjętych edycjach piętnaście i szesnaście, mamy model która wraca do tego do czego przyzwyczaiło nas Vomero – jest bardzo miękko, komfortowo, nieco pluszowo. Teraz to znacznie lepszy but niż Pegasus! To but „treningowy premium”.
Hoka Gaviota 5 to model, których można powiedzieć, że ma wszystko – maksymalną amortyzację, maksymalną stabilizację. Na papierze to najbezpieczniejsze buty do biegania. Skierowane do najcięższych i tych posiadających „największe” stopy. Jednakże buty te potrafią także zaskoczyć. Na przykład tym, że nie są tak miękkie jakby mogło się wydawać. Zaskakują też podejściem do stabilizacji.
Thundercross to but próbujący łączący kilka rzeczy, które niekoniecznie są oczywiste. Znajdziemy tutaj przede wszystkim doskonałą przyczepność i pewny „chwyt” miękkiego gruntu. Znajdziemy nieco większą i bardziej długodystansową amortyzację. Wreszcie znajdziemy dużo szerokości i przestrzeni wewnątrz buta.
Nike Structure to jedyny model z klasycznej linii butów Nike ze stabilizacją. W ostatnich latach przechodził wiele zmian. Przez chwilę nawet był butem neutralnym. Najnowsza edycja wraca do korzeni, znów jest to but ze stabilizacją nadpronacji. Znów jest to but dobrze amortyzowany i dosyć standardowy jak na buty do biegania. Przeznaczenie Nike Structure 25 to […]
Najpierw Nimbus i Cumulus. Potem Kayano. Teraz czas na GT-2000. Asics w tym roku przeprowadza mocną przebudowę swoich kluczowych modeli. Zmiany te nie ominęły GT-2000, czyli uniwersalnego buta treningowego ze stabilizacją. W najnowszej edycji tej przyjemności i miękkości jest nieco więcej. Zupełnie przy okazji mamy też więcej wszechstronności.
Pierwszy rzut oka na Sestriere daje nam obraz wszechstronnego buta o szerokim zastosowaniu. Trawa, błoto, szuter czy mokre skały nie powinny być dla niego problemem. Także, jeśli szukasz buta „door to trail” czyli takiego w którym możesz komfortowo dobiec do swoich trailowych szlaków to będzie to but odpowiedni. Choć nie wygląda, kryje się w nim dużo zalet.
Coraz mniej osób pamięta, że przed erą karbonową model Adios to było spełnienie marzeń dla wielu w kategoriach butów startowych. Bardzo lekki, przyjemnie dopasowany do stopy, przyczepny, lekko sztywny a zarazem sprężysty but startowy. Ta specyfika pozostała z Adiosem do dziś. Butów o takiej specyfice jest coraz mniej.
To stwierdzenie pojawiało się na blogu wielokrotnie – marka Salomon kojarzona jest przede wszystkim z butami do biegania w terenie. Ale to nie znaczy, że w ich ofercie nie można znaleźć uniwersalnych butów treningowych. Od niedawana także tych z kategorii stabilizujących. Takim modelem jest właśnie nowość w ofercie marki czyli Salomon DRX Bliss.
Nowy Solarcontrol 2 to w zasadzie delikatnie zmodyfikowany model Soalrcontrol. Tak samo dobrze amortyzowany, tak samo stabilny. Tylko jego „heavy userzy” zauważą w nim jakieś zmiany. To but będący cały czas bliźniakiem znanego i lubianego Solarglide, aczkolwiek oferujący od nieco większą kontrolę ruchu stopy i stabilizację. W ofercie marki adidas to obecnie jeden z dwóch, obok modelu Adistar CS but z kategorii stabilizacji.
Saucony Kinvara to model ceniony od lat za swoją lekkość, elastyczność i przyjemną pracę na szybszych odcinkach. W tym roku debiutuje jego turbodoładowana wersja – Kinvara Pro. But o zupełnie innej charakterystyce. Już nie taki lekki, nie taki elastyczny, ale korzystający z dobrodziejstwa karbonu i będący doskonałym butem do szybkich treningów. A jednocześnie przekraczający o 2 milimetry przepisy dopuszczające go do oficjalnych zawodów.
Najkrótszy opis Magic Speed jest taki, że to wolniejszy i tańszy odpowiednik Metaspeed Sky’a. W praktyce jest to o tyle mylne, że on sam może być doskonałą startówką. Jest to but bardzo lekki, szybki i dynamiczny. Może być Twoim butem startowym na praktycznie każdym możliwym dystansie. Może być szybką i lekką treningówką którą będziesz zabierał na najszybsze treningi.
Saucony Peregrine to ciekawy but. W przeciągu ostatnich lat uległa licznym przeobrażeniom, które czasami diametralnie go zmieniały. Tegoroczna 13 edycja to raczej dopieszczenie konstrukcji z zeszłego roku. To kilka milimetrów pianki więcej, dosyć uniwersalne terenowe przeznaczenie i tak samo agresywny charakter jak poprzednik. Na technicznych i trudniejszych szlakach poradzi sobie bardzo dobrze.
Nowy Wave Rider to kontynuacja ubiegłorocznej konstrukcji. Delikatnie zmieniona, co dla nie których może być zmianą na plus dla innych na minus. Pozostaje najbardziej uniwersalnym butem treningowym i stanowi esencję butów biegowych marki Mizuno. Ten but jest wystarczająco wszechstronny, aby sprostać każdemu wyzwaniu w warunkach miejskich. Da sonie radę ze spokojnym bieganiem, da sobie radę na szybszych odcinkach. Czego można potrzebować więcej.
Prime X Strung 2 to jeden z najbardziej zaawansowanych modeli butów od marki adidas. Jest kontynuacją modelu z roku ubiegłego. Stanowi połączenie dynamiki, która jest charakterystyczna dla karbonowej technologii używanej w butach startowych Adios Pro, z innowacyjną cholewką Strung, przypominającą kokon. Nieco z premedytacją jest to też model który ma podeszwę wyższą niż dopuszcza federacja World Athletics. Ale po kolei…
Model Mach cieszył się uznaniem na rynku ze względu na jego lekkość, przyjemną dynamikę i płynne odczucia pod stopą. Niemniej jednak, nie był to but, który wyróżniał się wyjątkową amortyzacją lub dynamiką. Teraz czas na jego kolejne wcielenie- Mach X, który korzysta z dobrodziejstw płytki z tworzywa Pebax.
Salomon Pulsar Trail to jeden z bardziej lajtowych modeli marki Salomon – marki z iście trailowym DNA. Jednakże jest tam miejsce zarówno na buty stricte górskie w teren hardcorowy jak i buty, które najlepiej spiszą się… w miarę szybkim bieganiu po ziemnych i szutrowych drogach. Właśnie w takich warunkach najchętniej widziałbym model Pulsar Trail.