Duomax i Dynamic Duomax – czym się różnią dwie technologie stabilizacji w Asics

Klasyczna stabilizacja rozwiązana jest w prosty sposób. Mianowicie w przyśrodkowej części podeszwy buta znajduje się dodatkowa wstawka mająca ograniczać nadpronację. W Asics raz jest opisana jako Duomax, raz jako Dynamic Duomax. Skąd różnica?

REKLAMA

Jedna i druga w przekroju wyglądają podobnie. Mają postać elementu z twardszej pianki, która ma ograniczać nadmierne ruchy do środka. Na zdjęciu poniżej widać ją jako szary element po lewej stronie.

Duomax Asics GEL-1170 - pięta

Czym się różni Dynamic Duomax od „zwykłego” Duomaxu?

Dynamic Duomax jest, jak jego nazwa wskazuje, dynamiczny a co za tym idzie bardziej dostosowuje się do pracy buta i stopy. Ma dodatkowy bufor w postaci pianki pomiędzy nim a stopą w postaci innej pianki. Jest mniej wyczuwalny, a co za tym idzie można powiedzieć że Dynamic Duomax jest bardziej miękki i nie daje aż tak dużej stabilizacji.

Duomax natomiast to taki duży „klocek” z twardszego materiału. Pomiędzy nim a stopą nie ma bufora, jak w Dynamic Duomax i przez to może być bardziej wyczuwalny. Bardziej też wpływa na ruch buta i stopy. Można powiedzieć, że choć paradoksalnie system Duomax występuje w prostszych i tańszych butach daje mocniejszą stabilizację.

Asics Gel-Surveyor 4 - Dynamic Duomax

Co jest gdzie?

I tak wśród głównych butów stabilizujących Asics wygląda to następująco:

 stabilizacjaamortyzacja
Gel-KayanoDynamic Duomax (dobra)największa
GT-3000Dynamic Duomax (dobra)bardzo dobra
GT-2000Dynamic Duomax (dobra)bardzo dobra
GT-1000Duomax (bardzo dobra)dobra
Gel-PhoenixDuomax (bardzo dobra)umiarkowana

Jak już wcześniej wspomniałem paradoksem jest, że prostsze i tańsze modele oferują w rzeczywistości bardziej solidną i bardziej ingerującą w pracę stopy stabilizację. Tak więc jeśli koślawisz stopy, masz dużą nadpronację i zależy Ci tylko i wyłącznie na stabilizacji, to najlepszym wyborem może być nie topowe Kayano czy GT-2000 a prostszy i tańszy GT-1000.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.