Wybór prezentów dla biegaczy wcale nie jest taki prosty. Jedni z nich zadowalają się jedną parą butów, dwiema koszulkami, dwiema parami spodni i kurtką. Inni, którzy zdają się mieć już wszystko, fascynują się wszelakimi gadżetami, włącznie z czapeczką wyposażoną w diody LED (tak, tak, marka NB miała w swojej ofercie taką czapeczkę). Zastanawiasz się więc, co mogłoby sprawić radość biegaczowi jako prezent?
Z pomocą przychodzą różnego typu akcesoria i dodatki. W większości przypadków eliminuje to problem związany z doborem rozmiaru. Oferta jest szeroka, a mimo to niewielu biegaczy posiada pełen zestaw. Poniżej przedstawiam te najbardziej oczywiste i najczęściej wybierane. Ostateczny wybór zależy od tego, ile jesteś gotów/chętny wydać.
Chusta – od 40 do 80 zł
Mała rzecz, a cieszy. Osobiście posiadam ich kilkanaście, a może nawet dziesiąt. Co pewien czas dołączają do mojej kolekcji kolejne. Z chusty można stworzyć niemal wszystko – czapkę, komin, chustę, bandanę, czy opaskę. To naprawdę praktyczny drobiazg, który świetnie może pełnić rolę dodatku do głównego prezentu.
Skarpety – od 30 do 100 zł
Niby najbardziej oklepany prezent, ale… Im ktoś więcej biega, tym tych skarpet więcej się zużywa. Poza tym, warto zauważyć, że nie wszystkie skarpety są sobie równe. Te podstawowe sprawdzają się dobrze, ale w poszukiwaniu prezentu można zdecydować się na coś wyjątkowego, na przykład na skarpety X-Socks z dodatkowymi panelami wspierającymi stopę i wyjątkową wytrzymałością. Dla wielu biegaczy skarpety X-Socks to wybór na specjalne okazje, takie jak starty czy inne wyjątkowe wydarzenia.
Rękawiczki – od 80 do 150 zł
Teoretycznie każdy biegacz aktywny jesienią i zimą powinien już posiadać takie akcesoria, ale… Podobnie jak w przypadku skarpet, istnieje możliwość wyboru modelu podstawowego jak i bardziej zaawansowanego. Podstawowy zapewni komfort w temperaturze około zera stopni Celsjusza. Modele bardziej zaawansowane i ciepłe sprawdzą się szczególnie (a nawet przede wszystkim) w niższych temperaturach.
Rękawki – od 75 do 150 zł
Główną funkcją rękawków do biegania jest po prostu utrzymanie ciepła w rękach. W chłodne dni na zawodach często można zauważyć biegaczy w koszulkach na ramiączkach i rękawkach. Takie rękawki zapewniają dodatkową warstwę ciepła na ramionach i przedramionach, co jest znacznie wygodniejsze niż noszenie koszulki z długim rękawem. Ponadto, gdy zrobi się zbyt gorąco, można je łatwo zdjąć lub zsunąć na nadgarstki. Poza funkcją termiczną część rękawek posiada też funkcję kompresyjną, co oznacza, że poprzez ucisk wpływają na lepszą pracę mięśni.
Pas z bidonem – od 80 do 160 zł
Najwygodniejszym sposobem na zabranie wody, telefonu czy kluczy na trening jest użycie pasa biodrowego. Pasy takie występują w różnych formach – z bidonem lub bez. Wiele z tych pasów ma dodatkowe kieszonki, które mogą pomieścić nie tylko telefon i klucze, ale także żele energetyczne czy chusteczki. To praktyczne rozwiązanie szczególnie podczas dłuższych i wolniejszych biegów oraz podczas wycieczek biegowych.
Roler do masażu – od 130 do 170 zł
Osobiście uważam, że automasaż wałkiem jest jednym z najlepszych rzeczy jaką możesz zrobić po treningu. Warto wpleść go w swoją rutynę biegową. Masaż wałkiem jest doskonały do ,,rozluźniania” spiętych mięśni po treningu, co poprawia ich funkcję i długoterminowo zmniejsza ryzyko kontuzji. Wielu biegaczy pomija rozciąganie i dbanie o ciało po biegu. Czy masaż wałkiem może zmienić tę tendencję?
Odzież termoaktywna – od 150 do 300 zł
Niezbędna dla biegaczy zimą. Pierwsza, precyzyjnie dopasowana warstwa bezpośrednio przy ciele potrafi zatrzymać więcej ciepła niż bluza noszona na wierzchu. W chłodne i mroźne dni to od niej powinno się zaczynać ubieranie przed treningiem. Jeśli ktoś jeszcze nie ma, warto dodać ją do swojej biegowej garderoby. Co więcej, nie ma przeszkód, aby korzystać z niej podczas innych aktywności, takich jak jazda na nartach, czy nawet w codziennym użytkowaniu.
Słuchawki od 50 do 750 zł
Jeśli biegacz ceni sobie słuchanie muzyki i używa standardowych przewodowych słuchawek dołączonych do telefonu, warto rozważyć pewne ulepszenie. Dla tych, którzy planują używać ich podczas biegania, inwestycja w bezprzewodowe słuchawki z pewnym stopniem wodoodporności może okazać się dobrym pomysłem. Osobiście polecam modele z przewodnictwem kostnym, które nie tylko oferują doskonałą jakość dźwięku, ale także nie izolują od dźwięków otoczenia. Ponadto, nie ma ryzyka, że spadną z głowy podczas biegu.
Karta podarunkowa – od 1 zł do …
Dobra… Poddaję się… Jeśli każdą z tych rzeczy ma osoba, której chciałbyś zrobić prezent, to zostaje jeszcze karta podarunkowa. W przypadku karty podarunkowej do Sklepu Biegacza nie masz ograniczonej kwoty jaką sprezentujesz biegaczowi. Może być to zarówno 5, 500 jak i 5000 złotych. A jeśli wybierze coś droższego to po prostu dopłaci tę różnicę.
PS To jest aktualizacja wpisu oryginalnie opublikowanego w grudniu 2021 roku.
Dzień dobry potrzebuję porady dotyczącą butów do biegania/ szybkiego chodzenia a chodzę szybko / na różne powierzchnie beton las. Ostatnio biegałam w asics były super niestety rozpadły się i nie zapisałam jakie to były na pewno kupione około cztery lata temu. Jestem osobą szczupłą po 60 ,ale zależy mi na stabilności i bezpieczeństwie stawów . Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam