Gdzie biegać? Sprawdź „układ krwionośny” miasta!

26 lutego 2020 3  min czytania
Strava Heat Map - Gdzie biegać

Dla jednych nie jest to nowość, a inni być może tej funkcji nie znają – mapy ciepła (Heat Map) dla poszczególnych aktywności. W tym przypadku biegania, choć są też inne. Zasada jest prosta. Im więcej osób przebiega daną ścieżką tym ścieżka ta staje się mocniejszą „krechą”. Im mniej biegaczy tym „krecha” jest słabsza.

REKLAMA

Przydaje się to podczas wyjazdów kiedy jesteś w mało znanym sobie miejscu i nie wiesz gdzie można biegać. Robiąc rekonensans na takich mapach widzisz, że skoro w danym miejscu jest pełno grubych „krech” to biega tam dużo osób, więc i ty też możesz tam iść biegać.

Mapy z takimi nakładkami oferuje zarówno Garmin jak i Suunto ale chyba najlepiej wyglądają w serwisie internetowym Strava. Jest prosto, czytelnie a zastosowane kolory przypomina mi niezmiennie układ krwionośny. I coś w tym jest!

Gdybyście nie wiedzieli jak do tego układu krwionośnego się dostać to po zalogowaniu się na konto wchodzimy:

  • Dashboard – > My Routes
  • Create New Routes
  • (po lewej wybieramy) Map View Options – > Global Heatmap

I widzimy miasta z zupełnie innej perspektywy:

Warszawa

Strava Heat Map - Warszawa

Poznań

Strava Heat Map - Poznań

Trójmiasto

Strava Heat Map - Trójmiasto

Takie ogólne widoki robią wrażenie i miło sobie na nie popatrzeć. Można powyciągać wnioski w których dzielnicach biega więcej osób lub wypatrzyć miejsca gdzie czerwonych tętnic jest więcej. Można sprawdzić swoje biegowe trasy, co zapewne zrobi zaraz większość z was.

Proponuję przybliżyć się bardziej. Jeśli zbliżymy się do jakiegoś lasu z nieregularnie rozłożonymi ścieżkami możemy zobaczymy pełnię układu krwionośnego. Z dużymi aortami przez które przebiegają setki biegaczy i małymi żyłkami dla tych pojedynczych krwinek. Już wiesz którędy pobiec?

Lasek Wolski w Krakowie

Strava Heat Map - Lasek Wolski

Lasek Bielański w Warszawie

Strava Heat Map - Las Bielański
REKLAMA

Las Łagiewnicki w Łodzi

Strava Heat Map - Las Łagiewnicki

Analogiczna sytuacja występuje w górach choć tutaj bardziej ograniczają nas (i dobrze) szlaki. Można jednak zobaczyć, które z nich są częściej a które rzadziej wybierane przez biegaczy. Choć uwaga! Przeglądając okolice miast, które organizują festiwale biegowe, sporą część krech zrobili biegacze w ramach startów festiwalowych. Czasami wręcz trasa zawodów jest widoczna jak na dłoni. Sprawdźcie sami!

Lądek-Zdrój

Strava Heat Map - Lądek Zdrój

Krynica-Zdrój

Strava Heat Map - Krynica

Góry Stołowe

Strava Heat Map - Góry Stołowe

Generalnie mapy te są zarówno ciekawostką, jak i pomocą na temat tego gdzie biegać. Kiedy patrzysz na zwykłą mapę i nie wiesz czy to dobra trasa do biegania zerknij na tego typu mapy. Czy to szeroka czerwona aorta? Czy malutka cienka niebieska żyłka.

Zachowaj też rozsądek i nie znając terenu raczej trzymaj się utartych tras. To że przez jakiś las prowadzi jedna ledwo widoczna niebieska linia nie znaczy, że jest tam szeroki dukt po którym można biegać. Taka jedna ledwo widoczna kreska znaczy, że ktoś kiedyś tamtędy przebiegł (może nawet zrobił to kilka razy), ale po drodze może być wszystko – krzaki, błoto… rów. Takie rzeczy się zdarzają.

Sam raz się na taką „małą niebieską kreskę” nabrałem.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments