Salomon Index.01 – buty biegowe w 100% do recyklingu

29 czerwca 2021 5  min czytania
Salomon Index.01 - detal

Salomon Index.01 reklamowane są jako buty w pełni przystosowane do recyklingu. Jednocześnie ma to być cały czas pełnoprawny but do biegania. Co wyszło z takiego połączenia i czy warto się nad nimi pochylić? Co oferują jako but do biegania? Jak wygląda w praktyce ich stuprocentowy recykling?

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Salomon
  • rok premiery: 2021
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: codzienne treningi
  • cena regularna: 869 zł

Dane techniczne

amortyzacja: umiarkowana
3/6
wysokość: niska
29/20 mm
drop: klasyczny
9 mm
bieżnik: płaski
1,9 mm
szerokość cholewki: standard
104,4 mm
waga: średnia
330 g

Przeznaczenie 

W przypadku Indeksów ciężko trochę wyłapać ich przeznaczenie bo mówi się tylko i wyłącznie o możliwości  ich recyklingu. Gdybym jednak miał je sklasyfikować to Index są umiarkowanie amortyzowany butem treningowym. Są przeznaczone dla osób które biegają krótsze dystanse, ważą tak do około 85 kilogramów lub chcą w jednym bucie chodzić oraz jeśli jest taka potrzeba, pobiegać. Pobiegać w duchu dbałości o środowisko.

Salomon Index.01

Plusy

  • bardzo miękka i przewiewna cholewka,
  • but w 100% do recyklingu.

Minusy

  • rozmiarówka, musiałem wybrać większy rozmiar,
  • niewielkie trzymanie stopy,
  • delikatna cholewka prawdopodobnie nie wytrzyma bardzo długiego użytkowania.

BioButy

Właśnie, środowisko. But już na samym początku przypomina trochę… nie obrażając tego modelu… śmiecia. Wygląda trochę jak zużyta papierowa torebka która aż się chce wyrzucić do pojemnika PAPIER.

Trochę też taka jest jego idea. Salomon bardzo zgrabnie opisuje to na swojej stronie internetowej ale w skrócie chodzi o to aby cholewkę wykonać wyłącznie z jednego materiału tak by można ją po zużyciu oddzielić od podeszwy, zmielić i wykorzystać jako surowiec do kolejnej produkcji

Salomon Index.01 - detal

Analogiczna sytuacja dotyczy podeszwy. Wykonać z jednego surowca, oddzielić od cholewki, zmielić, wymieszać ją z nowym czystym surowcem i wyprodukować kolejna podeszwę. To akurat żadna abstrakcja. Nie zawsze byłem blogerem i sprzedawałem buty. Wiele lat temu mieliłem plastikowe części sprzętów RTV-AGD by potem robić z nich nowe części. Może mieliście je w swoich telewizorach, lodówkach czy pralkach.

Cała ta idea zadziała tylko i wyłącznie kiedy po zużyciu buty oddacie do recyklingu. A dokładniej to odeślecie do Salomona. Jak to zrobić dowiecie się z ich strony internetowej. Podpowiedź macie też w pudełku. O tutaj pod tym QR kodem.

Salomon Index.01 - QR kod

Jeśli ich nie odeślecie to cała idea recyklingu wyląduje w śmietniku. Salomon nie przetworzy tego buta na kolejny a stanie się kolejnym śmieciem. Zakładam, że większość Indexów, niestety, skończy właśnie w śmietniku.

Cholewka czyli poliester

Surowiec z jakiego wykonano cholewkę to poliester. Może on jednak, jak każdy materiał, przyjmować różne formy. Większość to poliestrowa siatka. Trochę przypominająca koszulki. Jest bardzo miękka, elastyczna i daje stopie dużo swobody. Leży bardzo przyjemnie.

Poza siatką, część cholewki w rejonie śródstopia i sznurowadeł, tworzy nieco sztywniejszą „klatkę”. Z daleka może wyglądać na sztywną ale jest tylko nieznacznie sztywniejsza niż okalającą ją siatkowa cholewka. W pewnym stopniu poprawia trzymanie buta na stopie. Jest bardzo przewiewna. To zresztą cecha całej cholewki – przewiewność. Przez ażurową fakturę ponadprzeciętna, jeśli spojrzymy na ogół butów biegowych.

Salomon Index.01 - cholewka

Trzymanie w rejonie zapiętka podobnie jak i całego buta też opiera się na miękkim dopasowaniu i (przy okazji) nieco twardszej podeszwie. Brak tutaj wzmocnień, wewnętrznych zapiętków, zewnętrznych klipsów. Nie ma trzymania w imadle jest miękki komfort. Wraz z przewiewnością daje to właśnie tą przyjemną swobodę. Jeśli natomiast szukasz takiego mocnego trzymania pięty i stopy i chciałbyś aby but trzymał ją jak te przysłowiowe „imadło” to szukaj dalej. Index Ci tego nie da. Nie można mieć wszystkiego na raz. Lekka, przewiewna i przystosowana do recyklingu podeszwa to mniej trzymania. Ciekawe jak z jej wytrzymałością?

Salomon Index.01 - zapiętek

Szerokość i obszerność toebox, czyli miejsca na palce dość standardowa choć jest też „haczyk”. W przypadku Indexów musiałem wziąć rozmiar większe niż zawsze. Moje standardowe 12 US w tym przypadku było za małe nawet do chodzenia. Może i szerokość jest ok, ale kształt czubka buta wymusił wybranie rozmiaru większego niż zazwyczaj.

REKLAMA

Podeszwa czyli poliuretan

Podeszwa Indexów wykonana została z poliuretanu domieszkowanego azotem. Bez zbędnych dodatków bo cała podeszwa wykonana jest z jednolitego bloku pianki. Powiedziałbym, że miękkiego gdyby to była prawda. W Indexach podeszwy jest całkiem sporo – 29 mm z tyłu i 20 mm pod przednią częścią stopy. Choć wygląda, że jest jej dużo nie jest to zdecydowanie but typu „poduszkowiec”. To zupełnie nie ten poziom miękkości.

Salomon Index.01 - amortyzacja

Amortyzacja w Indexach jest dobra (także z powodu ilości pianki) ale z gatunku tych sztywniejszych, bardziej responsywnych. Ta umiarkowana miękkość i większa sztywność przypomina mi wręcz specyfikę buta treningowo-startowego. Ciężcy biegacze i fani bardzo miękkich butów nie polubią się z nimi. Dla nich będzie najzwyczajniej w świecie zbyt twardy. Mają szansę polubić go natomiast ci lżejsi, ważący tak do 85 kilogramów. Polubią go też ci którzy nie lubią zbyt miękkich butów. Dodając do tego design i bardzo ekologiczne podejście w zaprojektowaniu tego buta, polubią go również ci którzy chcieliby mieć buty zarówno na miasto jak i od czasu do czasu na trening.

Salomon Index.01 - bieżnik

Podobnie mylący jest również profil podeszwy. W pierwszej chwili patrząc na niego widać dosyć sporą kołyskę i znaczne zadarcie czubka buta do góry. Taki profil ma najczęściej na celu pomoc w przetoczeniu stopy i sprawienie aby but był bardziej dynamiczny. W Indexach jednak tego nie czuć. Brak usztywnień i mimo wszystko miękka podeszwa powoduje, że podczas biegu cały ten profil wraz z podeszwą się „rozpłaszcza” pod ciężarem ciała i nie ma efektu, że but sam się przetacza do przodu. Przetoczenie jest ok, ale bez efektu WOW!

Salomon Index.01 - bokiem

Generalnie pod kątem czysto biegowym w Indexach brakuje mi właśnie efektu WOW! Robotę natomiast robi tutaj design, bardzo przewiewna cholewka, która może nie trzyma stopy niewiadomo jak mocno ale bardzo, bardzo przyjemnie. Robi też robotę podejście do recyklingu. Nie tylko w jego produkcji użyte zostały surowce „z odzysku” ale realnie każdy ich użytkownik może przyczynić się aby z tych butów kiedyś powstały następne. A nie wylądowały na śmietniku.

Bo Index nie musi wylądować na śmietniku. A jeśli ktoś wyrzucił kartkę z QR kodem i nie wie gdzie szukać informacji lub gdzie je odesłać to zapraszam na salomon.com/index01registration

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments