Brooks Adrenaline GTS 18 – duża amortyzacja, stabilizacja i niska waga? Da się!

10 grudnia 2018 5 min czytania
Brooks Adrenaline GTS 18 - detal

Najczęściej jeśli słyszę pytanie o but łączący bardzo dobrą amortyzację i solidną stabilizację to widzę Brooksa Adrenaline. To jest właśnie but łączący niemal wszystko co można zmieścić w bucie. Poza solidną amortyzacją i stabilizacją ma też całkiem solidny bieżnik, miękkie wykończenie w środku… i waży wcale nie tak dużo!

REKLAMA

Podstawowe informacje
 • marka: Brooks
 • rok premiery: 2018
 • nawierzchnia: asfalt
 • typ buta: treningowy
 • typ stopy: nadmiernie pronująca
 • najlepszy do: codzienne treningi
Parametry
amortyzacja: bardzo duża
5/6
drop: klasyczny
12 mm
waga: średnia
322 g
cena: niska
549 zł

Przeznaczenie

Brooks Adrenaline GTS 18 to but treningowy do biegania po twardych nawierzchniach. Najlepiej sprawdzi się w codziennych treningach na asfalcie, chodnikach, ubitych ziemnych drogach. Zapewnia bardzo dobrą amortyzację i bardzo solidne wsparcie dla osób ze stopami nadmiernie pronującymi.

Brooks Adrenaline GTS 18

Brooks

Adrenaline podobnie jak wszystkie inne buty treningowe znaleźć można w kategorii CushionMe czyli butów nastawionych przede wszystkim na amortyzację. Znajduje się tam zarówno najlepiej amortyzowany but treningowy od Brooksa czyli Glycerin, mniej miękki ale bardzo uniwersalny Ghost czy Aduro, jak i właśnie bardzo stabilny Adrenaline.

 buty
neutralne
lekka
stabilizacja
duża
stabilizacja
największa
amortyzacja
Gliceryn Transcend
bardzo duża
amortyzacja
Ghost Adrenaline GTS
duża
amortyzacja
AduroRavennaVapor
umiarkowana
amortyzacja
Launch  
Brooks Adrenaline GTS 18 - detal

Alternatywy

Alternatywami dla Adrenaline GTS są buty będące połączeniem bardzo dobrej amortyzacji i solidnej stabilizacji. Różnice pomiędzy nimi będą wynikały z indywidualnych upodobań oraz technicznych różnic między poszczególnymi technologiami. Każdy będzie na stopie leżał trochę inaczej i dlatego też nie należy butów biegowych kupować „w ciemno”.

modelwaga 9 USdropcena
adidas Solarglide ST318 g10 mm599 zł
Asics GT-2000 6297 g10 mm599 zł
Brooks Adrenaline GTS 18284 g12 mm549 zł
Mizuno Wave Inspire 14292 g12 mm569 zł
Saucony Guide ISO292 g8 mm579 zł

Podeszwa czyli co pod spodem?

Konstrukcja Adrenaline jest bardzo podobna do tej znanej z innych klasyków jak Glycerin czy Ghost. W końcu to buty o bardzo podobnym przeznaczeniu. Podeszwa wykonana jest z pianki BioMoGo DNA, która jest mieszanką pianki BioMoGo z tworzywem nienewtonowskiem DNA. Ten pierwszy materiał to klasyczna pianka. Ten drugi to tworzywo, które przy lekkim nacisku jest bardzo miękkie. Przy mocnym twarde i sprężyste.

Brooks Adrenaline GTS 18 - amortyzacja

Taka mieszanka dała bardzo miękką i dobrze amortyzującą podeszwę. Pot tym kątem Adrenaline to niemal poduszkowiec. Zarówno pod kątem tej odczuwalnej amortyzacji jak i grubości samej podeszwy. Pod piętą jest to niemal 3 cm (29 mm) pianki. Pod przednią stopy jest to zdecydowanie mniej (17mm). Razem daje to 12 mm dropu. Z racji wysokiego dropu i dużej ilości pianki pod pietą jest to but przeznaczony przede wszystkim dla osób lądujących podczas biegu na pięcie.

W podeszwie znajduje się też klasycznie rozwiązany element stabilizujący dla nadmiernej pronacji. Klasycznie rozwiązany oznacza, że po stronie przyśrodkowej podeszwy mamy element z twardszej pianki. Jego twardość sprawia, że w przypadku kiedy stopa nadmiernie chce się przekoślawić do środka to właśnie ta sztywniejsza pianka ten ruch nieco blokuje. Stabilizuje w ten sposób nadpronację.

Brooks Adrenaline GTS 18 - stabilizacja

W Adrenaline ten element jest bardziej rozbudowany niż w konkurencyjnych modelach. Od przyśrodkowej strony podeszwy mamy nie jeden element ze sztywniejszej pianki a dwa. Ułożone są od najbardziej miękkiego do najbardziej twardego. Zajmują sporą część wewnętrznej strony podeszwy i dają bardzo dobrą stabilizację nadpronacji.

Pod katem bieżnika i wykończenia podeszwy Adrenaline to jeden z najbardziej agresywnych butów asfaltowych na rynku. Spotykałem się nawet z pytaniami czy to aby na pewno jest but asfaltowy a nie terenowy. Tak to but asfaltowy, ale z tak głębokim bieżnikiem, ze da sporo przyczepności także poza asfaltem.

Brooks Adrenaline GTS 18 - bieżnik

Cholewka czyli co na górze?

Cholewka w Adrenaline jest bardzo komfortowa. To co daje się zauważyć przy pierwszym założeniu to jej miękkość i komfort otulania stopy. To coś charakterystycznego dla butów treningowych Brooksa. W Adrenaline nie jest inaczej. Wewnątrz gąbek i miękkich wypełnień jest sporo i bardzo dobrze otula stopę. Dodatkowo wszelkie elementy zostały połączone bezszwowo co jeszcze tylko bardziej poprawia komfort i ogranicza sytuację, w której przeszyte czy sztywne elementy cholewki mogłyby by podrażniać stopę.

Brooks Adrenaline GTS 18 - toebox

Z przodu miejsca jest dość sporo. Przód buta jest widocznie rozszerzony i nie jest wyprofilowany w szpic. Taka szerokość daje sporo miejsca dla palców zarówno na szerokość jak i na wysokość. Nawet jeśli masz stopę nieco szerszą niż „standardowa” w Adrenaline możesz się czuć dobrze.

Zapiętek jak przystało na buta ze stabilizacją również jest dość solidnie usztywniony. Dodatkowo jak i reszta buta jest dość mocno wyściełany gąbką od spodu co sprawia, że jest kompromisem między solidnym trzymaniem pięty a wygodą. Gąbka i miękkie wykończenie sprawia że nie czuć że zapiętek aż tak mocno trzyma stopę.

Brooks Adrenaline GTS 18 - sznurowanie

Wydawać by się mogło że tak solidny but, z tak solidną amortyzacją i stabilizację będzie ważył też… solidnie. A tu niespodzianka. Brooks Adrenaline 18 w rozmiarze 12 US waży 322 gramów. To mniej niż standardowy but treningowy i mniej niż konkurencyjne buty oferujące podobny poziom amortyzacji i stabilizacji. Da się? Jak widać, da się!

Plusy

 • bardzo dobra stabilizacja,
 • bezszwowa cholewka na zewnątrz i wewnątrz,
 • bardzo dobra amortyzacja,
 • uniwersalny bieżnik,
 • dobry stosunek cena/jakość.

Minusy

 • umiarkowana dynamika,
 • bardzo duża stabilizacja nie każdemu może odpowiadać.
REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysiek
Krzysiek
4 lat temu

Hoka Arahi 2 oferuje tez stabilizację i wygode, a jest lżejsza. Nie wiem na ile odchudzili Adrenaliny 18, ale moje 17-stki są prawie 60g cięższe niż Arahi.