inov-8 Trailtalon 290 – jedna z najbardziej uniwersalnych „terenówek”

4 grudnia 2018 5  min czytania
Inov-8 Trailtalon 290 - cholewka

Buty inov-8 kojarzą się Wam tylko z glebogryzarkami pokroju Mudclawa czy X-Talona?! To błąd bo w ofercie tej marki poza tymi modelami jest również wiele innych. Jak choćby Trailtalon 290 – but zapewniający zarówno dobrą przyczepność w trudnych warunkach jak i dobrą amortyzację.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Inov-8
  • rok premiery: 2018
  • nawierzchnia: teren
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: codzienny trail
  • cena regularna: 559 zł

Dane techniczne

amortyzacja: umiarkowana
3/6
drop: klasyczny
8 mm
waga: średnia
358 g

Przeznaczenie

Trailtalon 290 to but do biegania w terenie. Jego przeznaczeniem jest przede wszystkim
„twardy trail”. Nie boi się leśnych ścieżek, szutrowych dróg ale także dobrze spisze się na skałach i kamieniach. Jest w ten sposób jedną z bardziej uniwersalnych terenówek, nie tylko wśród butów inov-8.

inov-8 Trailtalon 290
  • dobra amortyzacja jak na but terenowy,
  • dobrze dopasowana cholewka,
  • przyczepny bieżnik wykonany z trzech różnych mieszanek gumy,
  • uniwersalność, sprawdzi się zarówno na skałach jak i leśnych ścieżkach.
  • konstrukcja „klatki” w rejonie śródstopia może powodować dyskomfort.

inov-8 – co jest co?

Wspomniałem wcześniej o uniwersalności Trailtalona. Objawia się też ona tym, że w ofercie butów tej marki Trailtalon jest również po środku. Z jednej jego strony są buty przeznaczone na jeszcze bardziej miękkie podłoże włącznie ze śniegiem i błotem. Z drugiej strony są buty przeznaczone na jeszcze lżejszy teren a nawet na asfalt. Trailtalon 290 jest też jednym z lepiej amortyzowanych a co za tym idzie, bezpieczniejszych butów inov-8.

 NAWIERZCHNIAWYSOKOŚĆ PIĘTA / PALCEDROP
Oroc 280śnieg i lód13 mm / 7 mm6 mm
Mudclaw 300błoto12 mm / 6 mm6 mm
X-Claw 275błoto16 mm / 8 mm8 mm
X-Talon 212błoto13 mm / 7 mm6 mm
Trailroc 285skały16 mm / 8 mm8 mm
Roclite 315skały16 mm / 8 mm8 mm
Trailtalon 290skały19 mm / 11 mm8 mm
Parkclaw 275ścieżki20 mm / 12 mm8 mm
Roadclaw 275asfalt20 mm / 12 mm8 mm

Czy aby na pewno 290 gram?

Liczby w nazwie modeli inov-8 to symboliczne oznaczenie wag buta. Tak więc teoretycznie Trailtalon 290 w rozmiarze 42 EU waży 290 gramów. Tak mówi teoria. Praktyka jest natomiast taka, że Trailtalon 290 w rozmiarze 12 US waży 358 gramów. Czy to dużo? Nie. Taka waga plasuje Trailtalona gdzieś w połowie butów terenowych. Tyle samo z nich jest lżejszych co cięższych.

REKLAMA

Co w bucie? Amortyzacja i przyczepność

Podeszwa wykonana jest w dwóch elementów pianki PowerFlow. Z zewnątrz nie wygląda aby było jej w tym bucie bardzo dużo. I faktycznie mamy tutaj 19 mm pianki pod piętą oraz 11 mm pianki pod śródstopiem. To mniej niż klasyczne buty treningowe. To też mniej niż większość butów terenowych. Łatwo też w tym momencie policzyć, że taka grubość podeszwy daje 8 milimetrowy drop. Pod tym kątem jest zatem dość standardowo i jest do tej pory biegałeś w butach na standardowym dropie rzędu 10-12 mm to w Trailtalonach nie będziesz miał problemu.

inov-8 Trailtalon 290 - PowerFlow

Wbrew temu co wiele osób sądzi buty inov-8 to nie tylko buty twarde i surowe niczym drewniane chodaki. Dla takich osób Trailtalon będzie przyjemnym zaskoczeniem. Pod stopą nie czuć twardości, a bardzo wyraźną miękkość i sprężystość. Czuć to szczególnie pod piętą gdzie pianki jest najwięcej. Z tego też względu Trailtalona można zabierać nie tylko na krótkie terenowe przebieżki, ale nawet na solidne długie górskie wybiegania. Ja w każdym razie nie miałbym problemu aby go na takie wybieganie zabrać.

Istotą Trailtalona jest też jego bieżnik. Też jest kompromisem pomiędzy przyczepnością, która wymaga jak najdłuższych kołków w podeszwie, a uniwersalnością, która preferuje nieco płytszy bieżnik. Ten w Trailtalonie ma głębokość 4 mm co jest wysterczające na skały, kamienie, ziemię i szlaki. Wystarczająca jest też ilość i rozmieszczenie kołków. Te rozmieszczone są bardzo równomierne zarówno z przodu jak i z tyłu a także zarówno w głębi podeszwy jak i na jej krawędziach.

inov-8 Trailtalon 290 - bieżnik z przodu

Jest też wykonany z różnorakiej gumy. Najbardziej wytrzymała jest na powierzchni bezpośrednio pod piętą. Tam daje najwięcej wytrzymałości na ścieranie. Bardziej miękka ale też bardziej przyczepna guma znajduje się pod przednią częścią stopy. Trzecia mieszanka to znowu bardziej twarda mieszanka z której wykonane są krawędzie bieżnika. Jej twardość przydaje się do łapania przyczepności przy trawersach lub kiedy stopa ląduje na podłożu pod innymi „dziwnymi” kątami.

inov-8 Trailtalon 290 - bieżnik z tyłu

Co w bucie? Dopasowanie i trzymanie stopy

Cholewka w Trailtalonach 290 jest dość klasyczna. Wykonana jest z siateczki wzmocnionej tu i ówdzie sztywniejszymi elementami. Tu i ówdzie to przede wszystkim wzmocnienie na czubku buta, chroniące przed przypadkowym trafieniem czubkiem palucha w kamień. Mało jest to widoczne ale wzmocniony, a raczej uszczelniony został też cały otok wokół przedniej części stopy. Zdecydowana większość tych elementów połączona została ze sobą w sposób bezszwowy, co wpływa na wagę buta a także jego… „lżejszy” design.

inov-8 Trailtalon 290 - cholewka

Głównym elementem trzymającym stopę jest „klatka” w rejonie śródstopia. Składa się z czterech żeberek zarówno po jednej jak i drugiej stronie. W dotyku jest lekko elastyczna ale jednocześnie na tyle sztywna, żeby trzymała stopę w miejscu. I trzyma dobrze co czuć po założeniu. Jest to najlepiej trzymane miejsce w całym bucie. Nawet w pięcie Trailtalon nie daje takiego trzymania jak „klatka” w rejonie śróstopia.

inov-8 Trailtalon 290 - dopasowanie

Ma to też jeden minus który niektórym może doskwierać a innym nie. Ja go odczuwam od samego początku. Podczas ruchu, podczas zgięcia stopy czuję jak plastikowy element klatki wbija mi się w stopę. Nie jest to bardzo uciążliwe i nie uniemożliwia mi biegania w tym bucie, niemniej jednak mam wątpliwość. Przyzwyczaję się? „Klatka” zrobi dziurę w siatce? A może zrobi dziurę w mojej stopie?

Tył czyli zapiętek jest umiarkowanie usztywniony. Trzyma stopę tyle ile powinien i nic więcej. Nie będzie przeszkadzał w trakcie biegu i jestem przekonany, że będzie dopasowywał się do tego jak procuje stopa i pięta. Można to przeoczyć ale w rejonie zapiętka ukrywają się też zaczepy na stuptuty. Po jednym takim zaczepie znajdziemy po jednej i drugiej stronie buta. Mały drobiazg a bywa przydatny.

inov-8 Trailtalon 290 - zapiętek
REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dan
Dan
6 lat temu

Pawle, możesz podać alternatywy dla tego modelu? Czy Caldorado 3 będzie podobny w „odbiorze”?

zakho
zakho
6 lat temu

Mi plastikowa klatka złamała się po 300km. W wymienionej parze po 200km na razie się trzyma.

Jacek
Jacek
6 lat temu

Przez pierwsze kilometry but jest wygodny, dużo miejsca na palce, dobra wentylacja, stopa nie przesuwa się na zbiegach ,a podeszwa(szczególnie pieta) dobrze amortyzuje. Jednak po 15-u km zaczynamy odczuwać mocno podłoże.
Po pobieganiu w bucikach (nie przetłumaczeniu opisu) stwierdzam, że but jest dobry na łatwy teren teren ze wskazaniem na miękkie podłoże i niezbyt długi kilometraż (maratonu – tak ,ultra -niewskazane czyt.nie)