Gore-Tex Invisible Fit – czym różni się od „zwykłego” gore?

Gore-Tex w butach biegowych nie zawsze przyjmuje taką samą formę. Od niedawna możemy go znaleźć w dwóch formach: klasycznego Gore-Texu i technologii Gore-Tex Invisible Fit. Zapewniają dokładnie takie same parametry wodoszczelności. Różnią się natomiast (i to zdecydowanie) konstrukcją.

REKLAMA

Co daje membrana Gore-Tex? 

Gore-Tex to membrana wodoszczelna. Jej zasadą jest porowata konstrukcja. Pory są 20 000 razy mniejsze niż pojedyncza cząsteczka wody, więc nie ma szansy aby woda przedostała się do środka. Jednocześnie pory są 700 większe niż cząsteczka pary wodnej, więc para wodna może bez problemu wydostać się ze środka. Takich porów (otworków) na centymetrze kwadratowym membrany Gore-Tex jest około 1,5 miliarda. Sporo! 

Obydwie technologie, zarówno Gore-Tex jak i Gore-Tex Invisible Fit, zapewniają te same parametry. Jest to więc wodoszczelność na poziomie +/- 80 m czyli 80000 mm słupa wody. Oznacza to, że dopiero przy większej ilości wody ciśnienie jest na tyle duże, że „przepycha” krople wody przez membranę do środka.

Gore-Tex - Salomon

Gore-Tex vs… 

Rozwiązanie klasyczne Gore-Tex to te, w którym cholewka buta składa się z dwóch warstw. Na zewnątrz znajduje się klasyczny materiał cholewki. Pod spodem znajduje się dodatkowa druga cholewka czyli gore-texowy „bucik”. W ten sposób w butach mamy jakby dwie cholewki. Zwykłą na zewnątrz i gore-texową od wewnątrz. Buty z tak wykonaną cholewką można poznać zaglądając do jego wnętrza. Sreberko od spodu to właśnie laminat Gore-Tex. 

Przez tą dodatkową warstwę, cholewka jest nieco grubsza. Z tego samego powodu cholewka z membraną robi się sztywniejsza i sprawia, że miejsca w środku robi się jakby mniej. Czasami wręcz trzeba wybrać buty w rozmiarze o pół większym niż w ich odpowiedniku bez membrany. Ale nie jest to regułą.

Gore-Tex - Adidas

Gore-Tex Invisible Fit

W przypadku Gore-Tex Invisible Fit mamy zupełnie inną konstrukcję. Przede wszystkim membrana jest laminowana bezpośrednio z cholewką buta. Daje to już na starcie tą różnicę, że zamiast dwóch warstw (cholewka + gore-texowy „bucik”) mamy jedną. Dzięki temu taka cholewka zachowuje się nieco inaczej niż ta z klasycznym rozwiązaniem Gore-Tex.

  • Jest bardziej miękka, co wynika z faktu zastosowania jednej warstwy materiału zamiast dwóch. Pośrednio sprawia to też, że zyskujemy więcej przestrzeni w bucie i mamy więcej miejsca na palce.
  • Jest lżejsza, a jak podaje producent buty w tej technologii są o 18% lżejsze niż te z tradycyjną konstrukcją.
  • Chłonie mniej wody, co jest wynikiem tego że membrana jest przesunięta bliżej materiału wierzchniego. Znów posiłkując się danymi producenta – ilość wchłanianej wody przez cholewkę zmniejsza się o 50%. Dzięki temu też szybciej wysycha.

W przypadku technologii Gore-Tex Invisible Fit nie mamy gore-texowego „bucika” i zaglądając do wnętrza buta nie zobaczymy charakterystycznego „sreberka”. To najprostszy sposób aby rozpoznać z którym rozwiązaniem Gore-Tex mamy do czynienia w danym bucie.

Gore-Tex - Brooks

Tym właśnie różnią się obydwa rozwiązania. Technicznie zapewnią dokładnie taki sam poziom wodoszczelności i w wilgotnych warunkach ochronią cię tak samo – membrana jest dokładnie ta sama a różnica jest tylko w sposobie jej połączenia z cholewką. Nie da się też powiedzieć, aby któreś z tych rozwiązań było z praktycznego punktu widzenia lepsze, a któreś gorsze. W końcu liczy się efekt końcowy.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.