adidas Terrex – co dla kogo i do czego?

Terrex to linia (nie tylko butów) adidas która dedykowana jest na trudne warunki. W przypadku biegania trudnymi warunkami są przede wszystkim góry i trail. Zerkając na buty możemy znaleźć w niej kilka dość różnych butów.

REKLAMA

Różnorodność objawia się przede wszystkim w podziale całej linii na trzy segmenty:

 • TWO – buty nastawione przede wszystkim na komfort i amortyzację, demonami prędkości nie będą ale można w nich komfortowo nabijać kilometry.
 • AGRAVIC – złoty środek między komfortem a szybkością. Buty niczym szwajcarski scyzoryk do wszystkiego i jeśli nie możesz sobie pozwolić na kilka butów terenowych to optymalnym wyborem będzie właśnie Agravic.
 • SPEED – przeciwieństwo segmentu Two. Buty z segmentu Speed są dużo lżejsze, bardziej dopasowane do stopy, oferują lepsze czucie podłoża a co za tym idzie oferują przede wszystkim dynamikę a nie komfort.

Warto też wspomnieć, że niemal wszystkie buty serii Terrex występują w wersji z klasyczną oddychającą (ale nie wodoodporną) cholewką. Oraz w wersji GTX gdzie w cholewce zastosowana została wodoszczelna membrana Gore-Tex.

adidas Terrex Two

Zacznijmy od tego zapewniającego największy komfort. Czyli Terrex Two. Jak pisze producent jest to but przeznaczony do średnio i długodystansowych tras na na różnych rodzajach nawierzchni, na których potrzebna jest amortyzacja, stabilność i ochrona. Za ochronę odpowiada zarówno sztywniejsza i mocniejsza cholewka. Za przyczepność umiarkowanie agresywny bieżnik z gumy Continental. Można powiedzieć, że nie ma w podeszwie boosta. Owszem nie ma ale w przypadku tego buta zastosowanie pianki EVA wiele amortyzacji mu nie ujmuje. Zyskuje na tym natomiast cena. Występuje także w wersji GTX.

Waga: 310 g męski, 265 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 399 PLN

Adidas Terrex Two GTX

adidas Terrex Two BOA

Terrex Two występuje w kilku odmianach. Two BOA to but w którym zwykłe sznurówki zastąpione zostały sznurowaniem zaciskowym BOA. Jest to typ sznurowania znany przede wszystkim z butów narciarskich i rowerowych. Ma postać żyłki i „kołowrotku”. Kręcąc kołowrotkiem kilkoma ruchami zaciskamy żyłkę na całej długości cholewki. Jest to dużo szybsze i dużo mniej podatne na rozwiązanie się, sznurowanie buta. Podobnie jak poprzednik występuje także w wersji GTX.

Waga: 320 g męski, 275 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 549 PLN

adidas Terrex Agravic Flow

Ostatnim, najbardziej uniwersalnym jest Terrex Agravic Flow. Łączy cechy Two (amortyzacja) z Speed (lekkość). Podeszwa wykonana z dwóch warstw pianek. Bliżej stopy jest sztywniejsza, bardziej stabilna pianka EVA. Pod nią jest warstwa miękkiego boosta. Niemniej jednak nie jest to but terenowy o bardzo dużej amortyzacji. W wersji Flow mamy też dosyć przewiewną (i delikatniejszą niż w Agravic BOA) siateczkę cholewki. Na plus podczas dłuższych terenowych biegów można też zaliczyć dosyć sporą ilość miejsca z przodu na palce. Występuje w wersji klasycznej i z membraną GTX.

Waga: 310 g męski, 270 g damski
Drop: 7 mm
Cena: 599 PLN

Adidas Terrex Agravic Flow

adidas Terrex Agravic BOA

Agravic Boa od Agravic Flow to ten sam kompromis miedzy komfortem a lekkością. W podeszwie również mamy dwie warstwy pianek – EVA oraz boost. To co je różni to cholewka. Agravic BOA ma cholewkę wykonaną z dużo solidniejszego materiału niż Agravic Flow. Jest też bardziej odporny na uszkodzenia. Dodatkowo cholewka zamiast klasycznych sznurówek wyposażona została w zaciskowy system BOA, który pozwala szybko „sznurować” buta. W środku także oferuje całkiem dużo miejsca na palce. Agravic BOA nie występuje w wersji GTX.

Waga: 285 g męski, 240 g damski
Drop: 7 mm
Cena: 649 PLN

Adidas Terrex Agravic BOA

adidas Terrex Speed

Przeciwieństwo modelu TWO. Choć pianka pod stopą to również EVA to w Speedach stopa jest zdecydowanie bliżej podłoża niż w Two. To też znacznie lżejszy but od Terrexa Two oraz Agravica, przez co sprawdzi się przy szybszym bieganiu oraz u lekkich biegaczy, którzy szukają lekkich terenowych butów. Dostępny także w wersji GTX.

Waga: 245 g męski, 215 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 549 PLN

adidas Terrex Speed LD

Tutaj także możemy wyróżnić kilka odmian tego buta. Poza klasyczną wersją buta jest też Speed LD, co można rozszyfrować jako „Long Distance”. Jest to but o minimalnie (dosłownie bo liczonej w milimetrach) wyższej podeszwie i minimalnie wyższej (kilkanaście gramów) wadze od Terrex Speed. Z czysto praktycznego i technicznego punktu widzenia buty te są bardzo do siebie podobne. Wersja LD nie występuje w wersji GTX.

Waga: 260 g męski, 220 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 599 PLN

REKLAMA

4 thoughts on “adidas Terrex – co dla kogo i do czego?

 • 17.11.2019 o 11:17
  Permalink

  Cześć,
  A jaki model (najlepiej Adidasa, choć niekoniecznie) poleciłbyś na miejskie zimowe bieganie po mokrych, śliskich, oblodzonych, asfaltowych ulicach i chodnikach w padającym deszczu lub deszczu ze śniegiem i sporadycznie w nieodśnieżonym parku czy lesie?

  Odpowiedz
 • 18.11.2019 o 15:04
  Permalink

  Adidas Terrex Speed LD – testuję od niedawna i stwierdzam, że dawno tak dobrych butów nie miałem 🙂

  Odpowiedz
 • 22.11.2019 o 09:40
  Permalink

  Cześć, Na asfalt używam tylko Adidasów, ale w planach na przyszły rok jest Rzeźnik Ultra. Które z tych butów polecasz na taki bieg, chodzi głównie o warunki terenowe.

  Odpowiedz
 • 01.11.2020 o 09:37
  Permalink

  Witam
  Jestem właśnie przed kupnem nowego buta .Zdecydowałem się na adidasa i zauważyłem że jest tych odmian o wiele więcej na tą chwilę oczywiście dlatego chciałem prosić o odpowiedż na moje pytanie co oznacza symbol XT a co TR jest spora różnica w cenie tych butów?

  dziękuję Józef

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *