Asics Gel-Pulse 15 – dobry, nie tylko na początek

26 kwietnia 2024 6 min czytania
Asics Gel-Pulse 15

O modelu Gel-Pulse często przyjęło się mówić jako o bucie dla początkujących biegaczy. To najprostszy model wśród ,,sensacyjnej szóstki” treningowych butów do biegania Asics. Sam porównywałem go do Golfa wśród samochodów. Nie jest wybitny, raczej ekonomiczny, ale jednocześnie ,,daje radę”. I może posłużyć nie tylko dla początkujących biegaczy.

REKLAMA

Podstawowe informacje

 • marka: Asics
 • rok premiery: 2024
 • nawierzchnia: asfalt
 • typ buta: treningowy
 • typ stopy: neutralna
 • najlepszy do: codzienne treningi
 • cena regularna: 519 zł

Dane techniczne

amortyzacja: duża
4/6
wysokość podeszwy: wysoka
36/28 mm
drop: klasyczny
8 mm
wysokość bieżnika: niska
1,3 mm
szerokość cholewki: średnia
104,4 mm
waga: średnia
323 g

Przeznaczenie

Asics Gel-Pulse 15 to dobrze amortyzowany but do biegania po twardych nawierzchniach. Przeznaczony jest dla biegaczy o wadze do około 80 kilogramów, którzy poszukują uniwersalnego obuwia do biegania głównie po ulicach i chodnikach. Doskonale sprawdzi się też u osób, które biegają rzadziej – do 3 razy w tygodniu i nie przekraczających na jednym treningu dystansu 10 kilometrów. Stanowi on udany kompromis pomiędzy jakością a ceną, oferując wiele za rozsądną kwotę. Pod kątem typu stopy, jest to but przeznaczony dla osób o neutralnym typie przetaczania stopy.

Asics Gel-Pulse 15
 • dobra, ale nie najwyższa, amortyzacja,
 • dobra stabilność,
 • dobry stosunek ceny do jakości,
 • podwyższony zapiętek może być bardziej komfortowy dla Achillesa.
 • pod żadnym kątem nie wybitny.

Asics – co dla kogo?

Tak jak wspomniałem we wstępie, to jeden z kluczowych modeli w ofercie butów do biegania Asics. To również model, który można postawić jak trzeci (po Gel-Nimbusie i Gel-Cumulusie) wśród butów neutralnych w ,,sensacyjnej szóstce” marki Asics. Gel-Pulse oferuje mniejszą ilość amortyzacji od modeli Gel-Nimbus oraz Gel-Cumulus, dlatego też skierowany jest do lżejszych biegaczy, których waga nie przekracza około 80 kilogramów.

Chcesz się dowiedzieć więcej o pozostałych modelach? Sprawdź koniecznie zestawienie butów do biegania marki Asics.

 BUTY
NEUTRALNE
BUTY ZE
STABILIZACJĄ
największa amortyzacjaAsics Gel-NimbusAsics Gel-Kayano
bardzo duża amortyzacjaAsics Gel-CumulusAsics GT-2000
duża amortyzacjaAsics Gel-PulseAsics GT-1000

Alternatywy

Asics Gel-Pulse 15, jest jednym z przedstawicieli bardziej budżetowych modeli butów niż te znane z reklam i plakatów. Niemniej jednak wiele marek ma buty które mają podobne zadanie – zapewnienie przyzwoitej amortyzacji i bezpieczeństwa za niewygórowaną cenę..

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Supernova Stride36/2610268213599
Asics Gel-Pulse 1536/288256221612
Brooks Trace 3b.d.12243215549
Hoka Rincon 329/245218204609
Mizuno Wave Revolt 334/268260210449
New Balance 680 v8b.d.10297238549
Nike Zoom Winflo10b.d.10296b.d.529
REKLAMA

Amortyzacja nieprzesadna

Amortyzacja w modelu Gel-Pulse 15 opiera się na dwóch głównych elementach. Po pierwsze na piance FlyteFoam, która jest bazą i z której wykonana jest większość podeszwy. To zmiana w stosunku do poprzedniego modelu, który wykonany był z mniej miękkiej pianki AmpliFoam. Zmiana może wydawać się niewielka i niezauważalna na pierwszy rzut oka, ale nowe Pulsy, są także bardziej miękkie niż ich poprzednie wcielenie. Większa miękkość jest tu tylko na plus!

Drugim elementem jest GEL, który umieszczony został w części tylnej pod piętą, czyli w najbardziej narażonym na uderzeniu miejscu buta. Ma znacznie większe możliwości absorpcji wstrząsów niż pianka i jest uzupełnieniem amortyzacji w najbardziej strategicznym miejscu, czyli właśnie pod pietą.

Asics Gel-Pulse 15 - GEL

Wysokość podeszwy w Gel-Pulse według informacji producenta wynosi 36 milimetrów w części tylnej i 28 milimetrów w części przedniej. To większe wartości niż w poprzedniku, ale w międzyczasie Asics nieco zmienił wysokość obliczania wysokości podeszwy. Wcześniej liczone była tylko podeszwa środkowa, aktualnie podawana jest wysokość całkowita, czyli zarówno guma zewnętrzna, podeszwa środkowa jak i wewnętrzna wkładka. Patrząc na cyfry Gel-Pulse nie odbiega pod kątem wysokości podeszwy od znacznie lepiej amortyzowanych modeli. Wysokość ta poza amortyzacją, rzecz jasna, zapewnia dużo izolacji od podłoża.

Amortyzacja w tym bucie jest na poziomie dobrym, która odczuwalna szczególnie pod tylną stopy. Pod przednią jest nieco gorzej, ale porównując go do znacznie lepiej amortyzowanych i droższych modeli nie odbiega od nich znacząco. Niemniej jednak dla osób szukających jeszcze więcej miękkości są takie modele jak Gel-Cumulus i Gel-Nimbus, natomiast dla osób lżejszych, ważących do 80 kilogramów, ten poziom amortyzacji w pełni wystarczy. Będzie to także doskonała propozycja dla osób początkujących, czy biegających mniej intensywnie.

Asics Gel-Pulse 15 - FlyteFoam

Bieżnik uniwersalny

Bieżnik buta wykonany jest z gumy AHAR+, o umiarkowanej głębokości. Faktura gumy w przedniej części ma maksymalnie 1,3 milimetra głębokości, czyli mniej więcej tyle co w innych butach treningowych. Zagłębienia są dość małe, ale wystarczające, aby but poradził sobie w warunkach, do których został przeznaczony. W tym celu warto zauważyć też fakt, że guma pokrywa dużą część podeszwy, co powinno zapewnić długą żywotność.

Pod tym kątem jest to obuwie stworzone z myślą o codziennym bieganiu po utwardzonych drogach, chodnikach oraz na ziemnych, szutrowych ścieżkach. Z powodzeniem może jedyną parą butów do biegania, niezależnie od tego, czy tego dnia planujesz trening na ulicach i chodnikach, czy też wybierasz się na podmiejskie trasy.

Asics Gel-Pulse 15 - bieżnik

Cholewka klasyczna

Cholewka została lekko zmodyfikowana, ale nadal to bardzo klasyczna konstrukcja. Wykonana jest z technicznej, dwuwarstwowej siatki o umiarkowanej grubości i przewiewności. Trzymanie stopy pozostało na wysokim poziomie, a wewnątrz zapiętka nadal znajduje się klinowe sztywne wzmocnienie. Zapiętek jest wysoki, sztywny aczkolwiek mógłby być nieco węższy, bo w przypadku bardzo wąskich stóp i pięt może nie trzymać pięty wystarczająco dobrze. W przypadku osób o szerszych stopach ten problem nie występuje a but jest dobrze dopasowany, zapewniając stabilne wsparcie. Dopasowanie buta do stopy to kwestia bardzo indywidualna.

Asics Gel-Pulse 15 - toebox

Miejsca wewnątrz buta jest umiarkowana ilość. Nie jest to but ani szeroki ani wąski. W najszerszym miejscu ma 104,4 milimetra czyli nieco mniej niż średnia, która dla butów w moim rozmiarze wynosi 105,4 milimetrów. Dla większości standardowych stóp będzie pod tym kątem odpowiedni.

Wnętrze buta jest komfortowe, z dużą ilością gąbkowego miękkiego wykończenia, które zapewnia przyjemne doznania na stopie. Tego oczekujemy od buta do codziennych treningów i tutaj dokładnie to dostajemy. Brakuje tu tylko zintegrowanego języka z cholewką, który mógłby poprawić dodatkowo wygodę w rejonie śródstopia, ale ogólnie nie jest źle.

Asics Gel-Pulse 15 - cholewka

Waga raczej lżejsza

Waga buta według materiałów producenta wynosi 256 gramów dla butów męskich i 221 gramów dla butów damskich co jest bardzo niską wartością. W moim rozmiarze 12 US jest to natomiast 323 gramy, co oznacza że model numer 15 jest o trzydzieści gramów lżejszy niż model numer 14. Jest to waga nieco poniżej średniej dla butów treningowych (339,7 gramów) i plasująca ten model wśród 38% najlżejszych butów tego typu.

Asics Gel-Pulse 15 - detal

Podsumowanie

Gel-Pulse to nadal Gel-Pulse i mimo, że kolejne edycje zmieniają się, to cały czas jest to but doskonały dla zarówno dla początkujących jak i dla bardziej zaawansowanych. Klasyczna konstrukcja, nieprzesadna amortyzacja i atrakcyjna cena sprawiają, że (choć tego nie widać) to jest to bardzo często wybierany but przez całe rzesze biegaczy. Jeśli nie jesteś bardzo ciężkim biegaczem, który potrzebuje wyjątkowo mocnego wsparcia i amortyzacji, ten but będzie dla ciebie doskonałym wyborem.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments