Asics Tartheredge – petarda w oldskulowym stylu

Tartheredge wygląda tak jakby czas się dla niego zatrzymał kilka lat temu. Cienka siatkowa cholewka z zamszowymi dodatkami potrafi zmylić. Na nodze to natomiast jedyny tak szybki but Asicsa. To prawdziwa petarda.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – mała
3/7
 
 
▪ stabilizacja – duża
5/7
 
 
▪ waga rozmiaru 12US – 255 g
220 g
 
 
▪ spadek pięta-palce – 10 mm
10 mm
 
 
▪ cena katalogowa – 649 zł
539 zł
 
 
 

Przeznaczenie

Tartheredge to główny but startowy Asics. Następca modelu Tartherzeal. Dosyć sztywny, ale przygotowany do rozwijania jak największych prędkości. But nie dla każdego. Aby w pełni z niego skorzystać należy, delikatnie mówiąc, szybko biegać. Jeśli dychę ogarniasz w czterdzieści minut lub szybciej to wtedy tak – wykorzystasz lekkość i dynamikę tego buta. Jeśli się do tej granicy zbliżasz to Tartheredge może pomóc Ci ją złamać.

Asics Tartheredge

Asics – co jest co?

Gdyby patrzeć na aktualną segmentację butów Asics to dosyć łatwo odgadnąć, ze Tartheredge znajduje się w Run Faster. W chwili obecnej jest to właściwie jedyny tak szybki but Asisca. Pozostałem buty w tej grupie (Dynaflyte, Roadhawk FF i DS-Trainer) to buty treningowo-startowe.

 neutralnestabilizacja
największa amortyzacja  
bardzo duża amortyzacjaDynaFlyte 
duża amortyzacjaRoadhawk FFDS-Trainer
umiarkowana amortyzacja  
mała amortyzacjaTartheredge 
Asics Tartheredge - detal

Alternatywy

modelwaga 9USdropcena
adidas Adizero Adios226 g10 mm649 zł
Asics Tartheredge185 g10 mm539 zł
Mizuno Wave Emperor 3190 g9 mm499 zł
New Balance 1500 v5239 g6 mm549 zł
Nike Zoom Streak 6192 g10 mm429 zł

Co w bucie?

Kiedy biorę Tartheredge do ręki widzę klasyczną „starą” startówkę. Malutko pod spodem a na wierzchu cienka i bardzo, ale to bardzo przewiewna siatka z zamszowymi naszyciami. Znak identyfikacji producenta, w tym przypadku charakterystyczne dla Asicsa tygrysie paski okładające się w literę A, również zostały na cholewkę naszyte. Cholewka przypomina mi tą z dawnych Adizero Adiosów i choć można się pozżymać na nią za brak bezszwowego wykończenia to wygląda na prawdę bardzo dobrze.

Asics Tartheredge - cholewka

Tył buta jak przystało na Asicsa jest solidnie usztywniony i dobrze trzymający stopę. To jedyne tak sztywne miejsce tego buta. Jak przystało na startówkę wewnątrz mamy mniej gąbek i miękkich wykończeń niż w bucie treningowym, ale i tak pięta leży w nim nie tylko stabilnie ale i komfortowo. Można rzec, że pod tym kątem nie ma tutaj żadnego zaskoczenia.

Asics Tartheredge - wnętrze

Pod spodem mamy FlyteFoam co jest pewną nowością ponieważ dotychczas w tak lekkich, tak szybkich i tak wyzutych z amortyzacji, butach FlyteFoama nie było. W Tartheredge jest i to na całej długości podeszwy. Nie ma go jednak zbyt dużo więc amortyzacji jest w nim też odpowiednio mniej. Zazwyczaj w Asicsach pod piętą jest też GEL, ale w tym przypadku nie ma go wcale. Z resztą nawet jakby był to w minimalnej postaci, która wiele by nie zmieniła. Tartheredge z racji mniejszej ilości pianki, braku żelu i sztywnej dynamicznej specyfiki, nie jest butem o którym można powiedzieć, że jest amortyzowany. Wręcz odwrotnie – większość powie, że jest wręcz twardy i nawet głęboko szukając nie znajdą tutaj miękkości.

Asics Tartheredge - FlyteFoam

Jest to natomiast but, który ma być właśnie twardy, dość sztywny ale też lekki i pozwalający rwać asfalt…

Właśnie… co do rwania asfaltu. Tartheredge został na tą okoliczność odpowiednio przygotowany. Pod przednia częścią buta bieżnik złożony jest z kilkudziesięciu małych poliutretanowych ząbków. Są twarde, chropowate i działają niczym podeszwa kolców lekkoatletycznych. Pozwalają na złapanie asfaltu, czy co tam będzie akurat pod stopą, i jak najbardziej pewne odbicie z palców.

Asics Tartheredge - bieżnik

Pod piętą oczywiście ich nie ma. Pięta to płaskie wykończenie z klasycznej gumy węglowej. Można powiedzieć, że to nic specjalnego ale też nie jest to but, którego powinno się używać podczas klepania kilometrów i lądowania na pięcie. Tu ma być ogień! A aby zapłonął potrzebna jest dobra technika, która nie może się obyć bez mocnej pracy śródstopia i przedniej części buta.

Asics Tartheredge - amortyzacja

Ognia dodaje mu też niska waga! Niska według producenta oznacza 185 gramów buta męskiego i 160 gramów buta damskiego. Natomiast Tartheredge w rozmiarze 12 waży 220 gramów. To jeden z najlżejszych butów do biegania na rynku, a z butów które pojawiły się na blogu tylko siedem modeli ma niższą wagę.

Plusy

  • bardzo przewiewna cholewka,
  • dobra przyczepność,
  • dobra dynamika pozwalająca rozwijać duże prędkości,
  • bardzo niska waga.

Minusy

  • but tylko dla zaawansowanych.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *