Asics Gel-Zaraca 5 – niskobudżetowy, ale nie dla każdego

14 stycznia 2017 4  min czytania
Asics Gel-Zaraca 5 - detal

Zaraca jest postrzegana przede wszystkim przez pryzmat niskiej ceny. Warto jednak pamiętać też o innych rzeczach. Jest to but do biegania naturalnego. Może nie najlżejszy ale ze stosunkowo małą amortyzacją i przeznaczony dla lekkich biegaczy.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Asics
  • rok premiery: 2017
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: codzienne treningi
  • cena regularna: 319 zł

Dane techniczne

amortyzacja: umiarkowana
3/6
drop: klasyczny
10 mm
waga: średnia
323 g

Model ten z roku na rok się zmienia głównie pod kątem cholewki. Piąta edycja jest pierwszą, która ma gładki i bezszwowo wykończoną cholewkę. Wygląda bardzo dobrze.

Asics Gel-Zaraca 5

Przeznaczenie

Zaraca to but pod pewnymi względami jedyny w swoim rodzaju. Przedstawiany jest jako but do biegania naturalnego. W praktyce jak na but naturalny ma za wysoki drop, czyli różnicę między piętą a palcami – 10 mm. Spodziewałem się też, że but „naturalny” będzie lżejszy, a ten waży – 323 gramy.

Poza tym jest całkiem nieźle wykonany, elastyczny i zapewnia stosunkowo małą amortyzację. Dla osób lekkich, lądujących podczas biegu na całej stopie czy śródstopiu będzie jak znalazł. Także dla początkujących.

Biegaczom ciężkim, walącym z pięty – nie polecę.

Asics Gel-Zaraca 5 - detal

Cholewka – na tak!

Cholewka w Zaracach wygląda bardzo dobrze. Już pisałem, że wykończona jest bezszwowo co sprawia, że but wygląda dobrze. Cholewka ma też delikatną fakturę, która też poprawia jego wygląd. Jest też stosunkowo cienka ale za to lekka i przewiewna. Same plusy!

Asics Gel-Zaraca 5 - cholewka

Trochę gorzej wygląda w środku gdzie pod bezszwową cholewką mamy przeszyte dodatkowe wzmocnienia. Każdy taki szyty element wewnątrz to potencjalne źródło podrażnień. Na szczęście poza jedną taśmą nie ma takich elementów więcej. Nie ma ich też w czubku buta w wykończeniu wokół palców. Z przodu wewnątrz but wykończony jest gładko.

Asics Gel-Zaraca 5 - wnętrze

Amortyzacja – mała!

Technicznie podeszwa składa się z dwóch elementów. Zdecydowaną większość to pianka EVA – ta najprostsza stosowana w butach biegowych. Gdzieś pod piętą jest też GEL – najlepiej amortyzujące tworzywo Asicsa, które ma choć trochę lepiej tłumić wstrząsy pod piętą.

But jest jednak na nodze stosunkowo twardy. Nie czuć nawet przez chwilę miękkiej pracy buta pod piętą. Przyzwyczajony jestem do biegania i chodzenia w miękkich butach i Zaraca jest od nich wszystkich twardsza.

Asics Gel-Zaraca 5 - tyłem

Na pewno nie jest to but dla ciężkich biegaczy, lub takich biegających ewidentnie „z pięty”. I w jednym i w drugim przypadku będzie miał prawdopodobnie za słabą amortyzację. Idealnym użytkownikiem GEL-Zaraca jest biegacz lekki i podczas biegu lądujący na całej stopie.

Bieżnik – gładki i mało agresywny. Taki w sam raz na asfaltowe drogi, miejskie chodniki czy ubite ziemne drogi.

Asics Gel-Zaraca 5 - bieżnik

Drop – powinien mieć mniej!

But po założeniu wydaje się też „niski” w porównaniu z klasycznym butem treningowym pokroju Pulse’a czy Cumulusa. Sprawia wrażenie takiego o obniżonym dropie, czyli różnicy między piętą a palcami. W rzeczywistości jest to bardziej efekt niskiej podeszwy (stąd też mniej amortyzacji) niż samego dropu, który wynosi 10 mm. Tyle samo co w butach treningowych. But określany mianem „naturalnego” powinien mieć mniej.

Elastyczność – na plus!

Największą zaletą takiej podeszwy jest jej elastyczność. Najsztywniejsza część buta to jego zapiętek, który jest sztywny i trzymający stopę w ryzach. Reszta buta jest elastyczna. Zarówno wzdłuż:

Asics Gel-Zaraca 5 - elastyczność wzdłużna

Jak i w poprzek:

Asics Gel-Zaraca 5 - elastyczność poprzeczna

Elastyczność to na pewno plus tych butów.

Taka charakterystyka przyda się też podczas ćwiczeń. Podczas ćwiczeń nie potrzebuję amortyzacji (której tu nie ma zbyt wiele) za to cenię sobie elastyczność, przewiewność i stabilność w pięcie jaką daje usztywniony zapiętek. Osobiście myślę, że częściej niż do biegania używałbym tych butów do ćwiczeń.

REKLAMA

Waga umiarkowana

Patrząc na buty wydają się lekkie. Czytając o ich naturalnym przeznaczeniu też powinny być lekkie. W rzeczywistości but w moim rozmiarze 12 US waży 323 gramy co jest wartością umiarkowaną jak na but do biegania.

Podsumowanie

Zaraca przedstawiana jest jako but do biegania naturalnego. W praktyce ma za wysoki drop jak na but naturalny. Ma też mało amortyzacji przez co nie sprawdzi się u ciężkich biegaczy. Plusy, czyli elastyczna podeszwa i przewiewna cholewka sprawdzą się za to na pewno podczas ćwiczeń wewnątrz. Ja bym w takiej sytuacji używał najczęściej.

Plusy

  • dobrze wykończona i bezszwowa cholewka
  • bardzo dobra elastyczność
  • niska cena

Minusy

  • mała amortyzacja
  • jak na but nazywany naturalnym ma wysoki drop – 10 mm
REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Czytelniczka
Czytelniczka
7 lat temu

Witam ! 🙂
A jak się sprawdza ten model do stosowania do gry na hali ? (np. Siatkówka)
warte zastosowania, czy lepiej pomyśleć o innym modelu ?