Saucony – przegląd butów do biegania

Saucony to chyba najbardziej kaleczona w wymowie nazwa marki wśród butów biegowych. To też marka w Polsce niedoceniana i mało znana. A szkoda bo ofertę ma równie szeroką jak Asics czy Brooks. Oto te najbardziej popularne czyli buty treningowe na twarde nawierzchnie.

REKLAMA

Zacznijmy od tego że w Saucony jest stosunkowo prosto. Podobnie jak w przypadku Asicsa można tutaj znaleść taki sześciomodelowy trzon butów. To trzy modele neutralne – Triumph, Ride, Jazz oraz trzy modele które są ich odpowiednikami ale z dodatkową stabilizacją czyli – Hurricane, Guide i Phoenix. Tego ostatniego Phoenixa nie należy mylić z Asics Gel-Phoenixem. Interesujące jest jednak to że obydwa modele choć pochodzą od dwóch różnych producentów to mogą być swoimi alternatywami.

 treningowe
naturalne
treningowe
neutralne
treningowe
ze stabilizacją
treningowe z
dużą stabilizacją
największa
amortyzacja
ZealotTriumphHurricaneRedeemer
bardzo duża
amortyzacja
 RideGuideOmni
duża
amortyzacja
 JazzPhoenix 

Poza tą szóstką są też modele które uzupełniają ofertę wszerz. Mamy więc Zealota który cechuje się amortyzacją podobną do Triumpha ale jest butem bardziej elastycznym. W drugą stronę mamy takie modele jak Omni cy Redeemer z jeszcze większą stabilizacją niż podstawowa trójka. Redeemer, niedostępny w Polsce, to wręcz stabilizacja totalna.

Poza tymi modelami mamy też kilka modeli z grupy race czyli wyścigowej. Tutaj są modele określane jako lekkie treningowe oraz startowe.

 startowe
umiarkowana
amortyzacja
Kinvara
mała
amortyzacja
Fastwitch
bardzo mała
amortyzacja
Type A

Poza tymi modelami jest jeszcze kilka innych bardziej niszowych. Te tutaj to absolutny trzon marki.

Saucony Triumph ISO

Triumph to jeden z tych modeli z największą amortyzacją i przeznaczonych dla najcięższych biegaczy. Albo tych którzy po protu lubią mieć w butach mega miękko. O samym bucie też można napisać sporo. Po pierwsze specyficzna konstrukcja cholewki ISO, która składa się z wielu elementów wokół śródstopia gdzie każdy może dopasowywać się do stopy indywidualnie. Amortyzacja oparta na systemie/piance Power Grid na całej długości podeszwy. Dodatkowo w najnowszej edycji (Triumph ISO 2) dołożona została warstwa pianki EVERRUN dzięki czemu but ma być jeszcze bardziej miękki. Czy taki będzie? Dla mnie to i tak jeden z najbardziej miękkich butów na rynku. To też jeden z tych dostępnych w Sklepie Biegacza.

Waga: 289 g mężczyźni, 244 g kobiety
Drop: 8 mm, pięta: 30 mm, palce: 22 mm

Saucony Triumph ISO

Saucony Zealot ISO

Zealot to but bardzo podobny do Triumpha. Trochę prostszy bo „tylko” z PowerGridem i konstrukcją ISO. Podobnie do Triumpha miękki ale mający większą elastyczność i naturalność bo drop został tutaj obniżony raptem do 4 mm. To taka bardziej elastyczna treningówka z mega amortyzacją. Do tego sporo lżejsza od Triumpha.

Waga: 235 g mężczyźni, 210 g kobiety
Drop: 4 mm, pięta: 25 mm, palce: 21 mm

Saucony Zealot ISO

Saucony Ride

Dla mnie klasyka i jeden z najczęściej kupowanych modeli Saucony. Ride to but z mniejszą amortyzacją od Triumpha. Nadal bardzo miękki bo oparty na piance Power Grid umieszczonej na całej długości buta. Cholewka w nim natomiast jest bardziej tradycyjna, ale solidna. Ride i jego amortyzacja to maksimum co potrzebuje na trening taki gość jak ja  (190cm/80kg). Dostępny w Sklepie Biegacza.

Waga: 266 g mężczyźni, 241 g kobiety
Drop: 8 mm, pięta: 26 mm, palce: 18 mm

Saucony Ride

Saucony Jazz

Ostatni z topowej trójki. Amortyzacja oparta tylko na piance Progrid znajdującej się tylko pod piętą oraz klasycznej EVA. Pod kątem amortyzacji tylko i aż dobry. Wystarczy większości biegaczy byle tylko nie byli to biegacze z bardzo dużą masą ciała czy chcący bardzo miękkich butów. Podsumowując – bez wodotrysków, solidny i w przystępnej cenie (399 złotych).

Waga: 281 g mężczyźni, 249 g kobiety
Drop:8 mm, pięta: 26 mm, palce: 18 mm

Saucony Jazz

Saucony Hurricane ISO

Hurricane to but z największą amortyzacją dla osób potrzebujących dodatkowo większaj stabilizacji (nadmiernych pronatorów). Oparty na piance PWRGID+ rozłożonej na całej długości buta. Dodatkowo ma warstwę EVERRUN oraz system ISO poprawiający trzymanie śródstopia. Jest wręcz kopią Triumpha ale ze stabilizacją dla nadpronatorów.

Waga: 306 g mężczyźni, 266 g kobiety
Drop: 8 mm, pięta: 30 mm, palce: 22 mm

Saucony Hurricane

Saucony Redeemer ISO

Redeemer to but którego możemy nigdy nie zobaczyć w Polsce. To but z najwyższej półki jeśli chodzi o amortyzację. Cholewka także z najwyższej półki czyli z serii ISO z oraz z… mega totalną stabilizacją. Waga tego buta też jest totalna – 366 gramów w rozmiarze 9 US. To but dla osób które ważą tyle co dorodny jednorożec i pronują jak… jak nie wiem co.

Waga: 366 g mężczyźni, 326 g kobiety
Drop: 8 mm, pięta: 29 mm, palce: 21 mm

Saucony Redeemer

Saucony Guide

Guide – najbardziej uniwersalny model Saucony wśród butów stabilizujących. Pod kątem przeznaczenia i stopnia amortyzacji zbliżony do Ride i podobnie jak on z bardzo dobrą amortyzacją. Najnowszy model Guide 9 to jeden z tych w których pojawiła się miękka pianka EVERRUN między podeszwą a wkładką. Bardzo dobra amortyzacja i dobra stabilizacja. Dostępna w Sklepie Biegacza.

Waga: 275 g mężczyźni, 232 g kobiety
Drop: 8 mm, pięta: 27 mm, palce: 19 mm

Saucony Guide

Saucony Omni

Komu Guide nie wystarcza to jest jeszcze Omni. Ten także model z bardzo dobrą amortyzacją (ten sam co Guide) ale z mocniejszą stabilizacją. Przeznaczony jest w ten sposób dla biegaczy z dużą nadpronacją. Dużo większą niż w Guidach.

Waga: 318 g mężczyźni, 264 g kobiety
Drop: 8 mm

Saucony Omni

Saucony Phoenix

Ostatni z sześciu głównych modeli – odpowiednik neutralnego Jazza. Najprostszy, z systemem Progrid tylko pod piętą i „tylko” dobrą amortyzacją. Stabilizacja nadpronacji na umiarkowanym poziomie. But prosty, nieskomplikowany i stosunkowo tani.

Waga: 281 g mężczyźni, 249 g kobiety
Drop: 8 mm, pięta: 26 mm, palce: 18 mm

Saucony Phoenix

Saucony Kinvara

Najlepiej amortyzowana z tych szybkich. Z umiarkowaną amortyzacją, ale jeszcze nie tak twarda jak typowe startówki. Poza pianką EVA mamy tu warstwę miękkiego EVERRUN. Do tego mamy niski 4 milimetrowy drop i niską wagę. Dobra propozycja na szybkie treningi i na zawody. Kręcącym się około 3 godzin w maratonie sprawdzi się świetnie jako startówka nawet na ten dystans. Niektórzy po Kinvarach nie chcą innych butów na maraton. To też jedna z najlepiej sprzedających się startówek w Sklepie Biegacza.

Waga: 218 g mężczyźni, 187 g kobiety
Drop: 4 mm, pięta: 22 mm, palce: 18 mm

Saucony Kinvara

Saucony Fastwitch

To już typowa startówka na dystanse od piątki do półmaratonu. Bez cudacznych pianek w podeszwie. Tylko podstawowa EVA i wszystko. Lekki i wymagający. Do tego buta trzeba wybiegać odpowiedni poziom. Bez tego nie ma sensu go nawet mierzyć.

Waga: 198 g mężczyźni, 164 g kobiety
Drop: 4 mm, pięta: 18 mm, palce: 14 mm

Saucony Fastwitch

Saucony Type A

Najbardziej wyżyłowana i lekka startówka. Amortyzacja i podeszwa zmniejszona tu została do minimum. Nadal jego przeznaczeniem są starty na dystansie od 5 kilometrów do półmaratonu. But dla najszybszych.

Waga: 147 g mężczyźni, 127 g kobiety
Drop: 4 mm, pięta: 16 mm, palce: 12 mm

Saucony Type A
REKLAMA

12 komentarzy do “Saucony – przegląd butów do biegania

 • 02.05.2016 o 23:49
  Permalink

  Kolejne świetne opracowanie! Dzięki Tobie Paweł zdecydowanie łatwiej się rozeznać wśród propozycji producentów butów do biegania! Zgodzę się z Tobą, że Saucony jest w Polsce marką zdecydowanie niedocenianą. W Stanach w ścisłym topie na nogach biegaczy…

  Odpowiedz
 • 05.05.2016 o 08:51
  Permalink

  Cóż lepszy marketing Sokeni i też „chodziłby” w sklepach.

  Odpowiedz
 • 11.06.2016 o 15:26
  Permalink

  Cóż – ja kupiłem w tamtym roku Saucony Xodus 5 – buty za prawie 500 złotych – i to była moja największa pomyłka. Pierwsze wrażenie bardzo dobre, mogę pochwalić amortyzację podeszwy na ostrych kamieniach, gorzej jest na gładkich, gdyż buty się ślizgają. Ale najgorsze jest to, że po trzech miesiącach i może niecałych 200 km zrobiły mi się dziury na dużych palcach (buty nie są za małe – leżą w sam raz). Łączenie wzmocnienia na przodzie buta z siateczką na cholewce jest bardzo delikatne. Przedstawiciel Saucony nie chce uznać oczywistej wady buta. Nie wykluczam, że sprawę skieruję do rzecznika konsumentów, a może nawet do sądu. Butów zdecydowanie nie polecam.

  Odpowiedz
 • 05.02.2017 o 12:29
  Permalink

  Witam.
  Paweł mam pytanie czy testowałeś już Guide 10? Jeżeli tak jaka jest Twoja opinia?Miałem zamiar kupić Hurricane ale Guide oferuje troszkę mniejsze wsparcie.Wiem,że wybór butów jest bardzo subiektywny ale co według Ciebie warte jest polecenia biegaczom z lekką nadpronacją?Dodam,że w miesiącu biegam do 200km.

  Odpowiedz
 • 24.03.2017 o 22:41
  Permalink

  A ja dorzucę pytaniem – między Saucony Guide 8,9,10 są jakieś duże różnice?

  Odpowiedz
 • 04.04.2017 o 10:54
  Permalink

  Ja bardzo lubię hurricana. Dla mnie jest lepszy niż kayano asicsa. Mam tylko jeden problem ze palec przebija mi od dołu materiał w bucie (nie tylko zreszta w tym). Czy jest jakaś rada na to? I jeszcze jedno pytanie czy warto kupić dodatkowo kinvare? Jako but na ew starty w jakiś biegach typu 10-21km? Biegam Ok 40-50/ tydz ważę 83kg/180 cm

  Odpowiedz
 • 24.04.2017 o 18:48
  Permalink

  SAUCONY VALOR – co sądzicie na asfalt, z góry dzięki za opinie.

  Odpowiedz
 • 28.07.2017 o 19:03
  Permalink

  Saucony miększe od asics? Naprawdę? W życiu bym nie powiedziała! Saucony są bardzo twarde!

  Odpowiedz
  • 29.07.2017 o 11:28
   Permalink

   To zależy jaki model Asicsa i jaki model Saucony ze sobą porównujemy. Dużo też w takich przypadkach zależy od kwestii indywidualnych. Mając dwa porównywalne modele jedna osoba powie, że to Asics jest bardziej miękki, inna że Saucony.

   Odpowiedz
 • 02.01.2018 o 14:12
  Permalink

  SAUCONY GUIDE 10
  Nie ma za wiele opinii w „polskim” internecie o tym modelu wiec pozostawie swoje wrażenia po 50 km.
  – bardzo fajnie spasowane ale wezcie to pod uwage przy doborze rozmiaru. Połowek Saucony nie robi.
  – bardzo dobre wykonanie
  – to jest but dla mocnego pronatora, czyli jak macie glebokie plaskostopie ALE nie ważycie wiecej niż 70 kg to ten but jest do tego stworzony
  – nie jest super lekki ale jak na buta stabilizującego jestem mile zaskoczony że nie dociąża, nie jest workiem kamieni. Wada od razu jest taka że taki but wymusza bieganie na pięcie wiec warto miec to na uwadze.

  To jest but do tzw nabijania kilometrów w okresie przygotowawczym.

  Jedyny minus to niestety bardzo wysokie ceny SAUCONY w Polsce. Na zachodzie jest to bardzo rozpoznawalna marka. Nad Wisłą mało rozpoznawalna. A szkoda bo maja duze doswiadczenie, duzy wybór modeli.

  Póki co jestem zadowolony.

  Odpowiedz
  • 04.01.2018 o 09:38
   Permalink

   Dzięki za podzielenie się wrażeniami Niestety też zgodzę się też, że Saucony jest w Polsce bardzo niedoceniane a szkoda.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *