Brooks Glycerin 20 – jak stała się (nitro)gliceryną

30 sierpnia 2022 6 min czytania
Brooks Glycerin 20

Od najnowszej edycji but ten spokojnie można nazywać nitrogliceryną. Nitro, a dokładniej nitrogen, to azot, który po raz pierwszy pojawił się w podeszwie tej linii butów. Miało to wpływ na ,,plastykę” podeszwy i zmieniło nieco sposób jej pracy pod stopą. Nie zmieniło natomiast poziomu amortyzacji, który cały czas jest bardzo wysoki.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Brooks
  • rok premiery: 2022
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: długie biegi
  • cena regularna: 699 zł

Dane techniczne

amortyzacja: maksymalna
6/6
wysokość podeszwy: wysoka
34/24 mm
drop: klasyczny
10 mm
waga: średnia
354 g

Przeznaczenie

Brooks Glycerin 20 to maksymalnie amortyzowany but do biegania na twardych nawierzchniach. Najlepiej spisze się podczas codziennego spokojnego biegania i na najdłuższych dystansach. To typowy komfortowy pochłaniacz kilometrów niezależnie czy biegasz po ulicach, chodnikach, czy szutrowych, nawet leśnych drogach. To też but, o którym powinieneś pomyśleć jeśli ważysz więcej niż statystyczny biegacz, czyli powyżej 90 kilogramów.

Brooks Glycerin 20

Brooks – co jest co?

Brooks Glycerina 20 ma też swój odpowiednik wśród butów ze stabilizacją. Jest to model Glycerin GTS 20. Jest do klasycznej Glyceriny tak bardzo podobny, że można nie zauważyć, że to nieco inny model. Różni się od niej jednym elementem – szyną Guide Rails. To w największym skrócie podniesione krawędzie podeszwy, które wpływają na poprawę stabilności i stabilizacji. Zatem jeśli potrzebujesz jej jeszcze więcej niż w klasycznej Glycerinie – wybierz model GTS.

 BUTY NEUTRALNEBUTY STABILIZOWANE
największa
amortyzacja
GlicerynGliceryn GTS
bardzo duża
amortyzacja
Ghost
Levitate
Adrenaline GTS
Bedlam
duża
amortyzacja
AduroRavenna
umiarkowana
amortyzacja
Launch 

Inne pochłaniacze kilometrów

Zwą je różnie: pochłaniacze kilometrów, poduszkowce… Łączy je natomiast bardzo wysoki, często najwyższy w danej marce poziom amortyzacji. Wszystkie te buty łączy maksimum amortyzacji i przeznaczenie buta w pierwszej kolejności do spokojnego, długiego biegania.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
adidas Ultraboost 22333 g10 mm799 zł
Asics Gel-Nimbus 24290 g10 mm819 zł
Brooks Glycerin 20286 g10 mm699 zł
Hoka Bondi 7303 g4 mm679 zł
Mizuno Wave Sky 5310 g8 mm669 zł
New Balance 1080 v12293 g8 mm749 zł
Nike Invincible Run 2253 g10 mm829 zł

Jednocześnie Glycerina może być dobrą propozycją dla tych, którym mimo wszystko brakuje amortyzacji w Ghostach. Od wielu lat Glycerinę można nazywać jej bardziej miękkim odpowiednikiem. Jednakże w najnowszej edycji zmiany w podeszwie są na tyle duże, że nie jest to po prostu ,,bardziej amortyzowany Ghost”.

Więc co?

Główna zmiana w podeszwie Glycerin to pianka. Znaną z poprzednika DNA LOFTv2 zastąpiła DNA LOFT v3. Można by powiedzieć, że to tylko zmiana generacji pianki, gdyby nie to że pianka wygląda zupełnie inaczej. Na pierwszy rzut oka przypomina tą z Hyperiona Tempo czy Catamounta. Przypomina też trochę pianki New Balance w których zastosowano….

Brooks Glycerin 20 - Nitrogen Injected

Azot!

Azot (z języka angielskiego ,,nitrogen”) to główna modyfikacja pianki w najnowszych Glycerinach. W ten sposób DNA LOFT v3 składa się z podstawy w postaci modyfikacji pianki EVA, dodatku gumy, powietrza i właśnie azotu. To właśnie ten dodatek sprawia, że pianka ma tą specyficzną fakturę.

Brooks Glycerin 20 - przód

Amortyzacji dzięki temu nie przybyło. Nadal jest to wysoki poziom odpowiedni także dla najcięższych biegaczy. Zmieniła się natomiast nieco plastyka samej pianki, która w pierwszym odczuciu jest jakby bardziej miękka i bardziej plastyczna. Inna ,,plastyka” sprawia, że trochę inaczej but się przetacza z pięty na palce podczas biegu. Moim zdaniem bardziej przyjemnie, co może wynikać właśnie ze zmienionego składu samej pianki.

Brooks Glycerin 20 - amortyzacja

Nadal jest to też najlepiej amortyzowany model buta do biegania marki Brooks, ale porównując go do innych ,,poduszkowców” pokroju Nike Invincible, New Balance 1080 czy Mizuno Wave Sky, w odczuciu jest mniej miękki. Nie jest to po prostu but, w którym mamy wrażenie, że wdepnęliśmy w g…łęboki materac. Jest miękko i przyjemnie, ale bez przesady. Dzięki temu jest w nim sporo miejsca na…

Brooks Glycerin 20 - bieżnik
REKLAMA

Stabilność

Stabilność i stabilizacja w Glycerinach stoi jak zwykle na wysokim poziomie, nawet jeśli mówimy o klasycznej neutralnej wersji tego buta. Jest to zasługa kilku dosyć prostych elementów. Po pierwsze samej podeszwy, która nie jest przeraźliwie miękka i jak na maksymalnie amortyzowane buty relatywnie twarda, a zarazem stabilna. Po drugie – jej szerokości. Nie od dziś wiadomo, że im szerzej pod piętą tym bardziej stabilnie. W Glycerinach nie jest ona rozbudowana do granic absurdu, ale i tak wystarczy. Po trzecie zapiętek. Bardzo sztywny wewnątrz, okalający piętę z każdej strony, zapewniający dużo trzymania. Jednocześnie bardzo delikatny ponieważ dla niepoznaki został opakowany od wewnątrz także bardzo dużą ilością miękkich gąbek co zapewnia…

Brooks Glycerin 20 - tyłem

Komfort

Tego Glicerynom od lat nie brakowało. Charakterystyczne jest wypełnienie zapiętka dużą ilością gąbki, co daje wrażenie otulania stopy miękką kołderką. W porównaniu do poprzednika jest to rozwiązanie podobne, zapewniający podobny poziom komfortu. Użytkownicy poprzednich edycji powinni być usatysfakcjonowani.

Podobnie jak zapiętek tak miękki jest też język buta. W jego wnętrzu mamy sporo gąbki. Brakuje właściwie tylko jego integracji z cholewką dla lepszego dopasowania, ale pod tym kątem nie jest źle. Cholewka nie jest przesadnie elastyczna, trzyma stopę, a wszelkie wzmocnienia na niej (choćby logotyp Brooks) raczej w tym pomagają.

Brooks Glycerin 20 - cholewka

Z przodu dosyć przestronnie, choć Glycerina nie należy do przesadnie szerokich butów w palcach. Brakować może szczególnie miejsca w samym czubku buta bo największe zastrzeżenie jakie można mieć do tej części buta to zbytnie zwężanie się buta w samym czubku. Nie jest to wielki problem, ale Ci, u których drugi, trzeci palec nie są krótsze od palucha (stopa rzymska), mogą mieć problem. Zdecydowana większość osób tego nie odczuje.

Sam materiał siateczki nie jest wyszukany. To klasyczna siatka Engineered Mesh. Z zewnątrz mocniej ponacinana dla większej przewiewności, od wewnątrz gładka i jednolita dla większego komfortu. Po jej zewnętrznej stronie dosyć gęsto naniesione są też małe aplikacje z tworzywa 3D Fit Print. Dodają cholewce wytrzymałości i solidności. Przy okazji sprawiają, że but mimo wypakowania go dużą ilością miękkości wygląda…

Brooks Glycerin 20 - toebox

Lekko

Lekkości po Glycerinach, jak po każdym innym bucie z kategorii ,,poduszkowców”, nie spodziewałem się. Buty z tej kategorii mają dawać komfort, bezpieczeństwo na najdłuższych dystansach, a niekoniecznie muszą ważyć tyle co piórko. Glycerina nie wypada jednak najgorzej (najlepiej też nie).

Według materiałów producenta but męski waży 286 gramów, a damski 259 gramów. Brooks Glycerin 20 w moim rozmiarze, czyli 12 US, waży natomiast 354 gramów. To nieco więcej niż statystyczna średnia dla buta biegowego w moim rozmiarze (aktualnie 321 gramów), ale mówimy o bucie z najwyższej półki jeśli chodzi o poziom amortyzacji. W tym segmencie masa Glyceriny to właściwie średnia dla buta o tym poziomie amortyzacji (aktualnie 355 gramów).

Brooks Glycerin 20 - tył

Tak jak wspomniałem, w kategorii najbardziej miękkich butów nie jest wartość kluczowa.

Podsumowując

Glycerina stała się (nitro)gliceryną, co wpływa na nieco inne zachowanie się podeszwy pod stopą. Poziom amortyzacji diametralnie się nie zmienił, nadal jest wysoki, choć w porównaniu do najnowszych hiper miękkich butów jest tu miękkości nieco mniej. Dodatkowo mamy dużo stabilności nawet w wersji neutralnej (a jest jeszcze Glycerin GTS) co razem daje bardzo bezpiecznego buta do bardzo długich spokojnych biegów.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments