Bieganie powoli staje się dziedziną, do której coraz bardziej wkracza nowoczesna technologia. Dzięki temu nie tylko sportowcy, ale także amatorzy biegania mogą, w bezpieczny i efektywny sposób, poprawiać swoje wyniki. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób technologia wpływa na osiągi w bieganiu.
Śledzenie danych
Wśród biegaczy coraz bardziej popularne stają się smartfony i zegarki pomagające monitorować dane i wyniki związane z aktywnością fizyczną. Na przykład, dzięki sensorom GPS czy monitorze tętna w smartwatchu możesz w optymalny i bardziej efektywny sposób zaplanować swoje treningi. Korzystając z tego typu rozwiązań, zarejestrujesz m.in. pokonany dystans, średnie tempo czy ilość spalonych kalorii. Po przeanalizowaniu otrzymanych danych bardzo szybko dostrzeżesz, co powinieneś zmienić w swoim treningu, aby poprawić osiągane wyniki.
Analiza wyników z wykorzystaniem sztucznej inteligencji
Nie da się ukryć, że sztuczna inteligencja coraz częściej gości w naszych życiach. Już dziś korzysta z niej wiele aplikacji, wykorzystując ją na przykład do analizowania postępów w bieganiu. Czy wiesz, że można wykorzystać ją także w innych celach?
Skorzystaj z popularnych i ogólnodostępnych narzędzi, aby zaplanować swoje treningi. Możesz poprosić AI o stworzenie planu biegania, tym samym dostosowując go do swojego grafiku czy obecnej kondycji fizycznej. Należy jednak mieć na uwadze, że korzystanie z tego typu rozwiązań nie będzie możliwe jeśli nie posiadasz wydajnego sprzętu.
Monitorując swoje osiągnięcia z wykorzystaniem komputera, warto pamiętać, aby sprzęt miał wydajny procesor. Wówczas w pełni wykorzystasz możliwości AI. Warto rozważyć na przykład procesory typu Intel Core i3 (https://www.morele.net/kategoria/procesory-45/,,,,,,,,0,,,,43253O!3729/1/) – choć nie poprawią bezpośrednio Twojej kondycji fizycznej czy wyników biegowych, mogą sprawić, że będziesz szybciej korzystać z zaawansowanych aplikacji albo analizować swoje dotychczasowe osiągnięcia bez przeszkód.
Symulacje i wirtualne bieganie
Hasła „symulacja biegu” czy „wirtualne bieganie” mogą wywoływać skojarzenia z filmem Matrix, jednak warto wiedzieć, że dzięki rozwojowi technologii zjawiska te istnieją w rzeczywistości.
Symulacja biegania
Symulacje biegu najczęściej przyjmują formę kalkulatorów on-line. Wyobraź sobie, że chcesz wziąć udział w maratonie. Zastanawiasz się wówczas: “W jakim czasie dam radę pokonać taki dystans?”.
W celu znalezienia odpowiedzi na to pytanie warto skorzystać z symulatora biegania. Jest to narzędzie umożliwiające określenie tempa, jakie powinieneś utrzymać w trakcie biegu, aby osiągnąć swój wymarzony wynik – pokonać określony dystans w wyznaczonym przez Ciebie czasie. Za przykład weźmy Adama, który jest początkującym biegaczem. Adam chciałby ukończyć maraton o długości 42,195 kilometrów w 4 godziny. Średnio tempo, które powinien utrzymać, aby osiągnąć swój cel, wynosi 10,5 km na godzinę.
Symulatory biegania są ogólnodostępne – każdy może z nich skorzystać. Jedyne, co będzie Ci potrzebne to komputer oraz wydajny procesor. Jeśli jeszcze go nie posiadasz, możesz odwiedzić jedną ze stron, na której znajdziesz różne godne uwagi propozycje https://www.morele.net/kategoria/procesory-45/,,,,,,,,0,,,,43253O!3732/1/). Dzięki posiadaniu sprawnie działającego sprzętu będziesz w stanie szybko uzyskiwać dane niezbędne do realizacji Twoich sportowych celów.
Wirtualne bieganie
Warto także wspomnieć o tzw. wirtualnym biegu. Wbrew pozorom występuje on nie tylko w grach komputerowych. Obecnie można odbyć go o dowolnej porze, w dowolnym miejscu na świecie.
Zapisy na taki bieg mają formę zbliżoną do tej przyjętej przy tradycyjnych biegach. Wystarczy wejść na stronę organizatora, podać swoje dane, opcjonalnie uiścić opłatę za udział w biegu i gotowe! Na stronie jest podawany dystans, który należy pokonać w wyznaczonym czasie. Podczas takiego biegu musisz korzystać ze specjalnej opaski do biegania lub smartfona. Powinieneś także posiadać aplikację, która zmierzy Twoje osiągi. Po zakończeniu biegu wprowadzasz otrzymane dane na stronie organizatora i oczekujesz na wyniki.
Jedyne, czego potrzebujesz, aby móc brać udział w wirtualnych biegach, to telefon lub sprawnie działający komputer z dostępem do internetu. Jeśli jeszcze nie posiadasz wystarczająco wydajnego procesora (https://www.morele.net/kategoria/procesory-45/,,,,,101,,,0,,,,/1/), który umożliwi szybką pracę Twojego sprzętu, warto jak najszybciej się w niego zaopatrzyć.